forum meteorologie, starea vremii, climatologie

Partners

Portal meteorologie   Galerie meteo   Meteo chat   Model WRF-RoMetEx   RSS  
Acum este Vin Mar 29, 2024 8:12 am

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: daca nu ai calculatorul la tine...
MesajScris: Vin Mar 28, 2008 2:09 pm 
Neconectat
Incepator
Incepator
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Apr 15, 2006 1:00 pm
Mesaje: 10
Mai ales in excursii, semnele din natura ne pot hotara ce fel de traseu poti alege sau cu ce te poti delecta daca vremea se strica. Printre semnele care prevestesc ploaia, am sa redau cateva pe care le-am verificat: berbecii se bat,
gainile se scalda in praf si nu se culca ca de obicei cand se insereaza
norii merg in sens contrar vantului de la sol
dimineata sunt nori intunecati la rasarit
Luna sau Soarele au halo ( vremea se strica cam dupa 24h)
daca dupa ploaie norii alearga pe cer, e semn ca vremea rea se mai pastreaza


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Mar 28, 2008 2:21 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Joi Dec 27, 2007 1:00 pm
Mesaje: 6257
Localitate: Giroc (TM)
Mai multe semne de vreme buna sau de vreme rea din traditia populara:

http://www.cultura-traditionala.ro/?act ... _18/art_28


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Mar 28, 2008 3:09 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Feb 20, 2008 1:00 pm
Mesaje: 2761
Localitate: Resita / Timisoara
Intradevar unele dintre semnele din cultura populara sunt corecte , exemplu va dau :"Daca Trazneste in Octombrie , iarna va fi cu zapada putina" . Exact asa s-a intamplat anul trecut , cand in Octombrie a traznit in Resita , si zapada am avut decat in 10 zile din iarma.

Intotdeauna ma orientez daca presiunea scade sau creste dupa directia fumului de la case sau fumului de tigara:

-Daca fumul o ia direct in sus , presiunea este in crestere.
-Daca fumul are directie orizontal-oblica , presiunea este stationara.
-Daca fumul se lasa in jos , presiunea scade rapid


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Mar 28, 2008 4:08 pm 
Neconectat
Norisor
Norisor
Avatar utilizator

Membru din: Mar Mar 13, 2007 1:00 pm
Mesaje: 189
Asta cu fumul e adevarata, pe munte chiar e de folos. Foarte exacta este si agitatia ciorilor in zilele de iarna, daca zboara aproape de sol urmeaza aversa de ninsoare in cel mult doua ore.
Iar Sfantul Ilie in familia mea este tinut la mare cinste, intotdeauna ne-a oferit cele mai frumoase si mai spectaculoase furtuni de vara.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: mesaj
MesajScris: Vin Mar 28, 2008 10:57 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Feb 28, 2007 1:00 pm
Mesaje: 2180
Localitate: BUCURESTI
Desi nu prea am cunostinta in materie de meteorologie populara, eu am invatat sa-mi dau seama ca vremea va deveni instabila dupa anumite semne, dar care nu sunt todeauna la fel de sigure.
Vara, cerul devine tot mai albicios, adica un fel de pacla, iar temperatura creste foarte mult, 36-38 grade C. Asa se va intampla mai mereu cand va fi canicula de peste 37 grade, probabil ca este umiditatea foarte crescuta.
Dupa 5-6 zile caniculare si cu cer paclos, adesea apar palcuri de nori cirrocumulus frumos insirutit sau nori cirrus densi sau sub forma de benzi difuze, dar si altocumulus ca niste gramajoare ori ca un fel de crenele. Acestia apar si dispar repede, in general. cand incep sa-si daca aparitia norii altocumulus castellanus de dimensiuni ceva mai mari, care prevestesc in general apropierea furtunii, cerul capata o usioara nunata de gri roscat, iar pacla face ca norii sa se vada foarte neclari. Vantul incepe sa prezinte intensificari, mai slabe la inceput, dar tot mai intense, pe masura ce se apropie frontul. In acest timp, tepmeratura este ridicata si este zapuseala, dar rafalele de vant se simt racoroase, desi sunt cazuri cand vantul este asa de cald, incat nu se simte absolut de loc racoare.
Cand vremea este astfel, iar norii sunt tot mai masivi, dar par invaluiti in pacla sau daca apar nori cumulus care au deasupra un fel de caciula sau val subtire, numit in latina '' pileus", precum si nori altocumulus lenticulari, inseamna ca sunt sanse destul de mari sa ploua in averse locale.
Semnele unei furtuni puternice, pot fi putin diferite, desi in cazul oricarei schimbari de vreme apar norii cirrus si altocumulus, insa cu vizibilitate mai buna decat inaintea unei schimbari de vreme pe timp de canicula. Cum spuneam o furtuna puternica, poate fi prognozata pe o suprafata restransa de catre observator, atunci cand cerul se acopera de nori cirrus, care formeaza un strat de nori alostratus tot mai compacti, iar norii cumulus sunt ori ca niste conopide in formare, ori zdrentuiti, relativ densi, dar fara contrast. Cerul la distanta devine albastru tot mai inchis, iar mai in apropiere norii altostratus devin gri, cu striuri, dar si cu norisori mici si negri care se maresc si sunt foarte zdrentuiti. Iar daca acesti nori devin compacti si au tendinta sa se stratifice, asa ca un fel de foite suprapuse, iar la distanta cerul devine din albastru inchis negru ca noaptea, atunci inseamna ca se apropie o furtuna extrem de puternica, posibil supercelulara, iar adapostirea trebuie sa se faca fara intarziere, chiar daca ai impresia ca norii sunt relativ departe. Pe masura ce se dezvolta, masa de nori se deplaseaza tot mai repede, iar vantul poate lua in scurt timp aspect de vijelie.
Uneori plafonul de nori pare relativ stationar, iar in caz ca norii de la marginile acestuia se maresc si devin albi, dar intunecati la baza, inseamna ca s-ar putea sa fie nori de ploaie aparuti local, nu produsi pe o linie de front. daca plafonul acesta se intuneca si se lateste, iar dedesupt se contureaza nori gri-roscati zdrentuiti si care tind sa se uneasca si sa se mareasca, atunci o sa fie vijelie iminenta, iar temperatura va scadea foarte brusc. acesti nori formeaza un cordon de nori ca un rulou care adesea se ataseaza de baza norului principal sau ruleaza pe sub acesta cu viteza tot mai mare. Acestia sunt norii Cb arcus si Roll Cloud, care produc vijelii periculoase. Am vazut de mai multe ori rulouri de nori, insa nu prea bine conturate, care se deplasau in alta directie decat norul de furtuna, luand-o adesea inaintea acestuia, iar vantul sufla puternic si rece, chiar daca inainte era canicula. Cand se intampla asa, e posibil ca norii de ploaie sa se mai subtieze, probabil din auza forfearilor de vant de la inaltime, insa cand apare norul de tip Cb arcus, furtuna este iminenta, iar vantul poate fi extrem de puternic.
Concluzia este ca furtuna vine dupa o zi fierbinte de vara, cand cerul se acopera rapid cu nori care la inceput par banali si de mare inaltime.
Sper ca nu este prea plictisitor acest comentariu si ii astept si pe ceilalti cu completari.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Feb 19, 2009 1:39 am 
Neconectat
Norisor
Norisor
Avatar utilizator

Membru din: Joi Dec 18, 2008 1:00 pm
Mesaje: 174
Localitate: Tg-Mures
gainile cauta uneori locuri mai inalte inainte de furtuni...adevarat?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Feb 19, 2009 1:48 am 
Neconectat
EF-5
EF-5
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 26, 2008 1:00 pm
Mesaje: 25211
Localitate: Slatina OT
Eu stiu doar ca se agita si cotcodacesc inainte de ceva serios. Pe 5-08-2006, intr-un sat invecinat, au cotcodacit si s-au adapostit cu cateva minute inainte de inceperea furtunii.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Termeni şi condiţii
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
phpBB SEO