forum meteorologie, starea vremii, climatologie

Partners

Portal meteorologie   Galerie meteo   Meteo chat   Model WRF-RoMetEx   RSS  
Acum este Vin Mar 29, 2024 8:19 am

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 163 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 11  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Iul 17, 2012 1:55 am 
Neconectat
EF-5
EF-5
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 26, 2008 1:00 pm
Mesaje: 25211
Localitate: Slatina OT
In Brazilia de unde ne vin (Radu Mazare) Ai se eu te pego; Balada boa si Tchu cha cha oare e iarna acum? Janeiro avea 27 de grade cand m-am uitat de zici ca e la Ecuator unde e o primavara-vara tot timpul. Santiago de Chile Terremoto sigur are iarna cu 10-15 grade, ca o iarna din Antalya noastra.

_________________
A venit Ursula, zeita din UE, sa-si primeasca rima. UE se va scinda pana in 2040.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Extreme pe Glob
MesajScris: Mar Iul 17, 2012 10:22 am 
Neconectat
-40 °C
-40 °C
Avatar utilizator

Membru din: Dum Feb 17, 2008 1:00 pm
Mesaje: 14393
Localitate: Tg-Mures
E, in Argentina se ating frecvent si valori de -20, chiar -30.Si eu sunt de acord cu doodoo, dar ar merge ambele variante.Antarctica + zone locuite.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Extreme pe Glob
MesajScris: Mar Iul 17, 2012 10:38 am 
E vorba de extreme pe glob, pe glob inseamna tot, mai ales Antarctica.
Daca ar fi sa luam in calcul doar continentele, fara Antarctica, ar trebui sa delimitam, extreme pe cele 6 continente, extreme olimpice. :D


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Extreme pe Glob
MesajScris: Mar Iul 17, 2012 10:49 am 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mar Feb 21, 2012 12:49 am
Mesaje: 14374
Localitate: Bumbesti-Jiu
Pai sa fie si Antarctica in continuare,mie mi se par interesante acele temperaturi extrem de scazute.Orice punct de pe glob conteaza.Cat de interesante ar fi ar fi niste temperaturi de pe varful masivului Vinson,numai ca nu masoara nici naiba acolo,ar fi culmea :mrgreen:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Extreme pe Glob
MesajScris: Mar Iul 17, 2012 11:30 am 
Neconectat
Mr. Green
Mr. Green
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 30, 2006 1:00 pm
Mesaje: 9972
Extreme 16-17 iulie _ 6 - 6 UTC
Temperatura maxima: 50,9°C - Sulaibya, Kuweit
Temperatura minima: -9,8°C, Oruro, Bolivia (resedinta/district, alt 3072 m, pop: 235000 loc)
Temperatura minima: -77°C - Dome Fuji (Univ. Wi), Antarctica
Cantitatea de precipitatii maxima: 145,9 mm - Nancheng, China


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Extreme pe Glob
MesajScris: Mar Iul 17, 2012 11:42 am 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mar Feb 21, 2012 12:49 am
Mesaje: 14374
Localitate: Bumbesti-Jiu
Perfect,asa ai impacat si capra si varza,buna idee :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Extreme pe Glob
MesajScris: Mar Iul 17, 2012 2:54 pm 
Mai putin varza lui Sorifin, ca orasul asta din Bolivia, e mai sus decat Moldoveanu, nu se pune, luam maxim pana in 1000 metri, nu orase alpine din creierul muntilor. :D
Steluto de unde iei toate recordurile astea ?
Am vazut ceva similar pe wunderground.


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Extreme pe Glob
MesajScris: Mar Iul 17, 2012 3:16 pm 
Neconectat
-40 °C
-40 °C
Avatar utilizator

Membru din: Dum Feb 17, 2008 1:00 pm
Mesaje: 14393
Localitate: Tg-Mures
Orasul asta din Bolivia are o populatie mai mare decat Oradea, asa ca idee.Iar La Paz, capitala tarii, are impreuna cu suburbiile vreo 2 milioane si jumatate de locuitori la aproape 4000m altitudine.In conceptia ta metropole intregi locuite de milioane de oameni n-ar trebui luate in seama pt ca se afla la peste 1000m.Imi vin in minte cateva orase ca Denver, Salt Lake City, Calgary, Ciudad de Mexico(intre 2400-3900m si peste 8 mil de locuitori), plus multe altele.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Extreme pe Glob
MesajScris: Mar Iul 17, 2012 5:27 pm 
Neconectat
Mr. Green
Mr. Green
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 30, 2006 1:00 pm
Mesaje: 9972
Exact. La nivel global si un oras asa de populat si important trebuie luat in considerare.
Eugen, datele sunt luate de pe mai multe adrese si verificate intre ele sau chiar de pe adresele serviciului meteo de care apartin. Mai verific cand am timp si datele extreme ale primelor tari ce apar in liste pe adresele administratiei meteo apartinatoare, unde se gasesc binenteles, pt a nu avea surpize cu statiile lipsa (vezi Romania: 23 din 160 statii).
Wunderground e bun dar are o intarziere de vreo 2 zile. Acolo apar si recordurile din toate timpurile pt fiecare tara de pe glob.
Pentru a nu polua sursele le-am postat la "Resurse web: pagini interesante".


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Extreme pe Glob
MesajScris: Mie Iul 18, 2012 9:27 am 
sorifin scrie:
Orasul asta din Bolivia are o populatie mai mare decat Oradea, asa ca idee.Iar La Paz, capitala tarii, are impreuna cu suburbiile vreo 2 milioane si jumatate de locuitori la aproape 4000m altitudine.In conceptia ta metropole intregi locuite de milioane de oameni n-ar trebui luate in seama pt ca se afla la peste 1000m.Imi vin in minte cateva orase ca Denver, Salt Lake City, Calgary, Ciudad de Mexico(intre 2400-3900m si peste 8 mil de locuitori), plus multe altele.

Esti cam radical in unele luari de pozitie, in primul rand am glumit dar se pare ca suntem atat de incrancenati sa ne sustinem punctele de vedere incat uitam nuantele.
Departe de mine gandul de-a nu lua in considerare datele, fie ele si de la 3000 de metri altitudine, si desi se afla aproape de Ecuator altitudinea este un factor foarte important cand este vorba de temperatura. Am facut trimitere la tine intrucat stiu ca tu esti mai conservator din anumite puncte de vedere dar se pare ca te-ai suparat asa ca pe viitor imi tin comentariile pentru mine. :)
Fiti mai degajati, viata e scurta, chiar daca trecem printr-o perioada mai grea.


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Extreme pe Glob
MesajScris: Mie Iul 18, 2012 9:40 am 
Neconectat
-40 °C
-40 °C
Avatar utilizator

Membru din: Dum Feb 17, 2008 1:00 pm
Mesaje: 14393
Localitate: Tg-Mures
eugenraduoradea scrie:
sorifin scrie:
Orasul asta din Bolivia are o populatie mai mare decat Oradea, asa ca idee.Iar La Paz, capitala tarii, are impreuna cu suburbiile vreo 2 milioane si jumatate de locuitori la aproape 4000m altitudine.In conceptia ta metropole intregi locuite de milioane de oameni n-ar trebui luate in seama pt ca se afla la peste 1000m.Imi vin in minte cateva orase ca Denver, Salt Lake City, Calgary, Ciudad de Mexico(intre 2400-3900m si peste 8 mil de locuitori), plus multe altele.

Esti cam radical in unele luari de pozitie, in primul rand am glumit dar se pare ca suntem atat de incrancenati sa ne sustinem punctele de vedere incat uitam nuantele.
Departe de mine gandul de-a nu lua in considerare datele, fie ele si de la 3000 de metri altitudine, si desi se afla aproape de Ecuator altitudinea este un factor foarte important cand este vorba de temperatura. Am facut trimitere la tine intrucat stiu ca tu esti mai conservator din anumite puncte de vedere dar se pare ca te-ai suparat asa ca pe viitor imi tin comentariile pentru mine. :)
Fiti mai degajati, viata e scurta, chiar daca trecem printr-o perioada mai grea.


Imi pare rau daca a sunat urat :D, chiar nu m-am suparat, dar stiu ca ai spus de mai multe ori ca ce e peste nu stiu cati m nu prea conteaza.Si nu e asa.Bun, daca la 2000 de metri se afla un varf pe care mai poposesc 2 berze in drumul lor spre Africa e ok, nu-l luam in seama, dar daca la 2000m se afla un oras cu 2-300 de mii de locuitori trebuie consemnat.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Extreme pe Glob
MesajScris: Mie Iul 18, 2012 9:54 am 
Neconectat
Furtuna
Furtuna
Avatar utilizator

Membru din: Mie Dec 21, 2011 5:33 pm
Mesaje: 1995
Localitate: Bucuresti Sud
Foarte interesanta discutia voastra... Habar nu aveam ca orasele mai sus mentionate sunt la altitudini asa de inalte... si in plus, cu milioane de locuitori... 8O (nu ma refer la Ciudad de mexico).. :mrgreen:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Extreme pe Glob
MesajScris: Mie Iul 18, 2012 10:45 am 
Neconectat
Mr. Green
Mr. Green
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 30, 2006 1:00 pm
Mesaje: 9972
Extreme 17-18 iulie _ 6 - 6 UTC

Temperatura maxima: 51°C - Al Ahsa, Arabia Saudita (AP)
Temperatura maxima: 50,5°C - Al Ahsa, Arabia Saudita
Temperatura minima: -11,4°C, Juliaca, Peru ( alt 3825 m, pop: 225000 loc)
Temperatura minima: -79,2°C - Dome Fuji (Univ. Wi), Antarctica
Cantitatea de precipitatii maxima: 194 mm - Ratnagiri, India


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Extreme pe Glob
MesajScris: Mie Iul 18, 2012 11:26 am 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mar Feb 21, 2012 12:49 am
Mesaje: 14374
Localitate: Bumbesti-Jiu
Pentru prima data de la inceputul musonului cand e si o locatie din India cap de afis la cantitati.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Extreme pe Glob
MesajScris: Mie Iul 18, 2012 12:12 pm 
Neconectat
-40 °C
-40 °C
Avatar utilizator

Membru din: Dum Feb 17, 2008 1:00 pm
Mesaje: 14393
Localitate: Tg-Mures
De notat si cele 49.6 grade de la Marakkech, foarte aproape de recordul national de 51.8 de grade, care insa e pus sub semnul intrebarii, inregistrat in august 1940.Exceptand acea temperatura, aceste 49.6 grade ar insemna un nou record national.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 163 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 11  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Termeni şi condiţii
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
phpBB SEO