forum meteorologie, starea vremii, climatologie

Partners

Portal meteorologie   Galerie meteo   Meteo chat   Model WRF-RoMetEx   RSS  
Acum este Vin Mar 29, 2024 7:45 am

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Vremea in Retezat (11-12 iulie 2009)
MesajScris: Mar Iul 07, 2009 11:18 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Joi Dec 27, 2007 1:00 pm
Mesaje: 6257
Localitate: Giroc (TM)
O sa merg 2 zile in Retezat week-end-ul acesta intr-o drumetie cu cortul in care planuim sa atingem Lacul Bucura si Vf. Retezat.
Deocamdata GFS-ul prezinta destul de rau situatia... Instabilitate, convectie si vant puternic (mai ales in zonele inalte de munte), in acele zile aflandu-ne intr-o zona de cuplaj dintre un anticiclon pozitionat deasupra Europei Centrale si un ciclon cu centrul deasupra Turciei.
In conditiile circulatiei vestice mai ales versantul nordic al Retezatului (cel pe care o sa fim noi) va fi cel mai expus atat la vant cat si la dezvoltarea formatiunilor noroase prin convectie orografica, iar caderea unor cantitati importante de precipitatii nu e exclusa.
Sper ca rularile din apropierea week-end-ului sa vina cu vesti mai bune pentru mine!

M-as bucura sa aflu si parerea voastra despre care va fi situatia si va voi povesti cum a fost vremea in realitate dupa ce ma intorc!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Vremea in Retezat (11-12 iulie 2009)
MesajScris: Joi Iul 09, 2009 2:57 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Feb 20, 2008 1:00 pm
Mesaje: 5908
Localitate: Bucuresti
Tot ce spui mi se pare adevarat, mai putin totusi ideea de vant puternic; deasupra nivelului de 1500m cred ca vantul va mai diminua, pentru ca la 500 hPa avem circulatie inversa sambata si un ochi de calm duminica. Nu cred deci sa prindeti viteze mai mari de 10 m/s, decat poate sub Cb, in averse.
GFS nu arata cantitati foarte mari, s-ar putea pana la urma sa fie intervale fara precipitatii in prima parte a zilelor, atat sambata cat si duminica


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Vremea in Retezat (11-12 iulie 2009)
MesajScris: Joi Iul 09, 2009 7:23 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Joi Dec 27, 2007 1:00 pm
Mesaje: 6257
Localitate: Giroc (TM)
Merci iceage!
Vad ca rularea GFS de azi de la ora 12:00 UTC, atat de pe "wunderground.com", cat si de pe "skystef.be" arata sanse mari de ploaie mai ales in prima jumatate a zilei de sambata, dar vreme mult mai buna apoi, cand vom intra treptat sub influenta anticiclonului ce se va dezvolta deasupra Europei Centrale. (Sigur aversele o sa fie posibile oricand!)
Temperatura in schimb va marca o scadere. Conform "meteocenter.eu" temperatura de la altitudinea corespunzatoare presiunii de 850 mb va scadea deasupra Retezatului de la aprox. 10 grade in dimineata de sambata, pana la 3-5 grade in noaptea de sambata spre duminica. Daca totul merge conform planului voi masura minima din cea de-a doua noapte de pe malul Lacului Bucura (2040 m).


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Vremea in Retezat (11-12 iulie 2009)
MesajScris: Mie Iul 22, 2009 11:48 am 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Joi Dec 27, 2007 1:00 pm
Mesaje: 6257
Localitate: Giroc (TM)
Cu ceva intarziere din lipsa de net sa va spun cum a fost in Retezat.
A plouat peste 90% din timp cat timp am fost pe munte (sambata 11.07.09; ora 7:00 - duminica 12.07.09; ora 15:00). Cantitatea acumulata a fost destul de importanta. Nu am mai reusit sa facem traseul la care ne gandisem (cab. Pietrele, Lacul Bucura si Vf. Retezat) si ne-am limitat la a ramane la cab. Pietrele si a uraca pana la lacul Gales (1990 m).
Temperatura a fost in jur de 10 grade.
Desi am avut parte de cel mai ud week-end de pana acum la munte, una peste alta a fost o aventura frumoasa.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Vremea in Retezat (11-12 iulie 2009)
MesajScris: Mie Iul 22, 2009 12:39 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Feb 20, 2008 1:00 pm
Mesaje: 5908
Localitate: Bucuresti
ma bucur sa aud ca te-ai intors cu bine - de mai mult ori am vrut sa dau alarma pe forum :) dar mi-am zis ca daca era ceva se auzea la stiri :wink:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Vremea in Retezat (11-12 iulie 2009)
MesajScris: Joi Iul 23, 2009 11:17 am 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Joi Dec 27, 2007 1:00 pm
Mesaje: 6257
Localitate: Giroc (TM)
Merci pentru grija!
Putea sa fie si mai rau, dar nu am riscat mai mult decat era cazul si totul s-a terminat cu bine. :)
Nici macar n-am racit! :mrgreen:


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Termeni şi condiţii
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
phpBB SEO