forum meteorologie, starea vremii, climatologie

Partners

Portal meteorologie   Galerie meteo   Meteo chat   Model WRF-RoMetEx   RSS  
Acum este Mie Noi 20, 2019 8:40 pm

Ora este UTC + 2 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 319 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 17, 18, 19, 20, 21, 22  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: STATII METEO ANM
MesajScris: Mie Oct 14, 2015 7:53 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru

supercell scrie:
Andrei87 scrie:
In loc de Filaret eu as scoate Afumatiul.

Sunt convins ca asta in mare parte datorita faptului ca Filaretul inregistreaza de obicei cel mai mare strat dintre statiile din Bucuresti :)

E suficient.

Sus

MesajScris: Vin Oct 16, 2015 1:34 am 
Neconectat
Mr. Green
Mr. Green

Stația Afumați reflectă cel mai corect temperatura mediului ambiental/natural din București.

Sus

MesajScris: Vin Oct 16, 2015 6:57 am 
Neconectat
Tornada
Tornada

Nu au cum să scoată niciuna, una e de oraş, Filaretul, la Băneasa e sediul iar la Afumaţi, vorba vine, că e tot în Bucureşti, e institutul de meteorologie.

Sus

MesajScris: Vin Oct 16, 2015 4:28 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru

Ce institut?

Sus

MesajScris: Vin Oct 16, 2015 6:47 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada

Parcă aşa am auzit de la un student sau poate că fac practică acolo, nu mai ţin minte exact, au două platforme în curte, doar la Băneasa mai e aşa ceva.

Sus

MesajScris: Vin Oct 16, 2015 7:16 pm 
Neconectat
Mr. Green
Mr. Green

Centrul Meteorologic Regional MUNTENIA cat si Scoala Nationala de Meteorologie isi au sediul la Statia Meteo Afumati, sau invers. Cladirea marcata, langa care se observa platforma: https://goo.gl/maps/Y2xWoXgF7rP2
https://goo.gl/maps/eFT2tQsBywH2

Sus

MesajScris: Sâm Oct 17, 2015 10:57 am 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru

Am inteles acum.
Eu imi mentin parerea ca statia de la Filaret este mai reprezentativa pentru climatul din Bucuresti, mai ales ca aia de la Afumati s-a umplut de hale si depozite pe langa ea, dupa cum se vede pe satelit.
Si nu stiu de ce ii zice Afumati, ca statia e in Voluntari.

Sus

MesajScris: Sâm Oct 17, 2015 12:52 pm 
Neconectat
-40 °C
-40 °C

Eu sunt de acord cu Ovi. Afumatiul e mai reprezentativa pt zona Bucurestiului, chiar si Baneasa este pt zona preoraseneasca nordica, unde valorile sunt clar mai mici in noptile senine si in general zona e putin mai rece.Am vazut asta si anul trecut la ninsoarea din 26 octombrie, la nord de Bucuresti era zapada clar mai mare decat in rest.Filaretul e un fel de Alba-Iulia sau Galati.De umplutura si poate e tinuta doar pt istoric, insa ce e acum nu mai poate fi comparat cu ce-a fost in 1900. Vedem luna de luna ce minima absurde are fata de statiile din restul sudului, si mediile, care sunt ca la Calafat, departe de cele 2 statii din Bucuresti, departe de Rosiori, Alexandria, Videle, Ploiesti, Urziceni, care sunt vecine si comparabile cu mediile de la Turnu Magurele si Giurgiu, care sunt orase clar mai calde decat Bucurestiul.

Sus

MesajScris: Sâm Oct 17, 2015 2:58 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada

ANM Băneasa prezintă o mică bizarerie locală, cu unele minime uneori care nu se regăsesc nici la Afumaţi, de fapt cum bine zicea Andrei, Voluntari, nici la Filaret şi nici la cele 2 aeroporturi, Băneasa şi Otopeni. La medie cred că Băneasa trage un pic media în jos, nu mult dar o trage. Şi acolo e buricul meteorologiei, în grădina cu pătlăgele sau ce-or avea pe acolo, vizavi de Băneasa Shopping Center şi de IKEA.

Sus

MesajScris: Joi Dec 24, 2015 2:54 pm 
Neconectat
-40 °C
-40 °C

O situatie interesanta ne spune ca din totalul de statii anm, la 13 nu avem personal. 10 din acestea sunt din Ardeal(6)+Banat(1)+Crisana(2)+Maramures(1) si 3 din Oltenia, cu tot cu Voineasa si Obarsia Lotrului. La asta mai adaugam inca destule statii de la noi care au doar o singura observatie, la ora principala 7:30/8:30 vara. Nu trag nicio concluzie, pentru ca ar fi subiectiva. Las doar aceste cifre. Ultima trecuta pe lista e Baraolt, unde avem observatii doar 6 ore si doar de luni pana vineri, practic acuratetea precipitatiilor si fenomenelor a disparut, cel putin pe net. Poate totusi merge cineva si sambata si duminica dimineata si masoara precipitatiile, altfel am ramas fara precipitatii pe toata partea pericarpatica vestica a Orientalilor. Si Odorhei si Baraolt sa dispara din aceeasi zona nu e normal.

Sus

MesajScris: Joi Dec 24, 2015 4:06 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada

La ultima emisiune de vreme de pe guiţă tv am auzit-o pe o directoare ANM că au obţinut fonduri europene şi că vor dota toate staţiile deficitare cu staţii automate, dacă vor măsura sau nu precipitaţiile, dacă vor mai avea sau nu personal, unele, n-a zis nimic.
Deci într-un viitor nu prea îndepărtat vom avea toate cele 160 de staţii automate.

Sus

MesajScris: Sâm Feb 20, 2016 9:39 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada

Statia Parang, pozata de mine in august 2009 :)

Imagine

Sus

MesajScris: Sâm Feb 20, 2016 11:52 pm 
Neconectat
-40 °C
-40 °C

N-am avut telefonul la mine, insa am fost sambata trecuta la Paltinis. Cazat putin mai sus de Platos Arena, si cu vreo 500m mai jos de statie, cam 50m diferenta de altitudine. Am cautat statia si am gasit-o in mijlocul unei paduri. E irelevant acolo stratul de zapada si orele de soare. Unde eram cazati nu era zapada deloc, muntii erau goi, cu iarba uscata si zapada doar pe partie si artificiala. Totusi statia transmitea 18cm. Erau intr-adevar 18cm, am vazut rigla, insa doar acolo in padure unde nu bate soarele decat vreo 2-3 ore pe zi si alea cand e senin. In rest, cum ieseai din padure zapada 0.

Sus

MesajScris: Dum Feb 21, 2016 2:53 am 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru

Probabil aceeasi situatie e si la Sinaia 1500 acum. Ma indoiesc ca in zonele neimpadurite de la sub 1600 m mai e zapada, strat uniform ma refer. Posibil exceptie sa faca doar vestul Carpatilor Orientali.

Sus

MesajScris: Mie Feb 24, 2016 12:08 am 
Neconectat
Mr. Green
Mr. Green

Da. Statia aia e chiar ferita bine, nu prea are treaba si nu reflecta situatia din statiune, de pe partii sau mai jos la cabane, hoteluri, restaurante.
Bineninteles ca Muntii Cindrel urca mai sus, pana la 2244 m, iar statia este la 1454 m. Mai sus e alta situatie.
Si totusi temperatura a crescut bine si acolo in ultimii ani. S-au depasit si multe recorduri. Sa vedem daca gasesc studiul ala in care era inclusa.

Sus

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 319 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 17, 18, 19, 20, 21, 22  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]