forum meteorologie, starea vremii, climatologie

Partners

Portal meteorologie   Galerie meteo   Meteo chat   Model WRF-RoMetEx   RSS  
Acum este Mar Apr 16, 2024 7:08 am

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 546 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19 ... 37  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: STATISTICI CLIMATOLOGICE ROMÂNIA
MesajScris: Lun Apr 01, 2019 10:57 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Vin Iun 20, 2008 1:00 pm
Mesaje: 15893
Localitate: cluj
1mm la Severin... Oau...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: STATISTICI CLIMATOLOGICE ROMÂNIA
MesajScris: Mar Apr 02, 2019 2:11 am 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36962
Localitate: Bistrita
Recupereaza la vara, nu e o statie secetoasa ca Botosaniul sau Sulina.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: STATISTICI CLIMATOLOGICE ROMÂNIA
MesajScris: Mar Apr 02, 2019 5:16 am 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Vin Iun 20, 2008 1:00 pm
Mesaje: 15893
Localitate: cluj
Andrei87 scrie:
Recupereaza la vara, nu e o statie secetoasa ca Botosaniul sau Sulina.

Încasează bine pe ciclonii mediteraneni. Dacă or fi...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: STATISTICI CLIMATOLOGICE ROMÂNIA
MesajScris: Mar Apr 30, 2019 10:14 am 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Joi Iun 18, 2015 12:00 am
Mesaje: 3117
Localitate: București, S2
A aparut deja de pe 23 aprilie 2019 caracterizarea climatologica a lunii mai. Cu 2 harti si nici o greseala in date. In sfirsit, ceva la care n-am nimic de obiectat.

_________________
Jucatorii de tenis se impart in doua categorii, PETE SAMPRAS si restul.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: STATISTICI CLIMATOLOGICE ROMÂNIA
MesajScris: Mar Apr 30, 2019 12:30 pm 
Neconectat
-40 °C
-40 °C
Avatar utilizator

Membru din: Dum Feb 17, 2008 1:00 pm
Mesaje: 14400
Localitate: Tg-Mures
S-a lamurit si minima de la Constanta. Erau 3 variante, 1.8, 1.4 si 1.0, probabil masurate in zone diferite, dar nestiind unde, ce si cum era o nebuloasa acolo. Ar mai fi o minima ciudata de -4.1 la Tg.Mures in 1903, pe care eu n-o iau in considerare si o consider ca o greseala de semn. Minima a fost inregistrata pe 24 mai, 4.1 grade de fapt, insa in anuarele maghiare apare -4.1. Din punctul meu de vedere era imposibila o asemenea temperatura in a 3-a decada a lunii mai. In rest, imi pare rau ca n-au pomenit de adevarata minima a lunii din zonele joase de la Campulung Moldovenesc, care ar fi -9.6 dupa unele surse sau -10.1 dupa altele. Altfel, nimic de reprosat nici din partea mea.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: STATISTICI CLIMATOLOGICE ROMÂNIA
MesajScris: Mar Apr 30, 2019 12:41 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36962
Localitate: Bistrita
-10,1 pe 1 mai 1940 la Campulung Moldovenesc, nu? Curios ca n-au amintit de ea, asta ar trebui sa fie minima oficiala.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: STATISTICI CLIMATOLOGICE ROMÂNIA
MesajScris: Mar Apr 30, 2019 4:52 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Joi Iun 18, 2015 12:00 am
Mesaje: 3117
Localitate: București, S2
Eu am -9,6 C pe 1 mai 1940. Asa apare oficial in Clima Romaniei 2008 si Atlasul Climatologic 1966. Nu am vazut nicaieri -10,1 C.
Probabil ca mai au prin arhiva tabelele lui 1940, pentru ca ce-au in arhiva electronica e doar varianta continua 1961-2000. Statia de la C-lung Moldovenesc a functionat cu intreruperi pina la reorganizarea din 1960, iar dupa 2000 a fost, din pacate, desfiintata.

117 TM11 - Temperatura aer - minima lunara
Interval : 01-01-1961 00 / 01-12-2000 00

Revin.

_________________
Jucatorii de tenis se impart in doua categorii, PETE SAMPRAS si restul.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: STATISTICI CLIMATOLOGICE ROMÂNIA
MesajScris: Mar Apr 30, 2019 5:07 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Joi Iun 18, 2015 12:00 am
Mesaje: 3117
Localitate: București, S2
sorifin scrie:
[...] Ar mai fi o minima ciudata de -4.1 la Tg.Mures in 1903, pe care eu n-o iau in considerare si o consider ca o greseala de semn. Minima a fost inregistrata pe 24 mai, 4.1 grade de fapt, insa in anuarele maghiare apare -4.1. Din punctul meu de vedere era imposibila o asemenea temperatura in a 3-a decada a lunii mai. [...]


S-a preluat gresit de catre unguri in anuarul statistic. Tabela originala de la statie are +4,1 C.

Unde sint mai multe statii ce-au functionat concomitent, s-a ales minima absoluta dintre ele (ex. Craiova, Constanta, Cluj, Iasi, Timisoara). De-asta apare intre paranteze si precizata exact statia la care s-a masurat respectiva temperatura.

_________________
Jucatorii de tenis se impart in doua categorii, PETE SAMPRAS si restul.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: STATISTICI CLIMATOLOGICE ROMÂNIA
MesajScris: Mie Mai 01, 2019 3:59 pm 
APRILIE 2019

Tabelul conţine date preluate de pe ogimet şi meteomanz.
Datele preluate de pe ogimet sunt alea 4 climatologice, adică 0, 6, 12, 18 UTC, zi de zi la cele 23 de staţii din flux. Partea de tabel corespunzătoare meteomanzului are ca bază de calcul a temperaturii minimele şi maximele zilnice.
Date reper pentru luna ianuarie la nivelul ţării, conform ANM, perioada 1981-2010;
temperatura: 9,3 grade, precipitaţii: 51,3 mm.

Imagine


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: STATISTICI CLIMATOLOGICE ROMÂNIA
MesajScris: Mie Mai 01, 2019 10:10 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Joi Iun 18, 2015 12:00 am
Mesaje: 3117
Localitate: București, S2
La Craiova e corect menționată valoarea de 44,4 mm sinoptic, dar 43,8 mm climatologic.

_________________
Jucatorii de tenis se impart in doua categorii, PETE SAMPRAS si restul.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: STATISTICI CLIMATOLOGICE ROMÂNIA
MesajScris: Joi Mai 02, 2019 12:36 am 
Asta cu 2 valori, sinoptic şi climatologic, e cam de porc. Chiar nu înţeleg care e logica aici dacă există vreo logică. Nu ştiu cine a putut să împartă ziua altfel decât e ea în realitate ? Care a fost geniul luminat ? Aşadar ziua lor meteorologică cu precipitaţii începe la 9 dimineaţa şi se termină a doua zi la ora 9 iar precipitaţiile înregistrate în cele 24 de ore sunt trecute calendaristic în ziua precedentă, adică 9 dimineaţa 24 seara, iar cele 9 ore de a doua zi sunt de pe planeta Jupiter. Ce împărţeală idioată e asta ? Ştiu că am mai discutat povestea asta dar nu sunt deloc lămurit.


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: STATISTICI CLIMATOLOGICE ROMÂNIA
MesajScris: Joi Mai 02, 2019 9:31 am 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Vin Iun 20, 2008 1:00 pm
Mesaje: 15893
Localitate: cluj
eugenraduoradea scrie:
Asta cu 2 valori, sinoptic şi climatologic, e cam de porc. Chiar nu înţeleg care e logica aici dacă există vreo logică. Nu ştiu cine a putut să împartă ziua altfel decât e ea în realitate ? Care a fost geniul luminat ? Aşadar ziua lor meteorologică cu precipitaţii începe la 9 dimineaţa şi se termină a doua zi la ora 9 iar precipitaţiile înregistrate în cele 24 de ore sunt trecute calendaristic în ziua precedentă, adică 9 dimineaţa 24 seara, iar cele 9 ore de a doua zi sunt de pe planeta Jupiter. Ce împărţeală idioată e asta ? Ştiu că am mai discutat povestea asta dar nu sunt deloc lămurit.

Hai ca ai facut o VARZA MARE DE TOT 8O 8O 8O


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: STATISTICI CLIMATOLOGICE ROMÂNIA
MesajScris: Joi Mai 02, 2019 9:29 pm 
Nu e deloc o varză mare, e ceva ce ar trebui elucidat, adică cum s-a ajuns aici ?
De ce o zi meteorologică nu are nimic în comun cu o zi calendaristică ?
Însă la statistici ce măsurăm azi trecem la ziua de ieri.


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: STATISTICI CLIMATOLOGICE ROMÂNIA
MesajScris: Joi Mai 02, 2019 9:39 pm 
Neconectat
-40 °C
-40 °C
Avatar utilizator

Membru din: Dum Feb 17, 2008 1:00 pm
Mesaje: 14400
Localitate: Tg-Mures
eugenraduoradea scrie:
Nu e deloc o varză mare, e ceva ce ar trebui elucidat, adică cum s-a ajuns aici ?
De ce o zi meteorologică nu are nimic în comun cu o zi calendaristică ?
Însă la statistici ce măsurăm azi trecem la ziua de ieri.


Deja e atat de discutat acest subiect incat credeam ca nu mai exista loc de discutii. Nu inteleg ce nu intelegi. Ziua climatologica se termina la 20:30. Punct. Ce e dupa, e ziua urmatoare, luna urmatoare sau anul urmator. E fix ziua calendaristica, doar ca se incheie cu 4 ore mai devreme. Asa se face in toata lumea asta de cand e meteorologia si climatologia stiinta.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: STATISTICI CLIMATOLOGICE ROMÂNIA
MesajScris: Vin Mai 03, 2019 12:47 am 
Mă refeream doar la faza cu precipitațiile pe 24 de ore la 9 dimineața și trecute în ziua precedentă, cu tot cu intervalul orar 0-9 dimineața. Și așa merge treaba și în ultima zi a lunii. Tot ce plouă în intervalul 0-9 din prima zi a lunii actuale e trecut ca precipitații pe luna precedentă. Aici este marea mea nedumerire.
Și când e vorba de averse torențiale e clar că din luna asta vor lipsi cantități semnificative care vor fi trecute în contul lunii trecute, situație pe care o văd pe meteomanz. Temperatura e o OK, se încadrează orar în ziua calendaristică dar precipitațiile nu, începe contorizarea lor azi la orele 9:30 și se termină mâine dimineață la 8:30.


Sus
  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 546 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19 ... 37  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Termeni şi condiţii
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
phpBB SEO