forum meteorologie, starea vremii, climatologie

Partners

Portal meteorologie   Galerie meteo   Meteo chat   Model WRF-RoMetEx   RSS  
Acum este Vin Apr 19, 2024 6:52 am

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 36 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Februarie 2019
MesajScris: Vin Mar 08, 2019 10:47 am 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Vin Iun 20, 2008 1:00 pm
Mesaje: 15894
Localitate: cluj
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Februarie 2019
MesajScris: Vin Mar 08, 2019 11:05 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Joi Iun 18, 2015 12:00 am
Mesaje: 3117
Localitate: București, S2
Zona de la sud de Toplița cu celebra ceață care a ținut minimele jos și maximele modeste. Seceta mizerabilă din extracarpatic ce continuă și acum. O lună aproape la fel de infectă ca februarie 2016.

_________________
Jucatorii de tenis se impart in doua categorii, PETE SAMPRAS si restul.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Februarie 2019
MesajScris: Mar Mar 19, 2019 10:35 pm 
Neconectat
-40 °C
-40 °C
Avatar utilizator

Membru din: Dum Feb 17, 2008 1:00 pm
Mesaje: 14400
Localitate: Tg-Mures
Stateam zilele acestea si ma gandeam daca mai are rost sa ma apuc de datele nationale sau nu. Parca imi era asa putin dor. Dar, primind azi datele pe februarie de la Transilvania Sud, adica de la o singura regiune, m-am decis ca nu mai are absolut niciun rost. In anm e haos azi. Haos e putin spus. De fapt e un dezastru generalizat in managementul aceste institutii si nu credeam ca voi spune asta vreodata, insa il regret pe Sandu. Anm are azi functionale 162 de statii. De fapt, date exacte avem de la maxim 100, poate nici atat. Adica fenomene si fara intreruperi. Doar exemplul acestei regiuni. In februarie din cauza trecerii de la vodafone la orange, avem lipsa date de la toate statiile automate vreo 2 zile. Adica, Batos, Boita, Dumbraveni, Odorhei si Blaj. Deci, 5 din 26 praf. Apoi, avem in continuare statiile de la Sf.Gheorghe din decembrie si din februarie si Baraolt, cu lipsa precipitatii, din lipsa personal si probabil vor intra in curand pe automat si ele. Mai raman 19. Din 19, doar 6 au program normal, de 24 de ore, deci cu fenomene complete. 6 din 26, adica asa cum ar trebui sa aiba o statie care se vrea de siguranta nationala, pt ca daca ceri date de-aia le platesti, ca sunt date de siguranta nationala :)))). Adica, 20%. Mai avem inca 5 cu program de 18 ore, carora le mai sunt luate in calcul fenomenele, dar de amorul artei, pentru ca avem clar lipsuri acolo, restul sunt cu program de 12 ore, adica nimic. Si vorbim doar de o regiune. Situatia e groaznica si totul merge spre mai rau.

Angajatii, daca mai are rost sa spun ceva de ei, majoritatea sunt praf. Zilele trecute, doar un exemplu de la Mures, printre atatea altele in ultimele 2-3 luni, s-a dat ceata la distanta cu vizibilitate 0.5km. Nu exista asa ceva. Ceata la distanta, asa cum ii spune si numele, are minim 1km vizibilitate, de regula 4 sau chiar 10km. Apoi, s-a codificat cu ceata in ora precedenta, gresit total. Ceata la distanta nu se cuantifica la ceata si nu se noteaza ca fenomen in ora precedenta. Deci, habar n-au. Dar sunt nenumarate exemplele. E un cancer fantastic in aceasta institutie si pana nu se va schimba ceva, ma voi limita la statia din Tg.Mures si voi incerca pe cat posibil sa le corectez greselile. Am facut-o pana acum de vreo 4 ori in 3 luni. E inadmisibil, dar macar bine ca pot sa mentin o acuratete a datelor.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Februarie 2019
MesajScris: Mie Mar 20, 2019 12:03 am 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36966
Localitate: Bistrita
Liderul de sindicat din Anm a trimis o circulara pe la centrele regionale, cerand mariri salariale si alte beneficii. Usor amuzanta acea cerere.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Februarie 2019
MesajScris: Mie Mar 20, 2019 12:36 am 
Chiar m-am uitat azi dimineață, trezindu-mă mai deveme, că doar un procent de 30-35% din totalul stațiilor au observator, din 162 vreo 50 și ceva. E extrem de puțin, ca mâine vor rămâne cu observator doar CMR-urile în ritmul ăsta. Și acolo, așa cum am mai scris, nu sunt oameni dedicați, pasionați de meteorologie, sunt doar niște slujbași, ziua trece leafa merge.
Și apropo de hărțile alea, nu puteau să pună niște cifre, măcar la stațiile reprezentative, sunt doar niște hărți colorate care nu spun nimic la prima vedere. Cine stă să se uite ce înseamnă roz sau galben sau mai știu eu ce nuanță de culoare ?


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Februarie 2019
MesajScris: Mie Mar 20, 2019 8:09 am 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Vin Iun 20, 2008 1:00 pm
Mesaje: 15894
Localitate: cluj
Am observat niște gafe monumentale și la capitolul efectuării rezervei de apă din zăpadă. Incredibil.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Februarie 2019
MesajScris: Mie Mar 20, 2019 9:48 am 
Nu ai de ce să te miri, dacă profesioniştii nu mai au loc de piloşi aşa se întâmplă.


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Februarie 2019
MesajScris: Mie Mar 20, 2019 9:50 am 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Joi Iun 18, 2015 12:00 am
Mesaje: 3117
Localitate: București, S2
Pai si la cite statii in februarie sint datele incomplete la temperaturi? La nivel national. Si doar cele 158 din fluxul international. E vorba strict de cele 4 extreme zilnice si cele 4 orare climatologice de 6 utc etc. Ma gindesc ca o statie autonoma automata (gen Obirsia Lotrului) livreaza ok doar 3 parametri. Temperatura, umiditate si presiune. Poate si vintul.

_________________
Jucatorii de tenis se impart in doua categorii, PETE SAMPRAS si restul.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Februarie 2019
MesajScris: Mie Mar 20, 2019 12:41 pm 
Neconectat
-40 °C
-40 °C
Avatar utilizator

Membru din: Dum Feb 17, 2008 1:00 pm
Mesaje: 14400
Localitate: Tg-Mures
Din Transilvania Sud date incomplete avem la Batos, Dumbraveni, Odorhei, Blaj, Sf.Gheorghe, Boita si Baraolt. Adica 7 din 26. Despre alte regiuni nu stiu si nici nu ma mai intereseaza.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Februarie 2019
MesajScris: Mie Mar 20, 2019 12:43 pm 
Cum să nu te intereseze, şi ele fac parte din mediul nostru climatic.


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Februarie 2019
MesajScris: Mie Mar 20, 2019 2:39 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Vin Iun 20, 2008 1:00 pm
Mesaje: 15894
Localitate: cluj
sorifin scrie:
...e un dezastru generalizat in managementul aceste institutii si nu credeam ca voi spune asta vreodata, insa il regret pe Sandu.

Trista concluzia ta, dar crunta e realitatea :cry: :evil: :!: :!:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Februarie 2019
MesajScris: Mie Mar 20, 2019 3:42 pm 
Trebuie să existe o explicaţie pentru tot ce se întâmplă. La orele 14 iată care era situaţia pe regiuni; Banat Crişana 30 de staţii, 4 fără observator, Dobrogea 15 staţii, una fără observator, Constanţa dig, Moldova 22 de staţii, toate cu observator, Oltenia 16 staţii, 2 fără observator, Transilvania nord 16 staţii, 2 fără observator, Transilvania sud 26 de staţii, 7 fără observator iar Sibiul are 2 staţii, una la grădina zoologică şi nu are observator, Muntenia 36 de staţii, una singură fără observator, la Ianca. Pe bună dreptate Sorin e cel mai supărat, regiunea lui e cea mai văduvită de observatori.


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Februarie 2019
MesajScris: Mie Mar 20, 2019 4:22 pm 
Şi iată situaţia la orele 15, e de groază, la orele 14 erau o puzderie de observatori, după o oră s-au mai rărit.
Banat Crişana 28 de staţii, 9 fără observator, Dobrogea 15 staţii, 6 fără observator, Moldova 22 de staţii, 6 fără observator, Oltenia 17 staţii, 5 fără observator, Transilvania nord, 16 staţii, 2 fără observator, Transilvania sud 24 de staţii, 12 fără observator, Muntenia 36 de staţii, 2 fără observator. Ce am observat, a apărut o automată, Horezu 1550 metri, Constanţa are 2 staţii, una la CMR şi una la dig, diferenţă de 2 grade, aia de la CMR are 12 grade, aia de la dig doar 10, Târgu Mureş parc 7 grade, Târgu Mureş staţie 9 grade, Sibiu staţie 7 grade, Sibiu grădina zoologică 7 grade, Bucin e doar un nume, nimic, Roşia Montană la fel.
Ce concluzii să tragi de aici ?


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Februarie 2019
MesajScris: Mie Mar 20, 2019 5:45 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36966
Localitate: Bistrita
Statia de la Constanta dig e la cateva sute de metri de statia oficiala. Pana acum am vazut 1 grad diferenta, dar cred ca se poate si 2.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Februarie 2019
MesajScris: Mie Mar 20, 2019 6:09 pm 
Cam 1-2 grade, sunt blocurile alea la CMR şi ecranează curenţii de aer dinspre mare.


Sus
  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 36 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Termeni şi condiţii
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
phpBB SEO