forum meteorologie, starea vremii, climatologie

Partners

Portal meteorologie   Galerie meteo   Meteo chat   Model WRF-RoMetEx   RSS  
Acum este Joi Mar 28, 2024 10:54 am

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 283 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 19  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Aug 21, 2020 1:25 pm 
Neconectat
EF-5
EF-5
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 26, 2008 1:00 pm
Mesaje: 25211
Localitate: Slatina OT
Felicitari, sa-ti traiasca.

_________________
A venit Ursula, zeita din UE, sa-si primeasca rima. UE se va scinda pana in 2040.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cold air pools in Romania: masuratori, noi descoperiri e
MesajScris: Mie Sep 16, 2020 10:30 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36951
Localitate: Bistrita
Am recuperat datele pentru sezonul cald din dolina Barisca din Codru Moma (650m). Din cauza umiditatii ridicate, a solului inca acoperit de cenusa si a ierbii de un verde inchis (albedo scazut) nu s-a intamplat nimic spectaculos, dar cu toate astea am avut din nou inghet destul de serios in iulie si din nou sub recordul national pe aceasta luna. Din datele analizate pe indelete pot conclude ca in aproape fiecare zi cu potential bun s-a lasat ceata: temperatura a cazut foarte abrupt dupa apus si a ajuns rapid la punctul de roua, iar apoi a fost stagnare, scadere foarte usoara sau crestere foarte usoara pana la rasarit.

Am resetat loggerul si l-am pus sa inregistreze la 10 minute, ceea ce mi-ar oferi date pana pe la final de aprilie. As fi vrut sa il pun la 5 minute, dar m-am gandit ca cine stie ce restrictii mai baga idiotii astia si nu voi putea sa il recuperez mai repede. Oricum de la 5 la 10 minute nu pierd mare lucru, 0,1, poate 0,2 grade la minima.

Am mai pus un logger si pe o culme cu 80 de metri deasupra fundului dolinei (46.457995,22.358614), pentru a vedea efectiv inversiunea locala. Cu siguranta va inregistra temperaturi mai scazute decat Dumbravita, pentru ca desi e pe un deal, inca se afla in interiorul platoului carstic Vascau. Insa am vrut o comparatie cu propriile date. Puteam sa il amplasez pe un deal mai inalt, dar eram in criza de timp, iar asta ar fi insemnat de asemenea o diferenta prea mare de nivel pentru o comparatie corecta.

Am aruncat in comparatie Dumbravita de Codru pentru analiza amplitudinilor termice zilnice si Miercurea Ciuc, pentru a vedea cum se compara cu cea mai rece statie de ses din Romania, care din intamplare este situata la aceeasi altitudine. De data asta nu a facut Ciucul de rusine decat in cateva zile pe parcursul intregului sezon, in rest in zilele senine diferenta fiind sub 5 grade.

Iunie

Imagine

Iulie

Imagine

August

Imagine

Septembrie

Imagine

Dolinele Boitos si Arinda vazute dinspre sud. Printre cele mai spectaculoase peisaje carstice din tara, intr-o zona putin cunoscuta si aproape deloc frecventata de turisti, desi Moneasa e foarte aproape. Sper sa ramana asa. :)

Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cold air pools in Romania: masuratori, noi descoperiri e
MesajScris: Sâm Oct 17, 2020 2:02 am 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36951
Localitate: Bistrita
Voi posta aici câteva date statistice de la Humpleu între 2014-2017, când un belgian a făcut măsurători acolo.
Vor exista o mulțime de tabele pentru fiecare lună - în principal în scopuri de arhivare.

Aspecte esențiale ale sezonului 2014-2015:

- temperatura minima zilnică cea mai scăzută: -41,5 C (estimată) pe 7 ianuarie, limita de înregistrare a loggerului era de -40 (grafic în partea de jos a acestui post)
- temperatura maximă zilnică cea mai scăzută: -20,1 C pe 31 decembrie
- temperatura medie zilnică cea mai scăzută: -33,1 C 8O pe 31 decembrie
- cea mai mare inversiune: 23,9 C pe 7 ianuarie (calculată folosind stația Roșia Montană, la o altitudine similară tot in Apuseni, pe varf munte)
- cea mai mare amplitudine zilnică: 28,8 C pe 1 ianuarie (-31,3 min, -2,5 max)
- cea mai mare diferență la temperaturi minime fata de Miercurea-Ciuc 15,6 C pe 5 ianuarie (-24,0 vs -8,4)

Cu bold sunt toate valorile extreme, fie pozitive, fie negative, pentru întregul interval de măsurare.

Octombrie 2014

Imagine

Noiembrie 2014

Imagine

Decembrie 2014

Imagine

Ianuarie 2015

Imagine


31 decembrie, mersul temperaturii după prânz. -36 C la 50 de minute după apus, cu potențialul de a cobori la -45 pe dimineata dacă toată noaptea era senină. Din păcate, norii au venit din NV după aceea...

Imagine

Graficul din 7 ianuarie. O lipsa de date de 3,5 ore când temperatura a scăzut sub -40. E safe sa presupun o temperatură minima de -41,5 judecand dupa curba de temperatură anterioară.

Imagine


Ultima oară modificat de Andrei87 pe Sâm Oct 17, 2020 2:37 am, modificat de 2 ori în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cold air pools in Romania: masuratori, noi descoperiri e
MesajScris: Sâm Oct 17, 2020 2:08 am 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36951
Localitate: Bistrita
2015-2016:

- temperatura minima zilnică cea mai scăzută: -39,7 C pe 20 ianuarie
- temperatura maximă zilnică cea mai scăzută: -22,1 C pe 3 ianuarie
- temperatura medie zilnică cea mai scăzută: -29,4 C pe 3 ianuarie
- cea mai mare inversiune: 25,7 C pe 20 ianuarie
- cea mai mare amplitudine termica zilnică: 31,2 C pe 20 ianuarie (-39,7 min, -8,5 max)
- cea mai mare diferență la temperaturi minime fata de Miercurea-Ciuc: 23,6 C 8O pe 18 ianuarie (-35,0 vs -11,4, posibil înnorat la Ciuc în acea zi). Oricum, temperatura minimă din acel sezon la Ciuc a fost de -20,3 C, deci o performanță superbă a Humpleului în acest sezon: a avut o temperatură minima cu aproape 20 C mai mică decât minima absoluta de la Ciuc. :mrgreen:

Octombrie 2015

Imagine

Noiembrie 2015

Imagine

Decembrie 2015

Imagine

Ianuarie 2016

Imagine

Februarie 2016

Imagine

Martie 2016

Imagine

Aprilie 2016

Imagine

Mai 2016

Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cold air pools in Romania: masuratori, noi descoperiri e
MesajScris: Sâm Oct 17, 2020 2:13 am 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36951
Localitate: Bistrita
2016-2017:

- temperatura minima zilnică cea mai scăzută: -38,6 C pe 10 ianuarie
- temperatura maximă zilnică cea mai scăzută: -17,7 C pe 7 ianuarie
- temperatura medie zilnică cea mai scăzută: -28,4 C pe 10 ianuarie
- cea mai mare inversiune: 26,2 C pe 20 ianuarie
- cea mai mare amplitudine termica zilnică: 28,7 C pe 14 februarie (-29,2 min, -0,5 max)
- cea mai mare diferență la temperaturi minime fata de Miercurea-Ciuc: 23,3 C pe 15 ianuarie (-29,4 vs -6,1)
- altele: o temperatură minimă interesantă de -25 C pe 15 noiembrie

Iunie 2016

Imagine

Iulie 2016

Imagine

August 2016

Imagine

Septembrie 2016

Imagine

Octombrie 2016

Imagine

Noiembrie 2016

Imagine

Decembrie 2016

Imagine

Ianuarie 2017

Imagine

Februarie 2017

Imagine

Martie 2017

Imagine

Aprilie 2017

Imagine

Mai 2017

Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cold air pools in Romania: masuratori, noi descoperiri e
MesajScris: Sâm Oct 17, 2020 2:19 am 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36951
Localitate: Bistrita
Highlights all-time în Humpleu:

- temperatura minima zilnică cea mai scăzută: -41,5 C pe 7 ianuarie 2015
- temperatura maximă zilnică cea mai scăzută: -22,1 C pe 3 ianuarie 2016
- temperatura medie zilnică cea mai scăzută: -33,1 C pe 31 decembrie 2014
- cea mai mare inversiune: 26,2 C pe 20 ianuarie 2017
- cea mai mare amplitudine termica zilnică: 31,2 C pe 20 ianuarie 2016 (-39,7 min, -8,5 max)
- cea mai mare diferență la temperaturi minime fata Miercurea-Ciuc: 23,6 C pe 18 ianuarie 2016 (-35,0 față de -11,4)
- cea mai mică medie a unei luni: -17,4 C, media din ianuarie 2017. Baisoara a avut o medie cu aproape 11 grade mai ridicata, -6,5.

Altele:

- 27 de zile cu temperaturi negative în aprilie 2017
- 19 zile cu temperaturi negative în septembrie 2016
- 10 zile cu temperaturi negative în august 2016
- 7 zile cu temperaturi negative în iulie 2016
- aprox 260 de zile cu inghet in perioada de 12 luni iunie 2016 - mai 2017 :!: Baisoara, situata la aceeasi altitudine, a avut doar 144 de zile cu inghet in acelasi interval, aproape de 2 ori mai putin.
- 23 de zile cu inghet in vara 2016
- 42 de zile cu inghet in perioada iunie-septembrie 2016. Nicio zi cu inghet la Baisoara in acelasi interval. :!:
- 90 de zile cu inghet in jumatatea calda a anului 2016 (15 aprilie - 15 octombrie). Asta mi se pare incredibil, o zi din doua in sezonul cald a avut inghet...


P.S: poate suna un pic ciudat textele de mai sus, dar am postat initial in engleza pe forumul de pasionati de frig in doline, si i-am dat apoi cu google translate ca era prea mult de rescris. :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cold air pools in Romania: masuratori, noi descoperiri e
MesajScris: Sâm Oct 17, 2020 12:06 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Joi Iun 18, 2015 12:00 am
Mesaje: 3110
Localitate: București, S2
Excelentă treabă. -41.5 e ceva remarcabil.

_________________
Jucatorii de tenis se impart in doua categorii, PETE SAMPRAS si restul.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cold air pools in Romania: masuratori, noi descoperiri e
MesajScris: Sâm Oct 17, 2020 1:31 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Dec 24, 2008 1:00 pm
Mesaje: 10687
Localitate: Bucuresti
N-as fi crezut ca sunt posibile temperaturile astea intr-o zona din Romania.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cold air pools in Romania: masuratori, noi descoperiri e
MesajScris: Dum Oct 18, 2020 11:47 am 
Neconectat
Mr. Green
Mr. Green
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 30, 2006 1:00 pm
Mesaje: 9972
Super, nea Andrei! :!:

Oare cate grade se inregistrau in dolinele astea, atunci cand la Bod s-a atins minima de -38.5oC? -50 de grade, sub -50?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cold air pools in Romania: masuratori, noi descoperiri e
MesajScris: Dum Oct 18, 2020 12:45 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36951
Localitate: Bistrita
Multumesc. :)
As zice ca undeva intre -45 si -50, sub -50 ar fi fost posibil in 1929 doar, insa atunci campul baric arata destul de favorabil pt vant si/sau nori.

Totusi, in conditii exceptionale, nu as exclude -50 chiar si cu o temperatura mai ridicata la 850 mb, adica vreo -20. La Grunloch in Austria la o altitudine similara cu Humpleu si o topografie asemanatoare, recordul e -53 (februarie 1932).

Iarna asta o sa ma concentrez pe despresiunile deschise din Orientali, sa vad care e cea mai rece locatie sub 800m si peste 800m. Maine ma duc sa pun niste loggere la Vatra Dornei (790m) si in covata Lucinei (1150m). Din ce am analizat pana acum, acel loc la iesirea din Vatra Dornei spre est ar fi singurul sub 800m care ar putea fi mai rece decat Ciuc si Intorsura. Desi ar mai putea fi o locatie buna in depr Giurgeu, la Voslabeni. Sa vad, poate reusesc si niste masuratori live acolo prin noiembrie.

La un moment dar o sa cercetez poate si dolinele din zona Fundata, singurele bazine inchise din jumatatea estica a tarii. Desigur cu exceptia Sf Ana, dar m-am lamurit cu asta, se creaza inversiuni acolo insa nu sunt prea puternice.

Voi mai pune un logger si in depresiunea de la Carpinenii, la 990m, sa vad daca e cumva mai rece decat Lucina. Pe satelit cat si topografic arata excelent, doar cu o scurgere foarte ingusta spre nord.

Nu ma astept la surprize mari, fiind tot bazine deschise, insa si un 3-5 grade diferenta fata de Ciuc e ceva.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cold air pools in Romania: masuratori, noi descoperiri e
MesajScris: Dum Oct 18, 2020 3:44 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Joi Iun 18, 2015 12:00 am
Mesaje: 3110
Localitate: București, S2
E util, da. La Vatra Dornei lipsește o stație meteo, sigur că ANM-ul crede că zona a rămas acoperită de Poiana Stampei, dar nu e chiar același relief. Vatra e 100m mai jos, în mijloc de depresiune, m-aștept la minime mai reduse și maxime mai ridicate decît la PS. Bine, în condiții similare de cer senin, care să favorizeze răcirea radiativă.

Poate iarna asta prindem o masă siberiană, iarna 2019-2020 a fost singura fără circulație estică. Pînă și 2006-2007 a prins un scurt și slab episod siberian pe la 20 februarie.

E bine că zona din Apuseni nu depinde atit de mult de circulația estică, si aerul polar maritim își face treaba. Și măcar 50 de cm de zăpada acolo în groapă, cer senin și aia e.

P.S. Deci pe cel de la Humpleu îl lasi, da?

_________________
Jucatorii de tenis se impart in doua categorii, PETE SAMPRAS si restul.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cold air pools in Romania: masuratori, noi descoperiri e
MesajScris: Dum Oct 18, 2020 4:44 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36951
Localitate: Bistrita
Am deja loggere amplasate pt iarna in Humpleu, Poiana Vartop (langa Humpleu) si in Barisca in Codru Moma.
Abia astept sa imi vina loggerul gsm de la thingslog, o sa fac un test in Vartop sa vad daca prinde ceva ramasite de semnal 2G. In Humpleu sigur nu e, e prea adanca depresiunea si nicio antena pe vreo culme apropiata. Daca prind semnal in Vartop o sa am date live. :)
Loggerul nu a fost ieftin, 280 euro, insa fata de alte solutii asemanatoare care costa peste 600 eur, e chilipir. L-as fi putut obtine mult mai ieftin, sub 100 eur, dar am comandat un senzor special care duce la sub -40.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cold air pools in Romania: masuratori, noi descoperiri e
MesajScris: Mar Oct 20, 2020 7:53 pm 
Neconectat
-40 °C
-40 °C
Avatar utilizator

Membru din: Dum Feb 17, 2008 1:00 pm
Mesaje: 14393
Localitate: Tg-Mures
Andrei, chiar si fara sa mai scriu, sa stii ca ai toata admiratia mea pentru aceasta munca. E foarte greu si doar o pasiune nemarginita te poate face sa realizezi asemenea lucruri.

Cat despre cifre, ele sunt fara comentarii. Sunt foarte curios daca vei reusi sa prinzi semnal si sa avem ceva show live la iarna.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cold air pools in Romania: masuratori, noi descoperiri e
MesajScris: Mie Oct 21, 2020 7:32 am 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36951
Localitate: Bistrita
Multumesc frumos Sorine. Proiectul asta nu se va incheia pana nu va instala si Anm o statie intr-un astfel de loc. :mrgreen: Dar pana la realizarea acestei utopii, voi cerceta pe cont propriu toate zonele reci din tara.

Anul asta ma concentrez pe Orientali, la anul pe Meridionali (zona Fundata - Ciocanu, crovurile din Muntii Mehedinti, depresiunea aia in Arges cum urci spre Transfagaran pe dreapta, zona Fundatura Ponorului si poate si acel bazin din jud Sibiu pe care l-am analizat cu steaua).
In Orientali mai am de analizat 5-6 locuri.
In Apuseni nu am incheiat cercetarea, dar o voi face concomitent cu Orientalii si Meridionalii. Mai sunt de analizat locuri in Codru Moma, Padurea Craiului si zona catunului Damis. De Maramures se ocupa amicul de la SM Baia Mare. :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cold air pools in Romania: masuratori, noi descoperiri e
MesajScris: Mie Oct 21, 2020 7:36 am 
Neconectat
Furtuna
Furtuna
Avatar utilizator

Membru din: Joi Dec 27, 2018 12:27 pm
Mesaje: 1344
ANM nu cred ca vor pune stații, le-ar da peste cap media anuala :D


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 283 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 19  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Termeni şi condiţii
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
phpBB SEO