forum meteorologie, starea vremii, climatologie

Partners

Portal meteorologie   Galerie meteo   Meteo chat   Model WRF-RoMetEx   RSS  
Acum este Vin Mar 29, 2024 7:54 am

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 40 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: ENSO
MesajScris: Sâm Apr 07, 2012 6:24 am 
Neconectat
Ploaie
Ploaie

Membru din: Joi Sep 15, 2011 4:55 am
Mesaje: 580
Localitate: Darwin-Australia
Finalul LaNina, urmeaza neutral phase over the next 6 months.

http://www.bom.gov.au/climate/enso/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ENSO
MesajScris: Vin Apr 13, 2012 3:55 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Dec 24, 2008 1:00 pm
Mesaje: 10687
Localitate: Bucuresti
Din iulie se pare ca El Nino revine, conform CFS.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ENSO
MesajScris: Dum Apr 15, 2012 3:59 am 
Neconectat
Ploaie
Ploaie

Membru din: Joi Sep 15, 2011 4:55 am
Mesaje: 580
Localitate: Darwin-Australia
Modelele indica o anomalie pozitiva de 0.5 grade in medie, si pana in 1 este considerata " neutral phase":

http://www.bom.gov.au/climate/enso/moni ... nino34.gif


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ENSO
MesajScris: Dum Apr 15, 2012 10:18 am 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mar Feb 21, 2012 12:49 am
Mesaje: 14374
Localitate: Bumbesti-Jiu
Pana acum am citit diferite pareri in legatura cu ce efect ar avea El Nino asupra vremii din Europa insa situatia nu este prea clara.Voi ce pareri aveti? :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ENSO
MesajScris: Dum Apr 15, 2012 9:51 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Feb 20, 2008 1:00 pm
Mesaje: 5908
Localitate: Bucuresti
Global efectul asteptat este o crestere a temperaturii medii si a cantitatii de precipitatii (accelerarea ciclului hidrologic). Acestea insa se pot resimti foarte neuniform pe glob... este acceptat ca in iernile El Nino sunt mai frecvente blocajele, indeosebi in America de nord


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ENSO
MesajScris: Dum Apr 15, 2012 10:36 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mar Feb 21, 2012 12:49 am
Mesaje: 14374
Localitate: Bumbesti-Jiu
Am citit ca pentru Europa,in special in cazul unui El Nino mai serios se constata deplasarea activitatii ciclonice mai spre sud,tarile limitrofe bazinului mediteraneean in special avand o vreme mai umeda decat de obicei.Nu stiu cat e coincidenta faptul ca in anii ploiosi in Romania gen 2005 sau 1997 a fost si El Nino prezent,sau iarasi,in 2010.Sunt si astea chestii demne de mentionat :D


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ENSO
MesajScris: Lun Apr 16, 2012 2:07 am 
Neconectat
Ploaie
Ploaie

Membru din: Joi Sep 15, 2011 4:55 am
Mesaje: 580
Localitate: Darwin-Australia
Efectul El nino /La nina este evident in Pacificul de sud fie ca e vorba de eastern S Pacific sau de western S Pacific, cu observatia ca El nino event ( incalzirea apelor central-eastern S Pacific) produce de fapt o racire SST in zona Australiei si invers El Nina in est = warming SST in western S Pacific. Ceea ce se intampla in Atlantic este defapt un proces similar lui El Nino, dar mult mai slab...care se cheama Atlantic Nino, nu e nici o corelatie directa intre Pacific El Nino si Atlantic sea surface anomalies in Atlantic. Atlantic Nino se intalneste indeosebi in regiunea ecuatoriala, incalzirea oceanului Atlantic de est producandu-se pe fondul slabirii easterly trade winds in urma intaririi circulatiei Hadley ( Hadley cell).
Ar mai fi de mentionat si ceilalti factori climatici in Atlantic....NAO ( care e un fel de SOI aici in emisfera sudica) sau Atlantic gradient variability ( diferenta dintre SST in Atlanticul tropical de nord si cel tropical de sud) si care s-ar datora diferentelor climatice din regiune si pozitionarea Atlantic ITCZ .


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ENSO
MesajScris: Dum Mai 13, 2012 2:26 am 
Neconectat
Ploaie
Ploaie

Membru din: Joi Sep 15, 2011 4:55 am
Mesaje: 580
Localitate: Darwin-Australia
SOI pe pozitiv....let the dry begin...

http://www.bom.gov.au/climate/enso/monitoring/soi30.png


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ENSO
MesajScris: Mar Mai 29, 2012 10:52 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mar Feb 21, 2012 12:49 am
Mesaje: 14374
Localitate: Bumbesti-Jiu
http://www.rtv.net/fenomene-meteo-extre ... 29496.html

Cica ar reveni El Nino.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ENSO
MesajScris: Vin Iun 29, 2012 8:01 am 
Neconectat
Ploaie
Ploaie

Membru din: Joi Sep 15, 2011 4:55 am
Mesaje: 580
Localitate: Darwin-Australia
NWP sunt 50/50 revenire Enso ori continuare pe "neutral".

Tropical Pacific warming continues

Issued on Tuesday 19 June | Product Code IDCKGEWWOO

Although climate indicators remain at neutral (neither El Niño nor La Niña) levels, the tropical Pacific continues to slowly warm. Climate models surveyed by the Bureau suggest this warming trend will continue over the coming months, with the majority of the models indicating the tropical Pacific will approach or possibly exceed El Niño thresholds by the end of winter. No climate models favour a return to La Niña during the remainder of 2012.

Large parts of eastern Australia are usually, but not always, drier than normal in winter and spring during El Niño events.

The Indian Ocean Dipole (IOD) is currently neutral. The Bureau’s climate model indicates a possibility of a weak positive IOD event developing during winter or spring.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ENSO
MesajScris: Vin Iun 29, 2012 8:02 am 
Neconectat
Ploaie
Ploaie

Membru din: Joi Sep 15, 2011 4:55 am
Mesaje: 580
Localitate: Darwin-Australia
http://www.bom.gov.au/climate/enso/indices.shtml


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ENSO
MesajScris: Mar Aug 28, 2012 5:58 am 
Neconectat
Ploaie
Ploaie

Membru din: Joi Sep 15, 2011 4:55 am
Mesaje: 580
Localitate: Darwin-Australia
Catre un an El Nino....

Issued on Tuesday 14 August | BOM

Climate indicators in the tropical Pacific Ocean remain close to El Niño thresholds. Although El Niño development stalled during the second half of July, over the past fortnight indicators such as the Southern Oscillation Index and trade wind strength have shown renewed trends that are consistent with the early stages of an El Niño event. Likewise, the central Pacific Ocean has continued to warm.

Climate models surveyed by the Bureau of Meteorology continue to show further warming across the tropical Pacific Ocean, with temperatures exceeding El Niño thresholds before the end of September 2012. None of the models surveyed indicate a return to La Niña conditions.

During El Niño events, large parts of eastern Australia are typically drier than normal during winter and spring, while southern Australian daytime temperatures tend to be warmer. However, El Niño does not guarantee widespread dry conditions.

The Indian Ocean Dipole (IOD) is currently neutral. Outlooks from the Bureau’s climate model indicate a neutral to weakly positive IOD is likely through the remainder of winter and spring.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ENSO
MesajScris: Lun Oct 08, 2012 11:08 am 
Neconectat
Mr. Green
Mr. Green
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 30, 2006 1:00 pm
Mesaje: 9972
Cireasa de pe tort ar fi sa se instaleze La Nina, contrar prognozelor categorice de acum cateva luni cand majoritatea modelelor vedeau o toamna si o iarna El Nino. In acest moment regiunea estica a zonei Enso este sub anomalii negative:

Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ENSO
MesajScris: Sâm Apr 11, 2015 9:40 pm 
Neconectat
Mr. Green
Mr. Green
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 30, 2006 1:00 pm
Mesaje: 9972
El Niño instalat recent, avand in vedere cele 5 "sezoane suprapuse" cu anomalii de 0,5-0,6°C in zona ecuatoriala a Pacificului (ENSO), are sanse de 70% sa continue in vara 2015 si sanse de 60% sa continue si in toamna 2015. Detalii la urmatoarele doua adrese http://climate.gov/news-features/blogs/ ... o-forecast si http://www.cpc.ncep.noaa.gov/products/a ... sodisc.pdf Dar adevaratul impact il are un El Niño, cel putin moderat, care sa persiste iarna. Altfel nu e foarte relevant, un El Niño la limita. Pe de alta parte CFS are din nou in prognoza, la fel ca anul trecut, o anomalie pozitiva mult prea ridicata. A fost outlier anul trecut, probabil va fi si acum.
O alta situatie cu care se confrunta SUA, de mai mult timp, seceta si abaterile pozitive din vest si abaterile negative din est si excedentul de precipitatii din aceasta zona, este pus pe seama unei portiuni cu abateri pozitive a apelor din estul Pacificului. http://rt.com/usa/248749-blob-pacific-c ... a-drought/
Cateva explicatii, o expunere a situatiei si asteptari pe viitor cu Ryan Maue, asociatul lui Bastardi de la Weatherbell http://www.weatherbell.com/saturday-sum ... il-11-2015


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ENSO
MesajScris: Joi Iul 09, 2015 7:57 am 
Neconectat
Mr. Green
Mr. Green
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 30, 2006 1:00 pm
Mesaje: 9972
Daca se va realiza prognoza CFS legata de intensificarea fenomenului El Nino, nu doar ca acesta va fi unul de top, printre cele mai intense inregistrate, dar si fenomenele la nivel global vor fi printre cele mai extreme.

Imagine


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 40 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Termeni şi condiţii
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
phpBB SEO