forum meteorologie, starea vremii, climatologie

Partners

Portal meteorologie   Galerie meteo   Meteo chat   Model WRF-RoMetEx   RSS  
Acum este Mie Noi 20, 2019 3:25 pm

Ora este UTC + 2 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 34 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Am nevoie de putin ajutor..statie meteo expertdigital ws1070
MesajScris: Lun Iul 19, 2010 11:00 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada

Dacă citeai cu atenţie ce am scris mai demult aflai că presiunea relativă este extrem de apropiată de ceea ce oferă staţia meteo aeroportuară de la M. Kogălniceanu sau staţia locală ANM din Constanţa, la care adaugi 1.5 milibari şi ai rezolvat problema.
http://meteoromania.ro/index.php?id_oras_curent=15480
sau
http://anm.meteoromania.ro/meteoinfo/in ... cmrct.aspx
Presiunea absolută este presiunea altimetru, adică presiunea de la altitudinea unde este amplasată staţia.
Exemplu: dacă staţia ta se află în Constanţa iar altimetrul GPS îţi spune că ai 25 de metri altitudine, calculezi presiunea la nivelul mării aşa cum ţi-am spus mai înainte (luând în calcul presiunea afişată de site-ul http://meteoromania.ro/index.php?id_oras_curent=15480 şi adaugi 1.5 milibari) şi după aceea scazi 3 milibari şi ai presiunea absolută. Ca idee fiecare 8.3 metri înseamnă 1 milibar.
Dacă nu te descurci şi mai ai nelămuriri legate de diferite probleme sună-mă: 0745.203095

Sus

Subiectul mesajului: Re: Am nevoie de putin ajutor..statie meteo expertdigital ws1070
MesajScris: Vin Iul 23, 2010 6:40 pm 
Neconectat
Incepator
Incepator

Multumesc pentru raspunsuri, v-as ruga daca puteti sa-mi raspundeti si la punctele 3,4,5.

Sus

MesajScris: Sâm Iul 24, 2010 5:15 pm 
Neconectat
Furtuna
Furtuna

@poe

3. Relativa
4. Eu am 2, 3, 4. Este pusa la 3. Am statie WS2357.
5. Sunt unele statii care nu au incorporat receptorul DCF. Cel mai corect este sa pui statia cat mai aproape de geam, dai un reset statiei pentru a cauta sigur semnalul si astepti. Chiar daca mai ai un ceas care functioneaza asta nu inseamna ca si statia va fi la fel. La mine statia este la 1m de geam. Nu prind semnalul. Daca o aduc la 1/2m atunci este OK. Mai am alte statii care receptioneaza semnalul. Depinde acum si de senzorul " care este :) " in device. La unele statii se poate modifica ferita pentru a receptiona mai bine. Tu fiind din Constanta este si mai greu sa captezi semnalul. Teste :idea:

Sus

MesajScris: Lun Iul 26, 2010 9:54 am 
Neconectat
Incepator
Incepator

Am pus sensibilitatea la 2, am setat presiunea relativa ca cea de pe site-ul indicat de tine, acum se pare ca a inceput sa "miste", aseara mi-a aratat ploaie iar dimineata se innsorea :), deci eu am 2 scale de setari una de la 2 la 4 si una de la 3 la 9 dar nu stiu pentru ce sunt fiecare, prima banuiesc ca este pentru presiune, o fi cealalta pentru umiditate?
Multumesc pentru lamuriri.

Sus

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 34 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3

Ora este UTC + 2 [ DST ]