forum meteorologie, starea vremii, climatologie

Partners

Portal meteorologie   Galerie meteo   Meteo chat   Model WRF-RoMetEx   RSS  
Acum este Mar Mai 14, 2024 8:25 pm

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 92 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Semne de schimbare a vremii
MesajScris: Mar Oct 12, 2010 2:31 pm 
Da este adevarat au inceput sa ingalbenasca frunzele...........


Sus
  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Oct 12, 2010 5:18 pm 
Neconectat
EF-5
EF-5
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 26, 2008 1:00 pm
Mesaje: 25284
Localitate: Slatina OT
Ce seceta o fi fost in Constanta in 2000. :|

_________________
A venit Ursula, zeita din UE, sa-si primeasca rima.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Semne de schimbare a vremii
MesajScris: Lun Noi 08, 2010 4:36 pm 
Neconectat
Ploicica
Ploicica

Membru din: Lun Noi 08, 2010 8:07 am
Mesaje: 231
Localitate: buzau, bucuresti
In zona Buzau, sunt cateva tipare dupa care putem aproxima vremea, fara vreun instrument (computer, sateliti, gfs...) cu bune rezultate. Enumar doar cateva situatii:
1) vara: dupa o zi cu vant moderat din est, cu nori josi purtati de vant(evident,spre vest) dar cu prezenta norilor cirrus,chiar si aproape invizibili, urmeaza seara sau in prima parte a noptii furtuna violenta dinspre vest. Daca sunt prezenti si nori mijlocii, furtuna nu poate intarzia mult!
Dupa zile cu ploaie daca vantul incepe sa bata dinspre vest, chiar daca cerul este acoperit de nori grei, va urma o inseninare rapida si completa a cerului, cu atat mai rapida cu cat viteza vantului este mai mare. Contrar, daca vantul bate dinspre est, vremea ploioasa va continua, iar daca vantul devine calm, dar isi mentine directia dinspre est, dupa-amiaza va fi instabila.
Daca vantul bate sustinut dinspre vest mai mult de o zi, urmeaza deteriorarea progresiva a vremii, uneori in timp de doua-trei zile. Daca vantul bate dinspre nord-vest, sustinut, vremea ramane uscata.
2) iarna: Dupa o zi cu vant intens din vest cu nori josi si rari purtati de vant sau cu nori mijlocii, chiar si in lipsa cirrusilor, urmeaza o furtuna violenta si brusca din nord-est, insotita uneori de caderi de zapada importante, in cateva ore. Daca vantul din vest nu este insotit de acesti nori, vantul din vest poate continua cateva zile pana cand, in cele din urma,vremea se va strica, vantul va bate apoi din est, dar fenomenele nu vor fi atat de intense.
Atentie ! O iarna cu alternante rapide ale vanturilor de vest cu cele de est, cu absenta vantului de nord-vest, va fi o iarna grea. In general, o iarna nu poate fi grea in absenta vanturilor scurte dar intense dinspre vest! (poate fi geroasa, dar uscata in absenta v. de vest)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Noi 08, 2010 4:50 pm 
Neconectat
EF-5
EF-5
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 26, 2008 1:00 pm
Mesaje: 25284
Localitate: Slatina OT
Deci esti din Buzau, un excelent inlocuitor pentru cman :lol: - treceti locatia la Profil.

PS: vant moderat din est este si in zona Slatina vara inainte de reprizele furtunoase.

_________________
A venit Ursula, zeita din UE, sa-si primeasca rima.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Semne de schimbare a vremii
MesajScris: Lun Noi 08, 2010 9:49 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Feb 20, 2008 1:00 pm
Mesaje: 5908
Localitate: Bucuresti
Majoritatea observatiilor sprintenului (nu stiu daca sunt ale lui personale sau preluate) au "miez" si reflecta atat caracteristici generale ale dinamicii la scara sinoptica, pe cat si specificitati locale ale zonei vecine curburii Carpatilor; foarte bine suprinse patrunderile reci pericarpatice asociate cu schimbarea brusca a vantului dinspre NE si adesea cu fenomene convective - acest gen de evenimente se regasesc si in zona Bucuresti. In fapt, regula generala ca vantul de vest "matura" precipitatiile si insenineaza vremea este valabila pentru tot sudul tarii...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Semne de schimbare a vremii
MesajScris: Lun Noi 08, 2010 11:42 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36981
Localitate: Bistrita
asta vroiam sa zic si eu...observatiile au o baza :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Noi 09, 2010 3:45 am 
Neconectat
EF-5
EF-5
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 26, 2008 1:00 pm
Mesaje: 25284
Localitate: Slatina OT
Si eu citind partea de iarna a observatiilor m-am gandit la curbura carpatica si la viscolele ce sunt mai dese in zona aia care e inspre Baragan decat in Oltenia- acea patrundere pericarpatica.

Cand se apropie vara un front din vest, bate o vreme vant din directia opusa, adica est. Taranii numeau vantul de vest saracila, cand bate de acolo vara pe canicula e clar ca seceta se prelungeste.

_________________
A venit Ursula, zeita din UE, sa-si primeasca rima.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Semne de schimbare a vremii
MesajScris: Joi Noi 11, 2010 9:09 am 
Neconectat
Ploicica
Ploicica

Membru din: Lun Noi 08, 2010 8:07 am
Mesaje: 231
Localitate: buzau, bucuresti
Observatiile sunt personale, o sa caut pe la profil sa pun locatia,am copilarit la Pietroasele,la poalele Istritei (16 km de orasul Buzau) acum locuiesc in Bucuresti, stiu ca observatiile sunt valabile in general pentru sudul tarii, insa nu am vrut sa generalizez, am vrut doar sa imi confirmati daca in general e asa. Sunt, sau... mai bine zis, ar trebui sa fie mici diferente, in sensul ca acolo, in zona Istritei, poate fi un punct de plecare, de initiere, a jetului rece pericarpatic, sau de amplificare a lui. Am urmarit deseori pana noaptea tarziu, dupa zile cu vant intens din vest (acolo e mult amplificat vantul de vest-sud-vest in urma impactului cu abruptul Istritei) cum se declanseaza vantul de nord-est. Si,nu stiu de ce, rar se declanseaza ziua... Vantul scade treptat,treptat, si, inainte sa stea complet, cand are unu-doi metri pe secunda maxim, apar la inaltime joasa (varful dealului are 748 m) panze ca de ceata destramata, cu mare viteza peste culmea dealului, dinspre nord-est, care umplu cerul rapid si, nu de putine ori in acest scenariu de iarna, vine zapada in scurt timp.
Am citit o lucrare in care se studia efectul coanda aplicat de subcarpatii curburii vanturilor de nord din Moldova, dealul Istrita fiind ultima culme din sir si cea mai importanta, fiind practic un abrupt din care pleaca apoi campia. Aici avem fenomene intense de feon la vanturile de nord-vest.
In localitatea Pietroasele, fiind lipita de deal, feonul bate cu mare putere in alternanta cu perioade de calm absolut.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Semne de schimbare a vremii
MesajScris: Joi Noi 11, 2010 9:21 am 
Neconectat
Ploicica
Ploicica

Membru din: Lun Noi 08, 2010 8:07 am
Mesaje: 231
Localitate: buzau, bucuresti
ce varsta ai gabynet, am ceva nepoate, dar cam micutze...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Semne de schimbare a vremii
MesajScris: Joi Noi 11, 2010 12:14 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36981
Localitate: Bistrita
Am mers cu trenul de cateva ori pe acolo si nu mi se pare cine stie ce dealul ala, atata ca e luuuung :) . Seamana cu Feleacul, destul de inalt dar nu prea abrupt. Ce e interesant e ca, intr-adevar campia pleaca direct de la baza lui.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Noi 11, 2010 1:35 pm 
Neconectat
EF-5
EF-5
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 26, 2008 1:00 pm
Mesaje: 25284
Localitate: Slatina OT
17 ani are gabynet. :lol: A intrat pe forumul de meteorologie ca sa-si faca matrimoniale. :lol: :lol:

_________________
A venit Ursula, zeita din UE, sa-si primeasca rima.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Semne de schimbare a vremii
MesajScris: Joi Noi 11, 2010 3:16 pm 
Eu nu am nevoie de matrimoniale : EL ARE NEVOIE ! http://www.youtube.com/watch?v=BEd_Y6yrLZM


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Semne de schimbare a vremii
MesajScris: Joi Noi 11, 2010 5:13 pm 
Neconectat
Ploicica
Ploicica

Membru din: Lun Noi 08, 2010 8:07 am
Mesaje: 231
Localitate: buzau, bucuresti
Bai nene, am ras de m-am strambat de videoclip, tare de tot !! Bv !


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Semne de schimbare a vremii
MesajScris: Joi Noi 11, 2010 5:49 pm 
Neconectat
Ploicica
Ploicica

Membru din: Lun Noi 08, 2010 8:07 am
Mesaje: 231
Localitate: buzau, bucuresti
Desigur, nu e un munte, dar e plasat ca un volet si, impreuna cu intreg ansamblul subcarpatilor ce curbura, da lovitura de gratie vanturilor de nord din Moldova si le deviaza spre centrul Campiei Romane (efectul coanda) Daca treci cu trenul si bate usor vantul de vest in Buzau sau in Mizil, vei vedea ca la Pietroasele (halta) vantul e mult mai intens, in dreptul varfului.
Nu e un munte, dar creeaza un microclimat, la baza lui pomii infloresc mult mai devreme, expunerea sudica este remarcabila, feonul inmoaie gerul, iar viscolele nu dureaza mult.
In orasul Buzau, un viscol poate dura chiar si cu o zi in plus, desi distanta e doar de 16 km. De multe ori, in timpul unui viscol, vantul cade brusc si poate chiar adia dinspre sud-vest, desi in orasul Buzau vantul poatre avea si 50 km. la ora, din nord-nord-est.
Atunci, este formata o depresiune la adapostul dealului, ca in experimentul ce demonstreaza efectul coanda.
Desigur,atunci vantul e deviat spre Bucuresti. Cei din Bucuresti,isi vor aminti, desigur,cum in Baragan viscolul poate atinge si 100 km la ora,(desigur, batand dinspre nord-est) in timp ce in Bucuresti vantul e slab sau aproape calm. Totul depinde de directia vantului incident la aceste dealuri, o mica deviere spre nord, aducand calmul acela in Bucuresti.
Daca orientarea dealului (care este est-nord-est---vest-sud-vest) ar fi cat de putin diferita,(in orice sens) numarul de zile cu viscol la Bucuresti ar fi mai mic.
A se vedea in experimentul efectului coanda ce se intampla daca schimbam orientarea voletului, ce se intampla cu devierea jetului de aer.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Semne de schimbare a vremii
MesajScris: Joi Noi 11, 2010 5:57 pm 
Neconectat
Ploicica
Ploicica

Membru din: Lun Noi 08, 2010 8:07 am
Mesaje: 231
Localitate: buzau, bucuresti
Datorita microclimatului, la Pietroasele pot fi cultivate unele soiuri se struguri care necesita conditii mai blande iarna.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 92 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Termeni şi condiţii
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
phpBB SEO