forum meteorologie, starea vremii, climatologie

Partners

Portal meteorologie   Galerie meteo   Meteo chat   Model WRF-RoMetEx   RSS  
Acum este Mar Mai 14, 2024 9:28 pm

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 24 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: SkyWatch GEOS N11
MesajScris: Dum Noi 01, 2009 3:14 am 
Neconectat
Admin
Admin
Avatar utilizator

Membru din: Mar Feb 10, 2009 1:00 pm
Mesaje: 5176
Localitate: Targu-Mures
In fiecare iarna care se respecta , la Miercurea-Ciuc se inregistreaza cel putin un -30°C . In ultimii ani eu am mai facut cete o excursie pana acolo in diminetile cele mai reci ..... Si inca o precizare : stiu o zona situata aproape de albia Oltului , intre Miercurea-Ciuc si Siculeni , unde minima termica de fiecare data este la 3-4 °C sub cea de la Miercurea-Ciuc . Din pacate nu am reusit sa ajung cand s-au inregistrat -32°C si -33°C la Ciuc . Acolo sigur s-au atins -35°C / -36°C . Pe atunci eram doar la liceu si se motivau mai greu absentele , iar in ultimii ani n-am mai avut parte de asa temperaturi scazute ..... Sper sa se revanseze la iarna :mrgreen: .


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: SkyWatch GEOS N11
MesajScris: Dum Noi 01, 2009 3:17 am 
Neconectat
Admin
Admin
Avatar utilizator

Membru din: Mar Feb 10, 2009 1:00 pm
Mesaje: 5176
Localitate: Targu-Mures
In caz de temperaturi extrem de joase as putea inlocui bateria dispozitivului de masurare cu alta protejata "la caldura" :lol: . Adevarul este ca si afisajul digital are serios de suferit in astfel de conditii , insa important este ca beteria sa functioneze .


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: SkyWatch GEOS N11
MesajScris: Dum Noi 01, 2009 2:42 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Vin Iun 20, 2008 1:00 pm
Mesaje: 15894
Localitate: cluj
http://www.tdr.ro/

o gama destul de variata de echipamente meteorologice pentru doritori...doar pretul este un mister...nespecificat... :mrgreen:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: SkyWatch GEOS N11
MesajScris: Dum Noi 01, 2009 2:44 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36981
Localitate: Bistrita
Alea nu-s pentru pus in mancare? :lol:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: SkyWatch GEOS N11
MesajScris: Dum Noi 01, 2009 2:47 pm 
Neconectat
Admin
Admin
Avatar utilizator

Membru din: Mar Feb 10, 2009 1:00 pm
Mesaje: 5176
Localitate: Targu-Mures
De la TDR am cumparat un senzor Dwyer WT-10 si am avut noroc de un model reusit , cu performante deosebite . Are eroare maxima de +/- 0,3-0,4 °C pe intervalul -40° C / + 50 °C :) .


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: SkyWatch GEOS N11
MesajScris: Dum Noi 01, 2009 2:48 pm 
Neconectat
Admin
Admin
Avatar utilizator

Membru din: Mar Feb 10, 2009 1:00 pm
Mesaje: 5176
Localitate: Targu-Mures
doodoo scrie:
http://www.tdr.ro/

o gama destul de variata de echipamente meteorologice pentru doritori...doar pretul este un mister...nespecificat... :mrgreen:

Pai este o masura de precautie ..... ca nu cumva cilientii sa paraseasca saitul cand vad preturile :lol: .


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: SkyWatch GEOS N11
MesajScris: Mie Dec 09, 2009 8:59 pm 
Neconectat
Admin
Admin
Avatar utilizator

Membru din: Mar Feb 10, 2009 1:00 pm
Mesaje: 5176
Localitate: Targu-Mures
Multumesc pentru sfaturi .
Mi-am achizitionat un WindMate 300 pana la urma .....


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: SkyWatch GEOS N11
MesajScris: Mie Dec 09, 2009 9:18 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36981
Localitate: Bistrita
Sa-l folosesti cu placere! In toate cele 4 mega-viscole care vor avea loc sezonul asta... :lol:
Din pacate vad ca eroarea de temperatura e destul de mare +/- 1,8 grade fahrenheit. Nu stiu cat inseamna in celsius dar cred ca destul de mult.
De asemenea vad ca nu are indicator de altitudine (care conteaza mai putin) sau presiune (care conteaza mai mult) fata de Geos asta.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: SkyWatch GEOS N11
MesajScris: Mie Dec 09, 2009 10:15 pm 
Neconectat
Admin
Admin
Avatar utilizator

Membru din: Mar Feb 10, 2009 1:00 pm
Mesaje: 5176
Localitate: Targu-Mures
Andrei87 scrie:
Sa-l folosesti cu placere! In toate cele 4 mega-viscole care vor avea loc sezonul asta... :lol:
Din pacate vad ca eroarea de temperatura e destul de mare +/- 1,8 grade fahrenheit. Nu stiu cat inseamna in celsius dar cred ca destul de mult.
De asemenea vad ca nu are indicator de altitudine (care conteaza mai putin) sau presiune (care conteaza mai mult) fata de Geos asta.

Merci mult ! Eu sunt cu gandul la giga-viscole si tera-viscole . Ce ai spus tu ..... mega-viscol ..... nu prea suna incurajator :( .
Cred ca am ales solutia corecta , mai ales din punct de vedere financiar .
Nu ma deranjeaza precizia mai scazuta la temperatura ..... desi este rezonabila +/- 1°C . Asta atata timp cat am deja un termometru meteorologic cu certificat si altul de buzunar ..... ambele de mare precizie ( maxim +/- 0.4°C ) . In urmatoarele zile incerc sa testez si "jucaria" aceasta . Pana in acest moment nu i-am gasit abateri mai mari de 0.5°C pe domeniul 0-40 °C . La noapte incerc si testul cu congelatorul sa vad cum se descurca la negative :lol: .
Barometru digital si grafic al variatiei de presiune am pe panoul de receptie al WS 1070 , statie pe care tocmai am dezintegrat-o :lol: .
Iar pluviometru artizanal poate oricine sa-si confectioneze :mrgreen: .

Astfel eu consider ca le am pe toate - pentru a inregistra fenomene "exceptionale" , pentru ca nu sunt interesat sa tin nici o evidenta a monotoniei :wink: .
Si WindMate 300 la un pret de 570 RON , mult mai ieftin decat exuberantul Geos N11 la 1800 RON . Pretul a fost decisiv in luarea deciziei !


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 24 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Termeni şi condiţii
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
phpBB SEO