forum meteorologie, starea vremii, climatologie

Partners

Portal meteorologie   Galerie meteo   Meteo chat   Model WRF-RoMetEx   RSS  
Acum este Vin Iul 10, 2020 9:09 am

Ora este UTC + 2 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 49 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Iun 24, 2009 8:56 am 
Neconectat
EF-5
EF-5

Lasa ca reporterii de la TV spun de cutremure ca au avut nush cate grade Celsius. :lol:

Sus

Subiectul mesajului: Re: Modificare ( up-grade ) pluviometru
MesajScris: Sâm Iun 27, 2009 9:03 pm 
Neconectat
Furtuna
Furtuna

Am dat azi jos toata instalatia. Sa vad de ce nu indica corect pluviometrul.
Mizerie NU, blocat NU. Nu stiu ce a avut sau ce mai are. Pentru ca tot l-am dat jos am umblat un pic la intrerupatorul ( contactul reed ). L-am apropiat mai mult de partea culisanta a balantei. Sper ca am rezolvat ceva. Acum astept sa ploua. Ieri ier a fosr mare diferenta intre senzorul meu si senzorul de la Odai-Otopeni. Tot cu ocazia asta am mai scurtat un pic tija pe care sunt montati senzorii. In bataia vantului se misca destul de tare.

Sus

MesajScris: Lun Iun 29, 2009 5:19 am 
Neconectat
Tornada
Tornada

Mike60 scrie:
Am dat azi jos toata instalatia. Sa vad de ce nu indica corect pluviometrul.
Mizerie NU, blocat NU. Nu stiu ce a avut sau ce mai are. Pentru ca tot l-am dat jos am umblat un pic la intrerupatorul ( contactul reed ). L-am apropiat mai mult de partea culisanta a balantei. Sper ca am rezolvat ceva. Acum astept sa ploua. Ieri ier a fosr mare diferenta intre senzorul meu si senzorul de la Odai-Otopeni. Tot cu ocazia asta am mai scurtat un pic tija pe care sunt montati senzorii. In bataia vantului se misca destul de tare.

Am făcut şi eu diverse experimente cu pluviometrele mele şi până la urmă am ajuns la concluzia că trebuie lăsate aşa cum au fost proiectate iniţial. Dacă sunt curăţate şi sunt amplasate corespunzător îşi fac bine treaba. Diferenţa ce apare între anumite zone, mai ales acum vara, poate să difere foarte mult chiar şi pe un areal restrâns la câteva sute de metri, ca să nu mai vorbim de kilometri.

Sus

MesajScris: Lun Iun 29, 2009 8:16 am 
Neconectat
Furtuna
Furtuna

Dupa ploaia de ieri seara indica corect. Zic eu.
Praf era in interior dar nu parea nimic blocat.
Sters, splat in interior, pe axul metalic ( al balantei ) pe care nu are cum sa ajunga apa am pus un pic de ulei.
Este posibil sa fi rezolvat problema apropiind ( 1mm ) contactul reed de balansoar.
Sorry ca nu am facut poze dar sper ca se intelege despre ce vorbesc.

Sus

MesajScris: Lun Iun 29, 2009 8:54 pm 
Neconectat
Furtuna
Furtuna

Tija ( bratul ) scurtat.

Fişiere ataşate:
DSC04105.JPG
DSC04105.JPG [ 71.17 KiB | Vizualizat de 973 ori ]

MesajScris: Lun Iun 29, 2009 9:08 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada

si la pluviometrul meu am problema ca pe ploaie indica mai putin; daca torn apa cu paharul, pare ok

Sus

MesajScris: Vin Ian 01, 2010 11:57 am 
Neconectat
Furtuna
Furtuna

Continuam cu modificarea pluviometru-lui. Incalzirea lui.
Am incercat doua variante.
Nu functioneaza bine nici una :D :D :D
1. Montate ( paralel ) doua rezistente de 33ohmi / 17W, termostat care anclanseaza la mai putin de 4 oC si contactul se desface la mai mult de 8 oC. Alimentare 12V CC.
Caldura degajata este mult prea mica pentru a topi zapada. Carcasa ( peretele ) pluviometru-lui este foarte groasa.

La Multi Ani

Fişiere ataşate:
DSC05428.JPG
DSC05428.JPG [ 21.69 KiB | Vizualizat de 975 ori ]
DSC05422.JPG
DSC05422.JPG [ 61.05 KiB | Vizualizat de 975 ori ]

MesajScris: Vin Ian 01, 2010 12:20 pm 
Neconectat
Furtuna
Furtuna

Varianta a doua :
Pentru ca temperatura sa fie impartita uniform in carcasa am montat mai multe rezistente in locuri diferite.
Pe langa termostatul de siguranta am montat si un senzor ( termistor ) controlat de un montaj electronic.
Chiar daca am reglat ca temperatura in interior sa lucreze corect ( pentru a topi zapada din exterior ) ceva nu a fost in regula in cele cateva ore ( ~ 10 ) cand am fost plecat.
Ce ? Nu prea stiu. Zapada nu mai am :cry: pentru a testa mai departe.
Cert este ca pluviometrul are in cuva o culoarea tare cudiata. Stiu ca de la caldura. Culmea este ca in interiorul lui nu este nimic schimbat din punct de vedere culoare sau topire plastic.
Rezultat = renunt la a modifica pluviometrul. Noroc ca nu este modificat ( design 8O ) din cauza temperaturii.
De ieri seara este montat " back " si functioneaza chiar si fara incalzire :) .
Nu mai umblu la el. Sper :twisted:

LA Multi Ani

Fişiere ataşate:
DSC05499.JPG
DSC05499.JPG [ 22.94 KiB | Vizualizat de 973 ori ]
DSC05500.JPG
DSC05500.JPG [ 23.72 KiB | Vizualizat de 975 ori ]
termostat.jpg
termostat.jpg [ 17.57 KiB | Vizualizat de 975 ori ]
DSC05495.JPG
DSC05495.JPG [ 43 KiB | Vizualizat de 975 ori ]

MesajScris: Vin Ian 01, 2010 2:58 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada

Pare prea complicat totul pentru a se dovedi viabil, ar trebui studiat un pluviometru care are instalat un sistem de încălzire funcţional, gata brevetat, aşa... slabe speranţe... oricum sub 0*C este nevoie de de un sistem care să ducă temperatura din interior şi de la suprafaţa de scurgere la +5 sau +10*C oricât de mult ar scădea temperatura de afară, ceea ce pare destul de greu de realizat, cel puţin la prima vedere.

Sus

MesajScris: Sâm Ian 02, 2010 8:07 pm 
Neconectat
Furtuna
Furtuna

Ar trebui eventual sa fac doua trepte de incalzire. Este deja mult prea complicat.
Una sa inceapa pe la 4*C de putere redusa iar a doua pe la 0*C de putere mai mare.
Asa cum am mai scris " Nu mai umblu la el ".
Nu stiu pana cand :twisted:

Sus

MesajScris: Sâm Ian 02, 2010 8:28 pm 
Neconectat
Site Admin
Site Admin

iceage scrie:
si la pluviometrul meu am problema ca pe ploaie indica mai putin; daca torn apa cu paharul, pare ok

Sa nu fie vre-o problema de pozitionare, ceva curenti locali in locul de amplasare (?)

Sus

MesajScris: Sâm Ian 02, 2010 9:45 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada

Temperatura scade destul de vizibil şi se apropie de 0*C iar dacă vor avea loc precipitaţii de orice fel, la această valoare, nu vor fi înregistrate de pluviometrele noastre, oricât de performante ar fi. Acoperiţi-le în perioda rece, de la 2*C la - câte or fi.

Sus

MesajScris: Sâm Ian 02, 2010 9:48 pm 
Neconectat
Furtuna
Furtuna

Eu am scapat de problema cu pluviometrul in momentul in care am facut niste mici modificari. Nu cele pentru incalzirea lui :D
- Releul reed cu ajutorul letconului l-am apropiat la maxim de carcasa de plastic = adica distanta mica intre el si partea mobila a balansoarului ( cea cu magnetelul ).
- Balansoarul are un joc lateral pe axul lui. Este de ~ 1mm. Cine vrea poate sa puna o ceva gen saiba pentru a nu mai creste distanta intre el si carcasa de plastic.
Nu am mers pe schimbarea releului pentru ca este foarte bun. Eu zic ca nu are ce sa se strice in el atata timp cat nu trece curent mare prin el.
In pozele postate sper ca se intelege despre ce am scris mai sus.
Nu cred ca este problema de pozitionare - curenti de aer sau altceva.
Alta schimbare adusa este pozitionarea lui pe tija ( brat ). Cand era montat perpendicular atunci la orice adiere de vant se misca bratul si implicit balansoarul. Era o informatie eronata ca a plouat ceeea ce nu era adevarat.

PS. Nu are nici o legatura temperatura de afara cu informatia culeasa de releul din pluviometru. Este un magnet ( partea mobila ) care se plimba prin fata unui releu reed ( fixat pe o placa de textolit ). Releul reed este inchis ( vidat ) deci nu are ce sa inghete in el sau legaturile externe care sunt niste terminale ( fire ) banale. Este doar problema de fire sau mecanica.

Fişiere ataşate:
DSC05405.JPG
DSC05405.JPG [ 25.93 KiB | Vizualizat de 1025 ori ]
DSC05510.JPG
DSC05510.JPG [ 38.09 KiB | Vizualizat de 973 ori ]
DSC05410.JPG
DSC05410.JPG [ 27.49 KiB | Vizualizat de 973 ori ]
DSC05408.JPG
DSC05408.JPG [ 32.53 KiB | Vizualizat de 973 ori ]

MesajScris: Dum Ian 03, 2010 3:19 am 
Neconectat
Tornada
Tornada

Nu mă refeream la faptul că pluviometrul ar avea vreo problemă datorată frigului ci doar că lapoviţa sau ninsoarea nu au cum să ajungă în interior şi se umple de zăpadă suprafaţa de scurgere a apei iar când se topeşte îţi oferă date eronate.

Sus

MesajScris: Dum Ian 03, 2010 11:25 am 
Neconectat
Furtuna
Furtuna

OK :D
Bineinteles ca nu are ce arata :x
Cu toate ca toate statiile mele indicau soare pentru urmatoarele ore.

Fişiere ataşate:
DSC05522.JPG
DSC05522.JPG [ 44.49 KiB | Vizualizat de 973 ori ]

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 49 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]