forum meteorologie, starea vremii, climatologie

Partners

Portal meteorologie   Galerie meteo   Meteo chat   Model WRF-RoMetEx   RSS  
Acum este Mie Apr 08, 2020 5:37 am

Ora este UTC + 2 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 193 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 13  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Statistici Iasi
MesajScris: Mie Feb 26, 2014 8:25 pm 
Neconectat
Furtuna
Furtuna

Inspirat de statisticile ținute de Cătălin și mai ales de ultimul tabel al lui sorifin, am făcut și eu o diagnoză pentru ianuarie 2014. Nu a ieșit chiar cum mi-aș fi dorit, dar e un început... :)

Imagine

Media multianuală 1961-2000 e -3,7, deci abaterea ar fi +2,3. O să editez tabelul și o să calculez abaterea în primul rând față de această medie, decât față de media 1901-2000, deși mie mi se pare mai relevantă ultima, acoperind o perioadă mai mare de timp (mai puțin ianuarie 1919). La abaterea precipitațiilor în paranteză ar fi trebuit +55,2%.

Imagine

Datele sunt preluate din surse libere de copyright.

Sus

Subiectul mesajului: Re: Statistici Iasi
MesajScris: Mie Feb 26, 2014 8:36 pm 
Neconectat
-40 °C
-40 °C

Superb.Ma bucura mult faptul ca am reusit sa inspir mai multe persoane.Sincer, nu ma asteptam.Felicitari!!! Datele din tabel sunt corecte si foarte bine subliniate.Plus ca e dintr-o parte a tarii de unde ne lipseau statisticile cu desavarsire.Iata ca avem asadar deja 4 statii, plus Clujul, insa doodoo nu ne ofera intregul tabel ci doar diagnoza.E buna pana la urma si aia.Practic sunt 5 statii complet acoperite din toate punctele de vedere.Eu sincer as face pt Ardeal tabelul pe care-l realizez pt Mures la mai multe statii insa din pacate lipsa precipitatiilor ma blocheaza.Acestea, pe langa ogimet care ne ofera cifrele pt cele 23 de statii, le mai putem afla la cateva statii suplimentare de pe meteoinfo, insa astia nu-si tin arhiva si daca nu-s pe faza de la 10 la 12 s-au pierdut.Si nu acopera multe zone, ci doar resedintele de judet, restul statiilor nu le gasim.In rest, cat pot o sa acopar intreg teritoriul la medii, minime si maxime pt ca atat se poate.

Sus

MesajScris: Mie Feb 26, 2014 10:49 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada

redeme, fain !
dar am o observatie intrebatoare la precipitatii: le iei din synop de 06z si le treci in dreptul zilei curente, desi mai corect e sa le pui in dreptul zilei anterioare (18 din 24 de ore apartin zilei de ieri)... eu asa procedez...:)

Sus

MesajScris: Mie Feb 26, 2014 11:16 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada

Este corectă afirmaţia ta, dar se contabilizează şi precipitaţii în intervalul 24-8 dimineaţa, deci e cu cântec povestea. Cel mai corect ar fi 24-23:59, dar ştim f bine că nu se procedează aşa.
De ce să te complici, o punem dimineaţa la 8, aşa cum face ANM-ul, singura valoare a cantităţii de precipitaţii, la virgulă, în ultimele 24 de ore.
Se poate face o legendă cu precizările respective, pentru că în intervalul 18-18 există doar valori rotunjite, nu exprimate la virgulă.
Rămâne o singură necunoscută la chestia cu precipitaţiile, ultima zi a lunii se termină la 8 dimineaţa în ziua respectivă sau în ziua următoare, respectiv prima din luna următoare, la ora 8.
Aici este o chestie pe care nu o înţeleg, în mod normal ar trebui luate valorile de la ora 24-8 dimineaţa în prima zi şi 8 dimineaţa -24 în ultima zi.
Dar nu cred că se procedează aşa.
Deci şi prin urmare care este versiunea oficială a ANM ?
Poate îi întrebi pe băieţii tăi de la CMR Cluj şi ne spui şi nouă, ca să avem valori similare, la virgulă, cu ceea ce dă ANM-ul.

Sus

MesajScris: Joi Feb 27, 2014 12:04 am 
Neconectat
Furtuna
Furtuna

Cu precipitațiile chiar nu am știut cum să fac, dar am generat un grafic pe site-ul ANM cu precipitațiile pe 24h pt. Iași și am văzut că așa pun ei (deși graficul ăla nu e deloc intuitiv, se vede de ex. 9 mm pe 27, maximul pe 21, etc.). Nu prea are logică practica asta... :|

Ultima oară modificat de redeme pe Joi Feb 27, 2014 2:02 am, modificat de 2 ori în total.

Sus

MesajScris: Joi Feb 27, 2014 12:38 am 
Neconectat
Tornada
Tornada

Aici e o mare întrebare şi ar fi interesant de aflat cum se procedează stas, măcar să avem un reper valabil, ca să comparăm mere cu mere.
Inclusiv diagnoza se face dimineaţa la 8.
Noi încercăm să procedăm ca la carte dar depinde care e biblia, nu cartea, versete, psalmi, etc.
Biblia ANM ce spune, cum se procedează cu diagnozele zilnice, precipitaţiile zilnice, fişele lunare climatice, etc ?
Reperele meteoromania spun de 8 dimineaţa diagnoza iar harta cu precipitaţii pe 24 de ore apare numai dimineaţa la 8.

Sus

MesajScris: Joi Feb 27, 2014 1:03 am 
Neconectat
-40 °C
-40 °C

Am mai discutat asta anul trecut la finalul lunii septembrie.In TM-ul statiei de la Mures suma de 4mm cazuta intre 30 septembrie ora 20 si 1 octombrie ora 8 e calculata la luna octombrie, in timp ce pe hartile anm de la Bucuresti citire e calculata la septembrie.Nu stiu de ce.Cei de aici mi-au spus clar ca luna se incheie la ora 20, iar precipitatiile sunt la virgula din 6 in 6 ore, numai in rapoarte nu apar la virgula decat la ora 8 dimineata.Dar ele se stiu la virgula si la ora 14 si la 20 si la ora 2.Eventual un mail la Bucuresti poate ar rezolva problema, dar nu stiu cine ar raspunde.Poate mai avem insa vreo surpriza.Eu am trecut insa in tabele la fel cum e trecut la statia anm, adica totul terminat la ora 20, inclusiv fenomenele.

Sus

MesajScris: Joi Feb 27, 2014 1:52 am 
Neconectat
Furtuna
Furtuna

Un alt exemplu ar fi recordul de precipitații în 24h al stației Iași, de 118,1 mm, înregistrat pe 30 iunie - 1 iulie 2013, când am avea 47mm până la ora 20 (deci în iunie) și încă 71 mm până la ora 8 (iulie), dar de asemenea pe hărțile climatice apare toată pe iunie.

Iată și o „poziționare” a lui ianuarie 2014 între anii după 1952 (inclusiv). 2007 tronează de sus :)

Din păcate nu am găsit media exactă a lui ianuarie 1991, dar am calculat-o pe baza rapoartelor zilnice și ar fi -0,5. În acest caz, ian 2014 e defapt pe locul 19.

Imagine

Sus

MesajScris: Joi Feb 27, 2014 9:28 am 
Neconectat
-40 °C
-40 °C

Da, tinem minte si acea zi de 30 iunie cand si atunci s-a tot discutat pe aici despre modul de raportare al precipitatiilor.Efectiv e o enigma anm.La statie am vazut clar cum se face, insa la Bucuresti nu stiu care-i treaba.Nu ramane decat un singur lucru.Sa astept datele anm comunicate celor de la mediu sau de la statistica si sa vad cum s-au comunicat lunile septembrie si octombrie.Atunci poate va fi ceva clar.Pe ogimet insa in raportul climat pe luna iunie, acea zi de la Iasi cu 118,1mm este socotita la iunie.Deci, enigma totala.

Sus

MesajScris: Joi Feb 27, 2014 9:48 am 
Neconectat
Tornada
Tornada

redeme scrie:
Inspirat de statisticile ținute de Cătălin și mai ales de ultimul tabel al lui sorifin, am făcut și eu o diagnoză pentru ianuarie 2014.

Felicitari si din partea mea pentru munca si merci pentru apreciere!
E foarte sugestiva prezentarea in acest mod tabelar a datelor. Poti dintr-o privire sa vezi cu destul de multe detalii ce a fost in acea luna.

Link-uri LIVE:Novaci (GJ),Chinteni (CJ),Timisoara

Sus

MesajScris: Sâm Mar 01, 2014 11:26 pm 
Neconectat
Furtuna
Furtuna

Iată cum stă și februarie 2014, o lună foarte slabă pluviometric:

Imagine

Imagine

Sus

MesajScris: Sâm Mar 01, 2014 11:40 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada

Felicitari pentru statistici Redeme! Foarte frumos realizate!
Din cate observ, se pare ca cel putin din punct de vedere termic, Iasiul (ca si aproape tot restul Moldovei) au avut o luna februarie mult mai aproape de normal decat restul tarii.

Link-uri LIVE:Novaci (GJ),Chinteni (CJ),Timisoara

Sus

MesajScris: Dum Mar 02, 2014 1:37 am 
Neconectat
Furtuna
Furtuna

Mulțumesc! :) Într-adevăr, valul de ger din primele zile, inversiunile termice și mai apoi stratușii și ceața care nu au permis variații prea mari, au dus la o medie destul de apropiată de normal.

Per general, iarna 2013-2014 în Iași a fost una ușor mai caldă decât normalul, dar nu s-a remarcat foarte mult termic. A avut două decade de iarnă adevărată (cu tot tacâmul, ce-i drept: lapoviță, freezing rain, polei, măzăriche, ninsoare, viscol și ger), iar în rest a fost dominată de aer cețos :lol: , stratuși și ceață (dar doar uneori deasă, în câteva zile însoțită de chiciură).

Imagine

Și un mic clasament pentru perioada 1952-2014:
Imagine

Sus

MesajScris: Joi Mar 06, 2014 11:53 am 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru

Minunat redeme! Bravo!

-17,1 media zilei de 31 ianuarie, iarna adevarata. :)

Sus

MesajScris: Joi Mar 06, 2014 10:09 pm 
Neconectat
Furtuna
Furtuna

Multumesc!

Păcat că nu s-a înseninat mai devreme de ora 4 atunci, ar fi atins și Iașiul măcar valoarea de la Bârnova (-21) :)

Sus

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 193 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 13  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]