forum meteorologie, starea vremii, climatologie

Partners

Portal meteorologie   Galerie meteo   Meteo chat   Model WRF-RoMetEx   RSS  
Acum este Mie Noi 13, 2019 2:08 am

Ora este UTC + 2 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 65 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Necaz cu statia
MesajScris: Sâm Apr 16, 2011 11:31 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada

Salut Mihai,
Merci de sfat!
Am facut trebushoara pe care mi-ai recomandat-o mai sus (o mai facusem de cateva ori si in ianuarie 2011 cand m-a lasat prima data din cauza aceleiasi erori).
Acum sunt curios daca mai apare acea eroare.
Fara adaptor mie nu-mi merge (cred ca din cauza comp-ului), deci l-am lasat tot pe adaptor.

Wunderground LIVE

Sus

MesajScris: Dum Apr 17, 2011 12:09 am 
Neconectat
Furtuna
Furtuna

Salut
De ce nu poti folosi statia fara adaptor ? Nu ai serial pe calculator ?

Poti sa investesti ~ 800 RON pentru un laptop second HP ?
http://www.laptop-ieftin.ro/laptop-uri- ... _hash=V275
Am luat de la aceasta firma pana acum doua notebookuri. Sunt foarte multumit de ele.
Un HP-2510p si un Dell D630. Statia meteo este conectata pe Dell tot cu ajutorul unui docking ( pentru serial ).
Daca iei ceva gen HP-4200 pot sa te ajut eu mai departe cu un docking station care are serial :wink:
Daca te hotarasti la ceva anunta-ma inainte. Nu am relatii la magazin dar pot sa-ti dau ceva sfaturi.
- HP 2510p are HDD atipic - 1.8" ! PATA, generatie 2007 - folosesc in concedii si deplasari.
- HP 4200 - are HDD ATA :( , generatie 2005 - super bun pentru statia meteo. pret mai sus. Am avut asa ceva. Nu are unitate optica
- Dell 620 sau 630 - are HDD SATA, generatie 2007 / 2008.

Bafta

Mihai

Sus

MesajScris: Dum Apr 17, 2011 8:34 am 
Neconectat
Tornada
Tornada

Salutare,

Calculatorul meu are port serial, dar nu stiu de ce nu a primit niciodata date de la statie cand am conectat-o direct.
In fine, acum merge bine de aseara de cand am reinstalat tot. Eroarea (noua) care a aparut de mai multe ori acum zice asa:
Sun Apr 17 03:02:04 2011 > An error occurred reading the storm alert from the console.
Sun Apr 17 03:02:04 2011 > Time to next console communication: 5000 milliseconds.

(Desi azinoapte nu s-a activat nicio "Storm alert", presiunea atmosferica fiind in crestere foarte usoara (1 hPa / 8 ore))

Merci mult pentru www.laptop-ieftin.ro. Au preturi foarte bune. Deocamdata nu am in plan sa-mi iau un lapton, dar pe viitor trebuie sa rezerv fonduri si pentru asa ceva. :)
Merci deasemenea si pentru recomandarea celor doua modele. Deasemenea, mie mi s-a mai parut o varianta buna si IBM Lenovo T60 (care are si port serial) 990 lei:
http://www.laptop-ieftin.ro/laptop-uri- ... hz-ro.html
Am avut la lucru unul acum vreun an, timp de 4 luni si mergea super.

Oricum, daca voi cumpara de pe site-ul recomandat de tine sigur o sa te anunt in prealabil.
Merci inca o data!

Wunderground LIVE

Sus

MesajScris: Sâm Apr 23, 2011 7:42 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada

Ieri dimineata am update-at si driver-ul adaptorului serial -> USB cu ultimul driver aparut in 18.03.2011 si acum mi-a disparut orice urma de eroare.
Am setat sa transmita date spre Wunderground din 10 in 10 minute pentru o mai usoara urmarire a lor.
Sper ca totul sa mearga bine si in continuare!

Wunderground LIVE

Sus

MesajScris: Sâm Apr 23, 2011 11:24 pm 
Neconectat
Furtuna
Furtuna

Bravo.
De cateva ore bune vad ca functioneaza struna.
Azi noapte ai avut liniste desavarsita, fara vant.

Sus

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 65 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5

Ora este UTC + 2 [ DST ]