forum meteorologie, starea vremii, climatologie

Partners

Portal meteorologie   Galerie meteo   Meteo chat   Model WRF-RoMetEx   RSS  
Acum este Mar Mai 14, 2024 8:23 pm

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 1586 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73 ... 106  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii la Iasi
MesajScris: Vin Noi 30, 2018 1:14 am 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36981
Localitate: Bistrita
Sigur nu a fost in 2010 acea ninsoare de care zici? Au facut unii in Bucuresti un filmulet, pe schiuri era un tip tras de masina si se dadea prin powder pana cand i-a oprit Politia


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii la Iasi
MesajScris: Vin Noi 30, 2018 9:27 am 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Joi Mai 30, 2013 10:35 pm
Mesaje: 2605
Localitate: Zimnicea
Da. :) Stiu ca a fost in februarie 2012, dupa primul viscol de la finalul lui ianuarie. Eram in Zimnicea in acea luna februarie, la fel si-n iarna 2010.
Si-n 2010 a nins cu fulgi pufosi o data, dar mai putin decat la episodul din 2012.
Posibil la Bucuresti sa fi fost mai multa ninsoare cu fulgi din astia la episodul cu schiurile trase de masina din 2010 . Nu stiu exact cum a fost in capitala in acea iarna.
Ambele au fost ierni super decente, oricum. Mai ales iarna 2009-2010 pentru sudul extrem, in special.

_________________
The trifecta of Fimbulvetr, poised to be unleashed: AMOC collapse - Beaufort Gyre Release - Heinrich Event. System reset.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii la Iasi
MesajScris: Dum Dec 02, 2018 6:13 pm 
Neconectat
Furtuna
Furtuna

Membru din: Sâm Noi 23, 2013 10:06 pm
Mesaje: 1845
Inca o zi de iarna veritabila, astazi, in Copou. Suntem intrati in a3a saptamana cu strat de zapada, iar ultimele 3 zile au fost fost teribil de reci, cu o medie de -8.2*C 8O

Imagine

Imagine

Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii la Iasi
MesajScris: Sâm Dec 08, 2018 10:23 pm 
Neconectat
Furtuna
Furtuna

Membru din: Sâm Noi 23, 2013 10:06 pm
Mesaje: 1845
O noua portie de ploaie la 0*C. Superba atmosfera :roll:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii la Iasi
MesajScris: Dum Dec 09, 2018 1:44 pm 
Neconectat
Furtuna
Furtuna
Avatar utilizator

Membru din: Vin Feb 07, 2014 9:00 pm
Mesaje: 1818
Localitate: Iasi
Și un nou episod de polei în zonele mai înalte...

Putem spune că azi încheiem acest episod de 3 săptămâni de iarnă, în care am prins de toate: strat de 35 cm, ger de -21°C, chiciură, polei... :)

Sunt ierni întregi în care nu am avut nici măcar atât. :wink:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii la Iasi
MesajScris: Joi Dec 13, 2018 1:26 am 
Neconectat
Furtuna
Furtuna
Avatar utilizator

Membru din: Vin Feb 07, 2014 9:00 pm
Mesaje: 1818
Localitate: Iasi
Raportul de la ora 8 a fost ultimul cu strat de zăpadă care acoperă peste jumătate din suprafața solului. În total, până acum am avut oficial 26 de zile cu strat, adică fără întrerupere de pe 17 noiembrie până acum. :) Sau cu 10 zile mai mult decât în „iarna” 2015-2016.

Azi a fost ziua cu cea mai mică extindere a stratului. Swiss HD și EURO4 pun, local, până la 10-15 cm mâine în Podișul Central Moldovenesc. Nu știu dacă va fi chiar așa, dar e clar că iarna continuă, mai ales în zona deluroasă.

Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii la Iasi
MesajScris: Dum Dec 16, 2018 11:44 am 
Neconectat
Furtuna
Furtuna
Avatar utilizator

Membru din: Vin Feb 07, 2014 9:00 pm
Mesaje: 1818
Localitate: Iasi
Un fel de aversă de granule de gheață acum la mine.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii la Iasi
MesajScris: Dum Dec 16, 2018 12:02 pm 
Neconectat
Furtuna
Furtuna

Membru din: Sâm Noi 23, 2013 10:06 pm
Mesaje: 1845
Si la mine. Deja exista un strat de gheata pe pervaz. Va ploua destul de mult azi. Sa vedem cat se va mentine temperatura sub 0*C.

Nu mai pot cu ploaia asta la 0*C. Cred ca e al3lea episod de genul, iarna asta :evil: :evil: :evil:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii la Iasi
MesajScris: Dum Dec 16, 2018 10:31 pm 
Neconectat
Furtuna
Furtuna
Avatar utilizator

Membru din: Vin Feb 07, 2014 9:00 pm
Mesaje: 1818
Localitate: Iasi
Până la urmă, temperatura a rămas negativă azi. Deja e multă gheață prin oraș, iar stratul s-a cimentat la suprafață.

Pe crengi și cabluri e o peliculă de 4-5 mm, dar pe unele suprafețe și o parte din zăpada depusă ieri s-a transformat în gheață.

Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Dec 16, 2018 10:33 pm 
Neconectat
EF-5
EF-5
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 26, 2008 1:00 pm
Mesaje: 25284
Localitate: Slatina OT
Freezing rain, fain, un viscol trebuie sa aiba si acest condiment, dar urasc ploaia normala care nu ingheata iarna, la pranz chiar ziceam ca daca rainul pe care il aveam era freezing, oare cum facea becurile? :twisted:

_________________
A venit Ursula, zeita din UE, sa-si primeasca rima.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii la Iasi
MesajScris: Lun Dec 17, 2018 10:39 pm 
Neconectat
Furtuna
Furtuna

Membru din: Sâm Noi 23, 2013 10:06 pm
Mesaje: 1845
Bai sa dea dracu, daca am vazut 2 fulgi in Iasi, zilele astea :evil: Exista vreo circulatie mai de rahat, pentru zona asta? Eu nu sunt de mult aici, dar nu-mi amintesc ca vestul sa fie ingropat in zapada, iar in Moldova sa fie uscaciunea asta. Redeme?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii la Iasi
MesajScris: Mar Dec 18, 2018 12:18 am 
Neconectat
Furtuna
Furtuna
Avatar utilizator

Membru din: Vin Feb 07, 2014 9:00 pm
Mesaje: 1818
Localitate: Iasi
hunterxd scrie:
Exista vreo circulatie mai de rahat, pentru zona asta?

Da, zonalitatea pură și pătrunderile calde pe la nord de Carpați. :mrgreen: S-ar putea să avem din ambele în perioada următoare. În rest, anticiclonul est-european poate deveni ușor principalul inamic al ninsorilor în estul Moldovei, iar majoritatea iernilor dominate de acesta sunt reci și uscate. Adevărul e că nu-mi amintesc să mai fi văzut un contrast atât de mare între vest și est, deși uneori zăpada a venit mai târziu aici decât în restul țării (de exemplu, pe 2 feb 2012 aveam 5 cm, abia pe 3 seara a început să ningă mai serios și a tot nins vreo 4 zile, la temperaturi sub -10°C). Acum nu e cazul.

Și e foarte posibil ca efectele încălzirii stratosferice să nu fie prea grozave pentru NE. Cu toate că urăsc ploile iarna, parcă tot prefer iernile cu storm track mai nordic. În 2008 am avut o ninsoare frumoasă și ușor viscolită fix de Crăciun, în toate cele 3 zile. :) A fost ceva superb, ultimul Crăciun cu adevărat frumos.

Și în 2003 a fost ok, cu un pui de viscol de Ajun, iar cel din 1996 a fost de-a dreptul perfect, cu strat maxim în prima zi și ger crunt cu -20°C la amiază în a treia.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii la Iasi
MesajScris: Mar Dec 18, 2018 1:35 am 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36981
Localitate: Bistrita
Si in decembrie 2007 a nins binisor in centrul Moldovei, 15-25 cm undeva pe la mijlocul lunii, imi amintesc ca a fost atunci un cut-off venit dinspre Marea Neagra, dinspre sud-est, pe o circulatie atipica.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii la Iasi
MesajScris: Mar Dec 18, 2018 3:21 pm 
Neconectat
Furtuna
Furtuna
Avatar utilizator

Membru din: Vin Feb 07, 2014 9:00 pm
Mesaje: 1818
Localitate: Iasi
La Bârnova a nins clar mai mult decât la Iași, temperatura a fost mult mai scăzută și totuși s-ar fi depus mai puțină zăpadă. Hmm... :roll: Și sâmbătă acolo s-au depus doar 2 cm din aproape 6 mm de ninsori la temperaturi strict negative. Nu mai am timp acum și din păcate nici mâine să merg pe acolo.

Foarte bun modelul finlandez și rulările de ieri ale europeanului. EURO4 și ICON au fost pe lângă.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii la Iasi
MesajScris: Mar Dec 18, 2018 3:28 pm 
Neconectat
Furtuna
Furtuna

Membru din: Sâm Noi 23, 2013 10:06 pm
Mesaje: 1845
NINGE. In sfarsit a ajuns zapada si la Iasi. Moldova nu dezamageste niciodata din acest punct de vedere :)

Imagine

Imagine

Imagine


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 1586 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73 ... 106  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Termeni şi condiţii
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
phpBB SEO