forum meteorologie, starea vremii, climatologie

Partners

Portal meteorologie   Galerie meteo   Meteo chat   Model WRF-RoMetEx   RSS  
Acum este Sâm Sep 21, 2019 5:52 am

Ora este UTC + 2 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 12358 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 820, 821, 822, 823, 824  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii in CLUJ
MesajScris: Mie Aug 21, 2019 6:21 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru

Am recuperat loggerele, sambata trecuta au fost -4,2 grade in Humpleu :!: O sa fac o postare mai detaliata un pic mai incolo.

Sus

MesajScris: Mie Aug 21, 2019 8:10 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada

Cat poate oare sa coboare iarna acolo...

Trimis de pe al meu LYA-L29 folosind Tapatalk

Sus

MesajScris: Mie Aug 21, 2019 8:50 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru

-35 in iernile slabe, -40 in iernile bune, -45 in iernile perfecte...iar cu o iarna ca 1929 nu ar fi exclus spre -50..

Sus

MesajScris: Mie Aug 21, 2019 9:00 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru

Datele complete din doline. Per ansamblu (total surprinzator pentru mine), Poiana Vartop e mai rece, dar Humpleu e mai rece in cele mai reci zile. Totusi, in zilele calde Vartop e si cu 2 grade mai rece, iar in cele reci Humpleu cu doar cateva zecimi mai rece.

Pe de-o parte sunt bucuros de valorile spectaculoase inregistrate, dar pe cealalta parte ma oftic ca nu pot trage o concluzie clara - care e cel mai rece dintre cele doua bazine endoreice. Asta e, voi pune la iarna cate un logger in fiecare dintre ele.

De asemenea sunt surprins ca adapostul a fost mai rece decat dolina de pe fund, cel mai probabil din cauza aerului mai cald ce iese noaptea din mica pestera de acolo.

Imagine

Cu ajutorul adapostului am si maximele neafectate de insolatie. Cea mai mare amplitudine zilnica, dupa cum se poate vedea, a fost de 25,2 grade. Foarte buna, avand in vedere altitudinea si faptul ca suntem in sezonul cald.

Am lasat un logger in adapost, iar luna viitoare probabil voi compara valorile de acolo cu cele din dolinele din Padis.

Nu am mai facut comparatie cu statiile Anm, se poate verifica pe meteomanz sau kachelmann. Dar "in a nutshell" e mai frig acolo cu cel putin 5 grade fata de Obarsia Lotrului, de restul statiilor nu mai are rost sa pomenesc pentru ca e jenant de mare diferenta.

Sus

MesajScris: Joi Aug 22, 2019 12:29 am 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru

Am facut totusi un tabel si cu statii Anm. Am luat pana la urma ca reper Rosia Montana pentru inversiuni, chiar daca e 150m mai jos, e pe varf de munte si nu prea e predispusa la racire radiativa, cum un pic este Baisoara daca nu bate vantul.

Imagine

Cea mai puternica inversiune a fost pe 13 august, in jur de 19-20 grade fata de 850 mb. 23 de grade a fost fata de radiosondajul Belgrad 00z din 13.
No comment la comparatiile cu statiile consacrate Ciuc si Intorsura, de exemplu pe 17 august Intorsura a avut o minima cu 16 grade mai ridicata decat Humpleu...

Tot data de 13 iunie mai e interesanta din 2 motive: minima la Humpleu a fost cu 26 de grade mai scazuta decat la Siria (si cu 28,4 grade mai scazuta fata de Vrsac in Serbia), iar al doilea motiv - in aceasta zi s-a inregistrat minima nationala pe 2019 de 38,7 grade, nu foarte departe de vestul Apusenilor, insa in Poiana Vartop in acea dimineata a fost aproape inghet, 0,3 grade. :!:

Am aruncat in the mix si statia din podisul Bukk din Ungaria.

Sus

MesajScris: Joi Aug 22, 2019 11:11 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada

Cu certitudine mai sunt multe locuri din astea și ar fi imposibil să acoperi toate locurile totuși diferențele sunt foarte mari, trebuie să existe o explicație logică și ar fi interesant dacă ANM-ul ar explora la nivel de stații comparative, chiar ca punct de observație, unul din locurile astea. Am putea observa valorile lor, cu aparatura lor de mii de euro, față de alte stații meteo din locuri asemănătoare. Eu dacă aș fi un factor decizional la ANM chiar aș încuraja un astfel de demers.

Sus

MesajScris: Joi Aug 22, 2019 11:27 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru

Si eu la fel. Amplasarea unei statii automate intr-un astfel de loc ar fi chiar grounbreaking pentru Anm. Dar e evident ca nu exista vreun astfel de interes pe acolo pt asa ceva.

Multe locuri de asemenea gen nu mai sunt prin tara. Trebuie neaparat sa fie depresiuni complet inchise, iar astea se regasesc doar in relieful carstic din vestul tarii. Mai sunt cateva in Buila-Vanturarita si Piatra Craiului dar fara potential.

Sus

MesajScris: Joi Aug 29, 2019 7:32 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru

O noua imagine satelitara, de data asta la rezolutie 30m, cu zona Apusenilor. Dolinele din Padis sunt cele mai reci (nicio surpriza aici), dintre vaile deschise zona Doda Pilii este foarte rece de asemenea.

Imagine

E un deliciu sa analizez imaginile astea. :D
Markerul este amplasat pe Poiana Calineasa, in inima Tarii Motilor. Am crezut ca este rece, si este, dar nu asa cum am crezut eu...

Sus

MesajScris: Vin Aug 30, 2019 7:18 am 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru

Humpleu pe 31 decembrie 2016 a avut o minima de -32 de grade, iar pe 1 ianuarie 2017 au fost -30. M-am uitat pe sondajul Szeged si inversiunea fata de 850mb a fost colosala, de 30, respectiv 31 de grade!

Sus

MesajScris: Vin Aug 30, 2019 10:14 am 
Neconectat
Tornada
Tornada

Asa de calzi sunt muntii ?? Sau e din cauza padurii acel rosu incins ?

Sus

MesajScris: Vin Aug 30, 2019 11:05 am 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru

Si-si.

Sus

MesajScris: Vin Aug 30, 2019 3:38 pm 
Neconectat
Mr. Green
Mr. Green

Nu sunt interesati cei din ANM de astfel de zone. Ei au amplasat statii in zone aproximativ reprezentative si locuite, ori (unele) statiuni, ori (unele) varfuri importante.
De fapt nici alte servicii meteo din lume nu vaneaza punctele cele mai reci sau cele mai calde. Doar cei pasionati fac asta.

Sus

MesajScris: Vin Aug 30, 2019 3:53 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada

Sunt nenumărate staţii care arată inversiuni spectaculoase, temperaturi reci dar guiness world record mai puţin, îl avem pe Andrei pentru un fel de aşa ceva. :)
El e un pasionat aparte, nu face parte din categoria pasionaţi pur şi simplu. Eu dacă descopăr secretul sau enigma Otiliei îmi pierd într-un fel interesul. :)
În ceea ce priveşte meteorologia m-am cam lămurit cum stă treaba. Am rămas captivul tabelelor şi cifrelor până la un punct. Probabil într-o bună zi voi deveni doar un observator neutru.

Sus

MesajScris: Vin Aug 30, 2019 8:34 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru

Raportul detaliat pentru 7 ianuarie 2015 la Humpleu:

https://docs.google.com/spreadsheets/d/ ... p=drivesdk

Dupa mersul temperaturilor, minima a fost in jur de -42, poate chiar -43 de grade. Loggerul mergea doar pana la -40. Oricum au fost nori in prima parte a noptii, temperatura a luat-o la vale doar dupa miezul noptii. In acea dimineata minima oficiala nationala a fost la Intorsura, -28,8 grade. In cursul zilei inversiunea nu s-a spart total si maxima nu a trecut de -20 :!:

Sus

MesajScris: Lun Sep 02, 2019 7:08 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru

Am continuat weekend-ul asta cercetarea celor mai reci locuri din Romania, in Apuseni. In Padis am pus loggere in 4 bazine endoreice, in prima zi la centrul de vizitare Padis si Varasoaia, iar a doua zi in uvala Rachite si Poiana Ponor. Rezultatele au fost astfel: duminica dimineata 1,8 grade la centrul de vizitare Padis, in Varasoaia am pus 3 loggere, cel mai rece dintre ele a avut 1,3 grade (celelalte 1,7 si 2,9). Luni dimineata cel mai rece punct din Varasoaia 0,2 grade, cu inghet usor pe iarba, celalalt 0,74 de grade. In Rachite cel mai rece punct 0,8 grade, al doilea 2,7 grade. In Poiana Ponor 4,8 grade, din pacate acolo a fost ceata.

Asadar cele mai reci locuri de pe platoul carstic Padis sunt Poiana Varasoaia si uvala Rachite, dar iarna pot intra in calcul si Poiana Ponor si Depresiunea Balileasa, cand conditiile sunt perfecte.

Sunt curios cum se compara cu loggerul pus la Humpleu, pe ala o sa il iau in octombrie sau chiar noiembrie, cand il voi amplasa pe cel de -100. Din pacate in Padis a plouat torential si sambata si duminica, zona aia primeste cu siguranta mai multa apa anual decat Stana de Vale. Astfel umiditatea creata nu a permis minimelor sa scada foarte mult.

Mai jos tura de ieri seara:

https://strava.app.link/Ev7VeC1FEZ

Sus

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 12358 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 820, 821, 822, 823, 824  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]