forum meteorologie, starea vremii, climatologie

Partners

Portal meteorologie   Galerie meteo   Meteo chat   Model WRF-RoMetEx   RSS  
Acum este Vin Mar 29, 2024 4:29 am

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 23 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Etapa a 11-a - 19 august 2012
MesajScris: Lun Aug 20, 2012 1:49 am 
Le-am scris taranilor astia de la rp5, sunt sigur ca nu-mi vor raspunde dar daca se vor obosi sa citeasca mesajul poate vor realiza ca decat sa dai date incomplete mai bine nu le dai deloc.
E total aiurea in tramvai, daca ai acces la telegramele sinoptice, ori le dai pe toate ori nu le dai deloc, decat asa mai bine lipsa, cu putin noroc cateva zile ai date complete la 3 ore iar la cateva zile poc cate-o placinta.
In ultimul timp sunt de toata jena, lipsuri la greu.
Eu sunt convins ca telegramele meteo sinoptice sunt transmise regulat ca altfel nu ar fi postate date nici pe meteoromania sau pe vremea.meteoromania.


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Etapa a 11-a - 19 august 2012
MesajScris: Lun Aug 20, 2012 7:10 am 
Conectat
-40 °C
-40 °C
Avatar utilizator

Membru din: Dum Feb 17, 2008 1:00 pm
Mesaje: 14393
Localitate: Tg-Mures
22.8 e temperatura de la ora 21.Restul sunt pe rp5.N-a mai facut dinastea pana acum.Ceva se intampla pe acolo.Ramane doar maxima de aflat.Voi suna la statie dar nu ajung mai repede de ora 12 acasa.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Etapa a 11-a - 19 august 2012
MesajScris: Lun Aug 20, 2012 12:14 pm 
Conectat
-40 °C
-40 °C
Avatar utilizator

Membru din: Dum Feb 17, 2008 1:00 pm
Mesaje: 14393
Localitate: Tg-Mures
29.2 maxima de ieri.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Etapa a 11-a - 19 august 2012
MesajScris: Lun Aug 20, 2012 1:52 pm 
Mi-au raspuns astia de la rp5, cica unele statii au regim de lucru limitat, mai nou vad ca 6 si 18 UTC lipsesc de la apel.
Nu ma mai astept la nimic deosebit dinspre partea asta, cred ca smecherii nostri le trimit date doar la ore intermediare, in afara celor cu minime si maxime.
Daca vor mai fi recorduri prin anumite zone trebuie sa asteptam diagnoza, daca nu o sa lipseasca si aia sau ne bazam doar pe observatii orare la orele de varf.


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Etapa a 11-a - 19 august 2012
MesajScris: Lun Aug 20, 2012 1:58 pm 
"We use some international flow of data and provide all the data, that we receive, in the archive of our website. We do not know and find it impossible to learn why some of the data does not reach us."
Foarte amabila tipa de la rp5, mi-a raspuns si la replica, e clar ca e mana comunistilor nostri care trimit date cand au chef.
Daca as fi adeptul scenaritei cronice as putea sa ma duc cu gandul ca cineva de la ANM ne citeste postarile si baga strambe ca sa nu avem o baza de date valida. :mrgreen:


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Etapa a 11-a - 19 august 2012
MesajScris: Lun Aug 20, 2012 7:51 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Joi Dec 27, 2007 1:00 pm
Mesaje: 6257
Localitate: Giroc (TM)
sorifin scrie:
29.2 maxima de ieri.

Merci Sorin pentru Tmax si pentru temperatura de la 21:00.
Pentru vant am gasit pe rp5 viteza maxima de 3 m/s. Sper ca e buna valoarea. Imi poate confirma cineva ca sa calculez punctajele?
Merci.

_________________
Conditii meteo live:
- Novaci (GJ)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Etapa a 11-a - 19 august 2012
MesajScris: Lun Aug 20, 2012 9:35 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Joi Dec 27, 2007 1:00 pm
Mesaje: 6257
Localitate: Giroc (TM)
Sper ca e bine si valoarea medie maxima a vantului de la Mures si revin cu punctajele etapei:
Imagine

Imagine

Imagine

Felicitari Sorin pentru castigarea etapei de casa! :)

_________________
Conditii meteo live:
- Novaci (GJ)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Etapa a 11-a - 19 august 2012
MesajScris: Lun Aug 20, 2012 10:53 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36951
Localitate: Bistrita
eugenraduoradea scrie:
"We use some international flow of data and provide all the data, that we receive, in the archive of our website. We do not know and find it impossible to learn why some of the data does not reach us."
Foarte amabila tipa de la rp5, mi-a raspuns si la replica, e clar ca e mana comunistilor nostri care trimit date cand au chef.
Daca as fi adeptul scenaritei cronice as putea sa ma duc cu gandul ca cineva de la ANM ne citeste postarile si baga strambe ca sa nu avem o baza de date valida. :mrgreen:

No, vezi ca i-ai injurat degeaba? Sa-ti fie invatatura de minte. :)

Invatatura de minte si cautarea de scuze anm-ului.Nu exista scuze pt ceea ce fac ei, oricat ai incerca sa fi de diplomat.Nu merita.Niste gunoaie.Merita jigniti din plin pt ceea ce fac ei cu noi....


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 23 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Termeni şi condiţii
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
phpBB SEO