forum meteorologie, starea vremii, climatologie

Partners

Portal meteorologie   Galerie meteo   Meteo chat   Model WRF-RoMetEx   RSS  
Acum este Vin Mar 29, 2024 8:43 am

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 17 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Glaciatiunile
MesajScris: Vin Feb 24, 2012 11:54 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Feb 20, 2008 1:00 pm
Mesaje: 5908
Localitate: Bucuresti
Roberta scrie:
Eu stiu ca vantul,iar daca studiezi o harta a campiei Romane de nord-est,vei vedea dune de nisip.Eu spun de prin carti,altfel dadeam direct un link.Totusi,Rusia nu e ca Finlanda,cu multe lacuri glaciare.Nu trebuiau sa ramana lacuri in urma ghetarilor?Ar trebui studiata mai atent si harta fizica a Rusiei(europene)Oricum,pe cale naturala nu se puteau dezvolta depozite asa de adanci,in sensul ca pamantul a fost cumva"de import"


se pare totusi ca in timpul ultimei glaciatiuni in Rusia europeana nu prea au existat ghetari (asta e si explicatia lipsei lacurilor glaciare):

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... eEarth.jpg


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Glaciatiunile
MesajScris: Dum Feb 26, 2012 2:50 am 
Da,oare de ce?Atunci inseamna ca solul a fost smuls de vanturi.O singura data am vazut din tren pe la Mizil-Valea Calugareasca sol purtat de un vant violent din nord-vest.Dar era aratura.Atunci,in campia Rusa cum o fi fost solul acoperit de plante(?).Era un desert oricum,admitem ca nu erau ghetari.Probabil ca vanturile erau totusi iesite din comun.Inseamna ca vara se topeau totusi ghetarii,marea Neagra era mult sub nivelul actual.Totusi,nordul extrem trebuie sa fi fost sub gheata.


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Glaciatiunile
MesajScris: Dum Feb 26, 2012 12:40 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Feb 20, 2008 1:00 pm
Mesaje: 5908
Localitate: Bucuresti
ghetarii nu au cum sa se topeasca vara... prin definitie sunt gheturi permanente, care persista de la an la an...altfel vorbim doar de zapada si atat


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Glaciatiunile
MesajScris: Dum Feb 26, 2012 5:53 pm 
Corecta observatie,dar intrigant cum ghetarii nu au avut morene.Sau ceva le-a sters,chiar daca au curs spre nord,spre oceanul Arctic,nu ar fi lasat o urma si pe continent?Am citit eu ceva carti de la biblioteca,dar nu am dat importanta acestui aspect.


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Glaciatiunile
MesajScris: Dum Feb 26, 2012 11:10 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Vin Iun 20, 2008 1:00 pm
Mesaje: 15893
Localitate: cluj
nu au existat ghetari in estul europei !!!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Glaciatiunile
MesajScris: Lun Feb 27, 2012 11:12 am 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Feb 20, 2008 1:00 pm
Mesaje: 5908
Localitate: Bucuresti
altii decat cei montani (Carpati, Tatra), bineinteles...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Glaciatiunile
MesajScris: Lun Feb 27, 2012 4:00 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Vin Iun 20, 2008 1:00 pm
Mesaje: 15893
Localitate: cluj
normal, ziceam de ce se afla la est de lantul alpino-carpatic (campia rusa in special) :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Glaciatiunile
MesajScris: Lun Feb 27, 2012 8:22 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Feb 20, 2008 1:00 pm
Mesaje: 5908
Localitate: Bucuresti
Vantul a transportat foarte mult praf in timpul ultimei glaciatiuni (din 2 cauze: mai mult vant si mai mult praf, din cauza nivelului mai scazut al marii si climei mai uscate), asa cum reiese inclusiv din analiza carotelor de gheata prelevate din Groenlanda si Antarctica:

In the late 1950s scientists came back to Greenland, hoping to find the key to the history of Sunt prost. The logistics were arduous. But there was good support thanks to the International Geophysical Year — backed up by the United States government's concern to master the Arctic regions that lay on the shortest air routes to the Soviet Union. At Camp Century, Greenland, workers drilled short cores from the ice to demonstrate that it could be done. An improved drill, brought onto the ice in 1961, produced glistening cores 5 inches in diameter in segments several feet long. This was no small feat in a land where removing your gloves for a few minutes to adjust something might cost you the skin on your fingertips, if not entire fingers. After another five years of difficult work, organized by the U.S. Army's Cold Regions Research and Engineering Laboratory, the drill at Camp Century reached bedrock. The hole reached down some 1.4 kilometers (7/8 of a mile), bringing up ice as much as 100,000 years old.(30*) Two years later, in 1968, another long core of ancient ice was retrieved from a site even colder and more remote: Byrd Station in West Antarctica.(31)

Much could be read from these cores. For example, individual layers with a lot of acidic dust pointed to past volcanic eruptions. Individual eruptions could be assigned dates simply by counting the annual layers of ice.(32) (Known eruptions like the destruction of Pompeii in the year 79 gave a check on the counts.) Farther down the layers became blurred, but approximate dates could still be assigned. Deep in the ice there were large amounts of mineral dust, evidence that during the last ice age the world had been windier, with storms carrying dust clear from China. Still better, ancient air had been trapped and preserved as bubbles in the ice, a million tiny time capsules packed with information about past climates. However, for a long time nobody could figure out how to extract and measure the fossil air reliably.

citat din:

http://www.aip.org/history/climate/cycles.htm


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Glaciatiunile
MesajScris: Joi Mar 01, 2012 9:33 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Feb 20, 2008 1:00 pm
Mesaje: 5908
Localitate: Bucuresti
Conform lucrarii "Ice Age earth: late Quaternary geology and climate" de A. G. Dawson (1992), modele climatice rulate pentru Pamantul acoperit de calotele prezumate pe baza studiilor geologice din perioada ultimei glaciatiuni simuleaza o clima in zona Europei destul de asemanatoare cu cea prezenta vara (diferente de la 0 la -5 C) in schimb mult mai rece iarna (cu 20-25 C mai rece decat in prezent).
In alta ordine de idei, se pare ca perioadele interglaciare au fost uneori, in anumite regiuni (exemplu nordul Rusiei) chiar mai calde decat clima prezenta a acelorasi regiuni :!: Variabilitatea catastrofala a climei la scara regionala pare sa fi fost regula...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Glaciatiunile
MesajScris: Sâm Mar 03, 2012 7:49 pm 
Cert este ca a fost mult praf transportat prin atmosfera.Daca praful a fost evidentiat in carotele de gheata,avem un tablou desertic in fata ochilor.Totusi,se pare ca Sahara era mai umeda atunci.Asa s-ar explica resursele de apa actuale din oaze.


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Glaciatiunile
MesajScris: Mie Dec 26, 2012 1:28 am 
http://www.youtube.com/watch?v=KZR80ikDF04
http://www.youtube.com/watch?feature=endscreen&v=78kbN-zAlms&NR=1


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Glaciatiunile
MesajScris: Sâm Mar 30, 2013 8:26 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada

Membru din: Mar Mar 26, 2013 8:42 pm
Mesaje: 4442
Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Glaciatiunile
MesajScris: Dum Mar 31, 2013 8:14 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mar Feb 21, 2012 12:49 am
Mesaje: 14374
Localitate: Bumbesti-Jiu
Pune si ceva grafice cu temperatura medie globala, sau cifre, daca ai :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Glaciatiunile
MesajScris: Dum Mar 31, 2013 11:34 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada

Membru din: Mar Mar 26, 2013 8:42 pm
Mesaje: 4442
Da, am destule, va rog doar sa aveti rabdare, am timpul foarte limitat, mai lucrez si la aparat.
Ma bucur ca te intereseaza. Totul e sa pot sintetiza datele, sa le leg, sa nu para doar grafice peste grafice.Si ma intristez cand se crede ca as fi eu desteapta si trag o concluzie sau alta...imi spun si eu parerea uneori si incerc sa aduc argumente.
Ah, plus intarzierea generata de necesitatea aprobarii unui moderator, dar mai mult pun moderatorul la treaba decat deranjul acesta. Eu postez de placere, nu pentru a da de lucru moderatorilor.
Trebuie sa ma culc, altfel degeaba am luat medicamente de somn...
Respect aceste reguli, nu comentez.
Uite aici temperatura globala,la unele analize reiese o tendinta de scadere in ultimul timp, depinde de sursa datelor...Imagine
Asa, si sst-ul...temperatura la suprafata marii...Imagine
Si aici se vede un declin.
Voi reveni oricand timpul imi va permite un ragaz.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Glaciatiunile
MesajScris: Lun Apr 01, 2013 6:26 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mar Feb 21, 2012 12:49 am
Mesaje: 14374
Localitate: Bumbesti-Jiu
1998, anul "super El Nino" ramane cel mai cald.Global warming standstill :)


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 17 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Termeni şi condiţii
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
phpBB SEO