forum meteorologie, starea vremii, climatologie

Partners

Portal meteorologie   Galerie meteo   Meteo chat   Model WRF-RoMetEx   RSS  
Acum este Mar Mai 14, 2024 8:23 pm

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 48 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Vara 2012
MesajScris: Vin Mai 03, 2013 3:16 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mar Feb 21, 2012 12:49 am
Mesaje: 14406
Localitate: Bumbesti-Jiu
Dupa ce am citit aici, nu imi ramane decat sa iti dau dreptate.Deci un SNAO in faza positiva ne trebuie noua pentru veri cu precipitatii insemnate cantitativ si astfel temperaturi mai scazute :) Am vorbit fara stiu cu adevarat care e faza si astfel imi recunosc greseala.Merci pentru material :)

Summers with a positive SNAO index tend to be characterized by warm and dry conditions in southern Scandinavia and northwest Europe, particularly the British Isles, and cold and wet conditions inthe northeast Mediterranean (Italy, the Balkans and westernTurkey), as well as wet anomalies in central Iberia.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Vara 2012
MesajScris: Vin Mai 03, 2013 3:33 pm 
Neconectat
Mr. Green
Mr. Green
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 30, 2006 1:00 pm
Mesaje: 9972
In majoritatea cazurilor da, dar nu m-as baza doar pe asta, dupa cum s-a stabilit si acolo. NAO e corelat mai bine cu ceea ce se intampla iarna si nici atunci nu e sigur. In ecuatie intra mai multe variabile, printre care si alte teleconexiuni.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Vara 2012
MesajScris: Vin Mai 03, 2013 4:10 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada

Membru din: Mar Mar 26, 2013 8:42 pm
Mesaje: 4442
Ma intreb daca voi ajunge oare la acel nivel de cunoastere climatica incat sa am in minte poate nu totul, insa principalii parametri climatici? Acele teleconexiuni...Le voi visa intr-o buna zi, dar nu va fi suficient.
In sensul de a sti permanent ce si cum, cum au pilotii aacel tablou de bord cu "n" cifre, cadrane si indicative...
Si nu e de ajuns, trebuie sa stii exact ce presupune Ao negativ combinat cu PDO pozitiv, combinat cu Ninuta, etc, etc..plus variante, combinari.
Si mereu va fi ceva ce scapa, ba Soarele e nu stiu cum, ba mai erupe un vulcanel...ba...

Un lucru e clar insa...Sahara e prea uscata desi e atat de cald. Am fost obisnuiti cu asta, atia ne-au intoxicat cu extinderea deserturilor. Probabil e inertia desertului, o inertie climatica normala. Macar atata lucru am inteles!


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 48 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Termeni şi condiţii
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
phpBB SEO