forum meteorologie, starea vremii, climatologie

Partners

Portal meteorologie   Galerie meteo   Meteo chat   Model WRF-RoMetEx   RSS  
Acum este Mar Apr 16, 2024 8:42 am

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 39 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Prognoze Oficiale
MesajScris: Mie Iul 27, 2011 11:12 pm 
Neconectat
Site Admin
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Dum Apr 16, 2006 1:00 pm
Mesaje: 2333
Localitate: Bacau
Cat priveste spatiul, asta este sarcina si datoria mea. Atat timp cat sunt aici oameni care fac ceva in spiritul site-ului nu sunt probleme.

_________________
Starea vremii pe intelesul tuturor


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Prognoze Oficiale
MesajScris: Joi Iul 28, 2011 3:38 pm 
Neconectat
Mr. Green
Mr. Green
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 30, 2006 1:00 pm
Mesaje: 9972
A scazut mult valoarea modelului meteoblue - nmm, din ce am observat dupa unele upgradeuri sau mai bine zis downgradeuri. Acum ceva timp prognoza precipitatiilor era asemanatoare cu cea a modelului Cosmo, cu o dispunere precisa. Temperaturile prognozate erau aproape perfecte, la fel si nebulozitatea. In schimb, pentru Elevetia si alte tari din centru a ramas in continuare foarte bun.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Prognoze Oficiale
MesajScris: Joi Iul 28, 2011 3:55 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Vin Iun 20, 2008 1:00 pm
Mesaje: 15893
Localitate: cluj
am renuntat demult la meteoblue :(


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Prognoze Oficiale
MesajScris: Sâm Iul 30, 2011 7:22 am 
Neconectat
Norisor
Norisor

Membru din: Sâm Iul 23, 2011 10:50 am
Mesaje: 77
Localitate: Bucuresti
Acest topic nu se adreseaza membrilor forumului ci vizitatorilor si e macar pentru orientare.Iar exactitatea datelor pentru 24 de ore va fi probata,va sigur!Tot cu copy-paste,spre disperarea unopra,dar asta e.Daca gasiti ceva mai bun decat free-meteo,sa ma anuntati si pe mine,eu nu dau 2 bani pe free meteo.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Prognoze Oficiale
MesajScris: Lun Aug 01, 2011 9:45 am 
Vin si eu cu o propunere in sensul asta, am putea apela la weather2umbrella cu diverse modele sau eurometeo.com, insa daca este vorba de prognoze oficiale pe o zi, doua, cel mai sigur e serviciul national de meteorologie ANM, chiar daca nu nimereste la mm fiecare ploaie sau arealul la metru si gradele la zecimi.
Totusi e o initiativa laudabila insa dupa cum spune doodoo tare cred ca nu va rezista prea mult timp, din ce am observat eu zonele de interes ar fi Clujul, Tg Muresul, Timisoara, Slatina si Bucurestiul.
Oradea nu prea prezinta interes pt nimeni din cate am observat, la fel Aradul sau Satu Mare, zone de care m-as ocupa cu placere.
Astept sa vad cum evolueaza situatia si daca va avea priza subscriu cu vestul.


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Prognoze Oficiale
MesajScris: Lun Aug 01, 2011 10:10 am 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Vin Iun 20, 2008 1:00 pm
Mesaje: 15893
Localitate: cluj
chisinau :evil: 8O :evil: :evil: +++ craiova = interes 0 barat :mrgreen:
pt rama de vest a tarii subscriu (de la oradea in sus)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Prognoze Oficiale
MesajScris: Lun Aug 01, 2011 12:20 pm 
Neconectat
-40 °C
-40 °C
Avatar utilizator

Membru din: Dum Feb 17, 2008 1:00 pm
Mesaje: 14400
Localitate: Tg-Mures
de unde stii ca nu intereseaza pe nimeni Chisinaul???...poate intereseaza,si nu numai,ar trebui sa ne intereseze si restul Basarabiei,ca zona locuita in cea mai mare parte de romani.Este prima data cand vad ca cineva se gandeste la o prognoza pt Chisinau.Tine minte ca acolo 80% e populatie romaneasca,cam cat in Cluj,si mult mai mult decat in Tg-Mures spre exemplu, si ar trebui sa ne intereseze la fel de mult cum ne intereseaza Iasiul,Cluju sau Oradea.

Cat despre regiuni,daca exista cine sa se ocupe de vest,eu m-as ocupa cu mare placere de centru,adica Alba,Bistrita,Mures,Harghita,Covasna,Brasov si Sibiu,si daca tot veni vb de Basarabia,si de acea regiune.Si cu siguranta s-ar gasi cineva sa se ocupe si de est sau sud,astfel s-ar acoperi intreaga tara.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Prognoze Oficiale
MesajScris: Lun Aug 01, 2011 12:28 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Vin Iun 20, 2008 1:00 pm
Mesaje: 15893
Localitate: cluj
cata vreme ei se tin mari moldoveni si nu romani, nu avem ce povesti...moscova e mai aproape pt ei probabil !!!
si cat de mandri sunt ei cu a lor limba moldoveneasca, care nu e in nici un caz romana, tot ei subliniaza acest aspect...asa ca nu am ce mai comenta subiectul asta...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Prognoze Oficiale
MesajScris: Lun Aug 01, 2011 12:38 pm 
Neconectat
-40 °C
-40 °C
Avatar utilizator

Membru din: Dum Feb 17, 2008 1:00 pm
Mesaje: 14400
Localitate: Tg-Mures
fals,asta credeam si eu,pana sa merg acolo.Lucrurile stau cu totul si cu totul altfel.Si o foarte mare schimbare s-a produs in ultimii 2 ani de cand au scapat de comunisti,sub regimul carora era aceeasi teroare ca si in fosta URSS.Am fost in Chisinau si am auzit mai multa romana decat aud in mures.Reclamele toate sunt in romaneste,denumirile in magazine la fel,numele strazilor,foarte putina rusa mai gasesti vizibila pe acolo,desi o buna parte din ei stiu rusa,pt ca gandestete,inainte de 1990 nu aveau nici macar un post de radio sau tv in romana,totul era in rusa.Insa din tinerii nascuti dupa 1990,putini vb si rusa,si situatia se va schimba si mai mult in viitor.Prostia asta mare cu limba moldoveneasca o gasesti doar la comunisti,eu am intrebat multi de acolo ce limba considera ei ca vb si unu n-a zis ca moldoveneste.Toti au raspuns rusa si romana,iar dintre tineri doar romana.Chiar si in declaratia lor de independenta se specifica clar ca limba tarii este limba romana.Ca rusii au modificat constitutia in 2004 cu limba moldoveneasca e altceva,in curand se va modifica din nou constitutia.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Prognoze Oficiale
MesajScris: Lun Aug 01, 2011 2:19 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Vin Iun 20, 2008 1:00 pm
Mesaje: 15893
Localitate: cluj
vom trai si vom mai vedea...raman circumspect...oricum nu se pune problema de unire ori alte chestii de genul asta...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Prognoze Oficiale
MesajScris: Lun Aug 01, 2011 2:36 pm 
Neconectat
Mr. Green
Mr. Green
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 30, 2006 1:00 pm
Mesaje: 9972
Nu-i o idee rea, dar cred ca mai bine am interpreta noi, decat sa luam prognozele de-a gata. In general, dupa diferite surse, apar abateri de 2,3 grade fata de temperaturile inregistrate.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Prognoze Oficiale
MesajScris: Lun Aug 01, 2011 7:06 pm 
Daca iei in calcul diverse modele care emit prognoze intre 1-5 zile sau 1-14 zile vei observa ca intre fiecare exista diferente de cateva grade.
In situatia in care faci o medie intre toate sau iei ca repere maximele si minimele expuse de fiecare ar fi foarte greu sa gresesti dar ar fi diferente destul de notabile.
Pana la urma cum optam pt prognozele oficiale, care este modelul cel mai votat sau site-ul care considerati ca este cel mai apropiat de realitate in general ?
Daca fiecare vine cu un site propriu care lui i se pare ca e cel mai relevant macar sa fie mentionat, oricare ar fi ala.
Si la cate zile ne intindem cu prognozele, o zi, doua sau mai multe ?


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Prognoze Oficiale
MesajScris: Lun Aug 01, 2011 11:39 pm 
Neconectat
-40 °C
-40 °C
Avatar utilizator

Membru din: Dum Feb 17, 2008 1:00 pm
Mesaje: 14400
Localitate: Tg-Mures
eu as spune maxim 3 zile,insa personal prefer 48 ore.Cat despre unire....nu se stie ce ne rezerva ziua de maine,avem experienta trecutului si stim ca se poate,trebuie doar vointa si un foarte bun conducator de mase,ce bun ne-ar fi un Iancu in zilele noastre....


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Prognoze Oficiale
MesajScris: Mar Aug 02, 2011 12:01 am 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36962
Localitate: Bistrita
weather.com si wunderground sunt site-uri bune, mai ales weather.com.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Prognoze Oficiale
MesajScris: Dum Aug 21, 2011 12:40 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Vin Iun 20, 2008 1:00 pm
Mesaje: 15893
Localitate: cluj
au murit topicurile astea mai rpd decat s-a prezis...ziceam io...


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 39 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Termeni şi condiţii
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
phpBB SEO