forum meteorologie, starea vremii, climatologie

Partners

Portal meteorologie   Galerie meteo   Meteo chat   Model WRF-RoMetEx   RSS  
Acum este Lun Mai 13, 2024 5:17 am

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 625 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5 ... 42  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Statistici Timisoara
MesajScris: Mie Iun 23, 2010 10:19 am 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Vin Iun 20, 2008 1:00 pm
Mesaje: 15894
Localitate: cluj
pana la momentul actual nu se observa la sol temperaturi sub cele medii normale pt iunie...ce va fi va fi, dar pana acum pe tot teritoriul RO luna iunie este cu 1.0-2.5c peste media 61-90 :!: (implicit si peste media 71-00 sau 81-00, dar cu un ecart mai marunt...in nici un caz sub medie)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Statistici Timisoara
MesajScris: Mie Iun 23, 2010 2:08 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Feb 20, 2008 1:00 pm
Mesaje: 5908
Localitate: Bucuresti
Azi se pare o prima lovitura - temperaturi maxime cu pana la 15 grade sub media multianuala a zilei in multe zone din tara... ceea ce in conditii de cer noros va duce la temperaturi medii cu pana la 7 grade sub normal...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Statistici Timisoara
MesajScris: Mie Iun 23, 2010 4:40 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Vin Iun 20, 2008 1:00 pm
Mesaje: 15894
Localitate: cluj
asa e pentru astazi...dar influenta asupra mediei lunare pe iunie va fi redusa spre minima...mai ales ca vorbim doar de ziua de azi si nu de toata tara...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Statistici Timisoara
MesajScris: Mie Iun 23, 2010 6:31 pm 
Neconectat
-40 °C
-40 °C
Avatar utilizator

Membru din: Dum Feb 17, 2008 1:00 pm
Mesaje: 14402
Localitate: Tg-Mures
asa este....la mures pana acum suntem cu 1.5 grade peste media multianuala...in ton cu ultimele 15 luni !!..ultima luna cu minus in fata la abateri a fost martie 2009....


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Statistici Timisoara
MesajScris: Dum Iul 04, 2010 11:15 am 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Joi Dec 27, 2007 1:00 pm
Mesaje: 6260
Localitate: Giroc (TM)
Decada a treia a lunii iunie 2010 a aratat astfel:
Imagine

... iar sinteza lunii asa:
Imagine

Abaterile temperaturilor medii zilnice de la temperatura medie multianuala a lunii sunt prezentate mai jos:
Imagine

Dupa cum se vede, prima si a treia decada a lunii au fost foarte aproape de normalul termic al lunii, dar decada a doua a avut temperatura medie cu 5 grade peste normal si astfel, in final, luna a fost incheiata cu o abatere termica de +1.6 grade.
Am parasit astfel trendul descrescator al abaterilor pozitive pe care intrasem intre februarie si mai, iar abaterea de +1.6 grade face ca luna iunie sa ocupe locul 4 (din primele 6 luni) in clasamentul abaterilor de la normalul termic raportat la perioada 1960-1991.

Din punctul de vedere al precipitatiilor luna a inregistrat un total de 123.5 l/mp, excedentul fiind de 47.5 l/mp, adica in aceasta luna au cazut, fata de normal, 162.5%.
Ca o curiozitate putem considera ca daca n-ar fi fost ploaia torentiala din data de 21 iunie (49.5 l/mp) am fi incheiat luna chiar cu un usor deficit de precipitatii.

_________________
Conditii meteo live:
- Novaci (GJ)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Statistici Timisoara
MesajScris: Mie Sep 01, 2010 8:02 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Joi Dec 27, 2007 1:00 pm
Mesaje: 6260
Localitate: Giroc (TM)
Iulie 2010
Prima decada a lunii iulie 2010 a fost din punct de vedere termic aproape de normele climatologice ale lunii, cu doar 1.2 grade peste medie si cu doar 3 zile cu maxime peste 30 de grade.
Imagine

A doua decada in schimb, s-a caracterizat ca fiind excesiv de calda (media de 27 de grade, fiind cu 5.9 grade peste media multianuala). In 9 din cele 10 zile ale decadei temperatura maxima a depasit 30 de grade, iar in 4 nopti consecutive minima nu a coborat sub 20 de grade.
Un alt fapt demn de remarcat este acela ca pe parcursul acestei decade nu a cazut niciun strop de ploaie.
Imagine

A treia decada a adus o vreme mai ponderata din punct de vedere al temperaturilor, dar totusi media acestora a depasit cu 2.1 grade media climatologica.
Imagine

Bilantul lunii:
Imagine

Per total, abaterile zilnice de la media 1961 - 1990 a lunii au aratat astfel:
Imagine

_________________
Conditii meteo live:
- Novaci (GJ)


Ultima oară modificat de catalin pe Mie Sep 01, 2010 8:17 pm, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Statistici Timisoara
MesajScris: Mie Sep 01, 2010 8:17 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Joi Dec 27, 2007 1:00 pm
Mesaje: 6260
Localitate: Giroc (TM)
August 2010
Prima decada s-a caracterizat printr-o temperatura medie cu 2.9 grade peste media multianuala a lunii, iar precipitatiile, putine, au cazut in doar 3 zile.
Imagine

A doua decada a fost si mai calda (cu 4.2 grade peste normal) in data de 15 inregistrandu-se si maxima lunii 36.1 grade si a verii 2010.
Imagine

A treia decada a inregistrat o abatere termica pozitiva de doar 1.1 grade, iar maxima a trecut de 30 de grade in doar 3 zile.
Ultima zi a verii calendaristice a adus mai mult de 50% din precipitatiile lunii, dar cu toate acestea, in august 2010 au cazut doar 72.6% din cantitatea de precipitatii care ar fi fost normala.
Imagine

Bilantul lunii este urmatorul:
Imagine

Abaterile zilnice de la media multianuala se pot observa aici:
Imagine

_________________
Conditii meteo live:
- Novaci (GJ)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Statistici Timisoara
MesajScris: Mie Sep 01, 2010 10:21 pm 
foarte interesant dar aceste date bănuiesc că sunt preluate de pe staţia ta, nu?
la Oradea media lunară ar fi de 20.8 grade, iar media lunară la aeroport a fost de 21.5 grade, la mine 22.5 grade, aşadar per ansamblu doar 0.7 grade mai mult decât media multianuală lunară pentru luna august
în schimb la precipitaţii anul ăsta pare unul dintre cei mai umezi ani din ultimii ani
deja avem vreo 650 de mm, mai mult cu 70 de mm faţă de media multianuală la Oradea
dacă ar face fiecare o astfel de statistică în oraşul lui ce bine ar fi
păcat că nu avem pe nimeni din Iaşi, Braşov, Sibiu şi Tg. Mureş cu staţii meteo personale ca ale noastre
la Bucureşti avem, din păcate Vlad de la Constanţa nu transmite date pe wunderground şi nici Crazy Frog la Reşiţa


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Statistici Timisoara
MesajScris: Joi Sep 02, 2010 8:45 am 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Joi Dec 27, 2007 1:00 pm
Mesaje: 6260
Localitate: Giroc (TM)
Salutare!
Da, sunt datele masurate de statia mea, cu exceptia zilelor notate cu ''*'' in care am pierdut partial sau total datele inregistrate de mine si am luat datele statiei de la aeroport.

_________________
Conditii meteo live:
- Novaci (GJ)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Statistici Timisoara
MesajScris: Sâm Sep 11, 2010 8:06 am 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Joi Dec 27, 2007 1:00 pm
Mesaje: 6260
Localitate: Giroc (TM)
Septembrie 2010
Prima decada a avut variatii importante de temperatura sub aspectul maximelor, mai ales, dar si a minimelor din ultimele 2 zile.
Imagine

Ca urmare a nebulozitatii, minimele de temperatura au inregistrat o valoare medie peste normele climatologice in aceasta decada, abaterea fiind de +2.1 grade.

Media maximelor s-a situat sub media multianuala, abaterea fiind de -1.4 grade.

Per total, media primei decade de septembrie, 17.4 grade, a avut o abatere de +0.9 grade fata de media multianuala.

Ca urmare a ploilor din 9 si 10 septembrie, totalul acumulat al precipitatiilor cazute in aceasta decada a ajuns la 19 mm, ceea ce reprezinta deja 47.5% din totalul mediu al lunii septembrie.

Imagine

_________________
Conditii meteo live:
- Novaci (GJ)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Statistici Timisoara
MesajScris: Sâm Sep 11, 2010 9:55 am 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Feb 20, 2008 1:00 pm
Mesaje: 5908
Localitate: Bucuresti
cred ca fie din cauza efectului urban reflectat de masuratorile tale, fie din cauza modului de calcul al mediei si/sau a referintei climatice, vecina de la nord Arad are o medie mult mai scazuta pe ultimele 30 zile, anomalia fiind -0.23 C, cu o valoare mult mai scazuta pe prima decada a lui septembrie. Cu siguranta Timisoara nu poate avea o abatere oficiala pozitiva in prima decada in atari conditii...

http://www.cpc.ncep.noaa.gov/products/global_monitoring/temperature/tn15200_30.gif


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Statistici Timisoara
MesajScris: Sâm Sep 11, 2010 5:57 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Joi Dec 27, 2007 1:00 pm
Mesaje: 6260
Localitate: Giroc (TM)
Influenta urbana zic eu ca e hotaratoare aici (stau intr-o zona cu ceva verdeata, dar si blocuri, iar statia meteo e instalata pe balcon la etajul 2).

Media e insa corect calculata (media termeraturilor masurate din 5 in 5 minute, pe parcursul intregii decade).

In statistica m-am raportat la mediile 1961-1990.

Am facut un calcul al mediei primelor 10 zile de septembrie si pentru Aeroportul din Timisoara (desi acolo temperaturile sunt date rotunjite la valoarea intreaga) si media a iesit 17 grade. Deci tot cu 0.5 grade mai mult decat media multianuala a lunii.

_________________
Conditii meteo live:
- Novaci (GJ)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Sep 11, 2010 6:18 pm 
Neconectat
EF-5
EF-5
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 26, 2008 1:00 pm
Mesaje: 25284
Localitate: Slatina OT
2? Pai nu stateai la etajul 8? Sau ai intelegere cu vecinul de la 2? :D


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Statistici Timisoara
MesajScris: Sâm Sep 11, 2010 6:20 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Feb 20, 2008 1:00 pm
Mesaje: 5908
Localitate: Bucuresti
scuze, catalin :!: de fapt, eu eram de vina :oops:

explicatia e ca pe noaa.gov sunt date anomaliile mediei zilnice fata de media zilnica multianuala, in timp ce tu ai comparat media primei decade cu media lunii... e normal ca prima decada sa fie mai calda decat media lunii spetembrie, pentru ca aceasta luna are un trend descendent accentuat... deci media primei decade a fost probabil sub normalul pentru aceasta prima decada atat la Arad cat si la Timisoara, chiar daca fata de media lunii s-a situa peste cu cateva zecimi de grad bune...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Statistici Timisoara
MesajScris: Sâm Sep 11, 2010 6:36 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Joi Dec 27, 2007 1:00 pm
Mesaje: 6260
Localitate: Giroc (TM)
Neaceasca85 scrie:
2? Pai nu stateai la etajul 8? Sau ai intelegere cu vecinul de la 2? :D

M-am mutat de vreo luna. ;)

iceage scrie:
scuze, catalin :!: de fapt, eu eram de vina :oops:

explicatia e ca pe noaa.gov sunt date anomaliile mediei zilnice fata de media zilnica multianuala, in timp ce tu ai comparat media primei decade cu media lunii...


Nicio problema. Asa-i, nici eu nu m-am gandit la asta din prima. :)
Oricum, sunt convins ca ce masor eu nu e identic cu valorile oficiale masurate la statie ANM. Dar asta e farmecul sa ai o statie acasa. Vezi care sunt valorile in locul in care locuiesti.

_________________
Conditii meteo live:
- Novaci (GJ)


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 625 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5 ... 42  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Termeni şi condiţii
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
phpBB SEO