forum meteorologie, starea vremii, climatologie

Partners

Portal meteorologie   Galerie meteo   Meteo chat   Model WRF-RoMetEx   RSS  
Acum este Sâm Apr 20, 2024 2:20 pm

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 2837 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 190  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: mesaj
MesajScris: Mie Ian 14, 2009 12:19 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Feb 28, 2007 1:00 pm
Mesaje: 2180
Localitate: BUCURESTI
Sper ca nu va-ti schimbat parerea despre mine dupa ce ati aflat cu totii ce mi s-a intamplat, insa consider ca vina nu-mi apartine in totalitate, deoarece cei care s-au aratat deranjati nu sunt usa de biserica si daca au cumva " pacate" tot s-ar putea sa se dea de gol candva, plus ca nu cred sa fie chiar asa " o crima" , "o nenoricire" ca am filmat cateceva din ce se petrece printre blocurie acestea.
O sa incerc pe cat posibil sa va dovedesc seriozitate si ca puteti avea deplina incredere in mine, si ca sunt de acord sa-mi recunosc greselile sau sa le corectez, atat cat se va putea.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: ALTE LOCATII PENTRU POZE SI FILMULETE
MesajScris: Mie Ian 14, 2009 1:55 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Feb 28, 2007 1:00 pm
Mesaje: 2180
Localitate: BUCURESTI
Avand in vedere conditiile in care locuiesc, dar si pasiunea mea pentru fenomenele extreme, de care nu ma pot vindeca in veci, va trebui neaparat, cu orice pret sa gasesc solutii ca sa-mi continui activitatile. Daca renunt la hobbi-ul pentru vremea extrema, e ca si cand as renunta la vaz, la auz, la o parte din mine, mult mai rau decat ar fi sa-mi pierd viata. Stiu ca suna aberant, hilar, straniu, de neconceput pentru majoritatea dintre noi, dar aceasta sunt eu si nu-mi pot imagina cum ar fi sa nu mai existe nori, ploaie, furtuni si toate celelalte fenomene, precum si multe alte frumuseti ale naturii ! Sincer nu-mi pot imagina viata fara toate acestea, deoarece inca de cand eram mica, ma bucuram de acestea si-mi faceau un bine pe care nimeni nu va putea vreodata sa si-l imagineze. E adevarat ca bucuria si starea aceasta de bine si de euforie nu dura mult, insa momentele sunt de neuitat si nimic nu le poate inlocui vreodata.

MA GANDESC SA INCERC SA OBTIN PERMISIUNEA SA MA URC PE TERASA BLOCULUI CA SA FAC POZE SI SA FILMEZ NORII DE ACOLO, CA ASA O SA AM PANORAMA SI NU SE VA VEDEA CAREUL NOSTRU URAT SI INFECT.
O ALTA SOLUTIE AR FI SA MERG CU CINEVA CU MASINA IN CAMP CA SA AM VIZIVILITATE SI SA NU MAI FIE CASE SAU BLOCURI CARE SA-MI STRICE VIZIBILITATEA SAU OAMENI CARE SA MA PRIVEASCA PIEZIS, CA LE VREAU RAUL SAU MAI STIU EU CE.... SAU POATE SI DIN STRADA, INSA IAR ESTE DIFICIL, CA E LUME MUTA, MASINI, etc.
Daca mi-as permite as pleca de aici, din Berceniul asta invartindu-ma, pentru ca nu am nimic bun de castigat si nici de vazut. Nici mie nu-mi place ce am fimat aici, haite de caini, copii batausi si toate celelalte, insa altceva n-am avut mai bun de facut, momentan :oops: :evil:
Daca sanatatea si banii mi-ar permite, cu siguranta as filma si fotografia lucruri frumoase, care ar place la multa lume si dupa care cred ca s-ar putea face chiar si unele documentare, deoarece tara asta are si frumuseti, nu doar mormane de gunoaie, oameni de utima teapa si haite de caini maidanezi. Stiu acest lucru , dar vedeti ca e greu sa te muti, sa te pui in miscare, cand sunt atatea probeme si atatea lipsuri. :roll: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:
Sunt cu moralul la pamant din cauza asta, de aici si pesimismul meu cu care ii enervez pe cei din jur. :oops: :cry:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Ian 14, 2009 5:10 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36969
Localitate: Bistrita
Cere administratorului cheia de la usa prin care se urca pe acoperis, sa-ti faci si tu o copie. Cred ca te va intelege. Dar nu uita sa vorbesti frumos... :arrow:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: mesaj
MesajScris: Mie Ian 14, 2009 6:57 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Feb 28, 2007 1:00 pm
Mesaje: 2180
Localitate: BUCURESTI
Da, normal, o sa incerc sa fac acest lucru, numai asa o sa pot face filmulete mai bune, in care sa se vada bine norii. Din pacate, daca sunt descarcari electrice, este problema. Avem paratrasnet, insa tot cred ca poate fi foarte periculos, din pacate.
De felul meu sunt politicoasa si obisnuiesc sa vorbesc frumos cu toata lumea, insa ramane de vazut daca administratorul blocului ne va permite accesul pe terasa. :roll:
Dar daca ii zic ca vreau sa filmez norii sau sa ma uit dupa nu stiu ce pe cer, cred ca va zice ca sunt dusa, oricum vorbesc cu ai mei sa vedem cu ce motiv mai serios cerem accesul pe terasa.
Poate aveti si voi niste idei mai bune, ca acum nu cred ca sunt inspirata.... :idea:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: mesaj
MesajScris: Mie Ian 14, 2009 9:13 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Feb 28, 2007 1:00 pm
Mesaje: 2180
Localitate: BUCURESTI
Am discutat problema cu tatal meu si spune ca e foarte greu sa obtin aprobarea administratiei ca sa intru pe terasa blocului deoarece cu un an- doi in urma, au intrat unii nu stiu cum in casa liftului si au furat niste frane, ceva de la acesta, iar ascensorul nu a mai functionat aproape jumatate de an ! Din cauza aceasta au pus o usa cu grilaj si lacat, iar in caz ca obtin totusi aprobarea si se va mai intampla ceva cu liftul, riscam sa fim acuzati de neglijenta si sa ne coste scump, asa ca nimeni nu-mi va permite accesul pe terasa ca sa fac filmulete si poze ! Era in Berceni un teren viran, un lac de acumulare abandonat si secat de pe vremea lui Ceausescu, insa acum au ingradit locul respectiv si chiar daca ramanea asa, tot nu ma puteam duce singura, deoarece acolo am vazut fel de fel de indivizi dubiosi sau oameni veniti cu cainii.
Nu stiu cum sa fac, pentru ca nu e de mers singura cu aparatul, deoarece atrag atentia si pot avea mari probleme si pe strada.
Nu stiu cu cine sa merg, pentru ca nimeni nu va avea timp de mine, iar in cazul asta totul este compromis definitiv !!! :cry: :evil: :cry: :evil: :cry: :cry: :evil: :cry:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Ian 15, 2009 12:14 am 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36969
Localitate: Bistrita
Zii si tu adevarul dar putin 'coafat' : vrei sa studiezi furtunile, sa culegi date pentru lucrarea de doctorat(da, exagerat, dar nu cred ca administratorul stie ce-i aia :lol: ) pe care o dai peste 3 ani, tu fiind studenta la "fara frecventza" la Texas Tech University whateva'...te descurci tu. :lol:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: mesaj
MesajScris: Joi Ian 15, 2009 12:42 am 
Neconectat
Supercelula
Supercelula
Avatar utilizator

Membru din: Mar Mai 06, 2008 1:00 pm
Mesaje: 1801
Localitate: Deva&Cluj
ema-ema scrie:
Din pacate, daca sunt descarcari electrice, este problema. Avem paratrasnet, insa tot cred ca poate fi foarte periculos, din pacate.

Nici sa nu te gandesti sa te sui pe acoperis daca vine furtuna. Paratrasnetul nu te apara daca esti pe bloc, ci inrautateste situatia din moment ce tu ai fi langa el. Te poate lovi o ramura a fulgerului principal si atunci game over. Mai bine inauntru decat pe bloc la furtuni...mai ales fiindca e bloc cu 8 etaje, deci probabil sunt putine obiecte mai inalte in zona


Ultima oară modificat de stef pe Joi Ian 15, 2009 12:51 am, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Ian 15, 2009 12:46 am 
Neconectat
-40 °C
-40 °C
Avatar utilizator

Membru din: Dum Feb 17, 2008 1:00 pm
Mesaje: 14402
Localitate: Tg-Mures
ce tare suna.....:)))) game over..:)))


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Ian 15, 2009 12:58 am 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36969
Localitate: Bistrita
Pai stai si tu pe acoperis cat e de bun simtz, banuiesc ca iti dai si tu seama cand esti in siguranta, dupa atatea furtuni urmarite. Cand nu, cobori.
Si sa nu-mi veniti cu argumentul cu trasnetul care loveste la 40 km de furtuna, alea-s povesti. :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Ian 15, 2009 10:49 am 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Feb 28, 2007 1:00 pm
Mesaje: 2180
Localitate: BUCURESTI
Andrei87 scrie:
Zii si tu adevarul dar putin 'coafat' : vrei sa studiezi furtunile, sa culegi date pentru lucrarea de doctorat(da, exagerat, dar nu cred ca administratorul stie ce-i aia :lol: ) pe care o dai peste 3 ani, tu fiind studenta la "fara frecventza" la Texas Tech University whateva'...te descurci tu. :lol:


As vrea eu sa fiu la universitatea Texas Tech University whateva ( nu am auzit de aceasta deoarece nu sunt asa bine informata), dar pentru asaceva trebuie sa fi stapan pe matematica fizica, chimie si tot ceea ce se leaga de meteorologie. Plus ca nu oricine ajunge sa faca studii in America. Din pacate nu am pe nimeni in familie bun la aceste materii si niciodata nu m-a pasionat fizica si matematica. Sunt stiinte utile si importante in intelegerea mecanismelor ce stau la baza producerii fenomenelor atmosferice, dar in cazul meu altfel stau lucrurie.
Intai mi-a placut sa urmaresc norii si ploile de vara cu mult interes si atentie si abia tarziu am inceput sa vreau sa stiu asa, in mare care sunt cauzele acestor fenomene, ce le produce, de ce norii de furtuna arata asa cum sitit cu totii , etc. Nu pot spune ca am visat sa fiu meteorolog si sa lucrez la ANM sau nu stiu unde, asa cum pobabil ar fi fost normal. Dar daca incepeam din copilarie sa studiez pas cu pas fizica, matematica, geografia, etc, atunci era cu totul altceva, deoarece asa as fi acumulat o baza de cunostinte care im iera de ajutor ca sa imi pot continua studiile si sa ajung probabil meteorolog.

Da, pe terasa blocului poate fi periculos atunci cand furtuna se apropie, deoarece trasnetul, la distanta fiind, se poate ramifica. Stiu ca nu e de loc bine sa fi la inaltime in timpul furtunii.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Ian 15, 2009 8:52 pm 
Neconectat
Site Admin
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Dum Apr 16, 2006 1:00 pm
Mesaje: 2333
Localitate: Bacau
ema-ema scrie:
Dar daca incepeam din copilarie sa studiez pas cu pas fizica, matematica, geografia, etc, atunci era cu totul altceva, deoarece asa as fi acumulat o baza de cunostinte care im iera de ajutor ca sa imi pot continua studiile si sa ajung probabil meteorolog.

Ema, am mai spus-o candva, daca vrei sa faci ceva fa, putin din ceea ce faci tine de conditia ta. In general realizarile unui om sunt legate in primul rand de o vointa de fier si de un scop bine definit. Ca exemplu, gandeste-te la Costel Busuioc, care plecand din conditia sa a ajuns unde a ajuns (asta ca sa dau un exemplu mai proaspat si oarecum mai mioritic). Sau gandeste-te la alti copii care pleaca din orfelinate sau mai rau, de pe strazi si prin vointa si constiinta ajung sa isi atinga telurile. Macar tu ai familie si un acoperis deasupra capului. Vezi ca si pe Discovery sunt ceva "documentare" cu oameni care plecand de la situatii fara iesire ajung departe.
Te rog sa nu iei cele de mai sus ca pe critici ci ca pe incurajari.

_________________
Starea vremii pe intelesul tuturor


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: mesaj
MesajScris: Joi Ian 15, 2009 10:12 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Feb 28, 2007 1:00 pm
Mesaje: 2180
Localitate: BUCURESTI
Salut, Vimp
Multumesc pentru incurajari si pentru sustinere! Stiu ca ma intelegi si iti inteleg mesajul, asa este . unii parca renasc din tarana si ar fi grozav daca asa se va intampla pana la urma si cu mine. Acum ma aflu intr-un mare impas- problemele de sanatate, societatea mizera in care traiesc si lipsa banilor ( de asaceva multi se lovesc, chiar mai rau decat mine). Caut solutii, sa vad cum pot face ceea ce-mi place, ma sfatuiesc adesea si cu familia, dar deocamdata nu am stabilit ce este de facut.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Ian 15, 2009 10:31 pm 
Neconectat
Site Admin
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Dum Apr 16, 2006 1:00 pm
Mesaje: 2333
Localitate: Bacau
Internetul iti poate deschide calea. Sunt site-uri de job-uri, studiaza problema. Poate ai sansa prin intermediul acestor site-uri sa iti gasesti job-uri mici de genul "acasa cu conexiune permanenta la internet" din care sa mai castigi cate ceva, macar iti umpli timpul si iti ofera un scop.

_________________
Starea vremii pe intelesul tuturor


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: mesaj
MesajScris: Joi Ian 15, 2009 11:06 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Feb 28, 2007 1:00 pm
Mesaje: 2180
Localitate: BUCURESTI
Aha, multumesc pentru indrumari. Daca se poate , lasa-mi cateva link-uri, ca sa-mi pot face o idee, poate chiar gasesc ceva interesant, niciodata nu se stie. :D :wink: :idea:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Ian 16, 2009 12:38 am 
Neconectat
Site Admin
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Dum Apr 16, 2006 1:00 pm
Mesaje: 2333
Localitate: Bacau
http://www.bestjobs.ro/
http://www.ejobs.ro/
si lista poate continua.
Te sfatuiesc de asemenea sa tragi tare de engleza si sa citesti ceva de calculatoare. Cu bunavointa nu trebuie sa investesti multi bani.

_________________
Starea vremii pe intelesul tuturor


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 2837 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 190  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Termeni şi condiţii
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
phpBB SEO