forum meteorologie, starea vremii, climatologie

Partners

Portal meteorologie   Galerie meteo   Meteo chat   Model WRF-RoMetEx   RSS  
Acum este Joi Apr 18, 2024 4:27 am

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 2769 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 185  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii in Sibiu
MesajScris: Vin Oct 30, 2009 2:17 pm 
Neconectat
Mr. Green
Mr. Green
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 30, 2006 1:00 pm
Mesaje: 9972
sorifin scrie:
doodoo scrie:
cand vorbim de o suprafata atat de restransa cum e orasul sibiu nu vad care e rostul altitudinii in ecuatie...influenta acesteia este egala cu 0...doar nu vorbim de ecarturi de 100-200m...


nu stiu exact in sibiu..dar aici in mures..avem zona aceea rezidentiala..platoul cornesti situat chiar in centrul orasului..este un deal in varful caruia se gaseste gradina zoologica a 2-a ca marime din tara si singura situata intr-un cadru natural...diferenta fata de zona de lunca din sudul orasului unde se afla statia anm este de aproximativ 180-200m...si se cunoaste foarte mult..de multe ori iarna sus ninge iar jos e lapovita sau ploaie..si acuma la valul de frig de la mij lunii pozele au fost facute sus la platou unde a-ti vazut era strat de zapada..iar jos in oras..doar a nins fara sa se depuna strat...iarna se creeaza inversiuni pronuntate..jos e ceata si foarte frig..iar sus la zoo de multe ori e senin si soare..si orasul se vede invaluit in ceata...

Diferenta, desi redusa, de aprox. 150-200m o observ si eu la mine in Medias, si intradevar se cunoaste.

La Sibiu diferentele de altitudine sunt mai reduse.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii in Sibiu
MesajScris: Vin Oct 30, 2009 2:20 pm 
Neconectat
-40 °C
-40 °C
Avatar utilizator

Membru din: Dum Feb 17, 2008 1:00 pm
Mesaje: 14400
Localitate: Tg-Mures
steaua scrie:
sorifin scrie:
doodoo scrie:
cand vorbim de o suprafata atat de restransa cum e orasul sibiu nu vad care e rostul altitudinii in ecuatie...influenta acesteia este egala cu 0...doar nu vorbim de ecarturi de 100-200m...


nu stiu exact in sibiu..dar aici in mures..avem zona aceea rezidentiala..platoul cornesti situat chiar in centrul orasului..este un deal in varful caruia se gaseste gradina zoologica a 2-a ca marime din tara si singura situata intr-un cadru natural...diferenta fata de zona de lunca din sudul orasului unde se afla statia anm este de aproximativ 180-200m...si se cunoaste foarte mult..de multe ori iarna sus ninge iar jos e lapovita sau ploaie..si acuma la valul de frig de la mij lunii pozele au fost facute sus la platou unde a-ti vazut era strat de zapada..iar jos in oras..doar a nins fara sa se depuna strat...iarna se creeaza inversiuni pronuntate..jos e ceata si foarte frig..iar sus la zoo de multe ori e senin si soare..si orasul se vede invaluit in ceata...

Diferenta, desi redusa, de aprox. 150-200m o observ si eu la mine in Medias, si intradevar se cunoaste.

La Sibiu diferentele de altitudine sunt mai reduse.


exact...banuiesc ca vorbesti de dealul de la intrarea in medias pe drumul dinspre mures..sau tarnaveni mai exact...se vede foarte frumos orasul din parcarea aceea de sus..:D


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii in Sibiu
MesajScris: Vin Oct 30, 2009 2:39 pm 
Neconectat
Mr. Green
Mr. Green
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 30, 2006 1:00 pm
Mesaje: 9972
sorifin scrie:
exact...banuiesc ca vorbesti de dealul de la intrarea in medias pe drumul dinspre mures..sau tarnaveni mai exact...se vede foarte frumos orasul din parcarea aceea de sus..:D

Da, zona aceea + alte dealuri din imprejurimi. Asa se intampla cu ninsoarea, la fel cu ceata. Am prins de cateva ori un plafon de ceata peste oras, in timp ce sus era senin.
http://www.primariamedias.ro/foto/index ... rentPic=45
Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii in Sibiu
MesajScris: Lun Noi 02, 2009 9:43 pm 
Neconectat
Mr. Green
Mr. Green
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 30, 2006 1:00 pm
Mesaje: 9972
Vantul a devenit din ce in ce mai intens. Mai intens decat in ora precedenta. Cu siguranta ca la aceasta ora a depasit 8m/s. Temperatura este acum de 0C, iar cea resimtita este de -6C.
Minima de la noapte, probabil ca nu va cobora sub -4C datorita vantului din sector SSE.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii in Sibiu
MesajScris: Lun Noi 02, 2009 10:10 pm 
Neconectat
Mr. Green
Mr. Green
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 30, 2006 1:00 pm
Mesaje: 9972
Ora 20:30:
Conform ANM, se inregistreaza -1C, iar viteza vantului este de 9m/s.
Conform statiei meteo de la aeroport, temperatura este de 0C, temperatura resimtita este de -7C, viteza vantului este de 8m/s, cer senin.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii in Sibiu
MesajScris: Mar Noi 03, 2009 12:18 am 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36965
Localitate: Bistrita
13 m/s rafala la Sibiu in ultima ora


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii in Sibiu
MesajScris: Mar Noi 03, 2009 1:47 pm 
Neconectat
Mr. Green
Mr. Green
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 30, 2006 1:00 pm
Mesaje: 9972
Vantul devine din ce in ce mai intens. Praful este antrenat de rafalele de vant. Majoritatea oamenilor au ales pentru deplasare, transportul in comun sau autoturismele personale. La Boita ,la ora 12:30 viteza era de 18m/s. Cerul este acoperit iar spre vest se observa virga.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii in Sibiu
MesajScris: Mar Noi 03, 2009 1:53 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36965
Localitate: Bistrita
Viteza a ajuns chiar la 18 m/s la Boita, sa fie vant foehnal sau sa fie o greseala?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii in Sibiu
MesajScris: Mar Noi 03, 2009 1:59 pm 
Neconectat
Mr. Green
Mr. Green
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 30, 2006 1:00 pm
Mesaje: 9972
Andrei87 scrie:
Viteza a ajuns chiar la 18 m/s la Boita, sa fie vant foehnal sau sa fie o greseala?

Greseala nu este. La 12:15 am plecat de la facultate spre casa, si am intampinat ceva probleme pana sa ajung la autobuz, in sensul ca trebuie sa te tii bine pe picioare, pentru ca altfel poti avea probleme. :D Rafalele sunt din ce in ce mai puternice si in Sibiu, desi la statie inca nu apare. Probabil in urmatoarea ora, altfel nu imi explic, doar in oras sa bata asa puternic vantul?....
Foehn nu cred ca este pentru ca temperatura ar fi trebuit sa creasca.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii in Sibiu
MesajScris: Mar Noi 03, 2009 2:05 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36965
Localitate: Bistrita
steaua scrie:
Foehn nu cred ca este pentru ca temperatura ar fi trebuit sa creasca.


Stiu, de-aia ma miram si eu...

O viteza sustinuta a vantului de 18 m/s s-ar traduce prin rafale de peste 25 m/s cred...si in Sibiu vad ca e doar 2 m/s viteza vantului...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii in Sibiu
MesajScris: Mar Noi 03, 2009 2:12 pm 
Neconectat
Mr. Green
Mr. Green
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 30, 2006 1:00 pm
Mesaje: 9972
La ora 11:30, tot la Boita, viteza era de 16m/s. 12:30: 18m/s, sa vedem ce mai urmeaza.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii in Sibiu
MesajScris: Mar Noi 03, 2009 3:06 pm 
Neconectat
Mr. Green
Mr. Green
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 30, 2006 1:00 pm
Mesaje: 9972
La statia APM-SB-1, viteza vantului la ora 12:00 era de 17m/s.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii in Sibiu
MesajScris: Mar Noi 03, 2009 5:00 pm 
Neconectat
Mr. Green
Mr. Green
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 30, 2006 1:00 pm
Mesaje: 9972
La ora 15:30 temperatura era de 4C, iar de cateva minute a inceput sa fulguiasca.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii in Sibiu
MesajScris: Joi Noi 05, 2009 9:19 am 
Neconectat
Mr. Green
Mr. Green
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 30, 2006 1:00 pm
Mesaje: 9972
In localitatea Boita din sudul judetului Sibiu, efectul de foehn isi face simtita prezenta. Acolo, temperatura este de 5C, iar viteza vantului atinge 20m/s. In cazul acesta rafala, este posibil sa nu depaseasca 25m/s.

Si in sudul Sibiului, zona in care locuiesc, vantul s-a intensificat in ultimele zeci de minute.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii in Sibiu
MesajScris: Joi Noi 05, 2009 10:13 am 
Neconectat
Mr. Green
Mr. Green
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 30, 2006 1:00 pm
Mesaje: 9972
In doar o ora temperatura a urcat de la 2 la 7C. Sa vedem ce surprize mai urmeaza.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 2769 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 185  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Termeni şi condiţii
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
phpBB SEO