forum meteorologie, starea vremii, climatologie

Partners

Portal meteorologie   Galerie meteo   Meteo chat   Model WRF-RoMetEx   RSS  
Acum este Vin Mar 29, 2024 1:10 pm

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 25 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Defrisarile
MesajScris: Sâm Oct 10, 2009 2:07 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Feb 28, 2007 1:00 pm
Mesaje: 2180
Localitate: BUCURESTI
Andrei87 scrie:
ema-ema scrie:
Stiu ca majoritatea localnicilor traiesc din turism, asa este, dar cand or sa inceapa defrisarile, viiturile si alte fenomene asemanatoare, n-or s inteleaga de ce li se intampla o asemenea nenorocire. Sper sa n use intample nimic rau si sa nu se mai defirseze in prostie.


Aoleu, vine potopul! Lol.
Trecand peste faptul ca m-am straduit putin sa inteleg ce ai vrut sa scrii, atitudinea asta puerilo-panicata (nu doar a ta) nu e deloc ok. Energia ar trebui canalizata pentru oprirea defrisarilor "industriale", nu sa se faca atata caz pentru taierea catorva copaci ca sa-si construiasca cineva un hotel etc. Sau o partie de schi, pe care schiem cu totii.
Da, sunt de acord ca la munte constructiile trebuie sa fie din lemn. Nici mie nu mi-ar placea sa ma duc la o pensiune din caramida. La fel sunt de acord ca aceste constructii sa fie doar pe vai si in spatii bine delimitate. Din pacate, la noi disciplina nu se poate face decat cu biciul.

Deci, muntele niciodata nu o sa fie "prea populat". In Romania sunt o gramada de locuri unde poti sa te intalnesti cu ursul, daca vrei. Chiar si in Bucegii ultra-bucurestenizati poti avea acel sentiment de 'eliberare'.

Salut,
Vreau sa precizez ca atitudinea mea nu este de loc puerilo- panicata cand vine vorba de problemele de mediu deoarece acestea chiar exista, reprezinta o problema cat se poate de reala si serioasa pentru noi toti. Iar daca am folosit exprimari fara logica ori eronate a fost ori din neatentie, sau din lipsa de informare si imi cer scuze pentru aceasta. Insa acolo unde eu incep un subiect incomplet, in caz ca doriti, puteti veni cu completari si argumente pro sau contra. Da, asta asa este, chiar si o furtuna poate a doboare dintr-un foc cateva zeci sau chiar sute de copaci, iar cele mai grave defrisari sunt acelea industriale.
Iar in ceea ce proveste lipsa verdetii si al pomilor, resimt din greu acest lucru. Aerul este imbaxit si de nerespirat in oras, iar cand merg in parc, este mai bine, deoarece nu se mai simte asa de rau praful, mirosul gazelor de esapament si zgomotul infernal produs de sutele si miile de autoturisme care sufoca la propriu orasul si toate stradutele acestuia. Plus ca e mai racoare, avand in vedere ca vegetatia destul de bogata din parc nu mai asa ca atmosfera sa se incinga asa de rau ca in oras.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Defrisarile
MesajScris: Sâm Oct 10, 2009 2:19 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36951
Localitate: Bistrita
Aham, asa o fi.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Defrisarile
MesajScris: Sâm Ian 16, 2010 9:22 am 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36951
Localitate: Bistrita
Pentru asta s-a defrisat in zona: http://www.jurnalul.ro/webcam/busteni-snowpark-179.html
Macar de ar produce, dar vad ca e pustiu, deci s-a cam defrisat degeaba.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Defrisarile
MesajScris: Vin Ian 09, 2015 5:35 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mar Feb 21, 2012 12:49 am
Mesaje: 14374
Localitate: Bumbesti-Jiu
http://agentgreen.ro/petitie-01/

PETIȚIE CĂTRE Victor Ponta, PENTRU STOPAREA TĂIERILOR DE PĂDURI DIN RETEZAT

Retezat nu este un parc oarecare, ci este centrul biodiversității din Europa, ultima oază de sălbaticie de mari dimensiuni și trebuie scutit complet de orice interventii umane, mai ales de drujbe. Faptul că cei mai valoroși copaci au ajuns un banal lemn de foc este surprinzător pentru consumatorii care doresc să facă o alegere educată atunci când trebuie să iși încazească locuința.

M-as bucura ca membri de pe acest forum sa semneze aceasta petitie.Cel mai vechi si poate cel mai important Parc National al acestei tari merita ajutorul nostru, al celor care ne pasa :D


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Defrisarile
MesajScris: Sâm Ian 10, 2015 6:07 pm 
Neconectat
Site Admin
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Dum Apr 16, 2006 1:00 pm
Mesaje: 2333
Localitate: Bacau
Oricand. Numai ca ar trebui iesit si cu bata la astia.

_________________
Starea vremii pe intelesul tuturor


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Defrisarile
MesajScris: Dum Ian 11, 2015 5:20 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mar Oct 25, 2011 4:50 pm
Mesaje: 8417
Si la mine iarna asta au reusit in padurea din jurul cartierului sa faca praf jumatate. Toti tiganii de la mic la mare distrug fara menajamente.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Defrisarile
MesajScris: Lun Mar 30, 2015 8:17 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mar Feb 21, 2012 12:49 am
Mesaje: 14374
Localitate: Bumbesti-Jiu
Defrișarea pădurilor, sub patronaj austriac. Iohannis a blocat noul Cod Silvic

Parca era vorba de "Romania lucrului bine facut" sau ? :wink:

http://www.b1.ro/stiri/eveniment/dosar- ... 06986.html


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Defrisarile
MesajScris: Mar Mar 31, 2015 12:31 am 
Neconectat
Furtuna
Furtuna
Avatar utilizator

Membru din: Vin Feb 07, 2014 9:00 pm
Mesaje: 1818
Localitate: Iasi
http://www.antena3.ro/romania/in-premie ... 88649.html


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Defrisarile
MesajScris: Mar Mar 31, 2015 6:47 am 
Neconectat
Site Admin
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Dum Apr 16, 2006 1:00 pm
Mesaje: 2333
Localitate: Bacau
Eu am mai zis-o, pana ce poporul nu pune mana pe uneltele din gospodarie si face o revolta masiva care sa se lase cu linsajul marilor corupti nu se va rezolva nimic in tara asta. Chestia cu "fara violenta" nu este aplicabila pentru situatia de le noi.
Eu am lucrat la padure si va spun ca este multa munca sa infiintezi/reinfiintezi o plantatie. Lemnul de la noi se vinde pe nimica toata. Mare, mare pacat.

_________________
Starea vremii pe intelesul tuturor


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Defrisarile
MesajScris: Sâm Noi 28, 2015 3:02 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mar Feb 21, 2012 12:49 am
Mesaje: 14374
Localitate: Bumbesti-Jiu
http://inpremiera.antena3.ro/reportaje/ ... i-338.html

Mafia lemnului depaseste orice imaginatie, suntem mai rau ca in tarile de lumea a 3 a.Au iesit niste lucruri incredibile la iveala.Va invit sau urmariti un reportaj in care se spun lucrurilor pe nume.In prim plan sunt Muntii Apuseni si Doodoo poate stie de la fata locului mai multe."Vivat" clasa politica a ultimilor 25 ani...


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 25 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Termeni şi condiţii
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
phpBB SEO