forum meteorologie, starea vremii, climatologie

Partners

Portal meteorologie   Galerie meteo   Meteo chat   Model WRF-RoMetEx   RSS  
Acum este Joi Mai 02, 2024 12:48 am

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 52 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Iun 11, 2015 11:16 am 
Neconectat
EF-5
EF-5
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 26, 2008 1:00 pm
Mesaje: 25273
Localitate: Slatina OT
2015, primavara uscata si vara cu inundatii? Cel putin jumatatea saptamanii viitoare arata a muson inundational.

_________________
A venit Ursula, zeita din UE, sa-si primeasca rima.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Vara 2015
MesajScris: Joi Iun 11, 2015 11:30 am 
Neconectat
Mr. Green
Mr. Green
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 30, 2006 1:00 pm
Mesaje: 9972
Ar fi binevenite ceva dilivii, dar nici in prognoze nu apar cine stie ce cantitati, doar in operationala ECMWF, acea depresiune adancita tocmai in Romania. E cam singurul model care merge pe asa ceva.
Situatia e aproape critica datorita secetei. Prin Moldova am inteles ca se rationalizeaza apa in multe zone.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Iun 11, 2015 11:34 am 
Neconectat
EF-5
EF-5
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 26, 2008 1:00 pm
Mesaje: 25273
Localitate: Slatina OT
Poate ca in Republica Moldova situatia e si mai grava. Oricum, sa depinzi de fantanile medievale care sunt distruse si la seceta si la inundatii e o prostie. La Spineni nu am avut put niciodata, nu exista panza freatica decat la mare adancime, pana in 2003 reteaua de apa mergea prost si lumea care de la Spital, in 2003 s-au pus apometre si nu se mai opreste apa.

_________________
A venit Ursula, zeita din UE, sa-si primeasca rima.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Vara 2015
MesajScris: Joi Iun 11, 2015 3:03 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mar Oct 25, 2011 4:50 pm
Mesaje: 8441
Prognoza CFS v2 pt aceasta vara suna cam asa...
precipitatii peste medie in jumatatea sudica a tarii si temperaturi normale si submedie.
Toamna se mentine trendul, cu un posibil debut de iarna timpuriu.


Fişiere ataşate:
Temp.JPG
Temp.JPG [ 112.43 KiB | Vizualizat de 1737 ori ]
precipitatii.JPG
precipitatii.JPG [ 116.9 KiB | Vizualizat de 1737 ori ]
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Vara 2015
MesajScris: Joi Iun 11, 2015 4:06 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mar Feb 21, 2012 12:49 am
Mesaje: 14400
Localitate: Bumbesti-Jiu
Nu ma astept la o rasturnare istorica de situatie gen iunie 2010, dar totusi sper sa trecem catre un set-up mai ploios.ECMWF da intr-adevar ceva sperante, dar sa vedem daca se mentine in rularile urmatoare. La cata caldura a fost si va fi pana pe luni incolo, scadere de presiune atmosferica si implicit depresiuni ne mai trebuie :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re:
MesajScris: Joi Iun 11, 2015 4:09 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mar Feb 21, 2012 12:49 am
Mesaje: 14400
Localitate: Bumbesti-Jiu
Neaceasca85 scrie:
2015, primavara uscata si vara cu inundatii?


Fix asta s-a intamplat in 2002 :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Vara 2015
MesajScris: Sâm Iun 20, 2015 11:11 pm 
Neconectat
Furtuna
Furtuna

Membru din: Sâm Noi 23, 2013 10:06 pm
Mesaje: 1845
Conform ultimelor estimari prezentate de ANM (astazi am nimerit din greseala pe RTV ,unde era emisiunea despre vreme) ne asteapta o luna iulie sahariana , cu abateri de +2, +4*C :!: Acelesi trend ar continua si in august, cu canicula si seceta prelungita


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Vara 2015
MesajScris: Sâm Iun 20, 2015 11:18 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mar Feb 21, 2012 12:49 am
Mesaje: 14400
Localitate: Bumbesti-Jiu
Aproximativ acelasi lucru care se spune an de an. Parca data trecuta totusi ziceau de un iulie ploios :)))) Nu putem lua in calcul ce se zice.In estimarile astea e doar pura nimereala.Vedem noi ce va fi, nici la o vara ca anul trecut nu se astepta nimeni, ci tot la canicula :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Vara 2015
MesajScris: Sâm Iun 20, 2015 11:29 pm 
Unele zile cum sunt astea de acum pot crea impresia că iunie nu e tocmai caldă dar îmi amintesc fierbinţeala de aer de acum o săptămână de la Halba Iulia, atunci ziceai că e ca dracu de cald.
Acu s-a întors roata dar dacă faci calculul cu mediile vedem un +2 sau mai mult faţă de media climatică de reper. Chestia asta cu abateri pozitive de 2-3 grade înseamnă medii de 24-25 de grade în iulie şi august şi cum zicea madam Florinela pot fi 2-3 zile de 35-40 şi se linişteşte treaba sau 10 de 25 noaptea şi 35 ziua şi atunci chiar e naşpa cu medii zilnice de 30 de grade.


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Vara 2015
MesajScris: Sâm Iun 20, 2015 11:47 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mar Feb 21, 2012 12:49 am
Mesaje: 14400
Localitate: Bumbesti-Jiu
Ca va fi o vara calda asta e ceva normal pentru secolul 21 pentru ca o vara cu abatere termica negativa nu a mai fost de vreo 18 ani, mai ales daca ne raportam la media 1961-1990 care a cuprins acele veri atipic de racoroase din perioada 1976-1984.Chiar nu am habar cum a putut sa se realizeze atunci o circulatie sa creeze astfel de veri.In romania verile sunt calde prin definitie( de aia si in popor luna iulie e luna lui cuptor) ca doar nu suntem in taiga.Mai ales in Campia Romana verile sunt demne de climat aproape subtropical.Ideea e sa mai traga si cate o ploaie in mod regulat, dar daca ne uitam la cate statii au in iulie si august medii de precipitatii de maxim 50 mm in iulie si august, ne facem o idee cum sta treaba.Daca in cea mai mare parte a teritoriului ar cadea in mod normal in jur de 100 mm per fiecare luna de vara, atunci ar fi alta treaba, dar valorile astea devin o regula doar in verile mai umede :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Iun 21, 2015 12:41 am 
Neconectat
EF-5
EF-5
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 26, 2008 1:00 pm
Mesaje: 25273
Localitate: Slatina OT
Eu cred ca 2015 va fi sora lui 2005, daca nu la inundatii, atunci la temperaturi. :lol: Va dati seama ca doresc sa ma insel. :mrgreen:

Hmm, imi amintesc cu drag acum ce val de frig a fost la final de iunie si inceput de iulie 2011, apoi s-a dat pe brazda.

_________________
A venit Ursula, zeita din UE, sa-si primeasca rima.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Vara 2015
MesajScris: Dum Iun 21, 2015 9:30 am 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mar Feb 21, 2012 12:49 am
Mesaje: 14400
Localitate: Bumbesti-Jiu
Vara asta e aproape exclus sa fie umeda, poate doar localizat si asta pentru ca jetul tinde sa se mentina departe, in rest daca va fi pe medie va fi mare lucru.La temperaturi nu cred ca va fi nici macar ca anul trecut, nici pomeneala ca 2005.Sa vedem ce summer NAO avem, e tipic perioadei iulie-august :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Vara 2015
MesajScris: Lun Iun 22, 2015 2:22 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mar Feb 21, 2012 12:49 am
Mesaje: 14400
Localitate: Bumbesti-Jiu
Merita acordata un pic de atentie catre comportamentul NAO in timpul verii, unul foarte diferit de cel de iarna.Studiile au aratat diferente semnificative in regimul precipitatiilor si temperaturilor in Europa in functie de fazele acestui parametru, definitoriu in special in iulie-august si mai putin in iunie.

1.Faza pozitiva a NAO.Aceasta faza se traduce prin persistenta unor campuri de presiune ridicata in vestul si nordul Europei, mai cu seama pe Arh.Britanic si Scandinavia, cu vreme anormal de calda si precipitatii deficitare, si un camp de presiune scazuta in nordul Italiei, Peninsula Balcanica, Romania si vestul Turciei si uneori chiar sudul Ucrainei si partea central-estica a continentului, aceste zone carcaterizandu-se prin precipitatii excedentare.Masele de aer racoroase si umede circula la periferia anterioara a Anticiclonului Azoric catre Marea Mediterana unde se genereaza frecvent cicloni.De aici avem noi furtuni frecvente, atat prefrontal cat si odata cu fronturile propriu-zise si ploi torentiale pe arii extinse, uneori in cantitati foarte mari, generatoare si de inundatii.Temperaturile sunt in jurul normelor climatologice si chiar sub.

Exemplu

Imagine

2.Faza negativa a NAO.Aceasta faza se traduce prin persistenta campului de presiune scazuta in vestul si nordul, nord-vestul Europei si camp de presiune ridicata in partea de sud-est a Europei.Pe partea anterioara a depresiunilor Atlantice este antrenata o masa de aer deosebit de calda dinspre nordul Africii, iar asta se soldeaza cu temperaturi caniculare fix in regiunile care sunt plouate bine in faza pozitiva.Asta e faza care ne aduce noua secetele severe si canicula prelungita vara, bineinteles in functie de cat timp persista aceasta faza.Ploile prefera de aceasta data vestul si nordul, nord-vestul Europei, dar de multe ori si partea central-vestica a acesteia, in timp ce in rest uscaciune si maxime ridicate si foarte ridicate.

Exemplu

Imagine

Cam asta ar fi esentialul in toata treaba asta, din propria mea interpretare.Pentru studii mai aprofundate, se gasesc destule materiale pe net ce apartin cercetatorilor de specialitate :)

http://www.knmi.nl/publications/fulltex ... 001301.pdf


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Iun 22, 2015 5:33 pm 
Neconectat
EF-5
EF-5
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 26, 2008 1:00 pm
Mesaje: 25273
Localitate: Slatina OT
Este fix invers fatza de iarna? Eu stiam ca iarna NAO pozitiv inseamna soare si 20 de grade sau ceata/stratusi, NAO negativ inseamna ninsori, viscole si ger. Deci chiar nu ar strica sa fie NAO negativ tot timpul ca sa avem ambele extreme vara/iarna. :lol: :twisted:

2012-un an cu persistenta fazei negative? In iunie cand a inceput marea canicula de 3 luni, iceage spunea de un frumos blocaj omega, nu uit aceasta notiune. :) Cica si 2005 a avut blocaj omega, insa cu totul invers amplasat fatza de 2012. In 2012 ploile diluviene gen 2005 ar fi fost mult mai la est de Romania.

De obicei faza in care incepe vara persista pana la finalul verii, exceptie facand 2007 cand s-a inversat in august, asa spera supercell in 2012 ca august aduce schimbare dar nu, schimbarea venind in octombrie. :twisted:

2014 si 2015-2 veri cu NAO pozitiv, clar. :mrgreen:

_________________
A venit Ursula, zeita din UE, sa-si primeasca rima.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Vara 2015
MesajScris: Lun Iun 22, 2015 5:44 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mar Feb 21, 2012 12:49 am
Mesaje: 14400
Localitate: Bumbesti-Jiu
Daca vremea ar fi cum vrei tu, atunci Romania ar fi o stepa uscata, o tara urata stil Mongolia de exemplu din care eu m-as fi mutat demult :))))Ca atare, nu iau in calcul preferintele tale decat alea pentru iarna :mrgreen:

De obicei cum incepe vara cam asa o tine, iar exceptiile nu sunt prea multe.Dupa 2000, verile 2002, 2005 si 2007 ar fi exceptiile la nivelul Romaniei.Regional, astfel de diferente au mai fost si in alti ani.De exemplu, In Oltenia, vara trecuta in primele 2, 3 saptamani in nici un caz nu prevestea ca vor urma precipitatii deosebite cantitativ, mie pana in 18 iunie imi cam pierise cheful dupa 15 zile de circulatie de nord-vest in iunie si inca vreo 10 la sfarsit de mai.Ma asteptam la o seceta foarte naspa.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 52 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Termeni şi condiţii
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
phpBB SEO