forum meteorologie, starea vremii, climatologie

Partners

Portal meteorologie   Galerie meteo   Meteo chat   Model WRF-RoMetEx   RSS  
Acum este Vin Mar 29, 2024 11:35 am

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 51 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Web-cam pentru statia meteo
MesajScris: Vin Apr 02, 2010 10:50 am 
Neconectat
Mr. Green
Mr. Green
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 30, 2006 1:00 pm
Mesaje: 9972
Sa fi avut o camera montata sus pe bloc care sa faca capturi la 360º.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Web-cam pentru statia meteo
MesajScris: Vin Apr 09, 2010 7:31 pm 
Neconectat
Furtuna
Furtuna

Membru din: Lun Noi 10, 2008 1:00 pm
Mesaje: 1961
Localitate: Hampshire
Microsoft webcam wide 720p-HD :idea:
A aparut si la noi ( 290 RON ). Eu nu prea vreau sa folosesc ca este pe USB si ia multe resurse din procesor.
http://news.cnet.com/8301-17938_105-10314078-1.html

_________________
flash=290,130]http://www.wunderground.com/swf/pws_mini_rf_nc.swf?station=IWEYBRID15&freq=30&units=metric&lang=EN[/flash]


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Web-cam pentru statia meteo
MesajScris: Vin Apr 23, 2010 3:11 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Feb 20, 2008 1:00 pm
Mesaje: 2761
Localitate: Resita / Timisoara
Am gasit un webcam cu rezolutie senzor de 5.12 MP ( 2560/2048 pix )http://www.emag.ro/camere_web/camera-web-a4tech-pk-333e-usb--pPK-333E la 49 RON . Raportul calitate-pret mi se pare foarte bun. Ce parere aveti de webcamul acesta?

_________________
Oană Liviu
PhD Student - West University of Timisoara, Faculty of Mathematics and Computer Science
Research Assistant - West University of Timisoara, Faculty of Mathematics and Computer Science
http://wrf.rometex.org, e-mail : liviu.oana88@gmail.com


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Web-cam pentru statia meteo
MesajScris: Vin Apr 23, 2010 3:22 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36951
Localitate: Bistrita
A4Tech e un exemplu de firma no name, dar ieftina si buna. Eu de exemplu am casti de la Panasonic, Sony, Philips (ultimele intraauriculare, la 150 RON) si nici una nu reuseste sa redea claritatea sunetului pe care il am de la A4Tech. :) Pe viitor vreau sa incerc Sennheiser.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Apr 23, 2010 4:32 pm 
Neconectat
EF-5
EF-5
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 26, 2008 1:00 pm
Mesaje: 25211
Localitate: Slatina OT
De ce nu folosesti boxe? Sunt mult mai comode. :) Si mai sanatoase pentru auz. Singurele casti pe care le am sunt de la un mp3 Iriver T60 ale lui stock, nu prea au bass. Am ascultat radio pe tren in timpul facultatii cu chestia aia mica, acum imi foloseste sa prind niste statii de radio FM care nu imi intra pe Home Theatre.

Insa in perioada early 2008-toamna 2009 le-am folosit si la calculator acasa, mai ales ca boxele erau la gazda la Bucuresti pentru PC-ul SH si TV-ul de acolo.(mutam jack-ul de la ele prin rotatie :lol: ) In toamna am revenit la boxe pe PC si de atunci urmaresc mult mai mult YouTube decat cu castile, care sunt mai obositoare. Am un vechi sistem 2:1 Genius din ianuarie 2000, e destul de bun pentru PC. Sistem 5:1 am la TV, ascult sunetul televiziunilor si al radiourilor FM numai prin el. Abia din octombrie 2009 am TV-ul de 64cm si sistemul in camera, pana atunci au fost in Living, din 2007 incoace. :evil:

Dar vreau sa testezi Sennheiser alea, am citit pe forumuri cum ca sunt cele mai performante Earbuds, "bass bun, poate chiar prea profund". Eu nu as suporta Headphones (casti de cosmonaut) mi-ar fi cald cu ele. :lol:

De la A4Tech am mousele la laptopul de la birou. Mi se stricase mouseul Lenovo si tata mi l-a luat pe asta. Este fain, cu rola de lungime a firului, tragi din ea cat ai nevoie.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Web-cam pentru statia meteo
MesajScris: Vin Apr 23, 2010 5:40 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36951
Localitate: Bistrita
Neaceasca85 scrie:
De ce nu folosesti boxe? Sunt mult mai comode. :)


fuckin neighbors :evil:
+ ceilalti ocupanti ai apartamentului in care stau...
prin anul 1 de facultate cand stateam intr-o garsoniera cu inca un baiat, mi-a zis din camera alaturata (cu usa inchisa) sa dau volumul mai incet la casti pt ca nu poate sa doarma. :mrgreen:

dar mai dau drumul si la boxe din cand in cand, asa ca sa-i sochez pe vecini :twisted:
insa daca devine o obisnuinta ma trezesc cu fuckin police pe cap


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Apr 23, 2010 5:42 pm 
Neconectat
EF-5
EF-5
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 26, 2008 1:00 pm
Mesaje: 25211
Localitate: Slatina OT
Corect, inca un avantaj al locuitului la casa- you can shake the walls with music. Eu stau la etaj si ai mei la parter, dau volumul tare si la 3 noaptea si nimeni nu aude. :twisted: Insa la bloc, atat cat am stat in facultate cat si aici cand trec pe langa ele aud numai MANELE. M-am mutat in anul 2000, exact cand ciuma asta purulenta a explodat. :mrgreen:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Web-cam pentru statia meteo
MesajScris: Vin Apr 23, 2010 5:45 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36951
Localitate: Bistrita
No way, manelele au explodat prin '95-'97, L.A. si toti loserii aia...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Apr 23, 2010 5:46 pm 
Neconectat
EF-5
EF-5
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 26, 2008 1:00 pm
Mesaje: 25211
Localitate: Slatina OT
N-am auzit asa ceva decat din toamna 2000 incoace (Offfffff viatza mea prin septembrie) incusiv LA. No way in 95-97. :|


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Web-cam pentru statia meteo
MesajScris: Vin Apr 23, 2010 5:56 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36951
Localitate: Bistrita
Nu domle, cum sa nu tii minte? Au rasarit in acelasi timp cu 3 studenti (sau suedezi), animal x si astia...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Apr 23, 2010 6:27 pm 
Neconectat
EF-5
EF-5
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 26, 2008 1:00 pm
Mesaje: 25211
Localitate: Slatina OT
Primele manele pe care le-am auzit au fost in 1998- o caseta cu unu Florin Mitroi cu sigla PRO TV pe ea (postul promotor al ciumei :twisted: ). "Uita-te uita-te doar la PRO TV; daca vrei sa castigi si cu milioanele" asa suna una din ele. Dar abia acum mi-am dat seama ca erau manele. :lol:

Am inceput sa urmaresc posturile muzicale+ ascult radio FM din 1999 incoace; pana atunci ma uitam doar la desene animate si ceva filme/seriale. Pana in 2000 am petrecut vacantele la tara, fara cablu TV sau radio FM, doar cu TVR 1 si RRA. Casete cu manele a cumparat fratele meu prin 2000 si 2001, apoi s-a lasat, a fost doar o curiozitate de-a lui fiindca se ascultau la caminul studentesc.

Cam astea ar fi cauzele pentru care ciuma purulenta nu m-a lovit decat din 2000. :mrgreen: Trei Nord-Vest da, din 1997 au aparut, dar Animal X au debutat in vara 2000 cu "N-am crezut". :D


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Web-cam pentru statia meteo
MesajScris: Vin Apr 23, 2010 6:36 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36951
Localitate: Bistrita
Mai era o formatie de 3 tipe care cantau manele, Elite sau ceva de genul...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Apr 23, 2010 9:47 pm 
Neconectat
EF-5
EF-5
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 26, 2008 1:00 pm
Mesaje: 25211
Localitate: Slatina OT
De astia cu nume de cafea nu am auzit. :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Web-cam pentru statia meteo
MesajScris: Sâm Iul 10, 2010 6:54 pm 
Neconectat
Furtuna
Furtuna

Membru din: Lun Noi 10, 2008 1:00 pm
Mesaje: 1961
Localitate: Hampshire
@CrazyFrog
Modificari webcam.
Ai scris ca ai gasit o camera web la 49 RON cu 5mp. Daca este asa este interpolat :( . Daca te uiti mai bine pe site-ul e-mag-ului ( nu am avut nici o data incredere in ei ) scrie ca rezolutia video este de 2xxx x 2xxx la fel ca cea foto. Nu se poate asa ceva. :mrgreen:
Azi am renuntat la prima camera web pusa pe wunderground. Mai bine zis este inca activa pe site dar nu puteti sa o vedeti nici unul :) .
sa trecem la discutii si poze.
Saptamana asta am probat un Genius eFace 2050AF. A doua zi am returnat-o. Fiind auto focus la orice deplasare de nori sau modificari a luminozitatii trecea in focalizare. Adica ~ 1 secunda nu vedeai nimic. Posibil sa fie buna pentru chat. Eu nu sunt pasionat de asa ceva.
Am schimbat-o cu alta tot Genius eFace-2025MF. Ambele sunt de 2mp. ( REALI ).
Acum este postata pe wunderground. Am incercat sa o pun Wide in ton cu moda. Fiind rezolutie mare a trebuit sa mai tai din ea. Site-ul nu permite sa pun ceva mare. Posibil din cauza spatiului.
- Camera Genius - 130 RON.
- Cutie de plastic cu garnitura de cauciuc - 25 RON.
- Geam taiat la " geamgerie ".
- Am lipit ( pistol cu plastic cald ) camera in interior pe o bucata de textolit fixat in suruburi.
- Am acoperit ledul albastru al camerei sa nu se reflecte in geam.
Am inchis si am fixat-o pe perete.
Chiar daca este Genius merita banii. Este plug-&-play. Neavand nevoie de drivere nici incarcarea procesorului nu este mare.


Fişiere ataşate:
DSC06565.JPG
DSC06565.JPG [ 25.81 KiB | Vizualizat de 1729 ori ]
DSC06560.JPG
DSC06560.JPG [ 37.84 KiB | Vizualizat de 1729 ori ]
DSC06576.JPG
DSC06576.JPG [ 33.46 KiB | Vizualizat de 1729 ori ]

_________________
flash=290,130]http://www.wunderground.com/swf/pws_mini_rf_nc.swf?station=IWEYBRID15&freq=30&units=metric&lang=EN[/flash]
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Web-cam pentru statia meteo
MesajScris: Sâm Iul 10, 2010 6:56 pm 
Neconectat
Furtuna
Furtuna

Membru din: Lun Noi 10, 2008 1:00 pm
Mesaje: 1961
Localitate: Hampshire
Continuare
Mai trebuie un pic focalizata

A venit si focalizarea. Mai bine nu se poate. Sunt curios cum se vede noaptea.


Fişiere ataşate:
current new.jpg
current new.jpg [ 26.73 KiB | Vizualizat de 1734 ori ]
DSC06573.JPG
DSC06573.JPG [ 42.34 KiB | Vizualizat de 1729 ori ]
DSC06575.JPG
DSC06575.JPG [ 33.65 KiB | Vizualizat de 1729 ori ]

_________________
flash=290,130]http://www.wunderground.com/swf/pws_mini_rf_nc.swf?station=IWEYBRID15&freq=30&units=metric&lang=EN[/flash]
Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 51 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Termeni şi condiţii
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
phpBB SEO