forum meteorologie, starea vremii, climatologie

Partners

Portal meteorologie   Galerie meteo   Meteo chat   Model WRF-RoMetEx   RSS  
Acum este Vin Mar 29, 2024 1:55 pm

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 35 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Apr 06, 2008 10:37 am 
Neconectat
Norisor
Norisor
Avatar utilizator

Membru din: Mar Mar 13, 2007 1:00 pm
Mesaje: 189
explicatia mai evaziva pe care am dat-o era pentru Ema, care nu are cunostinte aprofundate si am incercat sa explic pe intelesul ei. Sigur ca fenomenul e complex, si nu am incercat sa-l disec intr-un scurt mesaj. Subiectul ramane deschis :roll:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: mesaj
MesajScris: Dum Apr 06, 2008 11:39 am 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Feb 28, 2007 1:00 pm
Mesaje: 2180
Localitate: BUCURESTI
Din pacate am foarte putine cunostinte in acest domeniu, :cry: insa e bine ca aici formam o comunitate de entuziasti si ca putem discuta liber si deschis intre noi despre fenomenele meteorologice despre stiinta( asa cum putem si in termenii pe care ii cunoastem), despre dorintele noastre, despre problemele care le avem, etc,
E grozav si le multumesc mult de toti la cei ce depun eforturi ca acest forum sa fie functional si devina complex.
Si e bine sa fim uniti, sa ne sfatuim si sa ne simtit bine ca intre prieteni, sa uitam de greutati si de probleme cand ne intalnim pe acest forum.
Eu nu am prieteni, dar doresc sincer sa fiti voi toti prietenii mei si nu o sa aveti ce regreta, asa sper ! :P :wink:
Multumesc pentru intelegere .
Numai bine :lol:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Apr 06, 2008 3:04 pm 
Neconectat
-40 °C
-40 °C
Avatar utilizator

Membru din: Dum Feb 17, 2008 1:00 pm
Mesaje: 14393
Localitate: Tg-Mures
cate stiu amatorii din alte tari despre meteo...si ce comunicare au ei cu meteorologii profesionisti....ema probabil ca nu are foare mare cunostiinte despre meteo..si incearca sa invete asa cum poate,dar iti spun aurora,anmu nostru e varza,ma abtin sa fiu direct de cele mai multe ori cand ma refer la anm,pt ca stiu ca sunt care lucreaza la anm aici pe site,si persoane carora chiar le place ceea ce fac si sunt pregatite,insa politica dusa de anm si programele lor de pregatire,siteul lor meteo,colaborarea cu amatori si altii interesanti de acest fenomen nu este egala cu 0....este cu minus.Sa nu spun de avertizarile date de ei care tot timpu sunt total aiurea si in 95% din cazuri lucrurile sunt mult mai grave decat au incercat ei sa avertizeze...etc...am nenumarate exemple,marjele de eroare la prognozele lor care ...sunt crek cele mai mari din europa etc etc.Mai bine sa incercam sa vedem cum sa remediem cat de cat din aceste probleme,cred ca este si unul din scopurile acestui site si dupaia sa vorbim de cei din afara,care au cu totul alte conceptii despre stiinta in general si meteo in special.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: mesaj
MesajScris: Dum Apr 06, 2008 3:55 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Feb 28, 2007 1:00 pm
Mesaje: 2180
Localitate: BUCURESTI
Doresc sa stiu , in mare care sunt conditiile in care ar putea sa se declanseze o tornada in tara noastra, sa zicem in Campia Romana, respectiv zonele din afara Bucurestiului si care sunt zonele din tara in care pot aparea astfel de fenomene extreme?
Va multumesc :wink:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Apr 06, 2008 4:51 pm 
sorifin scrie:
cate stiu amatorii din alte tari despre meteo...si ce comunicare au ei cu meteorologii profesionisti....ema probabil ca nu are foare mare cunostiinte despre meteo..si incearca sa invete asa cum poate,dar iti spun aurora,anmu nostru e varza,ma abtin sa fiu direct de cele mai multe ori cand ma refer la anm,pt ca stiu ca sunt care lucreaza la anm aici pe site,si persoane carora chiar le place ceea ce fac si sunt pregatite,insa politica dusa de anm si programele lor de pregatire,siteul lor meteo,colaborarea cu amatori si altii interesanti de acest fenomen nu este egala cu 0....este cu minus.Sa nu spun de avertizarile date de ei care tot timpu sunt total aiurea si in 95% din cazuri lucrurile sunt mult mai grave decat au incercat ei sa avertizeze...etc...am nenumarate exemple,marjele de eroare la prognozele lor care ...sunt crek cele mai mari din europa etc etc.Mai bine sa incercam sa vedem cum sa remediem cat de cat din aceste probleme,cred ca este si unul din scopurile acestui site si dupaia sa vorbim de cei din afara,care au cu totul alte conceptii despre stiinta in general si meteo in special.


Eu vad lucrurile altfel si fac parte din ANM ul asta "varza". Cred ca am nimerit gresit aici. Pardon!


Sus
  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Apr 06, 2008 5:39 pm 
Neconectat
Norisor
Norisor
Avatar utilizator

Membru din: Mar Mar 13, 2007 1:00 pm
Mesaje: 189
As insista sa spun ca avertizarile si prognozele date de ANM nu sunt deloc rele, trebuie sa fie ascultate cu atentie! Mai explicam, ca desi un fenomen se poate prognoza dinainte cu cateva zile , nu se poate emite o avertizare decat cu doua zile inainte, mai sunt si informarile si atentionarile. Oricat de multe date sunt pe net despre vreme, pana la urma tot meteorologii profesionisti muncesc si fac cercetari si aplicatii, de multe ori plini de pasiune, caci nu banii atrag oameni in acest domeniu. :D
In marile centre meteo din lume sunt si romani care isi aduc contributia.
Deci mai bine sa lasam fiecare institutie cu treaba ei, si noi sa mai discutam despre fenomene meteo, sunt atat de multe de inteles si explicat!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Verificare
MesajScris: Dum Apr 06, 2008 7:21 pm 
Neconectat
Site Admin
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Dum Apr 16, 2006 1:00 pm
Mesaje: 2333
Localitate: Bacau
sorifin scrie:
Sa nu spun de avertizarile date de ei care tot timpu sunt total aiurea si in 95% din cazuri lucrurile sunt mult mai grave decat au incercat ei sa avertizeze...etc...am nenumarate exemple,marjele de eroare la prognozele lor care ...sunt crek cele mai mari din europa etc etc.Mai bine sa incercam sa vedem cum sa remediem cat de cat din aceste probleme,cred ca este si unul din scopurile acestui site si dupaia sa vorbim de cei din afara,care au cu totul alte conceptii despre stiinta in general si meteo in special.

Cred ca astea se pot verifica. De exemplu in cadrul concursului ProMeteo cand se fac evaluarile prognozelor se poate urmari si modul in care ANM-ul s-a apropiat de realitate. :)

_________________
Starea vremii pe intelesul tuturor


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: mesaj
MesajScris: Dum Apr 06, 2008 10:24 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Feb 28, 2007 1:00 pm
Mesaje: 2180
Localitate: BUCURESTI
Imi pare rau daca aceste neplaceri au aparut din cauza mea si imi cer iertare daca am gresit. Personal nu am nimic cu ANM-ul, aici au lucrat si inca mai lucreaza si persoane extraordinatre, cum sunt domnul Livius Buzdugan, D-na Elena Cordoneanu, D-na Romica jurca, etc.
Doresc si sper din suflet sa ne impacam ! :wink:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: mesaj
MesajScris: Dum Apr 06, 2008 11:20 pm 
Neconectat
Mr. Green
Mr. Green
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 30, 2006 1:00 pm
Mesaje: 9972
ema-ema scrie:
Doresc sa stiu , in mare care sunt conditiile in care ar putea sa se declanseze o tornada in tara noastra, sa zicem in Campia Romana, respectiv zonele din afara Bucurestiului si care sunt zonele din tara in care pot aparea astfel de fenomene extreme?
Va multumesc :wink:

Zonele din tara unde ar putea aparea aceste fenomene sunt in special cele din sud-est. De ce? Pentru ca aici se intalnesc de obicei vara conditii pentru declansarea lor:
-Vantul in aceste zone este mai puternic si isi schimba regulat directia. In aceasta zona se intalnesc curentii din nord si est sau vest, datorita arcului carpatic si a Marii.
-Ciocnirea a curentiilor de aer rece cu cei de aer cald, care formeaza o zona de presiune foarte scazuta. Aerul cu un front atmosferic sc??zut are tendin??a s?? se ridice Â?i s?? creeze un curent vertical puternic (windsheare) Curentul rece si uscat atrage aerul cald si umed de la nivelul solului care se ?®nv??rte din ce ?®n ce mai rapid Â?i absoarbe aerul din ?®mprejur.
-O alta cauza este aceea ca aici nu prea sunt zone impadurite.
Dar acestea nu sunt niste reguli, tornadele pot aparea oriunde.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Retragere
MesajScris: Lun Apr 07, 2008 1:50 am 
Neconectat
Site Admin
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Dum Apr 16, 2006 1:00 pm
Mesaje: 2333
Localitate: Bacau
La cerearea userului AuroraBell, acesta a fost retras de pe site. Ca atare si mesajele postate sub aceasta semnatura. Precizez acest lucru pentru a nu se crede ca a fost o masura administrativa :)

_________________
Starea vremii pe intelesul tuturor


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: mesaj
MesajScris: Lun Apr 07, 2008 9:13 am 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Feb 28, 2007 1:00 pm
Mesaje: 2180
Localitate: BUCURESTI
Ovidiu, multumesc pentru explicatii, asta inseamna, probabil ca pot aparea tornade chiar si la periferia Bucurestiuluiu.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Apr 07, 2008 9:31 am 
Neconectat
-40 °C
-40 °C
Avatar utilizator

Membru din: Dum Feb 17, 2008 1:00 pm
Mesaje: 14393
Localitate: Tg-Mures
poate au aparut aceste discutii...nu certuri..nici decum..pt k din moment ce sintem aici,eu cred ca sintem prieteni,chiar daca nu ne cunostem ne leaga ceva f puternic pe toti:pasiunea pt meteorologie,dar tocmai vremea cred ca e de vina,pt ca a fost foarte plictisitoare in ultimu timp....;))),si ceea ce am spus mai sus,a fost parerea mea,care poate fi adevarata,falsa,combatuta,etc..este parerea mea si atat...si totusi...in weekend vine vara!...;))


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Apr 07, 2008 12:23 pm 
Neconectat
Site Admin
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Dum Apr 16, 2006 1:00 pm
Mesaje: 2333
Localitate: Bacau
Exista unii oameni care nu sunt pregatiti pentru discutii libere. Si dorintele lor trebuiesc respectate. Fara alte comentarii.

_________________
Starea vremii pe intelesul tuturor


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: mesaj
MesajScris: Lun Apr 07, 2008 3:14 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Feb 28, 2007 1:00 pm
Mesaje: 2180
Localitate: BUCURESTI
Bun, in weekend vine vara, dar ce aduce ea bun? Vor fi fenomene electrice?
Ne-ar fi de mare folos niste fenomene interesante, ca sa lasam deoparte celelalte probleme ! :wink:

Chiar, cati dintre voi ar fi de acord sa mearga intr-o expeditie frumos organizata ca sa urmareasca fenomene meteorologice la noi in tara? Stiu ca nu e simplu de realizat, insa as dori sa aflu parerea voastra.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: mesaj
MesajScris: Mar Oct 30, 2012 9:04 pm 
ema-ema scrie:
Bun, in weekend vine vara, dar ce aduce ea bun? Vor fi fenomene electrice?
Ne-ar fi de mare folos niste fenomene interesante, ca sa lasam deoparte celelalte probleme ! :wink:

Chiar, cati dintre voi ar fi de acord sa mearga intr-o expeditie frumos organizata ca sa urmareasca fenomene meteorologice la noi in tara? Stiu ca nu e simplu de realizat, insa as dori sa aflu parerea voastra.



Dar o astfel de expeditie s-ar face cu anumite scopuri precise: stiintifice, admirative, de socializare.Sau de afaceri.
In scopuri pur stiintifice-greu de realizat, trebuie fonduri si sa se incadreze intr-un program mai amplu; o tactica ar fi de a sari in ajutorul cuiva care deja se ocupa cu asa ceva.(de exemplu, daca se afla de derularea unui program)
In scopuri admirative se organizeaza frecvent intre grupuri de prieteni deja sudate (cum am fost eu la Busteni la ultima ploaie, cand am admirat ploaia din gara Busteni)
In scopuri de socializare ar fi daca am merge undeva doar cativa de pe forum, pentru a ne cunoaste sau pentru a ne parui...(in sensul de a ne trage de par, nu a ne bate cu parul, desi cam tot aia e.)
Sau in scop de afaceri, cum speram sa faca Andrei- vanatorul de furtuni.


Ultima oară modificat de Roberta pe Mar Oct 30, 2012 9:45 pm, modificat 1 dată în total.

Sus
  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 35 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Termeni şi condiţii
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
phpBB SEO