forum meteorologie, starea vremii, climatologie

Partners

Portal meteorologie   Galerie meteo   Meteo chat   Model WRF-RoMetEx   RSS  
Acum este Mie Apr 24, 2019 11:15 pm

Ora este UTC + 2 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 12148 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 806, 807, 808, 809, 810  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii in CLUJ
MesajScris: Sâm Apr 13, 2019 4:12 pm 
Neconectat
Furtuna
Furtuna

eugenraduoradea scrie:
De aia am scris de cele 2 luni care urmează iar statisticile sunt statistici, nu scrie niciunde că şi anul ăsta va fi la fel ca anul trecut. Şi eu sper la 5-600 de mm da una-i a spera şi alta-i a se realiza. Vom vedea ce va fi. Iar dacă te referi la nişte averse torenţiale prelungite în sezonul foarte cald, urmate de săptămâni toride nu va ajuta la nimic, va fi doar un bilanţ pluviometric şi atât.

Eu nu cred ca cele doua luni care urmeaza vor fi ambele secetoase. Chiar nu cred asa ceva, imi pare rau. Poate doar una dintre ele, dar ambele extrem de putin probabil.

Si chiar daca ar mai urma cateva luni ceva mai secetoase din restul de 8 ramase , tot nu cred ca se vor strange doar 300 sau usor peste 300 mm la mai multe statii din tara, exceptand cele cateva statii din Delta si de pe litoral, unde nu sunt asa rari anii cu astfel de cantitati, dupa cum a atras atentia Andrei mai sus.

Cati ani ai vazut tu la Oradea, Cluj, Tg-Mures, sau la statiile din Muntenia si Oltenia cu doar 300 mm in 12 luni? Astia sunt ani extrem, extrem de rari si secetosi. De asta ti-am scris ca este exagerat ce-ai scris tu pe acolo!
Eu cred ca intre 480 si 550 mm tot se vor strange la multe statii din VCN si extracarpatic pana la finele anului. Si la o parte dintre ele, peste 600 mm.

Si da! Orice aversa torentiala conteaza atata timp cat este consistenta, nu doar la bilantul statistic. Saptamanile in toiul verii sunt in general toride, mai ales in sudul tarii si in vest. Una este sa nu ploua deloc si sa fie saptamani toride si cu totul alta sa avem si saptamani toride dar si averse torentiale din cand in cand.

Avem pareri complet diferite.

Sus

MesajScris: Sâm Apr 13, 2019 5:27 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru

La Cluj nu s-a intamplat niciodata sa cada mai putin de 300 mm intr-un an. Cel mai secetos an a fost 1983, cu 339 mm.

Sus

MesajScris: Sâm Apr 13, 2019 6:01 pm 
Neconectat
-40 °C
-40 °C

La Mures e indigo cu 2003 pana acum. 3mm in aceasta luna cazuti joi. De atunci nimic. 13mm in martie. Iar februarie fara acea ninsoare/ lapovita de 18mm in 15 ore avea doar 3mm. Oricum, din 15 februarie si pana azi, adica aproape 60 de zile, avem 17mm. Vantul a fost foarte activ asa ca seceta e puternica. Pe campuri dupa tractoare e doar praf.

Sus

MesajScris: Sâm Apr 13, 2019 7:42 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada

Bine, nici mie nu-mi vine să cred că va fi peste tot la fel, pe mine mă îngrijorează că mă aflu într-o zonă care se îndreaptă tot mai mult ca stil de vreme spre estul dobrogean. Ciclonii formaţi în zona Corsicii aduc ploi pe la olteni, cei din Adriatică pe la munteni şi în sudul Dobrogei, noi rămânem doar cu rămăşiţele sau cu ce vine dinspre Atlantic când ajunge pe la noi, dacă nu se pierde pe drum. E greu de crezut că nu vom avea furtuni violente şi averse torenţiale precedate de grindină însă alea sunt dezastru pentru agricultură aşa că dacă vrem doar să contabilizăm nişte cantităţi şi să vedem că se încadrează în medie e bine, nu e deloc aşa, orice meteorolog îţi va spune că nu cantitatea contează ci felul în care e distribuită. Zilele astea sunt de aur pentru agricultură, chiar dacă va ploua mai puţin şi vom avea astfel de zile nu avem de ce să ne plângem.

Sus

MesajScris: Sâm Apr 13, 2019 8:54 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada

13 aprilie ora 20.59 - primul fulger și tunet al sezonului.

Sus

MesajScris: Sâm Apr 13, 2019 9:31 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru

Orajele au inceput mai devreme, inca de pe la 20:30 erau fulgere vizibile si tunete slabe. Apoi pe la 20:55 a urmat o tura de trasnete serioase pe nordul orasului, printre cele mai serioase oraje pe care le-am vazut aici in prima jumatate a lui aprilie. O surpriza aproape totala, desi norii au fost complet nefotogenici. Cel mai tare a plouat pe valea Chintaului, vreo 20 mm poate, dar cred ca si Anm a prins macar 10 mm.

Sus

MesajScris: Sâm Apr 13, 2019 10:51 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru

Doar 6 mm la Anm. Curios, in Zorilor a fost torentiala aproape jumatate de ora.

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Apr 14, 2019 2:39 am 
Neconectat
EF-5
EF-5

doodoo scrie:
13 aprilie ora 20.59 - primul fulger și tunet al sezonului.

Da f**k? La Cluj? Aici asteptarea va fi lunga cu siguranta, nici Bucurestiul nu a marcat inca.

Sunt cu ochii pe Estofex, acum avem K subtire, 0 barat adica.

Sus

MesajScris: Dum Apr 14, 2019 3:50 am 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru

Andrei87 scrie:
Doar 6 mm la Anm. Curios, in Zorilor a fost torentiala aproape jumatate de ora.

S-a resetat contorul si la Anm, plus ca a mai plouat slab pana acum vreo juma de ora. 15-16 mm, plus cei 7 mm de ieri, 23 mm din acest episod. Asa mai da.

Sus

MesajScris: Dum Apr 14, 2019 8:26 am 
Neconectat
-40 °C
-40 °C

0.2mm la Mures fara niciun tunet sau fulger. Tare?

Sus

MesajScris: Dum Apr 14, 2019 9:28 am 
Neconectat
Furtuna
Furtuna

sorifin scrie:

Si doar 85,5 mm de la inceputul anului si pana acum.
Voi ati avut si ghinion cu carul la episodul ploios din aceasta saptamana.
Parca GFS-ul a avut inca de acum o saptamana cateva rulari cu un gol de 0-3 mm pe harta cu cantitatile de precipitatii cumulate, fix pe jud-ul Mures, dar cred ca a fost doar o pura nimereala. Sau era pe zona jud-lui Sibiu. Nici nu mai tin minte exact.

Sus

MesajScris: Dum Apr 14, 2019 9:52 am 
Neconectat
-40 °C
-40 °C

dan2013 scrie:
sorifin scrie:

Si doar 85,5 mm de la inceputul anului si pana acum.
Voi ati avut si ghinion cu carul la episodul ploios din aceasta saptamana.
Parca GFS-ul a avut inca de acum o saptamana cateva rulari cu un gol de 0-3 mm pe harta cu cantitatile de precipitatii cumulate, fix pe jud-ul Mures, dar cred ca a fost doar o pura nimereala. Sau era pe zona jud-lui Sibiu. Nici nu mai tin minte exact.

Nu doar noi. Bistrita spre exemplu are 0mm. Noi avem totusi 3mm cazuti joi. Nordul tarii n-a prins mai nimic din acest episod. Poate ne revansam prin mai-iunie. Si e vorba chiar de ghinion ieri, pt ca furtuna care a ajuns la Cluj s-a format intre Mures si Iernut, cam la 15km de Mures. Eram la Iernut si acolo a plouat bine de tot, cam 7-8mm ochiometric. Furtuna s-a intensificat si a ajuns in Alba si Cluj cu 15mm pe Cluj Napoca si 26mm la Blaj. La Ludus au mai fost 7mm, 13mm la Ocna Mures si 22mm la Teius.

Sus

MesajScris: Lun Apr 15, 2019 8:38 am 
Neconectat
Tornada
Tornada

1,9c minima diminetii la mine in parcare :)

Sus

MesajScris: Lun Apr 15, 2019 9:11 am 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru

S-a inseninat inainte de apus. Maine o sa fie cu minus sigur.

Am reusit sa amplasez ieri un logger la Damis, dar celelalte doua pe care am vrut sa le pun la nord, in depresiunea Ponoras nu am mai apucat, pentru ca m-am ratacit. :( Am luat-o din greseala spre zece hotare si m-am trezit la Suncuius dupa cateva ore...

Sus

MesajScris: Lun Apr 15, 2019 10:21 am 
Neconectat
Tornada
Tornada

Andrei87 scrie:
Am reusit sa amplasez ieri un logger la Damis, dar celelalte doua pe care am vrut sa le pun la nord, in depresiunea Ponoras nu am mai apucat, pentru ca m-am ratacit. :( Am luat-o din greseala spre zece hotare si m-am trezit la Suncuius dupa cateva ore...

Super :) Is curios ce iese :)

Sus

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 12148 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 806, 807, 808, 809, 810  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]