forum meteorologie, starea vremii, climatologie

Partners

Portal meteorologie   Galerie meteo   Meteo chat   Model WRF-RoMetEx   RSS  
Acum este Sâm Apr 20, 2024 5:11 am

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 11 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Intunecarea Globala/Global Dimming
MesajScris: Sâm Noi 29, 2008 11:30 pm 
Neconectat
Site Admin
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Dum Apr 16, 2006 1:00 pm
Mesaje: 2333
Localitate: Bacau
Despre intunecarea globala, un fenomen destul de periculos:
http://video.google.com/videoplay?docid ... 0245&hl=en

Se gaseste si pe torente. Nu stiu daca filmul este free. Urmariti-lm, este interesant.

_________________
Starea vremii pe intelesul tuturor


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Noi 30, 2008 12:38 am 
Neconectat
Norisor
Norisor
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Feb 02, 2008 1:00 pm
Mesaje: 173
Localitate: Timisoara
extrem de interesant ....si de preocupant !


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Noi 30, 2008 11:13 am 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Joi Dec 27, 2007 1:00 pm
Mesaje: 6258
Localitate: Giroc (TM)
Un documentar extrem de interesant despre un fenomen care afecteaza intreg globul mascand adevarata fata a incalzirii globale si despre care nu auzisem nimik pana acum.
Multumim vimp!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Noi 30, 2008 3:00 pm 
Neconectat
Site Admin
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Dum Apr 16, 2006 1:00 pm
Mesaje: 2333
Localitate: Bacau
interesant, din ce zice acolo este ca pana la urma nu se poate nici fara poluare...dilema magarului.

_________________
Starea vremii pe intelesul tuturor


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Dec 08, 2008 3:07 am 
senin dasta ciudat se meserias si mai cu bezna am prins in vara trecuta a acestui an


Sus
  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Dec 08, 2008 11:38 am 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Feb 20, 2008 1:00 pm
Mesaje: 5908
Localitate: Bucuresti
pana la urma destule teorii care se cam contrazic - de exemplu trenele de consensare: racesc sau incalzesc clima?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Dec 08, 2008 3:29 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Vin Iun 20, 2008 1:00 pm
Mesaje: 15894
Localitate: cluj
o racesc ... pe termen lung... dar cam nesemnificativ fata de alte cauze...zic eu...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Intunecarea Globala/Global Dimming
MesajScris: Dum Iun 23, 2013 12:58 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada

Membru din: Mar Mar 26, 2013 8:42 pm
Mesaje: 4442
Am vazut mai demult filmul, cred ca ar trebui sa-l revad; nu-l mai am atat de proaspat in memorie.
Atunci gandeam altfel. Acum am vazut atatea si inca asez totul in minte si incerc sa pun cap-la-cap totul, dar pana nu pun pe hartie la modul cel mai serios...
Pana la urma radem unii de altii pe aici cand cineva (ca mine) afirma despre un fenomen de feed-back ce initial incalzeste, dar in final duce la racire.
Fenomenele de feed-back nu pot fi tratate singular.
De aceea, m-am abtinut sa deschid un topic pe aceasta tema, pentru ca mai mult ca sigur nu o scoteam la capat si ati fi ras de mine.
Si nu asta e problema daca cineva rade sau plange de mine.
Important e ca un cititor, la capatul unui text sa inteleaga ceva, sa ramana cu ceva bine conturat.

In momentul cand abordez acest subiect voi intra intr-un lant aparent fara de sfarsit.
Sigur, ati vazut cum sunt tratate astfel de subiecte; sunt scheme si se fac trimiteri intre casete, prin sageti de iti face nod la minte.
Totusi, undeva va trebui sa abordez subiectul, sa incerc atat cat pot sa fac lumina in primul rand pentru mine.
Probabil vor trebui puse pe categorii, de facut o sortare intre ele, care sunt mai importante decat altele.
Trenele de condensare ar trebui sa incalzeasca clima, ajutand la formarea cirrusilor sau inlocuind cirrusii.
Totusi, consider ca trenele de condensare nu se formeaza decat in zonele in care se formeaza cirrusi.
Cand incep sa se formezew trene de condensare se vor forma si cirrusi.
In zonele cu descendenta nu se formeaza trene, sau sunt foarte scurte.
Dar, daca imi amintesc bine, prin intunecare se va evapora mai putina apa, ceea ce ar duce la scaderea concentratiei vaporilor de apa (vaporii au efect de sera) si temperatura nu ar mai creste.
Poate e un nou echilibru dar in alte conditii.
Consider ca este un efect marunt in comparatie cu alte efecte de feed-back.
Cele mai importante efecte (de feed-back) sunt in oceane.
Oceanele sunt mari rezervoare de energie. Intreaga energie acumulata in atmosfera la un moment dat e stocata in primii trei metri de apa ai Oceanelor.
Prin intermediul vanturilor, prin variatia acestora, Oceanele pot elibera sau nu mai multa energie.
Am aratat harta, in iarna trecuta Atlanticul a eliberat foarte multa energie, vanturile au fost peste medie aproape intreg sezonul.
Oricum e o zona de eliberare a energiei, dar a fost peste medie.
Am aratat deja asta.
De vazut SST-ul in aceasta vara, comparat cu SST-ul de anul trecut.
Comparat cu mersul ghetii la Pol se ajunge mai departe decat variatia de 10 ani.

Dupa aceea vin efectele de feed-back de la poli. Mari acoperite sau nu de gheata.
Poate gasesc si calcule, formule sau date concrete privind radiatia oceanului Arctic acoperit de gheata si a aceluiasi Ocean descoperit de gheata, IARNA, VARA si TOTAL

Parca a fost ceva postat de Iceage, voi gasi materialul, il voi salva la mine.
Incet, incet, voi pune ordine macar in mintea mea.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Intunecarea Globala/Global Dimming
MesajScris: Dum Iun 23, 2013 9:29 pm 
Neconectat
Site Admin
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Dum Apr 16, 2006 1:00 pm
Mesaje: 2333
Localitate: Bacau
http://www.youtube.com/watch?v=nmywf7a9OlI

_________________
Starea vremii pe intelesul tuturor


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Intunecarea Globala/Global Dimming
MesajScris: Lun Iun 24, 2013 11:44 am 
Neconectat
Tornada
Tornada

Membru din: Mar Mar 26, 2013 8:42 pm
Mesaje: 4442
"Intunecarea globala este un termen mai putin cunoscut decat incalzirea globala, dar asta nu inseamna ca este mai putin periculos. Fenomenul este creat de reducerea graduala a cantitatii de lumina care ajunge la suprafata Pamantului, observata de-a lungul catorva decade, de cand au inceput masuratorile sistematice in anii ’50. Se crede ca se datoreaza cresterii numarului de particule poluante (fum, praf etc) eliberate in atmosfera prin activitati umane. Efectul variaza de la o locatie la alta, dar global cantitatea de lumina care atinge suprafata Pamantului a scazut cu 4% intre 1960 si 1990. Intunecarea globala creeaza un efect de racire asupra Pamantului care ar fi putut masca partial efectul de sera si al incalzirii globale. Acest lucru il face deosebit de periculos."
http://www.incalzireaglobala.org/intunecarea-globala/


Ultima oară modificat de Roberta 93 pe Lun Iun 24, 2013 11:49 am, modificat de 2 ori în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Intunecarea Globala/Global Dimming
MesajScris: Lun Iun 24, 2013 11:46 am 
Neconectat
Tornada
Tornada

Membru din: Mar Mar 26, 2013 8:42 pm
Mesaje: 4442
...Dar nici invers nu e bine...
..."Acestia afirma ca, spre deosebire de situatia intregii planete, in Europa transparenta aerului s-a ameliorat inca din anii 80.
Aceste descoperiri vin in contradictie cu studiile precedente, care sugerau o crestere a cantitatii de raze solare primite de suprafata terestra.
Impact pozitiv asupra oamenilor, impact negativ asupra mediului
Cercetatorii pun intunecarea observata in alte parti pe seama utilizarii combustibulilor fosili in industrie, combustibililor de lemn si a incendiilor destinate sa curete terenurile din padurile tropicale. In Europa, din contra, restrangerea economiei tarilor estice a incurajat un declin al utilizarii de carbon, in timp ce in vestul continentului au aparut nenumarate restrictii cu privire la emisiile de dioxid de sulf. Rezultatul - un cer mai transparent. Acest fapt are insa doua taisuri : pe de o parte, este un lucru bun din punct de vedere medical, in special pentru sistemul respirator al omului, insa, pe de alta parte, transparenta aerului poate constitui un factor negativ pentru mediu – cresterea cantitatii de raze solare ce ating pamantul este susceptibila de a accelera incalzirea globala."
http://www.incalzireaglobala.org/cerul-e-inca-transparent-deasupra-europei/


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 11 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Termeni şi condiţii
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
phpBB SEO