forum meteorologie, starea vremii, climatologie

Partners

Portal meteorologie   Galerie meteo   Meteo chat   Model WRF-RoMetEx   RSS  
Acum este Vin Noi 22, 2019 8:21 am

Ora este UTC + 2 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 40 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Ian 24, 2009 1:32 am 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru

A nins cu o rata a depunerii incredibila atunci...de pana la 10 cm/ora..eu n-am mai vazut asa ceva...desi reflectivitatile pe radar nu erau impresionante..

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Ian 24, 2009 2:48 pm 
Neconectat
EF-5
EF-5

Reflectivitatile pe RADAR erau de foarte slab si slab. Pe zona mea nu a aratat nimic, dar pe Bucuresti da. Conform cuiva de pe aici, radarul de la Craiova s-ar putea sa nu fi functionat.

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Ian 24, 2009 10:45 pm 
Neconectat
Supercelula
Supercelula

Oare radarele noastre au probleme de absorbtie cand e zapada?

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Ian 26, 2009 12:20 am 
Neconectat
Tornada
Tornada

Am impresia ca atunci cand a ajuns deasupra Marii Negre a generat cele mai abundente precipitatii deasupra Munteniei. Sa fi pus si Marea Neagra niste apa la bataie?

Fişiere ataşate:
Comentariu fişier: 3-1-2008, momentul de maxim al precipitatiilor
12viscol2008.jpg
12viscol2008.jpg [ 56.34 KiB | Vizualizat de 926 ori ]
Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Ian 26, 2009 12:44 am 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru

Pai cand era deasupra Munteniei si Dobrogei practic doar Marea Neagra il mai alimenta...tin minte imaginile satelit de atunci, norii erau destul de subtiri (varful la 3000-3500 m in prima faza) dar cantitatea de apa pe metru cub in ei era foarte ridicata...

Sus

Subiectul mesajului: viscol
MesajScris: Mar Ian 27, 2009 9:13 pm 
Neconectat
Ploicica
Ploicica

din pacate cred ca iarna asta nu mai vedem zapada.la noi in sudul olteniei iernile sunt foarte sarace in zapada.ultimul viscol puternic a fost anul trecut in ianuarie cand toate drumurile din dolj au fost aproape paralizate.din pacate anul asta n-am vazut deloc zapada. :( :( [/quote]

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Feb 09, 2009 12:04 am 
Neconectat
Tornada
Tornada

Cum iarna asta nu pare sa fie in stare sa ne aduca un astfel de fenomen, am mai scormonit in arhiva amintirilor mele si am gasit viscolul din 11-12 ianuarie 2003, ultima iarna adevarata care a fost la noi.

Ziua de 11 ianuarie a debutat cu cer innorat, fara vant si cu o maxima de 0 grade (Bucuresti). Depresiunea mediteraneana a inceput sa-si faca simtita prezenta, pe seara. Undeva in jurul orelor 18-20, vantul a inceput sa se intensifice si au cazut primii fulgi. A urmat o scurta perioada de pauza, in care doar vantul sufla moderat, ninsoarea reincepand in forta in jurul orei 23. Am urmarit viscolul acela pana pe la ora 2 noaptea, cand imi inghetasera picioarele si a trebuit sa intru in casa. Intensitatea maxima a furtunii a fost spre dimineata ( eram treaz de la 5:30, evident), cand, dupa spusele doamnei Romica Jurca, vantul sufla la rafala cu 60-70 km/h, iar ninsoarea era abundenta. Temperatura spre dimineata a fost in jurul valorii de -7 C. Viscolul a incetat treptat, pana spre pranz, dupa ce a asternut un strat in jur de 25 cm de zapada, in zonele troienite fiind evident mai mare. A fost unul dintre putinele viscole prognozate perfect de ANM. Uneori le mai iese si lor. ;)

Am atasat aici o imagine satelitara si o harta sinoptica, pentru ziua respectiva.

Fişiere ataşate:
01.jpg
01.jpg [ 80.95 KiB | Vizualizat de 917 ori ]
00.jpg
00.jpg [ 34.27 KiB | Vizualizat de 922 ori ]
Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Feb 09, 2009 12:41 am 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru

Ultima iarna adevarata care a fost in sud a fost in ianuarie 2008. :) Nu stiu daca in anii '90 a mai fost vreun an cu zapada asa mare in sud, de anii 2000 nici nu mai vorbim.

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Feb 09, 2009 12:58 am 
Neconectat
Tornada
Tornada

Intr-adevar, zapada de pe 3 ianuarie 2008 a fost un fenomen destul de rar, dar nu cred ca iarna trecuta a fost o iarna serioasa, doar pentru ca a nins intr-o singura zi. Iarna 2002-2003 a avut episoade succesive de ninsori, polei, viscol, ger care au alternat de la inceputul lui decembrie si pana la inceputul lui martie. A nins inainte de Craciun, dupa Craciun, in noaptea de Revelion, in ianuarie dar si in februarie. Anul trecut a nins pe 15 decembrie un pic, pe 2 ianuarie foarte mult si cam atat. O idee de zapada a mai cazut pe 15 februarie parca.
Oricum, comparativ cu anul trecut, iarna aceasta e "caniculara". :)

Iceage ar putea sa ne improspateze memoria cu niste ninsori "speciale" din anii 90, cand tin minte ca scolile se inchideau destul de des din pricina zapezii, dar nu-mi mai aduc aminte exact cand. Probabil ca prin anii 91-93 s-au intamplat lucruri serioase de iarna.

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Feb 10, 2009 9:26 am 
Neconectat
Tornada
Tornada

In anii 91-93 la Bucuresti principalele episoade de iarna au fost:
ninsoarea masiva din 7-8 dec 1991 (Referendumul constitutiei lui Iliescu), fara viscol, a depus un strat de zapada afanata de 60 cm; desi decembrie 1991 a fost deosebit de rece, iarna s-a incheiat practic a inceputul lui ianuarie
cele 3 viscole succesive din 1-8 martie 1993: eveniment memorabil, stratul de zapada a atins 1-1.5m
noiembrie 1993 luna record, ninsori succesive au mentinut strat de zapada consistent (10-25 cm) intre 12 si 30, dupa care iarna practic a incetat subit, vremea fiind foarte calda in dec, ianuarie si cea mai mare parte din feb

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Feb 10, 2009 6:19 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru

"cele 3 viscole succesive din 1-8 martie 1993: eveniment memorabil, stratul de zapada a atins 1-1.5m"

1-1.5 m in suluri de zapada sau stratul..mediu? Sunt curios cum arata un strat de 1.5 m intr-un oras ca Bucuresti...am vazut in Buffalo dar.. :lol:
Nu ai ceva poze facute atunci?

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Feb 10, 2009 6:30 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada

1-9.03.1993 date de pe net

la baneasa - prec totale=cca 40l/mp (dar pe vant cantitatea masurata e cam aparenta...) ; vant max la rafala 86km/h

la filaret prec=cca 60l/mp dar vant doar de pana la 62km/h (cladirile au influenta lor)

la otopeni viteza max a fost de 90km/h !!!

8O

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Feb 10, 2009 6:59 pm 
Neconectat
EF-5
EF-5

Pozele daca le are trebuie sa le scaneze. :P

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Feb 10, 2009 11:58 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada

doodoo scrie:
1-9.03.1993 date de pe net

la baneasa - prec totale=cca 40l/mp (dar pe vant cantitatea masurata e cam aparenta...) ; vant max la rafala 86km/h

la filaret prec=cca 60l/mp dar vant doar de pana la 62km/h (cladirile au influenta lor)

la otopeni viteza max a fost de 90km/h !!!

8O

Eram clasa 1 atunci si stiu ca am stat foarte mult acasa. Ne-au chemat apoi la recuperare, nu stiu cate sambete la rand. Atunci a fost singura perioada in care stiu ca ma saturasem de atata zapada si vroiam sa vina nenorocita aia de primavara. :P

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Feb 11, 2009 12:15 am 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru

Cum poti sa te saturi de zapada? :lol:
60 l/mp ar fi suficienti pentru un strat de 80 cm...daca a mai suflat si vantul poate cantitatile au fost mai mici decat cele reale deci...perioada aia probabil a fost intradevar memorabila. :P
Nu prea mai tin bine minte dar stiu ca in 92 sau in 93 a fost un viscol de pomina la Constanta, s-a scufundat o nava foarte mare in port sau aproape de port...imi aduc totusi aminte(daca era ala) ca am mers cu mama la opera pe la ora 5 seara, afara era vant si fulguia, nu era zapada deloc pe jos iar temperatura era negativa. Spectacolul a durat vreo 3 ore, iar cand am iesit afara era un viscol incredibil, se formasera troiene de 30-40 cm in doar 3-4 ore! Tin minte ca am asteptat autobuzul in statie vreo juma' de ora, timp in care zapada crestea vazand cu ochii...mama zicea "acum suntem sinistrati" :lol: (cu putin timp in urma au fost niste inundatii iar asta era un cuvant relativ nou...cred). Fabuloasa imi era bucuria cand am iesit a doua zi si zapada imi venea pana la piept(aveam 5-6 ani)...

Sus

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 40 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]