forum meteorologie, starea vremii, climatologie

Partners

Portal meteorologie   Galerie meteo   Meteo chat   Model WRF-RoMetEx   RSS  
Acum este Mar Mai 14, 2024 9:25 pm

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 420 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 24, 25, 26, 27, 28
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: ProMeteo - discutii generale legate de concurs
MesajScris: Dum Ian 13, 2013 2:21 am 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36981
Localitate: Bistrita
catalin scrie:
Raule! :lol:

Serios acum.
Concursul nostru ProMeteo la timpul lui eu cred ca a avut un rol (cat de mic) in dezvoltarea capacitatii fiecaruia dintre noi de a intelege vremea.
Cele 8 sezoane s-au intins de mai bine de 4 ani si jumatate, dar in momentul de fata cred ca n-as mai avea rabdare sa mai moderez inca unul.
Oare am imbatranit? :mrgreen:

Da, cu totii am imbatranit. :) A fost fun, eu cel putin acum cand imi amintesc chiar imi storceam creierii ca sa fac o prognoza. Puneam suflet si ma enervam cand nu-mi iesea, dar ma si bucuram cand ieseam in primii 3 sau chiar primul, desi era doar un concurs virtual si fara premii materiale. Cu siguranta m-a ajutat si pe mine un pic. Din acest concurs s-a remarcat steaua ca cel mai bun prognozist, zic eu. Modelele sunt multe, dar prognozele erau diferite - aici il contrazic total pe Eugen. Fara modele numerice am fi in epoca de piatra a meteorologiei, oricat le-am uri uneori. Concursul asta a fost bun pentru a demonstra si a dezvolta aptitudinile de prognozist a fiecaruia, chiar si la doodoo. :))
Nu cred ca reluarea concursului va mai prezenta interes, cum ai zis, nu mai avem toti timp si rabdare (acum 4 ani poate unii inca erau la facultate, nu aveau joburi, femei...etc, incepem sa fim la a doua tinerete multi de pe aici), apoi acest concurs a fost o provocare, provocare pe care am consumat-o, treptat, pe parcursul a 4 ani. Iar atata timp cat exista rubrica mult mai atragatoare de "pariul zilei" cred ca nu ar mai avea nici rost, e mai interactiv acolo. Aici ne-am facut damblaua. A fost un concurs foarte util.

Dar ramane in analele forumului si poate fi vizionat oricand de catre nostalgici :) sau de cei nou-veniti. Cine stie, poate peste cativa ani daca vor mai veni cativa tineri pasionati pe forum, se va relua, cu sprijinul lor. Ciclul vietii. :wink:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ProMeteo - discutii generale legate de concurs
MesajScris: Lun Ian 14, 2013 3:41 am 
Neconectat
Mr. Green
Mr. Green
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 30, 2006 1:00 pm
Mesaje: 9972
Oare daca se dadeau premii ar fi existat o motivatie in plus? Pentru mine nu.
As incepe din nou, din aprilie-mai, cand se pun lucrurile in miscare pe plan meteo. Ar fi suficient sa se tina si o etapa la doua saptamani. Singurul lucru pe care l-as schimba ar fi eliminarea nebulozitatii din prognoze, asta pentru ca observatorii nu pun pret pe asa ceva si pentru ca se poate schimba de la 0 la 8/8 si iar la 0/8 intr-o singura ora.
LE: De fapt nebulozitatea s-a scos in ultima editie. Uitai.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ProMeteo - discutii generale legate de concurs
MesajScris: Lun Ian 14, 2013 10:19 am 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36981
Localitate: Bistrita
1000 lei per etapa castigata si exista o motivatie. :mrgreen: Dar deh, daca nu e Dan Diaconescu sa ne sponsorizeze... :P
Sa vezi cum se adunau cate 25-30 de prognoze daca era asa, si de la userii cu 5-10 posturi, asculta-ma ce-ti spun. :mrgreen: :lol:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ProMeteo - discutii generale legate de concurs
MesajScris: Lun Ian 14, 2013 12:19 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Vin Iun 20, 2008 1:00 pm
Mesaje: 15894
Localitate: cluj
pai robertutza e/era cu dedeul de bratz, spunea de sponsorizari, vise, etc...au fost perdele de fum ? :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ProMeteo - discutii generale legate de concurs
MesajScris: Mie Mar 27, 2013 11:23 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada

Membru din: Mar Mar 26, 2013 8:42 pm
Mesaje: 4442
Sponsorii vor sa vada castigul lor, nu da nimeni banul gratis.
E doar un fel de a spune, intotdeauna va fi o vanzare-cumparare.
De aceea voiam detalii despre "marfa", despre cum ne-am putea vinde noi talentul...
Si acum traim vremuri tulburi, nu ma gandeam in toamna ca va fi asa de rau, vedeam in roz intens aceasta primavara. Desigur, odata cu maturizarea termenele pe care mi le dau pentru un proiect cresc...
Realizez treptat ca nu se poate face totul atat de rapid cum credeam initial. Daca au intervenit si modificari "de infrastructura" intre timp, prin inchiderea unei televiziuni, nu e bine.
Nu ne ajuta asta, e evident.
Desigur, doar ne poate intarzia, nu am pierdut inca nimic, nici nu aveam ce pierde...
Ma opresc aici deocamdata.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ProMeteo - discutii generale legate de concurs
MesajScris: Joi Sep 25, 2014 10:28 am 
Neconectat
Mr. Green
Mr. Green
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 30, 2006 1:00 pm
Mesaje: 9972
Salutare! B-) Au trecut mai bine de doi ani de la încheierea ultimului concurs ProMeteo și cred ca n-ar fi o idee rea reluarea acestuia. Un sezon toamnă-iarnă, cel puțin la două săptămâni, ar fi perfect. Așteptăm opinii de la doritori, poate și de la utilizatorii noi înscriși.

Trimis de pe Alcatel One Touch 7041X folosind Tapatalk


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ProMeteo - discutii generale legate de concurs
MesajScris: Lun Sep 29, 2014 11:53 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Joi Dec 27, 2007 1:00 pm
Mesaje: 6260
Localitate: Giroc (TM)
In primul rand bine ai revenit printre noi Ovidiu si merci pentru sugestie. :)
Nu stiu daca timpul imi mai permite sa ma ocup ca pe vremuri de organizarea etapelor, dar daca sunt doritori o sa vedem ce putem face. :wink:

Pentru moment am lansat un chestionar pe aceasta tema in care se va putea vota pana duminica.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ProMeteo - discutii generale legate de concurs
MesajScris: Vin Oct 03, 2014 6:57 pm 
Neconectat
Mr. Green
Mr. Green
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 30, 2006 1:00 pm
Mesaje: 9972
Organizarea nu ar fi o problemă. S-ar găsi soluții. Din păcate activitatea din ultima perioadă de pe forum nu prea ne lasă speranțe. Slabe șanse să ne strângem câțiva. Fără cel puțin 6 nu prea are rost. Așteptăm în continuare păreri, propuneri. Poate-poate.

Trimis de pe Alcatel One Touch 7041X folosind Tapatalk


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ProMeteo - discutii generale legate de concurs
MesajScris: Dum Oct 05, 2014 8:20 am 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Vin Iun 20, 2008 1:00 pm
Mesaje: 15894
Localitate: cluj
Eu unul nu mai am timp sa particip, abia apuc sa mai postez ...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ProMeteo - discutii generale legate de concurs
MesajScris: Joi Oct 09, 2014 5:23 pm 
Neconectat
Mr. Green
Mr. Green
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 30, 2006 1:00 pm
Mesaje: 9972
Continui aici discuția legată de schimbarea stațiilor. Ce facem cu vântul, pentru că exceptând cele 23 de stații la celelalte avem date legate de vânt din 3 în 3 ore? Nici cu fenomenele nu sunt convins 100% că se raportează și pt celelalte două ore făra rapoarte, deși teoretic așa ar trebui, dar nu exclud omiterea acestora din rapoarte. O altă idee ar fi gruparea etapelor: x etape cu fenomene și nebulozitate, x etape fără fenomene și nebulozitate - pentru orele la care nu se efectuează observații.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ProMeteo - discutii generale legate de concurs
MesajScris: Joi Oct 09, 2014 5:42 pm 
Neconectat
-40 °C
-40 °C
Avatar utilizator

Membru din: Dum Feb 17, 2008 1:00 pm
Mesaje: 14402
Localitate: Tg-Mures
Asa e cu vantul.Ar fi si asta o idee.Sa grupam cele 8 statii fara observatii nocturne in 4 etape si atunci mergem fara fenomene cu ele si la restul de 8 etape mergem cu fenomene.Pana la urma asta ar fi cea mai buna idee pt ca nu putem afla viteza maxima a vantului si nici vreo eventuala rafala peste 15m/s.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ProMeteo - discutii generale legate de concurs
MesajScris: Joi Oct 09, 2014 7:55 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Joi Dec 27, 2007 1:00 pm
Mesaje: 6260
Localitate: Giroc (TM)
Am grupat cele 8 statii la care nu se raporteaza noaptea fenomenele in primele 4 etape si atunci in cadrul acestor etape nu vom prognoza fenomenele:
http://forum.meteorologie.ro/prometeo-editia-f105/calendarul-etape-discutii-generale-t1772.html

Am actualizat si regulamentul conform cu ultimele idei:
http://forum.meteorologie.ro/concurs-prognoze/topic91.html

Daca mai aveti sugestii/observatii va rog sa spuneti.
Din seara asta de la 23:59 as dori sa avem regulamentul definitiv ca sa putem incepe sambata frumos concursul in conditii cat mai clare pentru toata lumea.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ProMeteo - discutii generale legate de concurs
MesajScris: Vin Oct 10, 2014 11:06 am 
Neconectat
Mr. Green
Mr. Green
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 30, 2006 1:00 pm
Mesaje: 9972
La stația Rm. Vâlcea se fac observații continue. Eu zic să nu mai pierdem timpul și să-i dăm startul, pentru că până sâmbătă la 15 trebuie trimise prognozele. Cătalin, poți să faci anunțul pt prima etapă și să îl faci și sticky. :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ProMeteo - discutii generale legate de concurs
MesajScris: Vin Oct 10, 2014 11:16 am 
Neconectat
-40 °C
-40 °C
Avatar utilizator

Membru din: Dum Feb 17, 2008 1:00 pm
Mesaje: 14402
Localitate: Tg-Mures
E ok asa.Putem sa-i dam drumul din punctul meu de vedere.Primele 4 etape fara fenomene si vant, apoi restul de 8 sunt full.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ProMeteo - discutii generale legate de concurs
MesajScris: Sâm Oct 11, 2014 12:58 am 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Joi Dec 27, 2007 1:00 pm
Mesaje: 6260
Localitate: Giroc (TM)
Gata, am facut anuntul pentru prima etapa (sper sa nu fie prea "din scurt").

Andrei87 scrie:
Si eventual sa fie un topic sticky care sa apara si in prognoze sau starea vremii, in caz ca uita cineva sau nu mai da scroll pana in josul forumului (eu :lol: )

L-am facut sticky & global pana dupa startul etapei ca sa avem sanse sa-l vada cat mai multa lume.
Apoi, ca sa nu devina deranjant o sa-l transform din nou in normal.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 420 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 24, 25, 26, 27, 28

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Termeni şi condiţii
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
phpBB SEO