forum meteorologie, starea vremii, climatologie

Partners

Portal meteorologie   Galerie meteo   Meteo chat   Model WRF-RoMetEx   RSS  
Acum este Lun Noi 11, 2019 10:57 pm

Ora este UTC + 2 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 3 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: WRF Request
MesajScris: Vin Aug 24, 2012 11:48 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada

Cu ocazia cererii unei rulari la 1.5 km pe zona Culoarul Muresului, am deschis acest topic, daca aveti nevoie de rulari WRF "la comanda" sau mai bine zis daca vreti ceva mai mult decat va ofera modelul WRF-ARW-RoMetEx Operational. Voi face rulari in limita disponibilitatii mele ( daca sunt plecat cu cortul pe munte sau la vreun party, clar nu voi fi disponibil ).

Rulare 1.5 km pe Culoarul Muresului din 25.08.2012:ora 06Z pana 25.08.2012:ora 16Z :

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Toate hartile produse : http://devip.net/wrf/ext_runs/i24081212_25081206_25081216_cul_mures_1.5km_mp5/maps.zip

http://wrf.rometex.org, e-mail : liviu.oana88@gmail.com

Sus

Subiectul mesajului: Re: WRF Request
MesajScris: Sâm Aug 25, 2012 12:08 am 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru

Alba-Iulia ar fi in zona 1; conform rularii teoretic temperaturi usor mai mari ar trebui sa se atinga in zona Teius (2), la 'rascruce de vanturi', unde vantul e mai slab.

Imagine

Sus

Subiectul mesajului: Re: WRF Request
MesajScris: Sâm Aug 25, 2012 4:37 am 
Neconectat
Admin
Admin

Foarte foarte tare rularea 8O . Ce imi atrage mie atentia este canalizarea curentilor pe culuar , cu efect de foehn pe circulatie de SV intre orele 10 UTC si 12 UTC , cu precadere intre Alba Iulia si Orastie . De altfel modelul vede in acea regiune incalzirea cea mai serioasa , pata violeta aparand mai repede si fiind mai extinsa . Daca rularea surprinde intr-adevar formarea acestei circulatii locale foehnizate , atunci in zona de exit a curentului unde inceteaza sa mai bata vantul , acolo chiar ca se vor atinge maxime impresionante . Si zona asta pare a fi chiar la vest de Alba Iulia . Al 2-lea curent de directie NV care ajunge la 13 UTC cred ca va fi putin defazat in realitate ( diferenta de pozitionare intre GFS si ECMWF si eu merg pe mana ECMWF ) , asa ca maxima va avea timp sa isi atinga potentialul . Numai sa nu joace feste nebulozitatea . Merci fain Liviu pentru rulare . Uite cu o astfel de rulare , asa ne explicam de ce e mai cald la Alba Iulia chiar si fata de zona de campie :) .

Sus

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 3 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]