forum meteorologie, starea vremii, climatologie

Partners

Portal meteorologie   Galerie meteo   Meteo chat   Model WRF-RoMetEx   RSS  
Acum este Vin Mar 29, 2024 8:03 am

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Acest subiect este închis, nu puteţi modifica mesaje sau să scrieţi răspunsuri viitoare.  [ 106 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Starea vremii in Limoges, Franta
MesajScris: Sâm Dec 29, 2012 9:18 pm 
Neconectat
Supercelula
Supercelula
Avatar utilizator

Membru din: Mar Mai 06, 2008 1:00 pm
Mesaje: 1801
Localitate: Deva&Cluj
Am ajuns si eu pe la francezi, ca si-au gasit ai mei de lucru drept urmare s-au mutat, cu catel si purcel aici. Drumul mi s-a parut destul de epic, fiind si prima oara cand am condus in afara tarii. Am prins pe autostrada episodul de freezing rain din Austria de weekendul trecut. Nimeni nu mergea mai tare de 50-60 la ora, momentul cel mai nasol a fost cand am inceput sa simt cum "joaca" masina pe urmele celor din fata (era si strat subtire de zapada pe jos), atunci am si oprit la prima parcare si am asteptat sa se mai linisteasca treaba. Cel mai mult m-a mirat cat de mult poti merge constant cu aceeasi viteza pe autostrada, fara sa-ti aiba nimeni treaba. In Franta cel putin, si drumurile nationale sunt tot ca autostrazile, cu doua benzi pe sens si trec prin afara localitatilor, atata ca au limitare de 110 si nu prea au parapet exterior.
Vremea de aici e foarte ploioasa. Aproape ca nu e zi in care sa nu treaca ceva front vestic (alaltaieri m-a udat exemplar o aversa, stropi mici dar extrem de desi). Nu cred ca am avut inghet, sau doar dimineata foarte putin. Temperatura variaza intre cateva grade si 15 grade, care au fost atinse ieri intr-o repriza mai insorita. Pana acum a iesit soarele de trei ori de cand am venit, dar fara sa fie complet senin. Acum iar ploua.
Ce astept acum cu nerabdatare sunt ciclonii atlantici. O sa raman pana candva prin ianuarie, si daca pana atunci se anunta ceva, ma sui in tren si ma duc la ocean ca e la 180km distanta. Ma uitam pe ciclonii importanti si ma cruceam la rafalele maxime prinse pe-aici. Multe peste 160 la ora, chiar si peste 180.

_________________
Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii in Limoges, Franta
MesajScris: Sâm Dec 29, 2012 9:22 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mar Feb 21, 2012 12:49 am
Mesaje: 14374
Localitate: Bumbesti-Jiu
Parlez-vous francais? :lol: Sa ne tii la curent cu tot ce vezi pe acolo in materie de fenomene :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii in Limoges, Franta
MesajScris: Sâm Dec 29, 2012 9:28 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36951
Localitate: Bistrita
Fain pentru ai tai. Putini se mai duc la lucru in strainatate dupa o anumita varsta. Planuiesti sa mergi si tu dupa ce termini cu facultatea?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii in Limoges, Franta
MesajScris: Sâm Dec 29, 2012 9:33 pm 
Neconectat
Supercelula
Supercelula
Avatar utilizator

Membru din: Mar Mai 06, 2008 1:00 pm
Mesaje: 1801
Localitate: Deva&Cluj
Intr-un fel ma enerveaza ca tre sa ma intorc, chiar daca nu stiu o boaba de franceza (enervant cat de putini stiu engleza aici). Chiar vroiam sa traiesc temeinic ciclonii. Dar se pare ca au si veri destul de turbate, cu furtuni din vest. Sunt si filme pe iutub cu supercelule prinse in zona asta. Si aici drumuri sunt, deci un chase n-ar trebui sa fie foarte greu.
O particularitate de-aici e faptul ca lanturile de magazine au si benzinarii, unde de obicei gasesti cel mai ieftin combustibil (1,31 euro motorina). Prin oras e full de masini cu bun simt, masini mici. Foarte multe dieseluri, in rest benzinare cu motoare mici. Si aici motorina chiar e cu vreo 10% mai ieftina decat benzina, poate chiar mai mult.
M-am uitat pe widget si vad ca iar avem 8 grade. De atatea ori am vazut temperatura asta...7-8 grade e refrenul in perioadele cu cer complet acoperit. Cu aer umed si eventual ploaie. Statia meteo nu stiu unde e. O fi la aeroport, care e la cativa km nord de oras, inca nu stiu.

_________________
Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii in Limoges, Franta
MesajScris: Sâm Dec 29, 2012 9:39 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36951
Localitate: Bistrita
Pe cati bani s-au dus ai tai acolo? Perioada determinata?
Da, benzina e cam la acelasi pret ca la noi. Sa se mai planga vest-europenii de pretul benzinei...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii in Limoges, Franta
MesajScris: Sâm Dec 29, 2012 9:47 pm 
Neconectat
Supercelula
Supercelula
Avatar utilizator

Membru din: Mar Mai 06, 2008 1:00 pm
Mesaje: 1801
Localitate: Deva&Cluj
Andrei87 scrie:
Fain pentru ai tai. Putini se mai duc la lucru in strainatate dupa o anumita varsta. Planuiesti sa mergi si tu dupa ce termini cu facultatea?

Ai mei s-au tot scremut cu strainatatea, tata a mai avut o perioada cand a lucrat in Italia. Pana la urma s-au hotarat sa plece definitiv, oricum era "ultimul tren", ca taica-meu are 49 de ani si maica-mea 48. Nu prea as vrea sa raman aici. Posturi de meteo am auzit ca sunt garla aici, e un fel de desert dpdv al fortei de munca, dar chiar nu mi-ar placea ideea sa stau cu ai mei. Mi-ar placea sa ma duc in tarile nordice, dar asta-i momentan doar cai verzi pe pereti, ramane sa vad ce si cum. Momentan ma bucur ca am o "baza" din care e mai usor de mers la fenomenele meteo din europa vestica.
O poza cu stratul de zapada din Austria. A iesit ultra-tremurata ca a bagat camera expunere mai lunga din cauza intunericului. Cu vreo 10 minute inainte de asta, pe cand nici stratul nu prea exista, am depasit un plug (care mergea cu 80-90). Puteam sa raman linistit in spatele lui si ieseam mai castigat dar deh...a trebuit sa ma simt si eu erou cand in sfarsit depasesc ceva :lol:

Imagine

Citat:
Pe cati bani s-au dus ai tai acolo? Perioada determinata?


Maica-mea e medic aici, o sa castige variabil. Nu prea m-am prins exact ce si cum, e in functie de cati oameni iti vin pe zi. Dar cum sunt vreo 10 medici la 130.000 de locuitori, sper sa iasa ok. Oricum preia un cabinet deja existent ca s-a pensionat medicul de acolo. Taica-meu e in tratative cu ceva firma de aparatura electronica din apropiere, nici nu prea a vrut sa vina pana nu era sigur ca are job, dar maica-mea s-a crizat ca trebuie sa fim toti aici si ca altfel ea se intoarce in Ro, deci am zis sa venim :P

_________________
Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii in Limoges, Franta
MesajScris: Dum Dec 30, 2012 2:49 am 
Mie nu mi-ar place sa plec, as fi trista.
Imi place stabilitatea, sa am resedinta stabila, chiar daca as umbla prin toata lumea.
Pot pleca oricand, dar macar astea 12 clase sa le termin...
La facultate mi-ar place ceva tehnic.


Sus
  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Dec 30, 2012 4:07 am 
Neconectat
EF-5
EF-5
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 26, 2008 1:00 pm
Mesaje: 25211
Localitate: Slatina OT
Nici eu nu as pleca in veci nicaieri. De mic am avut un puternic atasament fata de locuri, nu vroiam sa plec de la Spineni la scoala la Slatina. Apoi faculta la Bucuresti iarasi m-a iritat, vroiam Craiova dar daca statea fratele in Bucuresti...In 2006 visam sa ma transfer in Banie ca se mutase fratele la Slatina dar am auzit rele si nu era decat faculta de stat comunista, am ramas la Bucale si fratele s-a remutat in Bucale pana in 2011, cand s-a re-remutat la Slatina. :lol: Asa am stat la el si la examenele de la masterat. A fost neprevazuta plecarea inapoi la Bucuresti din 2006 dar nimic nu e intamplator, a venit cu avantaje de la banca la care a lucrat. :)

stef, de pe ce fel de net scrii? ADSL?

_________________
A venit Ursula, zeita din UE, sa-si primeasca rima. UE se va scinda pana in 2040.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii in Limoges, Franta
MesajScris: Dum Dec 30, 2012 4:20 am 
Tara, mi-ar fi dor de tara, eu vreau sa fac ceva pentru tara asta!!!
Dar nu ma intelegeti ca ii critic pe cei ce au plecat.
Eu insami sunt finantata de verisoarele mele din Irlanda.
Fara ele...mai usurel...


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii in Limoges, Franta
MesajScris: Dum Dec 30, 2012 9:41 am 
Neconectat
-40 °C
-40 °C
Avatar utilizator

Membru din: Dum Feb 17, 2008 1:00 pm
Mesaje: 14393
Localitate: Tg-Mures
Probabil v-ati dat seama dupa multe postari deale mele ca imi iubesc mult tara.Dar as pleca din ea oricand.Si voi face asta dupa nunta din vara.Nu ai absolut nicio sansa aici sa-ti cresti copiii, sa-ti iei o casa, o masina buna etc.Nu poti.Din 2 salarii de 10-11 milioane asta in cel mai fericit caz, nu poti face asta.Asa ca, cu toata dragostea pt Romania si cu toata ura din suflet pt politicieni, voi pleca.Pana acum un an sa zic, ma aflam si eu de partea celor care nu ar pleca in veci din Romania, sa lucreze pt altii.Cica daca esti destept te poti descurca si aici.Mda...am vazut.Daca stiam unde se ajunge nu mai faceam nicio facultate, nimic, dupa liceu plecam cum au facut-o multi colegi de-ai mei si vad ce-au reusit sa faca prin alte tari, Anglia in special.Acum regret, dar nu e tarziu.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii in Limoges, Franta
MesajScris: Dum Dec 30, 2012 10:20 am 
La facultate...e bine punctat...
De aceea trebuie sa ai un plan ca sunt si cei mai frumosi ani din viata,sa nu-i pierzi aiurea la facultate.
Insa voi profita din plin de ragazul de un an capatat in urm accidentului si anul ce vine va fi acel an castigat...
Orice rau are si partile lui bune.
Voi avea minim 6 luni foarte importante, care vor decide multe, chiar si pentru tara, caci planurile mele se intersecteaza sus de tot.
Asa micuta cum ma vedeti.
Si facultatea...probabil ca o voi face, insa deja va conta doar pentu CV.
Sigur, nu pot face toti la fel.
Totul e sa nu fiu egoista, va trebui sa ma sacrific, sa nu tin pentru mine.
Tentatia asta va fi.
Dar voi tine la tara mai intai.
Voi avea si eu portia mea, desigur.
Pe merit.


Sus
  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Dec 30, 2012 11:32 am 
Neconectat
EF-5
EF-5
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 26, 2008 1:00 pm
Mesaje: 25211
Localitate: Slatina OT
Sorine, nasol. Dar tind sa cred ca nevasta te-a convins. :lol: :twisted:

_________________
A venit Ursula, zeita din UE, sa-si primeasca rima. UE se va scinda pana in 2040.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii in Limoges, Franta
MesajScris: Dum Dec 30, 2012 11:36 am 
Eu nu mi-as impinge sotul...
Vad cine e motorul in casa, si ala sa decida.
Daca el e mai puternic, ma trage dupa el.
Daca sunt eu, il trasc.
Dar nu l-as indemna sa faca ceva ce nu "vine de la el"
Nu.
Stie el ce poate si ce nu, eu la fel.


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii in Limoges, Franta
MesajScris: Dum Dec 30, 2012 11:39 am 
Neconectat
-40 °C
-40 °C
Avatar utilizator

Membru din: Dum Feb 17, 2008 1:00 pm
Mesaje: 14393
Localitate: Tg-Mures
Nu.Ea nu prea vrea sa plece.M-a convins mizeria de aici si faptul ca nu mai exista nicio sansa.Adica si daca plec si vin peste 2 ani n-o sa pierd nimic.In Romania va fi aceeasi mizerie, aceeasi mizerabili vor conduce, spitalele vor fi tot spitale doar cu numele, soselele praf, autostrazi ca si acum, 0, invatamant 0, turism 0, n-are rost sa mai enumar.Deci, pt ce sa raman.Oricum sunt peste 3 milioane de oameni care sunt plecati.M-as bucura sincer sa mai plece inca 3, sa vedem de unde se mai aduna buget.Sa ramana sa se conduca singuri.Si m-au convis si acei multi prieteni care sunt plecati, verisori, viitorii nasi, toata lumea.Vad cum se realizeaza cu fiecare an care trece.Unii vin aici si isi mai fac cate o casa, multi deja au cetatenia tarii respective sau copii care s-au nascut acolo si beneficiaza de toate drepturile.Unii nici nu se mai gandesc sa mai revina aici.Doar in vizita.Atat.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii in Limoges, Franta
MesajScris: Dum Dec 30, 2012 1:58 pm 
Stiu cum e.
Cunosc fenomenul.
Insa eu una prin ce am trecut vad altfel viata...
Si am speranta ca eu pot schimba ceva.
Se vor ridica probleme serioase, oameni importanti vor fi obligati sa si le puna...
Si nu ii doare de spital, de case, scoli, etc..stiu bine ce ii doare!
Si vor inghiti momeala...reala, ca asa sunt momelile...dar momeala totusi!
Si nu mai e mult.


Sus
  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Acest subiect este închis, nu puteţi modifica mesaje sau să scrieţi răspunsuri viitoare.  [ 106 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 16 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Termeni şi condiţii
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
phpBB SEO