forum meteorologie, starea vremii, climatologie

Partners

Portal meteorologie   Galerie meteo   Meteo chat   Model WRF-RoMetEx   RSS  
Acum este Dum Noi 17, 2019 9:08 pm

Ora este UTC + 2 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 35 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Meteorologie stiinta "riscanta"
MesajScris: Mie Iul 14, 2010 7:31 pm 
Am incercat sa realizez un portal de meteorologie, avand grija sa nu preiau date de la ANM numai am realizat linkuri la informatii de pe http://www.meteoromania.ro. Restul erau legaturi (circa 120) la site-uri din tari "civilizate" unde acest lucru nu deranjeaza pe nimeni sau chiar se incurajeaza realizarea acestor linkuri. Am avut indrazneala sa sugerez prin mail ANM sa faca publice pe site avertizarile imediate, care s-a vazut ca nu ajung la populatie. Niciun raspuns. Am trimis sugestia intr-un limbaj civilizat si fara sa acuz pe nimeni si Ministerului Mediului. Ca urmare aceste informatii sunt afisate si am primit si un raspuns scris de la ANM destul de vag. Am fost "fraier" si am trimis urmatorul mesaj de confirmare:

On 14/07/2010 15:30, Sipos Zoltan wrote:
Multumesc pentru raspunsul Dvs.
De asemenea am constatat o atentie mai mare pe care le acorda posturile TV in informarea mai rapida si in timp util a populatiei.
Dar la fel de benefic este si afisarea avertizarilor imediate (nowcasting) pe site-ul ANM, pagina la care am creat o legatura de pe portalul de meteorologie pe care il administrez.

Cu stima,
Sipos Zoltan

Si iata raspunsul:
Referitor la legatura pe care v-ati creat-o preluand informatia de la
Administratia Nationala de Meteorologie, va rog sa notati ca fara acordul
nostru nu aveti voie sa preluati nici o informatie. Vom verifica ce
informatii meteorologice afisati si vom actiona conform prevederilor legale.

Cu stima,
............

Deci atentie nu am preluat informatii, am creat un link.

Deci aveti grija. Nu preluam informatii si nici linkuri nu facem daca nu vrem-o patim.
Pacat ca nu avem resursele ca sa realizam o retea proprie de observatii cum s-a petrucut in Ungaria din motive similare. S-a dat in functiune chiar si un radar pentru precipitatiilor si o retea de detectare a fulgerelor spre marea indignare a celor de la OMSz (omologul ANM). Ar merita si ai nostrii.
P.S. Mi-am ciuruit site-ul sunt total dezamagit momentan. (scuze unele legaturi afisate la voi nu vor mai functiona un timp)

Sus

Subiectul mesajului: Re: Meteorologie stiinta "riscanta"
MesajScris: Mie Iul 14, 2010 7:58 pm 
Neconectat
Mr. Green
Mr. Green

Iti urmaresc site-ul si iti apreciez munca depusa!
Chiar nimic nu se mai schimba in tara asta?! :evil:

Sus

MesajScris: Mie Iul 14, 2010 8:48 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru

Se bucura si ei ca sunt bagati in seama...si astfel isi dau importanta prin caterinci de genul
"vom verifica ce
informatii meteorologice afisati si vom actiona conform prevederilor legale"...cum sa nu razi la asa ceva...deci va jur ca as vrea sa vorbesc fata in fata si intre patru ochi cu cel/cea care a scris mesajul ala...

Sus

MesajScris: Mie Iul 14, 2010 8:53 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada

Dacă nu vrei să ai bătăi de cap nu mai menţiona site-urile de pe care îţi iei informaţii, că nimeni nu îţi monitorizează ţie rapoartele iar cele câteva staţii meteo ale unor amatori ca mine sau ca alţii te pot ajuta foarte mult, plus informaţiile de pe aeroporturi. Eu m-am lămurit de mult cu ANM-ul, a făcut progrese dar mai are mult până să fie cu adevărat util populaţiei. OMSZ-ul s-a ofticat de radarul celor de la idokep.hu şi o perioadă nu le-a mai dat voie să prea informaţii de radar de pe site-ul met.hu. Oricum în Ungaria reţeaua amatorilor este foarte bine dezvoltată, noi suntem încă la grădiniţă faţă de ei.

Sus

MesajScris: Mie Iul 14, 2010 8:58 pm 
Da, o sa modific site-ul in cateva zile nu ma dau batut. Mesajul am primit de la Dl. "Director Executiv Stiintific Cercetare-Dezvoltare, Dr. Cornel Soci"

Sus

MesajScris: Mie Iul 14, 2010 9:05 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru

Credeam ca au departament de PR. :lol:

Sus

MesajScris: Mie Iul 14, 2010 9:45 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru

El este cel care ti-a scris mesajul:

Imagine

Imagine

Sus

MesajScris: Mie Iul 14, 2010 9:51 pm 
Ms pt poze Weather Guru

Sus

MesajScris: Mie Iul 14, 2010 10:17 pm 
Neconectat
-40 °C
-40 °C

ma umfla rasu.Am mai spus-o oricum,dar o mai repet.O mare parte din anm-isti n-au nici o treaba cu meteo.Ei au un job si atat.Nu o pasiune cum avem noi.De aici rezulta toate celelalte probleme...omu asta cred ca habar n-are ce inseamna link...

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Iul 15, 2010 1:42 am 
Neconectat
EF-5
EF-5

Confunda probabil linkul cu copy/paste. :lol:

Sus

MesajScris: Joi Iul 15, 2010 6:20 am 
Azi, (vineri) apare varianta fara linkuri la ANM, sa poata dormi dl Dr. linistit si astept sa-mi puna catusele :)

Sus

MesajScris: Joi Iul 15, 2010 10:57 am 
Neconectat
Tornada
Tornada

sorifin scrie:
ma umfla rasu.Am mai spus-o oricum,dar o mai repet.O mare parte din anm-isti n-au nici o treaba cu meteo.Ei au un job si atat.Nu o pasiune cum avem noi.De aici rezulta toate celelalte probleme...omu asta cred ca habar n-are ce inseamna link...

Sunt total de acord cu tine, unii chiar n-au nicio treabă cu meteorologia iar de pasiune ce să mai vorbim şi printre ei este la fel ca printre noi, o mână de entuziaşti, restul...

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Iul 15, 2010 1:00 pm 
Neconectat
EF-5
EF-5

Steaua, double posting, ar fi bine sa stergi unul din ele, putea si Eugen sa o faca dar n-a facut-o, a dat Resend la browser si atat. :)

Romania in mod sigur este printre tarile cu cei mai putini entuziasti ai vremii. :mrgreen:

Sus

MesajScris: Vin Iul 16, 2010 8:25 am 
Ca sa fie mai interesant dupa un an de gazduire gratuita am fost invitat sa platesc abonament penrtu site-ul meu (poate sunt obligati de criza economica). Nu ar fi mult dar acum toate deodata sunt greu de inghitit. Eu voi continua sa fac observatii si sa perfectionez metode de prognoza folosind modelele gratuite GFS, ETA, WRF-NMM, si o sa folosesc acest forum sa comunic lucruri care poate sunt interesante. Sper sa vina vremuri mai bune si in aceasta tara sau odata vom reusi sa ne unim fortele si sa realizam un site cum sunt in multe locuri, chiar si in tari fost comuniste si vom sparge monopolul si aroganta anm-istilor . (ex. http://www.idokep.hu, http://www.metnet.hu.) Pana atunci "ne vedem" pe diferitele sectiuni ale forumului.

Sus

MesajScris: Vin Iul 16, 2010 8:56 am 
Neconectat
Tornada
Tornada

Nu aş numi-o chiar aroganţă dar sunt extrem de rezervaţi şi prea puţin amabili când doreşti informaţii, poate doar contra cost sau eşti trimis la domnul director care îţi spune că nu ţi se pot oferi mai multe informaţii decât ceea ce găseşti pe site. Oricum dacă întrebi ţi se mai comunică anumiţi parametri. Zoli ce adresă are site-ul tău?

Sus

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 35 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]