forum meteorologie, starea vremii, climatologie

Partners

Portal meteorologie   Galerie meteo   Meteo chat   Model WRF-RoMetEx   RSS  
Acum este Mar Apr 16, 2024 7:27 am

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 474 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii in Mosna, Iasi
MesajScris: Mar Oct 22, 2019 10:57 pm 
Neconectat
Furtuna
Furtuna
Avatar utilizator

Membru din: Vin Feb 07, 2014 9:00 pm
Mesaje: 1818
Localitate: Iasi
Mersi!

Astazi a fost ceata toata ziua, baza norilor fiind cam la aceasta altitudine. Pe mine unul nu ma deranjeaza deloc ceata, cat timp nu e insotita de poluare (in Iași deja a devenit neplacut in ultimele zile). Oricum, atat aspectul vremii, cat si temperaturile, sunt specifice acestui anotimp. Temperaturile din vestul tarii par din alt film...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii in Mosna, Iasi
MesajScris: Dum Dec 01, 2019 6:31 pm 
Neconectat
Furtuna
Furtuna
Avatar utilizator

Membru din: Vin Feb 07, 2014 9:00 pm
Mesaje: 1818
Localitate: Iasi
Chiar dacă săptămâna trecută au fost -5°C și prima maximă diurnă negativă, iarba arată ca la sfârșitul lui aprilie. De altfel, temperaturile din noiembrie au fost destul de apropiate de cele dintr-un aprilie normal. E aproape ireal cât de verde e totul. :)

Eu nu agreez încălzirile din timpul iernii pentru că, oricât ar fi de însorit, peisajul arată tot maroniu și trist, dar acum nu e deloc așa...

Imagine

Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii in Mosna, Iasi
MesajScris: Dum Dec 01, 2019 9:56 pm 
Neconectat
-40 °C
-40 °C
Avatar utilizator

Membru din: Dum Feb 17, 2008 1:00 pm
Mesaje: 14400
Localitate: Tg-Mures
Fix asa e si la Mures. Ceapa in gradini are cam 30cm. E ca la final de aprilie. Iarba e mare, parca ar trebui cosita. Inghetul de azi si din aceasta noapte vor incheia insa acest capitol ireal parca.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii in Mosna, Iasi
MesajScris: Vin Iun 19, 2020 12:06 am 
Neconectat
Furtuna
Furtuna
Avatar utilizator

Membru din: Vin Feb 07, 2014 9:00 pm
Mesaje: 1818
Localitate: Iasi
Vinerea trecută (12 iunie) părea că Moșna a fost luată în plin, dar nu mă gândeam că a fost chiar una dintre cele mai tari furtuni din ultimii 10 ani: 77 mm într-o oră la mine, scurgeri pe versanții și inundații rapide pe văi.

Prin grădină a curs apă cam peste tot, din deal până în vale, cu toată vegetația (nu am mai ajuns pe aici de câteva luni). Apa a transportat chiar și pietre mai mici, bucăți de lemne, etc. La unul dintre vecini (poza 2) aproape toată curtea e acoperită cu aluviuni... Nu se compară cu iulie 2008, însă ultima furtună cu o intensitate similară a fost pe 13 iunie 2013.

În ultimele 7 zile s-au cumulat 129,8 mm. A plouat în fiecare zi, fără excepție... :mrgreen:

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii in Mosna, Iasi
MesajScris: Vin Iun 19, 2020 10:57 am 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Vin Iun 20, 2008 1:00 pm
Mesaje: 15893
Localitate: cluj
Torenti :) Frumos prins in imagine...asa se intampla cand solul nu mai absoarbe aproape nimic, apa is croieste albii ad-hoc. Periculoase aceste fenomene !!!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii in Mosna, Iasi
MesajScris: Vin Iun 19, 2020 12:52 pm 
Neconectat
Furtuna
Furtuna
Avatar utilizator

Membru din: Joi Dec 27, 2018 12:27 pm
Mesaje: 1350
Asa este când se taie pădurile, fără nicio documentare.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii in Mosna, Iasi
MesajScris: Vin Iun 19, 2020 10:26 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36962
Localitate: Bistrita
Acolo nu cred ca au existat paduri niciodata.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii in Mosna, Iasi
MesajScris: Lun Iun 22, 2020 10:40 pm 
Neconectat
Furtuna
Furtuna
Avatar utilizator

Membru din: Vin Feb 07, 2014 9:00 pm
Mesaje: 1818
Localitate: Iasi
În zona aceea sunt doar terenuri agricole și porțiuni mai mici cu vii și livezi. Oricum, de la o anumită intensitate a ploii coronamentul arborilor nu mai interceptează mare lucru, contează mai mult caracteristicile solului și câtă apă se poate infiltra în acesta.

Puțin mai departe e o zonă de platou, unde în trecut erau frecvent băltiri, uneori tot anul (2005). În ultimii ani n-a fost cazul, dar acum au reapărut, după un mai rece și ploios (125,2 mm) și un iunie relativ cald, dar cu multă umezeală și furtuni frecvente. Să sperăm doar că nu se va repeta situația din 2016, când în iulie n-a căzut aproape niciun strop.

--
Doar vineri am prins două averse mai decente, în rest numai ploi slabe și outflow-uri cam deprimante.

În schimb, în casă e incredibil de răcoare față de Iași. Cu geamul întredeschis scade un pic sub 21°C dimineața... :)

Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii in Mosna, Iasi
MesajScris: Lun Sep 28, 2020 1:43 am 
Neconectat
Furtuna
Furtuna
Avatar utilizator

Membru din: Vin Feb 07, 2014 9:00 pm
Mesaje: 1818
Localitate: Iasi
Oraj nocturn noaptea trecută, cu vânt puternic din SE, însă doar 8 mm. S-au umezit primii 5 cm din sol. Mai bine decât nimic totuși. :roll:

A doua jumătate a verii a fost oribilă în ultimul deceniu, mai ales sub aspect pluviometric. În zona de deal din estul județului, unde iernile sunt mai umede, septembrie a devenit acum cea mai secetoasă lună din an, urmată de august! În ultimii 6 ani în septembrie au căzut în medie doar 17,2 mm la Moșna și 23,9 mm la Bârnova, cam 30% din normal... :( (media lunii octombrie în același interval a fost de 61,2 mm la Moșna și 69,7 la Bârnova)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii in Mosna, Iasi
MesajScris: Mie Oct 07, 2020 1:43 am 
Neconectat
Furtuna
Furtuna
Avatar utilizator

Membru din: Vin Feb 07, 2014 9:00 pm
Mesaje: 1818
Localitate: Iasi
O aversă scurtă, dar intensă în această seară, însoțită de câteva fulgere. Acum a început să plouă iar și am intrat în ceață (la 18°C).


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii in Mosna, Iasi
MesajScris: Mar Oct 13, 2020 10:04 pm 
Neconectat
Furtuna
Furtuna
Avatar utilizator

Membru din: Vin Feb 07, 2014 9:00 pm
Mesaje: 1818
Localitate: Iasi
Și în această seară a fost o furtună cu vijelie, ploaie „fum”, tunete puternice și un close strike la câteva case distanță. :) E senzațional acest octombrie, cu furtuni mai bune ca vara.

Imagine

Peisajul, care în septembrie arăta ca în Grecia, a înverzit de parcă a venit primăvara, nu toamna.

Imagine

Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii in Mosna, Iasi
MesajScris: Mar Oct 13, 2020 10:19 pm 
Neconectat
-40 °C
-40 °C
Avatar utilizator

Membru din: Dum Feb 17, 2008 1:00 pm
Mesaje: 14400
Localitate: Tg-Mures
Asa e si la Mures. A inverzit iarba si campul zici ca e aprilie.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii in Mosna, Iasi
MesajScris: Dum Oct 18, 2020 1:31 am 
Neconectat
Furtuna
Furtuna
Avatar utilizator

Membru din: Vin Feb 07, 2014 9:00 pm
Mesaje: 1818
Localitate: Iasi
Și copacii sunt încă verzi, iar roșiile din grădina și alte legume continua sa producă... Dacă scăpăm fără îngheț in următoarele zile, sezonul s-ar putea prelungi pana in noiembrie la cum arată prognozele.

Chiar dacă pe la prânz erau doar 15 grade, in seara asta am avut aproape doua ore de averse însoțite de descărcări electrice. :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii in Mosna, Iasi
MesajScris: Dum Noi 01, 2020 8:31 pm 
Neconectat
Furtuna
Furtuna
Avatar utilizator

Membru din: Vin Feb 07, 2014 9:00 pm
Mesaje: 1818
Localitate: Iasi
După un octombrie cald, cu o minimă lunară foarte ridicată (+2,9°C), noiembrie a debutat cu vreme de toamnă târzie: ploaie la 5-6°C și vânt moderat spre puternic din nord-vest. De vineri până azi la 12:30 s-au strâns 22 mm, dublu față de Iași și Bârnova.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii in Mosna, Iasi
MesajScris: Lun Noi 30, 2020 6:35 pm 
Neconectat
Furtuna
Furtuna
Avatar utilizator

Membru din: Vin Feb 07, 2014 9:00 pm
Mesaje: 1818
Localitate: Iasi
A nins puțin înainte de prânz, cu depunere în zonele mai înalte. După Costuleni, spre Iași, era uscată șoseaua.

Imagine

Imagine

Imagine


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 474 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Termeni şi condiţii
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
phpBB SEO