forum meteorologie, starea vremii, climatologie

Partners

Portal meteorologie   Galerie meteo   Meteo chat   Model WRF-RoMetEx   RSS  
Acum este Vin Mar 29, 2024 3:57 pm

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 74 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Clima Romaniei.
MesajScris: Lun Noi 02, 2015 3:04 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Vin Iun 20, 2008 1:00 pm
Mesaje: 15893
Localitate: cluj
cand vad erori in articolele celor de la ANM nu mai pricep nimic, in rest nu am pretentii !!! de ce se intampla asta oare ???


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Clima Romaniei.
MesajScris: Lun Noi 02, 2015 6:33 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mar Feb 21, 2012 12:49 am
Mesaje: 14374
Localitate: Bumbesti-Jiu
La capitolul asta ar fi multe de spus.Dau un exemplu in care Sandu la comparatia anilor secetosi cu cei ploiosi(stiti acele prezentari), foloseste ani propriu-zisi, calendaristici, la cei ploiosi si ani agricoli la cei secetosi.Comparam mere cu pere ? Mai mult decat atat, unii ani ploiosi sunt omisi din anumite decenii, iar in alte decenii unii ani putin secetosi sunt pusi la extremi secetosi, in speta la deceniul trecut.Aici nu mai vorbim de erori ci vorbim de lucruri facute cu intentie pentru a scoate in evidenta ceea ce vrea "muschiul" lui, nu am nici cea mai mica indoiala,La alte lucrari exista erori in zona mediilor, atat la precipitatii cat si la temperaturi, de multe ori neintentionate poate(greseli chiar de typo), lucrari scrise de cei care fac parte din breasla ANM.In unele lucrari sunt foarte putine astfel de erori, se intampla chiar ca in unele cazuri in paragrafele precedente sa fie valoarea corecta, apoi mai jos o valoare gresita.Probabil din graba sa fie facute astfel de erori(exact cum mai gresim si noi in mesajele de pe forum), dar nu e o scuza acolo pentru ca sunt lucrari ce se fac publice.Pe de alta parte, sunt si destule lucrari de buna calitate, toata stima :)

E de datoria autorului/autorilor sa verfice de mai multe ori ceea ce a/au scris pentru a preintampina astfel de probleme.In majoritatea cazurilor e vorba doar de cateva pagini unde o verificare mai amanuntita nu presupune alocarea unui timp indelungat.Errare humanum est, dar cifrele trebuie sa fie corecte, in rest se mai pot admite unele greseli :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Clima Romaniei.
MesajScris: Mar Noi 03, 2015 8:12 am 
Neconectat
-40 °C
-40 °C
Avatar utilizator

Membru din: Dum Feb 17, 2008 1:00 pm
Mesaje: 14393
Localitate: Tg-Mures
Din cea mai sigura sursa, anuar, va spun ca au fost -35.8. Cat despre ce-am promis, am atatea tabele la lucru de facut ca abia mai fac fata. Inca n-am inceput nici calculele lunii octombrie. Sper sa reusesc in weekend.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Clima Romaniei.
MesajScris: Mar Noi 03, 2015 9:54 am 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36951
Localitate: Bistrita
Lucrezi in domeniu sau n-am inteles eu bine? :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Clima Romaniei.
MesajScris: Mar Noi 03, 2015 10:46 am 
M-am uitat de curiozitate puţin pe meteomanz la datele lor climatice, dacă la precipitaţii stau bine la temperatură sunt total aiurea, dau medii lunare mai mari decât în realitate.
Eu m-am uitat doar la mine, la Oradea, cică media lunii octombrie este de 12 grade, conform meteomanz, nici pe departe, media climatică este de 11,2 grade iar cea sinoptică (valori orare) 11,5 grade şi la Oradea am toate valorile, oră de oră.
Oare de când se fac medii lunare doar din mediile maximelor şi minimelor ?
Că aşa e la meteomanz, din mediile zilnice temperatura e aproape corectă, e foarte aproape de media lunară sinoptică orară, 11,4 grade, probabil asta e obţinută din 8 valori.


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Clima Romaniei.
MesajScris: Mar Noi 03, 2015 12:31 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Vin Iun 20, 2008 1:00 pm
Mesaje: 15893
Localitate: cluj
sorifin scrie:
Cat despre ce-am promis, am atatea tabele la lucru de facut ca abia mai fac fata. Inca n-am inceput nici calculele lunii octombrie. Sper sa reusesc in weekend.

sorine, sa iti dau eu o "prognoza" :?: nu o sa mai ai timp de atatea tabele in viitor ;)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Clima Romaniei.
MesajScris: Mar Noi 03, 2015 12:33 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Vin Iun 20, 2008 1:00 pm
Mesaje: 15893
Localitate: cluj
eugenraduoradea scrie:
Oare de când se fac medii lunare doar din mediile maximelor şi minimelor ?

nu asa o fac, esti culmea...
eugenraduoradea scrie:
Că aşa e la meteomanz, din mediile zilnice temperatura e aproape corectă, e foarte aproape de media lunară sinoptică orară, 11,4 grade, probabil asta e obţinută din 8 valori.

cu siguranta la statiile nonflux media zilnica o fac din cele 8 valori triorare, cu exceptia nil-urilor cand media e ciuciu ;)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Clima Romaniei.
MesajScris: Mar Noi 03, 2015 1:20 pm 
Neconectat
-40 °C
-40 °C
Avatar utilizator

Membru din: Dum Feb 17, 2008 1:00 pm
Mesaje: 14393
Localitate: Tg-Mures
Andrei87 scrie:
Lucrezi in domeniu sau n-am inteles eu bine? :)


In domeniul comert, multinationala si cred ca e de ajuns. Ma ocup de tot ceea ce inseamna jacobs, milka, poiana, africana, oreo, barni, belvita etc.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Clima Romaniei.
MesajScris: Mar Noi 03, 2015 4:36 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36951
Localitate: Bistrita
Adica la Kraft. :) Dar astia n-au sediul in Bucuresti? (scuze de off-topic)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Clima Romaniei.
MesajScris: Mar Noi 03, 2015 4:48 pm 
Citat:
nu asa o fac, esti culmea...

Am pus o întrebare retorică, m-am uitat pe media lor lunară şi am văzut că e obţinută din media mediilor maximelor şi minimelor şi aia e de bună la media lor lunară.
Totuşi, de ce procedează aşa când mediile zilnice sunt aproape corecte, adică sinoptice din 8 valori (cu lipsuri sau nu) ? :)


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Clima Romaniei.
MesajScris: Mar Noi 03, 2015 4:52 pm 
Citat:
sorine, sa iti dau eu o "prognoza" nu o sa mai ai timp de atatea tabele in viitor


Ce-ai vrut să zici la faza asta, adică ce "prognoză" îi dai de nu ar mai avea timp de atâtea tabele în viitor ?
La prognoze nu ai de ce să faci tabele, ar fi aiurea.
Le faci la ceea ce a fost, la statistici, dacă ai date la dispoziţie, că dacă nu le ai o laşi baltă.


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Clima Romaniei.
MesajScris: Mar Noi 03, 2015 6:20 pm 
Neconectat
-40 °C
-40 °C
Avatar utilizator

Membru din: Dum Feb 17, 2008 1:00 pm
Mesaje: 14393
Localitate: Tg-Mures
Andrei87 scrie:
Adica la Kraft. :) Dar astia n-au sediul in Bucuresti? (scuze de off-topic)


Sediul da, insa eu sunt om de teren. Verific, negociez, implementez etc. Din fericire n-am treaba cu vanzari, incasari, insa am o gramada de alte lucruri pe langa de facut. Ma scuz si eu pt off-topic....


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Clima Romaniei.
MesajScris: Mie Dec 23, 2015 7:25 pm 
Neconectat
Ploicica
Ploicica

Membru din: Dum Apr 19, 2009 8:19 pm
Mesaje: 228
Localitate: Resita
Am calculat in tabelul de mai jos abaterile temperaturii medii in iernile din Romania din perioada 1851-2015 (decembrie-februarie).
Pentru aceasta am utilizat datele pe care le-am gasit din zona Romaniei (in general zona cuprinsa intre 43-49 lat.N si 19-30 long.E).


Fişiere ataşate:
Ierni_Rom_1851-2015.png
Ierni_Rom_1851-2015.png [ 19.25 KiB | Vizualizat de 1293 ori ]
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Clima Romaniei.
MesajScris: Mie Dec 23, 2015 8:09 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Vin Iun 20, 2008 1:00 pm
Mesaje: 15893
Localitate: cluj
La ce mma ai raportat ?
(Era fain dacă făceai și o clasificare/ordonare)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Clima Romaniei.
MesajScris: Mie Dec 23, 2015 8:19 pm 
Neconectat
-40 °C
-40 °C
Avatar utilizator

Membru din: Dum Feb 17, 2008 1:00 pm
Mesaje: 14393
Localitate: Tg-Mures
Cea mai rece iarna a vietii noastre, a celor care ne-am nascut dupa 1985 paleste in comparatie cu iernile celorlalte generatii :)))


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 74 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Termeni şi condiţii
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
phpBB SEO