forum meteorologie, starea vremii, climatologie

Partners

Portal meteorologie   Galerie meteo   Meteo chat   Model WRF-RoMetEx   RSS  
Acum este Sâm Ian 25, 2020 5:02 pm

Ora este UTC + 2 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 83 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Temperatura medie globala.
MesajScris: Dum Ian 25, 2015 1:07 pm 
Neconectat
Mr. Green
Mr. Green

Am remarcat si eu opozitia celor doua modele, LDEO si NCEP, fata de restul, in estimarea anomaliei ENSO. E ceva spectaculos, cum rar se mai poate vedea. In ultima prognoza NCEP se tine tare pe pozitii. Totusi, cred ca e outlier, chiar daca e un model de top.

Imagine

Citat:
So, what do dynamical ENSO models predict? Two models, LDEO (Lamont Doherty Earth Observatory) and NCEP (National Center for Environmental Prediction), indeed predict a strong swing next spring to a strong El Niño (Fig. 8 ). All the other models have the El Niño petering out. We asked an ENSO expert, Mark Cane: “What is the physics behind the LDEO and NCEP forecasts that makes them so opposite to the other models?” His response: “Good question. The honest answer is that I don't know, and neither does anyone else. LDEO is an intermediate model of just the tropical Pacific, NCEP is a full coupled GCM. There may be no salient differences in the physics of these vs. the rest; it may have to do with the initialization schemes. …If it is physics, my best guess is that the LDEO and NCEP models have a stronger thermocline feedback than the others. It will be interesting to see how 2015 develops.”

Sus

MesajScris: Dum Ian 25, 2015 1:43 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada

Eu un lucru nu inteleg si anume cum de Romania, in ultimii 18 ani, s-a plasat an de an in zona anomaliilor pozitive de temperatura cand cred ca aproape toate statele de pe glob au mai vazut si cate un an cu abatere negativa in acest interval :|

Sus

MesajScris: Sâm Feb 07, 2015 8:30 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada

Nici RSS nu vede 2014 ca fiind cel mai cald an, nici pe departe :wink:

Imagine

Satellites are considered by many to be the best available source of temperature data. Local measurements are subject to many sorts of errors. Temperature stations tend to be located near population centers where they are subject to the urban heat island effect.Satellites, on the other hand, record temperatures over the entire Earth.Their coverage is more complete and the data they yield is much more difficult to manipulate.

Sus

MesajScris: Lun Sep 28, 2015 6:24 am 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru

AGW lovers vin, bineinteles, cu o explicatie pentru Atlanticul de nord mai rece decat in mod normal:

http://www.washingtonpost.com/news/ener ... tic-ocean/

Sus

MesajScris: Lun Sep 28, 2015 6:48 am 
Neconectat
Tornada
Tornada

Decent scris :)

Sus

MesajScris: Joi Oct 08, 2015 9:52 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada

Imagine

Indubitabil ca exista o relatie intre AMO si climatul European.De altfel, daca ne uitam la graficul oscilatiei Atlanticului si la bazele noastre de data de la statiile din Romania(preferabile cele cu sir de peste 100 de ani), constatam ca atunci cand AMO a fost in faza pozitiva, temperaturile medii anuale la nivelul tarii au fost mai ridicate, pe cand atunci cand AMO a fost in faza negativa, temperaturile la nivelul tarii au fost m ai scazute.Se observa cum intre anii '60 si anii 90' AMO a fost in faza negativa, ceea ce la noi a coincis cu niste decenii mai moderate termic si cu ierni mai dure, in speta cele din anii 60.Se observa cum incepand cu anii 90, AMO a intrat in faza pozitiva, ceea ce a concis cu temperaturi medii multianuale mai ridicate.De altfel, in perioada anilor 30-50, cand AMO a fost in faza pozitiva, tot atunci am inregistrat si veri deosebit de calde si ani mai caldurosi.Enigma o reprezinta unele iernii foarte dure tocmai in acea perioada, in plina faza pozitiva si astfel concluzia e ca nu numai de AMO depinde mersul lucrurilor.Cu toate astea, ramane un "jucator" foarte important :)

O relatie mult mai clara exista intre oscilatia Atlanticului si suprafata/grosimea ghetii de la Polul Nord.Cum bine stim, spre deosebire de Antarctica, gheata de la Polul Nord pluteste pe ocean, astfel atunci cand AMO este in faza pozitiva(ca acum) avem mai putina gheata acolo, iar atunci cand acesta e in faza negativa( de exemplu in 1979, cand au inceput masuratorile satelitare, era in faza negativa), automat este mai multa gheata acolo :)

Sus

MesajScris: Vin Oct 09, 2015 8:31 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada

Primele 9 luni ale anului 2015 sunt pe locul 4 in era satelitara, conform UAH.

Through the first nine months of the year, comparing January through September throughout the satellite temperature record starting in 1979, the first nine months of 2015 ranked fourth overall, with an average global temperature that was 0.22 C warmer than seasonal norms. The first nine months of 1998 were warmest at 0.56 C, followed by 2010 at 0.41 C and 2002 at 0.24 C warmer than seasonal norms.

Sus

MesajScris: Sâm Oct 10, 2015 11:25 am 
Neconectat
-40 °C
-40 °C

Daca ti-as face un grafic cu mediile de la Mures pe ultimii 120 de ani cu abaterile vs media ar iesi identic.

Sus

MesajScris: Sâm Oct 10, 2015 11:36 am 
Neconectat
Tornada
Tornada

Deci suntem manipulaţi grosolan cu o încălzire globală care nu e chiar aşa cum se spune.
Asta e exact ca faza cu asteroidul care vine zilele astea şi gata, e sfârşitul lumii.
Oare de câtă ignoranţă şi prostie e capabilă omenirea asta ?

Sus

MesajScris: Sâm Oct 10, 2015 12:36 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada

sorifin scrie:
Daca ti-as face un grafic cu mediile de la Mures pe ultimii 120 de ani cu abaterile vs media ar iesi identic.

Cand vei avea timp, ar fi fain sa faci un astfel de grafic :D

Sus

MesajScris: Sâm Oct 10, 2015 12:37 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada

eugenraduoradea scrie:
Oare de câtă ignoranţă şi prostie e capabilă omenirea asta ?

Nu exista limite pentru asa ceva :)

Sus

MesajScris: Sâm Oct 10, 2015 2:27 pm 
Neconectat
Ploicica
Ploicica

Cu toate acestea, temperaturile din perioada 1990-2015 sunt mai ridicate decat cele din perioada 1930-1960, care la randul lor sunt mai ridicate decat cele din perioada 1870-1900. Si aceasta luand in considerare doar statiile din zonele rurale sau cele de munte, sau datele omogenizate dupa statiile care nu au suferit modificari de locatie, urbanizare, etc.. in perioada respectiva.

Sus

MesajScris: Sâm Oct 10, 2015 2:29 pm 
Neconectat
Furtuna
Furtuna

Imagine

Eu am observat corelații mai interesante tocmai în privința iernilor. :wink:

Sus

MesajScris: Sâm Oct 10, 2015 3:52 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada

Qqwll, mi se pare normal ca acum sa fie mai cald decat in perioada 1870-1900 pentru ca atunci doar ce se iesise din mica era glaciara ce a tinut pana aproximativ in 1850.Pe de alta parte, ma gandesc ca ciclurile de raciri si incalziri nu seamana unul cu celalalt si nu cred ca au semanat vreodata :)

redeme scrie:
Eu am observat corelații mai interesante tocmai în privința iernilor. :wink:

Dezvolta :)

Sus

MesajScris: Mie Oct 14, 2015 9:18 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada

Mai multe in aceasta prezentare din timpul ICCC 2014 ce are doar 16 minute "featuring" Don J.Eastbrook, Professor Emeritus of Geology at Western Washington University :)

https://www.youtube.com/watch?v=U8oUyDN_OZA

Sus

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 83 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]