forum meteorologie, starea vremii, climatologie

Partners

Portal meteorologie   Galerie meteo   Meteo chat   Model WRF-RoMetEx   RSS  
Acum este Sâm Iul 11, 2020 12:38 am

Ora este UTC + 2 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 1254 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 84  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Ian 24, 2009 11:00 pm 
Neconectat
Supercelula
Supercelula

Tari filmele, si Braila si Bucovul. Ambele seamana bine cu ce am avut la Deva in 2006, dar n-am film :P
Inca un film ,cu urmarile furtunii de la Bucov. S-au adapostit oamenii in frigiderele de suc de la o cofetarie :lol: . Mortal, trebuie vazut. Cel care a filmat are totushi o voce mai ciudata..nu stiu ce-i cu el/ea....o fi anm-ist :roll:
http://www.youtube.com/watch?v=Qq8aXSVW ... re=related

Sus

Subiectul mesajului: mesaj
MesajScris: Sâm Ian 24, 2009 11:50 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada

Scurte, dar foarte interesante filmuletele, mai ales cele de la Braila !
M-am uitat la toate si tind sa cred ca a fost furtuna supercelulara. Pacat ca nu sunt mai multe filmulete ca acestea.....chiar, stie cineva, e pe undeva filmuletul in care apare tornada de la Facaieni ? :roll:

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Ian 25, 2009 12:09 am 
Neconectat
Supercelula
Supercelula

Cand a fost tornada, a aratat la TV un film cu ea, facut dintr-un camion/masina. Era masiva...ce mai, ditamai tubul. Dar pe net n-am gasit decat poze.

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Ian 25, 2009 12:12 am 
Neconectat
EF-5
EF-5

La DEVA e vorba de Iulie 2005. :!: Alea cu Braila le-am aratat in Septembrie 2007 unor rude de-ale mele sa-mi spuna daca asa a fost si-n Slatina si mi-au zis ca a fost mai rau si a fost intuneric, nu lumina ca la Braila.

Bai, nu se poate asa ceva, am vazut faza la vremea ei dar am uitat, putea sa-i rastoarne pe aia cu frigidere cu tot! :lol: Si intregul sunet se aude asa, nu numai vocea aluia.

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Ian 25, 2009 1:23 am 
Neconectat
EF-5
EF-5

Hai si cu DROBETA TURNU SEVERIN, orasul cu cel mai lung nume din Romania, un adevarat carnat de nume. :lol: Dupa-amiaza zilei de 26 Iunie 2007 a adus niste vantoase turbate acolo:

http://www.youtube.com/watch?v=ms5gjzVG2xk
http://www.youtube.com/watch?v=wzvxvezto_U
http://www.youtube.com/watch?v=Si7eqtTcWcg

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Ian 25, 2009 2:20 am 
Neconectat
Tornada
Tornada

Pun si eu o filmare de la Resita , din ziua cand a fost tornada la Curtici, am avut supercelula atunci..dar n-am putut filma tot din cauza zonei deluroase...anyway...cam la 15-20 sec din filmare .. am auzit un vuiet ingrozitor...si au inceput sa se formeze nori palnie in spatele zonei in care am filmat...presupun ca a fost o tornada F0 pe la 2 km de mine in spatele dealului ( din pricina vuietului )...dar ramane si la atitudinea voastra sa decideti asta.

LINK : http://www.youtube.com/watch?v=rdsnyQOEvNc

Sus

Subiectul mesajului: mesaj
MesajScris: Dum Ian 25, 2009 2:23 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada

Filmuletul mi se pare foarte interesant iar sistemul noros foarte spectaculos, asa cum probabil nu cred sa fi avut vreodata ocazia sa vad in Bucuresti. Din ce am vazut nu este exclusa existenta norilor palnie, insa nu se vede clar daca acestia chiar se roteau. Spre sfarsit, cand trece norul acela negru, de mica altitudine , pare ca se formeaza un fel de nor palnie, dar cam neclar, din pacate.
Oricum, sa vedem ce zic si ceilalti, care sunt mai experimentati ca mine. :idea: :)

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Ian 25, 2009 2:54 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru

Nu cred ca ce se formeaza la sfarsit sunt palnii, mai degraba stratus fractus pannus de timp rau, pe fondul unor curenti ascendenti foarte puternici...

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Ian 25, 2009 3:15 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru

Neaceasca85 scrie:
Hai si cu DROBETA TURNU SEVERIN, orasul cu cel mai lung nume din Romania, un adevarat carnat de nume. :lol: Dupa-amiaza zilei de 26 Iunie 2007 a adus niste vantoase turbate acolo:

http://www.youtube.com/watch?v=ms5gjzVG2xk
http://www.youtube.com/watch?v=wzvxvezto_U
http://www.youtube.com/watch?v=Si7eqtTcWcg

Asta eee!! Cea mai periculoasa furtuna pe care am avut ocazia s-o vad pe radar. :lol: Drobeta a fost doar putin "coafata", grosul a fost la nord de oras..sper sa gasesc ceva imagini satelitare cu ea.

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Ian 25, 2009 4:52 pm 
Neconectat
EF-5
EF-5

In seara acelei zile, pe la ora 21, un nor cu frecvente descarcari electrice, dar nu prea gros, a ocolit de la N la E Slatina si s-a iscat o scurta vijelie care a ridicat praful in sus. Mai tarziu, la ora 22 vantul a facut ravagii in Bucuresti si Voluntari, apoi Ploiestiul a fost devastat de niste rafale de vant nemaintalnite, care au facut ca umbrelele si scaunele teraselor sa zboare prin tot orasul. Evident, tot fara precipitatii, doar frecvente fulgere si vant turbat.

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Ian 25, 2009 5:34 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru

In legatura cu furtuna de la Drobeta, a avut o traiectorie lunga, pana spre Rm-Valcea si Pitesti, daca nu si mai incolo.

Ce zicea Estofexul:

"DISCUSSION

An update seems to have become necessary due to more eastward displacement of organized convection east of the cold front, from Baltic states into Ukraine and Moldova.

Although areas with good dewpoints (>17
degrees) are sparse, decent instability should be present in the Ukrainian level 2 area, as well as SREH3 over 300 m2/s2 indicated by NMM 00Z model. Supercells may occur with large hail and severe gusts.

A probable squall line traverses Latvia and NE Belarus at the moment, as seen by a sharp line in VIS imagery. Widespread severe gusts may occur with this fast moving system.

Over Serbia into southwestern Romania, cells develop in an area of local dewpoint enhancements, while also upper cloudiness suggests dynamic lifting. A classic supercell was visible on Serbia's radar moving into Romania and poses a risk of (very) large hail, gusts and maybe a tornado. Upgrade to level 2 is probably not needed unless coverage by supercells would increase significantly."

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Ian 25, 2009 6:40 pm 
Neconectat
EF-5
EF-5

Parca tu ai zis ca a dat grindine cat mingiile de tenis prin judetul Mehedinti.

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Ian 25, 2009 7:11 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru

Da, eu am zis de grindina, in diagnoza ANM pe ziua precedenta se facea referire chiar si la o tornada ce a fost observata pe Dunare.
Deci au fost: tornada(sau nor palnie), grindina mare si vijelie. Riscul s-a materializat. :lol:

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Ian 25, 2009 9:42 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada

Neaceasca85 scrie:
In seara acelei zile, pe la ora 21, un nor cu frecvente descarcari electrice, dar nu prea gros, a ocolit de la N la E Slatina si s-a iscat o scurta vijelie care a ridicat praful in sus. Mai tarziu, la ora 22 vantul a facut ravagii in Bucuresti si Voluntari, apoi Ploiestiul a fost devastat de niste rafale de vant nemaintalnite, care au facut ca umbrelele si scaunele teraselor sa zboare prin tot orasul. Evident, tot fara precipitatii, doar frecvente fulgere si vant turbat.

Salut
Scuze ca inervin, dar m-ar interesa sa stiu in ce zi a fost vijelia care a afectat Bucurestiul, Voluntari si Ploiesti.
Multumesc :)

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Ian 26, 2009 2:42 am 
Neconectat
EF-5
EF-5

26 Iunie 2007 :!:

Sus

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 1254 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 84  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]