forum meteorologie, starea vremii, climatologie

Partners

Portal meteorologie   Galerie meteo   Meteo chat   Model WRF-RoMetEx   RSS  
Acum este Vin Mar 29, 2024 10:40 am

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 34 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Etapa a 2-a - 25 aprilie 2012
MesajScris: Mie Apr 25, 2012 9:41 pm 
Neconectat
Mr. Green
Mr. Green
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 30, 2006 1:00 pm
Mesaje: 9972
E jale etapa asta.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Etapa a 2-a - 25 aprilie 2012
MesajScris: Mie Apr 25, 2012 9:59 pm 
Nu e nicio jale, tot ce dam reflecta in mare masura ECMWF-ul, ca e prin weathercast sau altceva tot aia e, daca ei s-au inselat, ne-am inselat si noi, noi nu avem la dispozitie resursele lor sa facem diverse simulari pana la sf asteapta.
Sa nu uitam ca mult discutatul ANM se inseala de multe ori si pe o prognoza pe 12 ore darmite pentru 24 de ore si cu atat mai mult in perimetre extrem de reduse ca arie, asa cum statiile meteo.
Iar in sezoanele cand exista fronturi tranzitive rapide nu ai cum sa anticipezi tot, poti sa ai orice echipament, oricat de sofisticat.
Mergem inainte, daca ECMWF-ul o da in bara o dam si noi, asta e.
Ne-am putea necaji daca am avea cine stie ce program sofisticat care sa faca analize la punct fix si nu ne-ar iesi pasienta, da asa... nicio paguba.


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Etapa a 2-a - 25 aprilie 2012
MesajScris: Mie Apr 25, 2012 10:07 pm 
doodoo scrie:
CRAIOVA
TMIN - 11.7
TMAX - 25.9
TMED - 15.6 (dupa sistemul stupid cu medie din 4 valori...ar trebui sa trecem la calculul mediei din 8 valori zilnice...serios...)
Vmax - 10
PP - 9

IASI
TMIN - 9.0
TMAX - 27.4
TMED - 18.7
Vmax - 7
PP - nu


La media zilnica calculata acum climatic votez cu Dudu, media din 4 valori e mai mult orientativa si nu reflecta media zilnica reala, de multe ori apar abateri lejer de 0,5 sau chiar mai mult.
Eu calculez constant tot ce misca termic la Oradea atat semiorar, orar, triorar sau hexiorar si apar de multe ori diferente notabile.


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Etapa a 2-a - 25 aprilie 2012
MesajScris: Mie Apr 25, 2012 10:33 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Joi Dec 27, 2007 1:00 pm
Mesaje: 6257
Localitate: Giroc (TM)
doodoo scrie:
CRAIOVA
TMED - 15.6


Doodoo, media de la Craiova in sistemul actual (00Z, 06Z, 12Z, 18Z) este de 16.3°C:
25 18Z +12.0ºC
25 12Z +23.7ºC
25 06Z +15.6ºC
25 00Z +14.0ºC


Media din cele 4 valori e nerelevanta, dar mai discutam despre asta dupa incheierea etapei.
Acum incep sa calculez punctajele.

_________________
Conditii meteo live:
- Novaci (GJ)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Etapa a 2-a - 25 aprilie 2012
MesajScris: Mie Apr 25, 2012 10:51 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Joi Dec 27, 2007 1:00 pm
Mesaje: 6257
Localitate: Giroc (TM)
Iata rezultatele acestei etape zbuciumate:

Imagine

Imagine

_________________
Conditii meteo live:
- Novaci (GJ)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Etapa a 2-a - 25 aprilie 2012
MesajScris: Mie Apr 25, 2012 11:13 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36951
Localitate: Bistrita
Ultimul loc...va spun la revedere. :)
Am zis de fapt ca etapa asta voi fi ori pe primul ori pe ultimul loc...

Daca se vrea revenirea mea trebuie sa se elimine alarma falsa de la fenomene...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Etapa a 2-a - 25 aprilie 2012
MesajScris: Mie Apr 25, 2012 11:18 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Joi Dec 27, 2007 1:00 pm
Mesaje: 6257
Localitate: Giroc (TM)
Felicitari steaua pentru castigarea celei de-a doua etape consecutiv!
Deja incepi sa-ti consolidezi pozitia de lider. :wink:

sorifin a fost si el foarte aproape de primul loc. Sorifin impreuna cu steaua si Qqwll au fost singurii care si-au pastrat cumpatul in fata codului galben si nu au prognozat deloc precipitatii la Iasi si au avut dreptate. De asemenea, steaua si sorifin au fost singurii care au prognozat corect toate cele 3 fenomene aparute la Craiova (oraj, ploaie si rafala de vant >15m/s).
eugenraduoradea a prognozat aproape perfect minimele si mediile atat la Craiova, cat si la Iasi. In ceea ce priveste maximele, rezultatele din aceasta etapa sunt intr-adevar foarte slabe, doar Qqwll reusind sa se apropie cat de cat de realitate.
doodoo a prognozat aproape perfect precipitatiile si 2 din cle 3 fenomene de la Craiova.
Andrei87 a avut o prognoza foarte curajoasa cu grindina la Craiova si oraj cu ploaie la Iasi, dar aceste fenomene nu s-au realizat si a pierdut din aceasta cauza foarte multe puncte.

Cat despre cele 3 modele luate in calcul ca etalon in aceasta etapa, se vede dupa pozitiile din clasament (5, 8 si 9) ca nu se afla printre "premiantii clasei". Concluzia e destul de simpla: desi toti ne uitam in mare la aceleasi modele, flerul, experienta si sansa joaca un rol foarte important in realizarea prognozei perfecte.

_________________
Conditii meteo live:
- Novaci (GJ)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Etapa a 2-a - 25 aprilie 2012
MesajScris: Mie Apr 25, 2012 11:22 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Joi Dec 27, 2007 1:00 pm
Mesaje: 6257
Localitate: Giroc (TM)
Andrei87 scrie:
Ultimul loc...va spun la revedere. :)
Am zis de fapt ca etapa asta voi fi ori pe primul ori pe ultimul loc...

Daca se vrea revenirea mea trebuie sa se elimine alarma falsa de la fenomene...

Imi pare rau Andrei, dar asta ma tem ca nu se poate.
Daca am elimina depunctarea am putea ajunge la situatia in care toata lumea prognozeaza toate fenomenele si daca se realizeaza unul dintre ele bine, daca nu nicio paguba.

Sper insa sa-ti treaca supararea si sa te reintorci in concurs pentru ca sunt sigur ca o sa mai prindem etape foarte interesante.

_________________
Conditii meteo live:
- Novaci (GJ)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Etapa a 2-a - 25 aprilie 2012
MesajScris: Joi Apr 26, 2012 12:16 am 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36951
Localitate: Bistrita
Pai stai sa vedem, in filmuletele de la Craiova se vede clar ca a fost grindina, iar statia nu a raportat. Mi se pare prea crud sa fiu penalizat.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Etapa a 2-a - 25 aprilie 2012
MesajScris: Joi Apr 26, 2012 8:50 am 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Joi Dec 27, 2007 1:00 pm
Mesaje: 6257
Localitate: Giroc (TM)
Imi pare rau ca ai fost depunctat, dar datele oficiale sunt cele raportate de ANM.
Am citat mai jos din Regulament:

"IMPORTANT
Datele meteo considerate oficiale le vom lua din rapoartele SYNOP ale ANM
"

_________________
Conditii meteo live:
- Novaci (GJ)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Etapa a 2-a - 25 aprilie 2012
MesajScris: Joi Apr 26, 2012 9:14 am 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Vin Iun 20, 2008 1:00 pm
Mesaje: 15893
Localitate: cluj
evident ca a glumit si andrei :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Etapa a 2-a - 25 aprilie 2012
MesajScris: Joi Apr 26, 2012 9:19 am 
Neconectat
-40 °C
-40 °C
Avatar utilizator

Membru din: Dum Feb 17, 2008 1:00 pm
Mesaje: 14393
Localitate: Tg-Mures
Am dat-o in bara toti, aproape toti de fapt, cu maximele.La Craiova diferenta de 1.5 grade intre maxima orara si cea dintre ore, iar la Iasi...ce sa mai zic.De aici s-a facut praf si media zilnica.Eugene, eu de exemplu n-am nicio treaba cu weathercast, ecmwf etc.Doar arunc un ochi pe european sa ma asigur ca nu sunt in mare contradictie.De baza la mine e GFS, in mare i-am cam invatat bubele si in functie de zona trebuie ajustata prognoza in sus sau in jos.Mai sunt situatii cand imi iau teapa, de exemplu etapa trecuta la Constanta, sau acum cu maxima de la Iasi, dar asta cam toate modelele au gafat-o.

Legat de regulile de concurs.Au fost discutate in prealabil si le-am acceptat toti, cred.Nu e fair-play sa umblam la reguli in timpul concursului.Putem discuta ce-a fost bine si ce nu dupa ce se incheie si ultima etapa si atunci se pot face modificari.

@ Andrei.Inca ai luat punctaj ok :D.Recordul la mine este de 42 sau 43 de puncte :D.Tot asa am luat teapa la cateva fenomene, plus o prognoza aiurea.Tinand cont ora si ziua la care ai trimis prognozele, exceptand fenomenele, prognoza a fost foarte buna.Si asa, daca-ti iesea ploaia de la Iasi, erai saltat direct pe primul loc probabil.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Etapa a 2-a - 25 aprilie 2012
MesajScris: Joi Apr 26, 2012 9:26 am 
Neconectat
-40 °C
-40 °C
Avatar utilizator

Membru din: Dum Feb 17, 2008 1:00 pm
Mesaje: 14393
Localitate: Tg-Mures
Si inca ceva.Nu inteleg de ce nu e relevanta media zilei din cele 4 valori.Din 8 valori iese 16.1 fata de 16.3 la Craiova si 18.3 fata de 18.7 la Iasi.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Etapa a 2-a - 25 aprilie 2012
MesajScris: Joi Apr 26, 2012 10:26 am 
Neconectat
Mr. Green
Mr. Green
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 30, 2006 1:00 pm
Mesaje: 9972
Eu n-am fost de acord cu modificarea vechiului regulament. :mrgreen:
Cat despre modificarea din mers a regulamentului, ai dreptate, nu ar fi bine, chiar daca nu schimba cu nimic situatia!
Facem unu bun la sfarsit, il punem in rama si il batem in cuie... :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Etapa a 2-a - 25 aprilie 2012
MesajScris: Joi Apr 26, 2012 10:31 am 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Joi Dec 27, 2007 1:00 pm
Mesaje: 6257
Localitate: Giroc (TM)
sorifin scrie:
Legat de regulile de concurs.Au fost discutate in prealabil si le-am acceptat toti, cred.Nu e fair-play sa umblam la reguli in timpul concursului.Putem discuta ce-a fost bine si ce nu dupa ce se incheie si ultima etapa si atunci se pot face modificari.

Asta cam asa e. Stiu ca ne-a mai certat odata CaTaLyN pentru ca se tot discuta modificarea regulamentului in timpul concursului.
Am putea sa continuam discutia cu trecerea la media din 24 de valori orare la sfarsitul lui mai, cand se va incheia Sezonul 8.

sorifin scrie:
Si inca ceva.Nu inteleg de ce nu e relevanta media zilei din cele 4 valori.Din 8 valori iese 16.1 fata de 16.3 la Craiova si 18.3 fata de 18.7 la Iasi.
.
Si asta e drept. Nu au fost diferente chiar notabile, cu toate ca ziua de ieri a fost una cu fluctuatii atipice pentru o zi obisnuita.

_________________
Conditii meteo live:
- Novaci (GJ)


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 34 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Termeni şi condiţii
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
phpBB SEO