forum meteorologie, starea vremii, climatologie

Partners

Portal meteorologie   Galerie meteo   Meteo chat   Model WRF-RoMetEx   RSS  
Acum este Joi Mar 28, 2024 11:49 am

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 50 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Fenomen
MesajScris: Sâm Feb 22, 2014 5:52 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36951
Localitate: Bistrita
se va face :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fenomen
MesajScris: Dum Feb 23, 2014 12:51 am 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Joi Dec 27, 2007 1:00 pm
Mesaje: 6257
Localitate: Giroc (TM)
Andrei87 scrie:
Eu sunt. :)

Inseamna ca esti sudent la UACI intr-un domeniu legat de meteo? :)

_________________
Conditii meteo live:
- Novaci (GJ)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fenomen
MesajScris: Dum Feb 23, 2014 2:31 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36951
Localitate: Bistrita
Eh, nu...avea Lucian Sfica niste nelamuriri si l-am ajutat la completarea articolului. Nu stia ce statut sa-mi puna, asa ca a scris "stud" :) Pasionat amator nu suna asa de academic. :lol:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fenomen
MesajScris: Dum Feb 23, 2014 6:34 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Joi Dec 27, 2007 1:00 pm
Mesaje: 6257
Localitate: Giroc (TM)
Aha, am inteles. :)
Oricum e foarte fain ca ai colaborat cu el. Citesc constat articolele lui de pe meteomoldova si mi se par foarte bine realizate.

_________________
Conditii meteo live:
- Novaci (GJ)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fenomen
MesajScris: Dum Feb 23, 2014 10:13 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Vin Iun 20, 2008 1:00 pm
Mesaje: 15893
Localitate: cluj
"stud" zici ? din english adica...;)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fenomen
MesajScris: Lun Feb 24, 2014 1:02 am 
Neconectat
-40 °C
-40 °C
Avatar utilizator

Membru din: Dum Feb 17, 2008 1:00 pm
Mesaje: 14393
Localitate: Tg-Mures
Am o dilema.Temperatura minima de 0.0 grade se considera zi cu inghet? Sau temperatura maxima de 0.0 grade se considera zi de iarna? Sau doar de la -0.1 si pana la -0.1 sunt pragurile pt inghet si zi de iarna.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fenomen
MesajScris: Lun Feb 24, 2014 2:02 pm 
Neconectat
-40 °C
-40 °C
Avatar utilizator

Membru din: Dum Feb 17, 2008 1:00 pm
Mesaje: 14393
Localitate: Tg-Mures
Am trimis un mail la anm.Ce-am scris eu....si ce raspuns am primit.

Ma intereseaza va rog frumos daca se poate sa-mi spuneti care sunt pragurile pentru anumite zile considerate ca fiind de iarna, de vara, tropicale etc.Spre exemplu, zi cu inghet se considera daca minima a coborat pana la 0.0 grade sau doar de la -0.1 grade se poate vorbi de zi cu inghet.Pentru ziua de iarna, maxima de -0.1 este pragul pana la se considera zi de iarna sau pana la 0.0 grade.Ma intereseaza si zilele de vara sau zilele tropicale.Pragul de la care numaram o zi de vara sau o zi tropicala este de 25.0, respectiv 30.0 sau doar de la 25.1 si 30.1 se considera zi de vara si zi tropicala.

Raspuns:

Pragurile de temperatura a aerului (minima sau maxima) pentru care se definesc anumite zile/nopti caracteristice sunt urmatoarele:
- zi de iarnă - temperatura maximă £ 0ºC
- zi cu îngheţ - temperatura minimă £ 0ºC
- noapte geroasa - temperatura minimă ≤ -10ºC
- zi de vară - temperatura maximă ³ 25ºC
- zi tropicale - temperatura maximă ³ 30ºC
- noapte tropicala - temperatura minimă ³ 20ºC

Se considera zi de iarna, de exemplu, ziua in care temperatura maxima a aerului a fost mai mica sau egala cu 0ºC.

Deci, intrebarea ramane.Cum e pana la urma, zi de iarna la 0,0 grade sau doar de la -0,1.La fel si cu celelalte praguri.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fenomen
MesajScris: Lun Feb 24, 2014 3:11 pm 
Frate drag, tare cârcotaş eşti, păi dacă scrie acolo 0, înseamnă că o maximă de 0 este zi de iarnă iar 0 grade înseamnă prag de îngheţ, 0,1 nu mai e prag de îngheţ.
La fel şi cu noaptea tropicală, 19,9 grade nu e tropicală, 20,0 este.
N-au scris nimic de caniculă, parcă era 35,0 iar la 34,9 nu e caniculă.
Eu zic s-o luăm aşa că e mai bistoş, cum se zice prin Hardeal, maximă de 0,4 înseamnă zi de iarnă.
19,5 înseamnă noapte tropicală.
34,5 înseamnă caniculă, că dacă intră la rotunjite tot aia e.
Ce părere ai ? :)


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fenomen
MesajScris: Lun Feb 24, 2014 3:53 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Vin Iun 20, 2008 1:00 pm
Mesaje: 15893
Localitate: cluj
sorifin scrie:
Am trimis un mail la anm.Ce-am scris eu....si ce raspuns am primit.

ai primit un raspuns excelent :) ma si mir ca ti-au raspuns, tu fiind pe lista lor neagra :)

mie imi pare rau ca nu ai intrebat de abateri, pragurile in functie de care caracterizeza o luna, etc...stim povestea...poate le mai scrii...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fenomen
MesajScris: Lun Feb 24, 2014 4:12 pm 
Da de ce e el pe lista lor neagră ?
Dacă vrei mai multe date, cum ar fi şi normal să se dea, cu precizări mai clare, înseamnă că eşti pe lista lor neagră şi dacă ar fi aşa, ce contează, oricum nu se face nici mai breaz şi nici mai destupat ANM-ul.


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fenomen
MesajScris: Lun Feb 24, 2014 5:19 pm 
Neconectat
-40 °C
-40 °C
Avatar utilizator

Membru din: Dum Feb 17, 2008 1:00 pm
Mesaje: 14393
Localitate: Tg-Mures
Gata.Am mai insistat cu un mail si am sunat si la noi la statie.Am avut noroc ca era cine trebuie acolo.Din 2 surse 100% anm, zilele de vara, tropicale etc incep de la valoarea de 25,0 si 30,0, iar zi cu inghet se considera o minima mai mica sau egala cu valoarea de 0,0.La fel si la ziua de iarna.Valoarea maximei mai mici sau egale cu 0,0 inseamna zi de iarna.Abia de la 0,1 nu se mai considera nimic, nici zi de iarna nici zi cu inghet.La fel valoarea de 24,9 sau 29,9 sau -9,9 etc.Convorbirea telefonica nu se poate inregistra dar postez si al 2-lea mail.

Temperatura aerului se masoara si se trece in tabelele climatologice cu o zecimala, prin urmare e de preferat sa nu se aproximeze 24,9 la 25, daca datele din sirul folost in calcule au o zecimala.In concluzie ziua in care temperatura maxima a fost de 0 grade este zi de iarna, iar cea in care a fost de 0,1 grade nu mai este zi de iarna. La fel si cu zilele de vara, se considera zi de vara ziua in care temperatura maxima a fost de 25,0 grade si nu se considera zi de vara cea in care temperatura maxima a fost de 24,9 grade.

Acum e clar cred pt toata lumea, si pt mine de altfel, cum e cu aceste praguri.Asa cum spunea si doodoo, o sa incerc sa le scriu si despre pragurile la abateri.Sa vedem daca primesc vreun raspuns.Poate am prins o zi buna azi :D.E prima data cand mi se raspunde de la anm desi am mai trimis mail-uri.La al 2-lea mi s-a raspuns dupa 10 minute.Au un punct rosu.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fenomen
MesajScris: Lun Feb 24, 2014 5:58 pm 
Sunt utile precizările astea dar cred că există şi prin vreun manual de meteorologie.
Oricum ceea ce ai întrebat tu sunt generalităţi, mai important era de aflat de ce nu se postează harta ANM cu precipitaţii zilnice, cu sau fără virgulă, la 8 dimineaţa şi la 8 seara, plus o hartă cu minime şi maxime şi medii şi cam atât, restul găsim pe la extratereştrii nordici.


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fenomen
MesajScris: Lun Feb 24, 2014 8:46 pm 
Neconectat
-40 °C
-40 °C
Avatar utilizator

Membru din: Dum Feb 17, 2008 1:00 pm
Mesaje: 14393
Localitate: Tg-Mures
eugenraduoradea scrie:
Sunt utile precizările astea dar cred că există şi prin vreun manual de meteorologie.
Oricum ceea ce ai întrebat tu sunt generalităţi, mai important era de aflat de ce nu se postează harta ANM cu precipitaţii zilnice, cu sau fără virgulă, la 8 dimineaţa şi la 8 seara, plus o hartă cu minime şi maxime şi medii şi cam atât, restul găsim pe la extratereştrii nordici.


Incearca sa trimiti si tu un mail pe aceasta tema :D.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fenomen
MesajScris: Lun Feb 24, 2014 10:32 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Vin Iun 20, 2008 1:00 pm
Mesaje: 15893
Localitate: cluj
eugen o fi si el pe lista neagra de indezirabili ?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fenomen
MesajScris: Mar Feb 25, 2014 12:14 am 
Eu le-am scris şi direct şi indirect, pe site-ul lor asociat, vremea.meteoromania şi la ce bun, vedeţi voi pe undeva vreo hartă cu precipitaţiile sau se pomeneşte pe vreun site ANM de precipitaţii zilnice, în afară de harta aia lunară aiurită ?
Nu văd de ce aş fi pe lista lor de indezirabili, şi dacă aş fi, mă doare în bască.
Ideea este că se încăpăţânează la faza cu precipitaţiile zilnice şi sunt chiar enervanţi.
Au şi lucruri bune, de exemplu date aproape complete, alea orare, la alţii, pe alte siteuri meteo naţionale nu se dau astfel de chestii, se menţionează minima şi maxima pe 12 ore, la unguri doar minima sau maxima, minima la 8 şi maxima la 20.
Temperatura la nivelul solului, au multe chestii bune, pe care le aflăm de la siteuri serioase, nu meteoromania, de la mundomanz, ogimet, ncep, infoclimat, plus toată pleiada de ruşi.
Asta e problema ANM-ului, tot ce e bun şi interesant aflăm de la alţii.
Recunosc că le urmăresc prognozele zilnice dar mai multă încredere am în elveţieni, în unguri sau sat24, măcar văd clar ce se întâmplă.
La ANM n-ar strica o mică revoluţie de deschidere faţă de publicul căruia i se adresează, nu cer luna de pe cer, doar precipitaţiile zilnice, minimele, maximele şi mediile la cele 160 de staţii, atât, în rest pot să-şi secretizeze tot, deşi nu văd ce să ascunzi la vânt, ploi, frig sau cald sau variaţii de presiune. Regret că nu am posibilităţi financiare că aş realiza o reţea paralelă cu a ANM-ului, cu date free, aşa cum le dau eu, Cătă sau mulţi alţii de la staţiile lor personale, alea semi profi, ieftine, aşa cum sunt.


Sus
  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 50 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Termeni şi condiţii
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
phpBB SEO