forum meteorologie, starea vremii, climatologie

Partners

Portal meteorologie   Galerie meteo   Meteo chat   Model WRF-RoMetEx   RSS  
Acum este Mar Noi 19, 2019 5:12 am

Ora este UTC + 2 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 9 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Grafice statii meteo
MesajScris: Mar Feb 03, 2009 9:08 am 
Neconectat
Furtuna
Furtuna

Sper ca aici trebuia sa intreb cate ceva ref. la graficele statiei.
Cum as putea sa rezolv problema afisarii corecte a directiei vantului.
Vad pe alte grafice ca directia vantului este mai stabila decat la mine. In attach. graficul meu si unul luat la intamplare de pe net. Exista o setare pentru a rezolva problema asta :?: Eventual si viteza vantului.

Multumesc anticipat

Mihai

PS. Poate sa se faca captura directie la 15 minute, viteza la 5 minute si restul ( temp ) la minut :?:
PS1. Sa folosesc alt soft :?:

Fişiere ataşate:
La mine.JPG
La mine.JPG [ 24.98 KiB | Vizualizat de 1076 ori ]
Alta statie.JPG
Alta statie.JPG [ 20.1 KiB | Vizualizat de 1076 ori ]
Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Feb 03, 2009 4:03 pm 
Neconectat
Incepator
Incepator

din cate vad eu, statia ta are cam aceleasi grafice cu statia mea

esti sigur ca e o problema? vad ca folosim softuri diferite si statii putin diferite.

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Feb 03, 2009 4:09 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada

Asta depinde si de statie, de sensibilitatea anemometrului. Eu, de exemplu, am un anemometru foarte sensibil la WS 2355 si graficele de pe wunderground aratau cam la fel cu ale tale

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Feb 03, 2009 4:35 pm 
Neconectat
Furtuna
Furtuna

Gata :!: :!: :!: Am inteles.
Avem statii mai bune si mai sensibile decat altele :twisted: - sa zicem Otopeni.

" spooky "

Acum stiu si ce statie ai :P

Sus

Subiectul mesajului: Re: Grafice statii meteo
MesajScris: Mar Feb 03, 2009 9:10 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada

Mike60 scrie:
Cum as putea sa rezolv problema afisarii corecte a directiei vantului.
Vad pe alte grafice ca directia vantului este mai stabila decat la mine.[/u]
PS. Poate sa se faca captura directie la 15 minute, viteza la 5 minute si restul ( temp ) la minut :?:
PS1. Sa folosesc alt soft :?:

Girueta functioneaza foarte bine, dar din cauza blocului, in locul de amplasare al anemometrului sunt numeroase turbulente care fac ca directia vantului sa se schimbe adesea.

Mike60 scrie:

Din cate stiu eu nu se poate alege timpul de transmitere a datelor pe wunderground separat pentru fiecare parametru.
Totusi... de ce ai vrea sa inregistreze directia si viteza vantului asa rar, cand acestia sunt parametri cu cele mai dese variatii? Eventual temperatura ar fi suficient sa fie inregistrata odata la 5 sau 10 minute.

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Feb 03, 2009 9:53 pm 
Neconectat
Furtuna
Furtuna

Buna Cata
Crezi ca daca pun anemometrul pe o alta teava de 4 sau 5m fara nimic altceva pe ea va indica mai bine ? Acea teava noua va fi la ~ 7 - 10m de stalpul actual.
Este posibil ca din cauza antenelor sa apara " numeroase turbulente care fac ca directia vantului sa se schimbe adesea " :?: sau din cauza izolarii taranesti ( banda izolatoare neagra ) pe care am facut-o cand era frig :twisted: :?:
Tot trebuie sa schimb cablul ( sa pun ecranat ). Sa iau si alta teava ?
Mai este o casa a liftului de la scara vecina la distanta de ~ 75m. Are aceeasi inaltime ca a noastra. Tinand cont ca inaltimea casei liftului este de 3 - 4m nu cred ca se influenteaza intre ele. Si mai pun si o teava destul de inalta.
Daca tu ai cum sa masori anemometrul tau poti sa-mi spui cam ce diagonala are pe interior fixarea de teava ? Cred ca avem aceeasi prindere. Sper.

Fişiere ataşate:
DSC02830.JPG
DSC02830.JPG [ 13.45 KiB | Vizualizat de 1078 ori ]
DSC02828.JPG
DSC02828.JPG [ 19.4 KiB | Vizualizat de 1076 ori ]
Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Feb 03, 2009 10:43 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada

Mike60 scrie:
Crezi ca daca pun anemometrul pe o alta teava de 4 sau 5m fara nimic altceva pe ea va indica mai bine ? Acea teava noua va fi la ~ 7 - 10m de stalpul actual.

Cred ca directia vantului indicata va fi ceva mai stabila, dar e normal sa mai aiba variatii. Nu trebuie sa te ingrijoreze asta.
Sa luam exemplul urmator: Inregistarea datelor (privind inclusiv directia vantului) se face din minut in minut. La momentul startului inregistrarilor (0 minute) sa zicem ca indica directia V. Pana cand trece primul minut girueta isi poate schima de mai multe ori directia, dar daca in momentul implinirii unui minut de la start indica din nou V, valoarea V va fi memorata si a doua oara. Daca la implinirea a 2 minute girueta indica S-E aceasta valoare va fi memorata. Si tot asa... Cum statia nu face o medie a directiilor indicate intre doua inregistrari (cum ar fi mai corect) ceea ce inregistreaza tine de probabilitate si de noroc pana la urma urmei.
Mike60 scrie:
Este posibil ca din cauza antenelor sa apara " numeroase turbulente care fac ca directia vantului sa se schimbe adesea " :?: sau din cauza izolarii taranesti ( banda izolatoare neagra ) pe care am facut-o cand era frig :twisted: :?:

Nu cred ca e devina izolatia folosita pentru fixare. O oarecare turbulenta cred ca genereaza si antenele, mai ales la vant mai puternic, dar cea mai mare influenta o are insasi casa liftului. La trecerea pe langa ea vantul isi schimba serios directia.

Mike60 scrie:
Tot trebuie sa schimb cablul ( sa pun ecranat ). Sa iau si alta teava ?

Eu cred ca e ok si teava asta pentru fixare, dar daca vrei sa iei o alta pe care sa nu mai fie nimic altceva e si mai bine.
In eventualitatea ca pastrezi teava actuala ai putea urca anemometru ceva mai sus (la egala distanta intre antenele de sus). Ar fi mai departe atat de antene cat si de casa liftului.

Mike60 scrie:
Mai este o casa a liftului de la scara vecina la distanta de ~ 75m. Are aceeasi inaltime ca a noastra. Tinand cont ca inaltimea casei liftului este de 3 - 4m nu cred ca se influenteaza intre ele. Si mai pun si o teava destul de inalta.

Cealalta casa a liftului de la 75 de metri de locul de masurare chiar ca nu va avea nicio influenta. Ar avea doar daca ar bate vantul puternic fix din directia aia... dar e prea putin probabil ca sa-ti faci griji.

Mike60 scrie:
Daca tu ai cum sa masori anemometrul tau poti sa-mi spui cam ce diagonala are pe interior fixarea de teava ? Cred ca avem aceeasi prindere. Sper.

Cred ca si anemometrul meu are aceeasi prindere. Acum am iesit un pic pe geam sa-l masor :D si al meu se poate fixa pe o teava de diametru minim de 30-35 mm. In manualul statei se sugereaza prinderea anemometrului pe stalpul (teava) de fixare cu coliere de plastic.

Ar fi foarte bine daca ai reusi sa scapi de erorile aparute la masurarea vitezei vantului. Poate daca iei cablu ecranat nu o sa mai apara!

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Feb 04, 2009 8:50 am 
Neconectat
Furtuna
Furtuna

Bun
Voi incerca daca am cum sa mut anemometrul intre prima si a doua antena ( de sus in jos ) la jumatate si sa schimb cablul.
Asta inseamna inca 1.2 - 2m mai sus :D.
:x Nu am scara asa inalta :x

Multumesc de raspunsuri

Mihai

Sus

Subiectul mesajului: Grafice...
MesajScris: Vin Feb 06, 2009 12:40 am 
Neconectat
Tornada
Tornada

Mihai,
suna-ma cand ai posibilitatea, sau trimite-mi un mesaj cand poti intra pe messenger si ai timp sa discutam, problema cu viteza vantului pe grafice
se va rezolva. In ceea ce priveste amplasarea anemometrului-girueta, personal, nu cred ca trebuie sa-l muti mai sus. Variatia directiei vantului se datoreaza curentilor de aer mai puternici datorati inaltimii la care este amplasat anemometrul-girueta.
Verifica daca nu ai suprafete in care cablul de legatura dintre anemometru si senzorul de temperatura se misca in bataia vantului, evita infasurari de cablu gen colac.
Nu uita se apropie primavara, vopseste adapostul senzorului de temperatura in trei straturi de vopsea alba in exterior si un strat de culoare neagra in interior.
Toate cele bune, Eugen Radu, Oradea
Nr de tel 0745203095

Sus

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 9 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]