forum meteorologie, starea vremii, climatologie

Partners

Portal meteorologie   Galerie meteo   Meteo chat   Model WRF-RoMetEx   RSS  
Acum este Joi Apr 18, 2024 8:53 am

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 38 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Mar 22, 2012 4:21 am 
Neconectat
EF-5
EF-5
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 26, 2008 1:00 pm
Mesaje: 25259
Localitate: Slatina OT
Pai e real time, ca ale mele din magazin, nu e cu frame-uri paralizate ca cele de pe Mo-Bou dat cu Tix, deci pacat ca o opresc, la vara nici o sansa de fulgere pe intuneric ca la 20:23:22 e inca soare, RDS este culmea nesimtirii deci nu te astepta sa schimbe ceva.

Caciulata ma fascineaza si obsedeaza, n-are statie meteo ANM, am facut acolo nenumarate sejururi, incepand din 1996 pana in 2001 apoi inca odata in 2007, cate 18 zile de "bai". A fost pentru mine cum e Busteniul sau Sinaia pentru bucuresteni.

In 1996 am prins o furtuna mare acolo, apoi in august 2007 chiar pe 31-prapad. Cu o seara inainte, pe 30 m-am trezit cu fulgere din senin si a tinut-o toata noaptea cu reprize de ploaie si descarcari electrice. Apoi pe 31 furtuna mare pe la ora 20, mi-am luat teapa, a venit din NV si eu obisnuit cu campia nu am vazut cat era de bengoasa era in spatele muntilor si am coborat la restaurant ca era ora cinei, s-a vazut destul de bine si de acolo, trasnetele si variatiile de tensiune bruiau puternic boxele lautarilor de se speria taica-meu si sarea de pe scaun. :lol:

Am sunat apoi la Slatina si am fost fericit s-aud ca a fost doar o mocaneasca mica, furtuna a venit unde eram eu si atat. Un tip din Ramnicu-Valcea care venea zilnic la piscina cu sulf a zis ca nici acolo n-a fost nimic. Fratele venea de la Bucuresti si vedea fulgere de pe autostrada. Pe 1 septembrie a plouat mult si fara fulgere, a venit brusc toamna si a fost naspa.

Pe 1 iulie 2007 dimineata a fost o furtuna teribila in statiune, bezna si grindina cat oul de gaina, bulgari de gheata, asistentele din baza de tratament ziceau ca s-a luat si curentul, deh, e aerian totusi, vine dinspre Calimanesti, traverseaza Oltul inspre hotelurile alea 3. De obicei rezista la furtuni dar cu multe fluctuatii.

Pe webcam in iarna asta mi s-a parut ca a nins putin acolo, nu le are cu stratul de zapada sa inteleg? Ca viscole sigur n-are.

_________________
A venit Ursula, zeita din UE, sa-si primeasca rima.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Studii de caz
MesajScris: Joi Mar 22, 2012 8:15 am 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Vin Iun 20, 2008 1:00 pm
Mesaje: 15893
Localitate: cluj
nu ai ce gasi nene...nu mai iti irosi timpul...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Studii de caz
MesajScris: Joi Mar 22, 2012 11:27 am 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mar Feb 21, 2012 12:49 am
Mesaje: 14397
Localitate: Bumbesti-Jiu
doodoo sa stii ca am cautat putin,nu m-am omorat,am gasit doar precipitatii,restul erau date intr-o parte asa,in alta parte altfel,asa sa imi umplu timpul ca n-aveam ce face atunci :)
Neaceasca zici ca ti s-a parut ca a avut putina zapada,ceea ce mi se pare ciudat,tinand cont ca e tot zona submontana ca la mine si eu am avut vro 85 cm.Dar nici exclus nu este pentru ca e mult de la mine pana la Caciulata,pe o asa distanta se poate intampla orice.Vad ca ai prins niste furtuni superbe,ia zii,cum ti se par ca suna tunetele acolo langa munti? :twisted: In privinta viscolelor,acolo ninge linistit ca si la mine,in zonele submontane nu sunt specifice ninsorile viscolite,campia e teritoriul lor,in special Baragan :mrgreen:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Mar 22, 2012 6:05 pm 
Neconectat
EF-5
EF-5
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 26, 2008 1:00 pm
Mesaje: 25259
Localitate: Slatina OT
Suna mult mai misto decat la Slatina, mult bass, multa rezonanta in acea depresiune, caci asa se cheama, Depresiunea Jiblea-Calimanesti, iar dispecera de la Hotel Cozia de unde luai ceva gen bilete de tratament sau nu stiu ce era din comuna Jiblea, pe nume Mariana Chitu (fara tz).

Am zis, intr-o seara pe la ora 0 in august 2007, cu 2 zile inainte de furtuna aia mare, a dat un fulger surpriza si un tunet care s-a auzit bestial cu usa de la balcon deschisa. Pe 31 august cadeau trasnete foarte aproape de restaurant, pe linia de medie tensiunea de deasupra Oltului.

_________________
A venit Ursula, zeita din UE, sa-si primeasca rima.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Studii de caz
MesajScris: Dum Iul 01, 2012 1:14 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mar Feb 21, 2012 12:49 am
Mesaje: 14397
Localitate: Bumbesti-Jiu
http://www.wmo.int/pages/mediacentre/ne ... report.pdf

Despre treburi friguroase pe caldurile astea :mrgreen:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Studii de caz
MesajScris: Joi Aug 02, 2012 6:28 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mar Feb 21, 2012 12:49 am
Mesaje: 14397
Localitate: Bumbesti-Jiu
http://www.studentie.ro/campus/prabusir ... 7-a-111651


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Studii de caz
MesajScris: Mie Sep 11, 2013 5:57 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada

Membru din: Mar Mar 26, 2013 8:42 pm
Mesaje: 4442
Pentru RMGC a intocmit un studiu ANM in care sunt prezentate precipitatiile extreme in Romania in decursul timpului.
Dedicatie pentru supercell!

http://www.rmgc.ro/Content/uploads/uploads_eia/impactul-potential/apa/RMP_CI2_Meteorologice_mai06.pdf


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Studii de caz
MesajScris: Sâm Noi 22, 2014 7:29 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mar Feb 21, 2012 12:49 am
Mesaje: 14397
Localitate: Bumbesti-Jiu
Despre densitatea fukgerelor in Europa.Prima figura e la nivel multianual, in rest am pus doar figurile cu lunile sezonului cald, ceea ce ne intereseaza pe noi in Romania.Sezonul rece nu isi avea rostul.Concluzia e ca stam excelent in ceea ce priveste activitatea electrica pe batranul continent :)

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 38 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Termeni şi condiţii
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
phpBB SEO