forum meteorologie, starea vremii, climatologie

Partners

Portal meteorologie   Galerie meteo   Meteo chat   Model WRF-RoMetEx   RSS  
Acum este Vin Mar 29, 2024 7:45 am

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 898 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Statii meteo personale
MesajScris: Dum Iul 28, 2019 12:17 am 
Cred că mulți posesori de stații s-au împăcat cu ideea cifrelor fără zecimale și nu s-au mai uitat pe wunderground, poate doar din întâmplare. Și eu intru extrem de rar. Dacă nu citeam mesajul tău habar nu aveam că totul a revenit la normal. Normal, îmi pare bine, revenirea la normalitate nu ar trebui să fie ceva ieșit din comun, Andrei are dreptate.


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Statii meteo personale
MesajScris: Lun Iul 29, 2019 12:49 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Vin Iun 20, 2008 1:00 pm
Mesaje: 15893
Localitate: cluj
ALTA VIATA !!! :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Statii meteo personale
MesajScris: Lun Iul 29, 2019 12:50 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Vin Iun 20, 2008 1:00 pm
Mesaje: 15893
Localitate: cluj
Andrei87 scrie:
Pai nu vad de ce ne-am bucura pentru normalitate. :)

Man, tu nu vezi in ce lume traim...:(


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Statii meteo personale
MesajScris: Mie Sep 18, 2019 12:28 am 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Joi Dec 27, 2007 1:00 pm
Mesaje: 6257
Localitate: Giroc (TM)
Azi (ma rog ieri, ca am trecut de miezul noptii) mi-am dezinstalat statia meteo Bresser care transmitea date pe wunderground.
M-am tot gandit in ultimul timp si am ajuns la concluzia ca mult mai interesant ar fi sa o mut la Novaci.

In Timisoara si pe o raza de 10 km in jurul orasului sunt cel putin 5 statii personale, plus statia de la aeroport, plus cea oficiala a ANM.
Deci cu sau fara statia mea zona e acoperiata destul de bine. In plus, fiind instalata deasupra acoperisului blocului la etajul 3, statia mea inregistra in medie minime cam cu 1°C mai mari decat cele oficiale, iar in primele ore ale noptii temperaturi chiar si cu 2-3°C mai mari.
De exemplu, media lunii august 2019 la statia mea a fost de 25.1°C in timp ce la ANM 24.4°C.

In Gorj sunt momentan doar 2 statii pe wunderground si niciuna in zona de sub munte (una e la Targu Jiu si una la Ticleni).
Pana la final de octombrie (cel tarziu) intentionez sa ajung pe la Novaci si sa o instalez.

Revin apoi cu noul link wunderground si cateva poze cu locatia. :wink:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Statii meteo personale
MesajScris: Mie Sep 18, 2019 6:40 am 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Vin Iun 20, 2008 1:00 pm
Mesaje: 15893
Localitate: cluj
O idee foarte bună.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Statii meteo personale
MesajScris: Sâm Oct 12, 2019 7:49 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Joi Dec 27, 2007 1:00 pm
Mesaje: 6257
Localitate: Giroc (TM)
Azi statia meteo a fost instalata cu succes la Novaci:
Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Datele se pot consulta de aici:
https://www.wunderground.com/dashboard/pws/INOVAC1

_________________
Conditii meteo live:
- Novaci (GJ)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Statii meteo personale
MesajScris: Dum Oct 13, 2019 1:46 am 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36951
Localitate: Bistrita
Felicitari! Cam aproape de casa, dar banuiesc ca nu prea aveai spatiu pe acolo.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Statii meteo personale
MesajScris: Dum Oct 13, 2019 2:12 pm 
E clar că ziua vei avea temperaturi ceva mai măricele dar dimineața va fi interesant.
Ne raportăm la Polovragi și vom vedea care vor fi diferențele. Văd că la ora asta sunt peste 21 de grade și la Polovragi.


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Statii meteo personale
MesajScris: Lun Oct 14, 2019 1:42 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Joi Dec 27, 2007 1:00 pm
Mesaje: 6257
Localitate: Giroc (TM)
Andrei87 scrie:
Felicitari! Cam aproape de casa, dar banuiesc ca nu prea aveai spatiu pe acolo.

Merci. :)
Am cautat sa o instalez in cel mai aerisit loc din gradina. Casa e cam la 9 m N-E de senzori, iar la alti 15 m spre S-E e casa vecinilor. Influenta lor cred ca e totusi minima. In rest e doar vegetatie in imprejurimi.
Oricum soarele ajunge la senzori in perioada asta a anului de la 09:00 pana la 18:00 (deci se pierde cam o ora la rasarit si o ora a apus).

Senzorii sunt, dupa cum se vede si in poze, la vreo 2.5 m de sol, deci foarte aproape de inaltimea regulamentara pentru temperatura.
La acea inaltime am sacrificat pe de alta parte din acuratetea vitezei vantului, dar oricum ne vom putea face o idee destul de buna si deaspre vant.

eugenraduoradea scrie:
E clar că ziua vei avea temperaturi ceva mai măricele dar dimineața va fi interesant.
Ne raportăm la Polovragi și vom vedea care vor fi diferențele. Văd că la ora asta sunt peste 21 de grade și la Polovragi.


Fata de Polovragi aici la Novaci am observat ca ieri (cel putin) atat minimele cat si maximele au fost mai ridicate:
- Polovragi: 7.9°C / 22.9°C
- Novaci: 10.6°C / 23.5°C

Desi altitudinea e similara, conditiile dintre cele doua locatii nu sunt totusi identice:
- statia din Polovragi e situata intr-o zona de lunca pe cursul Oltetului, la aproximativ 1 km de la iesirea acestuia din chei, ceea ce ii aduce un aport de aer rece suplimentar.
- statia mea din Novaci este pe versantul sudic chiar la baza muntelui si dupa cum au evoluat temperaturile in ultimele 2 nopti cred ca in anumite conditii beneficiaza si de efectul de foehn. Cu briza de munte, in ultimele 2 nopti temperatura s-a mentinut aproape constanta, iar umiditatea a tot scazut.

Inca e devreme sa trag concluzii, dar dupa primele 2 zile de functionare cam asta am observat. :)

_________________
Conditii meteo live:
- Novaci (GJ)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Statii meteo personale
MesajScris: Lun Oct 14, 2019 10:21 pm 
Eu deja te-am băgat la observaţii personale, am văzut pe google street view unde e casa, cam ce e prin împrejurimi, oricum e interesant.
După o perioadă mai îndelungată de funcţionare vom putea face nişte comparaţii mai la subiect. Acolo mai e si Tg Jiu, Padeş, staţiile de lângă Petroşani, Parâng, Obârşia, Voineasa, Horezu 1550, aşa că avem la ce să ne raportăm zonal. :)
De câteva luni bune de când îmi notez toate precipitaţiile de la orele 6 UTC dimineaţa şi fac mai multe măsurători privind mediile, cantităţile, numărul de staţii unde a plouat, am învăţat poziţiile tuturor staţiilor meteo ANM, aşa că ştiu ce mişcă în fiecare regiune, plus că am fost mereu curios să aflu cum arată zonele în care sunt amplasate aceste staţii.


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Statii meteo personale
MesajScris: Vin Oct 18, 2019 12:21 am 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Joi Dec 27, 2007 1:00 pm
Mesaje: 6257
Localitate: Giroc (TM)
Merci Eugen. Ma bucur ca statia mea in noua locatie de la Novaci ti-a starnit interesul.
Sper sa ti-l pastrezi pana cand revine online.


Acum sa va povestesc pe scurt ce s-a intamplat.
La scurt timp dupa ce am luat-o pe 24 decembrie 2018 am constatat o problema:
- in cazul in care punctul de roua avea valori negative statia transmitea valorile respective spre wunderground fata semnul minus.
La prima vedere nu parea ceva asa deranjant (cine se uita la punctul de roua?!), dar iata ce "urat" apare graficul temperatura / punct de roua intr-o zi cu valori in realitate negative:
Imagine

Iar acum incepe povestea:
- prima data i-am contactat pe cei de la magazinul din Timisoara de unde am luat statia si le-am descris problema. Mi-am dat seama rapid insa ca nici nu prea au habar ce e punctul de roua si mi-au recomandat ca mai bine sa ma adresez direct producatorului
- Am scris la producator in Germania (Bresser) pe la inceputul lui ianuarie
- Mi-au raspuns ca intr-adevar e o problema generala a acestui model de statie (7002560) si ca au in lucru o noua versiune de firmware
- Dupa mai multe mail-uri cu intrebari din partea mea si raspunsuri din partea lor ca "working hard" noua versiune de firmware a devenit disponibila pe 06 iunie 2019
- Am urmat bucuros intocmai instructiunile de instalare si am considerat ca problema a fost rezolvata, insa nu prea am avut cum sa testez peste vara
- Acum toamna, odata cu racirea vremii, am constatat dezamagit ca problema nu s-a rezolvat
- Le-am scris din nou celor de la Bresser si dupa ce au mai testat cateva zile au constatat ca si update-ul la care lucrasera 5 luni si il lansasera in iunie e tot gresit
- Mi-au mai trimis ei chiar azi pe mail 2 fisiere care ziceau ca ar contine o versiune de pre-lansare a firmware-ului bun, dar n-a mers sa le incarc pe statie nici cu forta
- Asa ca am ajuns la solutia pe care speram sa o pot evita - expedierea statiei in Germania

Sper sa o primesc inapoi sanatoasa in vreo doua saptamani ca sa ne putem juca in continuare cu ea.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Statii meteo personale
MesajScris: Vin Oct 18, 2019 7:49 am 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36951
Localitate: Bistrita
Pai ei voiau sa peticeasca statiile, sa corecteze o problema de hardware prin software? Ntz ntz


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Statii meteo personale
MesajScris: Vin Oct 18, 2019 10:23 am 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Joi Dec 27, 2007 1:00 pm
Mesaje: 6257
Localitate: Giroc (TM)
Pana la urma tot o problema de software trebuie sa fie, punctul de roua fiind calculat de statie pe baza informatiilor (corecte) masurate de senzorii de temperatura si umiditate, dar nu inteleg de ce nu au reusit sa puna la punct o solutie de atata timp. Mai ales ca au recunoscut ca e o problema generala a acestui model.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Statii meteo personale
MesajScris: Vin Oct 18, 2019 3:05 pm 
Se pare că stațiile La Crosse nu au această problemă și au scos și ei o stație meteo cu conectare la router via wifi.
La Bresser am observat o ciudățenie, senzorul de temperatură arată o temperatură cu aproximativ 1 grad mai mică decât e în realitate.
Când vechitura mea mă va lăsa baltă s-ar putea ca să iau tot un model La Crosse. http://en.lacrossetechnology.fr/P-5-A1-WS6867.html


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Statii meteo personale
MesajScris: Vin Noi 15, 2019 8:31 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Joi Dec 27, 2007 1:00 pm
Mesaje: 6257
Localitate: Giroc (TM)
Dragilor, dupa o pauza de aproape o luna, multe mail-uri, asteptat dupa curieri si muulta rabdare, statia mea meteo de la Novaci e de astazi din nou online.

Abia astept ca vremea sa devina din nou mai interesanta si sa urmarim impreuna ce masoara.

https://www.wunderground.com/dashboard/pws/INOVAC1

_________________
Conditii meteo live:
- Novaci (GJ)


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 898 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Termeni şi condiţii
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
phpBB SEO