forum meteorologie, starea vremii, climatologie

Partners

Portal meteorologie   Galerie meteo   Meteo chat   Model WRF-RoMetEx   RSS  
Acum este Joi Mar 28, 2024 11:19 am

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: INVERSIUNE TERMICA
MesajScris: Sâm Ian 30, 2016 3:28 pm 
Neconectat
Incepator
Incepator

Membru din: Sâm Ian 30, 2016 3:17 pm
Mesaje: 2
Salut!
Imi poate spune cineva cum pot demonstra o inversiune de temperatura in orasul Botosani,fara sa stau zi si noapte ,din ora in ora ,luand temperatura aerului? Ideea este ca trebuie sa fac o demonstratie pentru un proiect la climatologie,in privinta asta,dar nu am timpul necesar si nici o persoana disponibila intr-un al doilea punct,care sa-mi transmita aceste date. Exista si o varianta mai simpla de a face acest lucru?
Mersi !


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: INVERSIUNE TERMICA
MesajScris: Lun Feb 01, 2016 5:04 pm 
Neconectat
Mr. Green
Mr. Green
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 30, 2006 1:00 pm
Mesaje: 9972
Datele de la statie le ai diosponibile gratuit pentru Botosani, nu-i problema. Nu stiu cum trebuie sa demonstrezi ca a fost inversiune?! Sunt mai multe posibilitati:
1. luand in calcul datele culese cu ajutorul radiosondajului, efectuat la Lvov, daca nu ma insel;
2. folosind modelele numerice de prognoza, harti + radiosondaje estimate;
3. statia de munte din Romania cea mai apropiata de Botosani.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: INVERSIUNE TERMICA
MesajScris: Lun Feb 01, 2016 7:56 pm 
Neconectat
Furtuna
Furtuna
Avatar utilizator

Membru din: Vin Feb 07, 2014 9:00 pm
Mesaje: 1818
Localitate: Iasi
Dacă vrei să faci un proiect „legit”, pui un datalogger pe lângă Dedeman sau Pacea (oriunde în vale) și unul la Agafton. :)

Dacă nu e chiar atât de important, poți să faci o comparație, să zicem pe o perioadă de un an (2015, de exemplu) sau mai scurtă, între temperaturile înregistrate la stațiile meteo relevante din zonă (în principal minimele zilnice). În primă instanță, poți să compari Botoșani și Cotnari, deci inversiunea relativă între deal și vale. Dai click pe fiecare lună și vei avea valorile zilnice, le compari (poți să faci asta în Excel), și, date fiind caracteristicile Dealului Cătălina pe care se află amplasată stația de la Cotnari, vei obține un procent mare (stația de la Avrămeni e desființată de ceva ani, din păcate).

Cum inversiunile termice se reflectă cel mai bine în sezoanele de tranziție, prin apariția mai timpurie a brumei și înghețului în văi și depresiuni toamna (și invers primăvara), merită menționat că primul îngheț în aer se produce, în medie (1961-1990), pe data de 20.X la Botoșani, respectiv 27.X la Cotnari, iar ultimul îngheț pe 13.IV la Botoșani, respectiv 7.IV la Cotnari. De asemenea, în medie, într-un an sunt 145 zile cu îngheț la Botoșani și doar 134 la Cotnari, etc.

Inversiunile între munte și câmpie nu au aceeași frecvență și se produc, cel mai adesea, iarna. Poți face o comparație între Botoșani și Călimani-Rețitiș sau Ceahlău-Toaca.

Ar fi necesar să compari și temperaturile minime absolute ale stațiilor (-30,3°C Botoșani, -28,4 Rarău, etc.) Dacă vrei să amintești și de sondajele aerologice, ai aici toate din ultima lună, pentru Cernăuți.

Dacă mai ai nelămuriri, poți să-mi trimiți un PM.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: INVERSIUNE TERMICA
MesajScris: Sâm Feb 06, 2016 12:14 pm 
Neconectat
Incepator
Incepator

Membru din: Sâm Ian 30, 2016 3:17 pm
Mesaje: 2
DA,mersi pentru lamuriri.Ideea e ca trebuie demonstrata interior/imprejurimi.Eu ma gandeam -punctul A,zona de nord a orasului,ca este mai inalta,iar punctul B,zona Lebada,ca e ceva diferenta de altitudine. Ceva de genul:am doua termometre de exterior,pe care le amplasez intre cele doua puncte,iar din ora in ora,timp de 2-3 zile se iau aceste valori,ca,la final,vezi Doamne,sa am o inversiune termica.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: INVERSIUNE TERMICA
MesajScris: Sâm Feb 06, 2016 4:48 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Vin Iun 20, 2008 1:00 pm
Mesaje: 15893
Localitate: cluj
Nu vei obține mare lucru așa :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: INVERSIUNE TERMICA
MesajScris: Sâm Feb 06, 2016 9:54 pm 
Neconectat
Furtuna
Furtuna
Avatar utilizator

Membru din: Vin Feb 07, 2014 9:00 pm
Mesaje: 1818
Localitate: Iasi
cipriani scrie:
Eu ma gandeam -punctul A,zona de nord a orasului,ca este mai inalta,iar punctul B,zona Lebada,ca e ceva diferenta de altitudine.

Lebăda ar trebui să aibă un potențial destul de bun pentru minime scăzute. Mie și zona de la intrare, de pe lângă Lukoil, mi se pare destul de înaltă față de vale. Bineînțeles, inversiuni vor fi doar în nopțile cu cer senin și vânt slab/calm.

La un datalogger n-ar trebui decât să ai grijă să fie instalat corespunzător.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Termeni şi condiţii
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
phpBB SEO