forum meteorologie, starea vremii, climatologie

Partners

Portal meteorologie   Galerie meteo   Meteo chat   Model WRF-RoMetEx   RSS  
Acum este Mar Mar 19, 2024 8:12 am

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 10 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Furtunile uscate
MesajScris: Mie Iun 25, 2008 7:28 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Joi Dec 27, 2007 1:00 pm
Mesaje: 6257
Localitate: Giroc (TM)
Un fenomen asemanator s-a petrecut ieri seara (24.06.2008) la Timisoara.
Dupa o zi cu maxima de 34 de grade, spre seara s-au dezvoltat cativa cumulonimbusi foarte inalti. La ora 22.00 erau 28 de grade si intr-unul din acesti nori se vedeau fulgere intense. Dupa catva timp au inceput sa cada picaturi de apa, dar foarte mici si putine, iar vantul a avut cateva intensificari.
Dimensiunile mici ale picaturilor ar putea parea neobisnuite pentru pentru un astfel de nor, dar aceasta se datoreaza faptului ca precipitatiile s-au evaporat in mare parte inainte de a ajunge pe sol. Formarea norilor foarte inalti si bine dezvoltati a "consumat" umiditatea din aerul de la sol (la ora 23:00 era de doar 32%) astfel favorizandu-se evaporarea precipitatiilor aflate in cadere.


Fişiere ataşate:
Dry thunderstorms.jpg
Dry thunderstorms.jpg [ 34.4 KiB | Vizualizat de 2368 ori ]
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Iun 27, 2008 5:39 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Vin Iun 20, 2008 1:00 pm
Mesaje: 15893
Localitate: cluj
sigur undeva se vedea o virga...norul Cb a incercat sa ude solul dar mai mult n-a putut...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Iun 30, 2008 11:55 pm 
Neconectat
Norisor
Norisor
Avatar utilizator

Membru din: Mar Mar 13, 2007 1:00 pm
Mesaje: 189
Aerul a fost foarte cald, au fost conditii foarte bune pentru virga, s-a evaporat multa apa sub nor la 28 grC


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: mesaj
MesajScris: Sâm Iul 05, 2008 12:08 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Feb 28, 2007 1:00 pm
Mesaje: 2180
Localitate: BUCURESTI
Salut !

Am auzit si eu adesea despre " ploaia care nu cade" adica VIRGA. Am vazut de multe ori acest fenomen, cam la toate categoriile de nori, inclusiv la norii Cb. Problema este ca la mine, aproape intodeauna a plouat izolat in averse cand norii Cb erau foarte bine dezvoltati, dar au fost si cazuri cand norii de ploaie se destramau foarte rapid, asta cred ca si datorita forfecarilor puternice de vant, desprecare am citit undeva ca pot distruge norii Cb, desi in alte situatii " wind shear-ul " am inteles ca poate genera si furtuni mezociclonice, exact nu stiu ce sa zic :oops:
Am mai auzit despre un alt fenomen interesant, despre nori Cb foarte dezvoltati, din care cadea doar grindina mare, fara ploaie. Fenomenul ar fi fost insotit de vant extrem de puternic. Cand este asa, e vorba de mezocicloni de mici domensiuni?
Dupa cum vedeti, exista foarte multe fenomene meteorologice interesante, despre care sper sa discutam si in continuare. :) :D


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Iul 11, 2008 12:35 am 
Neconectat
Norisor
Norisor
Avatar utilizator

Membru din: Mar Mar 13, 2007 1:00 pm
Mesaje: 189
Romania se afla la o rascruce de vanturi, contactul aerului in miscare cu obstacolul carpatic, care este foarte contorsionat, genereaza intotdeauna deformari locale specifice ale campurilor barice majore, in actiune .
Lantul carpatic dublu arcuit tocmai in spatiul geografic al Romaniei determina o dinamica aparte a particulelor de aer in miscare in stratul de frecare (pana la 1800 m).
De cele mai multe ori trecerile frontale din aceeasi zona ( vestice sau mediteraneene) nu se aseamana intre ele, mereu fiind sanse sa apara conditii deosebite meteo. Suntem o tara foarte variata geografic si prognozele sunt dificile.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: mesaj
MesajScris: Joi Sep 22, 2011 12:07 am 
Neconectat
Ploaie
Ploaie

Membru din: Joi Sep 15, 2011 4:55 am
Mesaje: 580
Localitate: Darwin-Australia
ema-ema scrie:
Salut !

asta cred ca si datorita forfecarilor puternice de vant, desprecare am citit undeva ca pot distruge norii Cb, desi in alte situatii " wind shear-ul " am inteles ca poate genera si furtuni mezociclonice, exact nu stiu ce sa zic :oops:
:D


Forfecarea( wind shear) are un rol f mare in dezvoltarea norului Cb, insa daca forefecarea este mult prea mare, de ex, peste 50kt, norul efectiv se separa , baza ...de inaltime ( care devine nori AC Cumulogenitus.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Furtunile uscate
MesajScris: Joi Sep 22, 2011 7:30 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36946
Localitate: Bistrita
...iar forfecarea este de-a dreptul distructiva in cazul ciclonilor tropicali :) ...peste 20-25 kts adio.. :)
nu stiu daca sa fiu de acord ca forfecarea peste 50 kts separa complet baza de varf...eventual doar daca forfecarea orizontala e foarte mare.
daca forfecarea verticala e foarte mare si fofecarea orizontala foarte mica, atunci...we got a 'nado :) (evident, e importanta si instabilitatea aici)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Furtunile uscate
MesajScris: Vin Sep 23, 2011 12:56 am 
Neconectat
Ploaie
Ploaie

Membru din: Joi Sep 15, 2011 4:55 am
Mesaje: 580
Localitate: Darwin-Australia
Sunt multe ingrediente care intra in joc, instabilitatea este primul lucru pe care il " cauti" intr-un sounding (CAPE), CIN e f important de asemeni, LI, wind shear ( si totusi daca este f mare si unidirectional, de ex W 70kt la 500mb, W 10kt la sol, si nu ai un kick mecanism, cum ar fi front, trough, relief sau orice alt tip de convergenta ( inclusiv puternica seebreeze), norii CB se destrama. Pur si simplu curentii horizontali de inaltime sunt foarte puternici si "overcome" wind shear-ul vertical.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re:
MesajScris: Dum Apr 14, 2013 3:42 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada

Membru din: Mar Mar 26, 2013 8:42 pm
Mesaje: 4442
mary scrie:
Romania se afla la o rascruce de vanturi, contactul aerului in miscare cu obstacolul carpatic, care este foarte contorsionat, genereaza intotdeauna deformari locale specifice ale campurilor barice majore, in actiune .
Lantul carpatic dublu arcuit tocmai in spatiul geografic al Romaniei determina o dinamica aparte a particulelor de aer in miscare in stratul de frecare (pana la 1800 m).
De cele mai multe ori trecerile frontale din aceeasi zona ( vestice sau mediteraneene) nu se aseamana intre ele, mereu fiind sanse sa apara conditii deosebite meteo. Suntem o tara foarte variata geografic si prognozele sunt dificile.

Se aplica legile haosului, rezolvabile de multe ori doar statistic-probabilistic.
(la fel de bine ca si ghicitul in cartile...de cafea)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Furtunile uscate
MesajScris: Dum Apr 14, 2013 3:45 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada

Membru din: Mar Mar 26, 2013 8:42 pm
Mesaje: 4442
Linie de gren


În climatologie, linia de gren este o zonă îngustă situată de regulă în faţa frontului rece, caracterizată, ca şi acesta, prin descărcări electrice, precipitaţii şi furtuni.

Dar la noi acestea sunt furtuni uscate cel mai adesea. Vantul poate atinge viteze de peste 70 la ora, dar repede se instaleaza calmul. Sa te tii, praf vara...


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 10 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Termeni şi condiţii
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
phpBB SEO