forum meteorologie, starea vremii, climatologie

Partners

Portal meteorologie   Galerie meteo   Meteo chat   Model WRF-RoMetEx   RSS  
Acum este Mar Mai 14, 2024 8:33 pm

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 11 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Se vor face simtite babele!
MesajScris: Mie Feb 27, 2008 11:31 pm 
Neconectat
Norisor
Norisor
Avatar utilizator

Membru din: Mar Mar 13, 2007 1:00 pm
Mesaje: 189
Ca sa pastreze 'traditia', frigul de la inceputul lui martie nu se lasa asteptat. Dupa asa zile superbe si deosebit de calde, urmeaza o racire destul de pronuntata a vremii, cu vanturi intense duminica 02.03 indeosebi, apoi in 5 si 6.03, si ploi consistente in 5 si 6.03.
E bine ca imi pregatesc familia de o excursie scurta prin Transilvania de Est, o sa simtim pe pielea noastra :?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Feb 28, 2008 12:09 am 
Neconectat
-40 °C
-40 °C
Avatar utilizator

Membru din: Dum Feb 17, 2008 1:00 pm
Mesaje: 14402
Localitate: Tg-Mures
daa...din cate se pare o sa apare si ninsorile cel putin in nord si centru,prima data duminica apoi precum ziceai in 5 si 6..cand si racirea va fi mai puternica decat prima parte de duminica


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: salut
MesajScris: Joi Feb 28, 2008 9:10 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Feb 28, 2007 1:00 pm
Mesaje: 2180
Localitate: BUCURESTI
Imi pare foarte bine ca in martie vor fi precipitatii, mi-ar placea sa vina ploi ca de vara, cu tunete si fulgere.
Oare chiar va fi ceva spectaculos, se for forma cumva nori cumulonimbus? :?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Feb 29, 2008 10:46 pm 
Neconectat
Norisor
Norisor
Avatar utilizator

Membru din: Mar Mar 13, 2007 1:00 pm
Mesaje: 189
sanse de cumulonimbi spectaculosi nu sunt, frontul din 1 martie vine din NV, se aseaza peste jumatatea nordica a Europei depresiunea de provenienta islandeza si gradientul termic va fi mare, dar depresiunea va inainta lent.
In 5 si 6.3 ploile si ninsorile aoi vor veni dinspre SV, dintr-un ochi depresionar ce se naste in M. Mediterana si atunci vot fi cantitati insemnate de precipitatii.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: salut
MesajScris: Vin Feb 29, 2008 11:27 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Feb 28, 2007 1:00 pm
Mesaje: 2180
Localitate: BUCURESTI
Da, Mariana, stiu si eu ca de obicei apar foarte rar norii cumulonimbus in februarie-martie, insa s-a mai intamplat si a fost incantator. Trebuie sa caut prin caietele mele, ca sa-ti zic mai exact cand s-a intamplat acest lucru. Cel mai interesant a fost cand a fulgerat in noimbrie 2001, in timp ce ningea viscolit. A fost o ocazie inedita, deoarece inainte credeam ca nu poate sa fulgere nici macar in prima parte a lunii martie.
Astept in continuare comentariile tale :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Mar 01, 2008 12:46 am 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Feb 20, 2008 1:00 pm
Mesaje: 2761
Localitate: Resita / Timisoara
Sal, parerea mea e ca la mine in Resita ( zona cea mai afectata de ciclonul extra-tropical " Dana "): vor aparea ceva nori Cumulonimbus si daca apar o sa-i fotografiez cu aparatul foto de lucru


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Mar 05, 2008 12:08 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Joi Dec 27, 2007 1:00 pm
Mesaje: 6260
Localitate: Giroc (TM)
Baba numarul 5 se pare ca va fi cea mai ploioasa la Timisoara. :)
Formatiunea noroasa ce insoteste ciclonul format deasupra Mediteranei a facut sa inceapa ploaia la Timisoara inca de la ora 7:30 in aceasta dimineata. Pana acum s-au strans 3 mm de precipitatii, dar conform modelelor GFS ploaia se va inteti in intervalul 11:00-15:00. Acum sunt 4 grade asa ca in zona de munte a Banatului o sa fie un strat proaspat de zapada.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Mar 05, 2008 2:34 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Feb 20, 2008 1:00 pm
Mesaje: 2761
Localitate: Resita / Timisoara
La mine sunt 3 grade , ploua moderat incontinuu de la ora 8 , nici vorba de lapovita sau ninsoare


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Mar 05, 2008 3:02 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Joi Dec 27, 2007 1:00 pm
Mesaje: 6260
Localitate: Giroc (TM)
La ora 12.00 erau -3 grade pe Semenic si -5 pe Tarcu (aproape de Muntele Mic). Pe acolo sigur s-au strans deja cativa cm de zapada. Bucuria celor care mai reusesc sa mearga un week-end la ski!

La Timisoara sunt 5 grade la ora 14.00, ploua incet si s-au strans 5 mm pana acum.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Mar 05, 2008 6:40 pm 
Neconectat
-40 °C
-40 °C
Avatar utilizator

Membru din: Dum Feb 17, 2008 1:00 pm
Mesaje: 14402
Localitate: Tg-Mures
aici la tg-mures a nins tare de dimineata,3 cm de zapada,insa dupa ora 10 s-a transformat in lapovita si ploaie,iar stratul de zapada s-a topit in oras ramanand doar pe dealurile din imprejurimi.Trecator toata ziua a mai fost ploaie si lapovita insa ninsoarea a aparut acum catre seara.In zonele de deal si munte din judet a nins abundent toata ziua,iar catre sovata si in nordul judetului s-a circulat greu si au fost ambuteiaje.Sus la Bucin(1300m) zapada a ajuns la 90cm.Ma mai astept ca ninsoarea sa mai continue in prima parte a noptii apoi sa se opreasca,iar de maine sa se incalzeasca usor.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: NORII STRATOSFERICI
MesajScris: Joi Mar 20, 2008 12:24 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Feb 28, 2007 1:00 pm
Mesaje: 2180
Localitate: BUCURESTI
Ma intereseaza sa stiu cum si in ce conditii apar norii stratosferici, la 25-40 km altitudine? Acestia se numesc popular nori perla sau nori sidefii, si am inteles ca sunt de doua feluri - noctilucenti si nacreous.
Asaceva nu am vazut decat in fotografiile de pe Internet.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 11 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Termeni şi condiţii
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
phpBB SEO