forum meteorologie, starea vremii, climatologie

Partners

Portal meteorologie   Galerie meteo   Meteo chat   Model WRF-RoMetEx   RSS  
Acum este Mar Mai 26, 2020 7:38 am

Ora este UTC + 2 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 238 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 11, 12, 13, 14, 15, 16  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Minime și maxime absolute - stații meteo ANM
MesajScris: Vin Noi 30, 2018 5:00 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru

Eu vad -19,4 la Lacauti...

Imagine

Sus

MesajScris: Vin Noi 30, 2018 6:24 pm 
Neconectat
-40 °C
-40 °C

sorifin scrie:
Nu a fost. E 100%. De fapt depresiunile au cam pe acolo recordul lunii ianuarie. 11.3 la Joseni si 11.6 la Ciuc. Toplita e cu rosu pentru maxima lunii decembrie de 21.5 grade, dar 99% e corecta. E vorba de data de 9 decembrie 1960, cand pe un fond de foehn estic, o buna parte din statiile din centru si estul Transilvaniei si-au stabilit niste recorduri lunare imbatabile. Muresul cu 18.3, insa dementiala e Intorsura Buzaului cu 22.7 grade, record lunar national o buna bucata de vreme.

Am uitat sa specific sa luati in considerare doar sheet-ul statii anm. Cele lunare nu sunt inca actualizate.

Andrei, ai ratat aceasta fraza :).

Sus

MesajScris: Vin Noi 30, 2018 6:44 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru

Da, corect. Eu ma uitam acolo pt ca e mai faina vizualizarea. :)

Sus

MesajScris: Dum Dec 09, 2018 10:32 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada

Lăcăuți are un record de minimă de noiembrie de -25,5 C de pe 11.11.1956.

Sus

MesajScris: Mie Dec 12, 2018 6:31 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru

sorifin scrie:
Daca intereseaza pe cineva, de cateva zile detin si recordurile absolute de cele mai coborate maxime ale fiecarei luni, precum si recordurile absolute de cele mai ridicate minime. Ieri au fost cateva recorduri lunare absolute de maxime coborate, iar azi vor mai fi. Daca sunt de interes, le pot posta si pe acelea.

Tot pt. Andrei, pentru ca imi aduc aminte ca era interesat de cateva aspecte, si chiar le-am discutat acum cativa ani, despre cele mai calde nopti si cele mai reci zile inregistrate in Romania.

Cea mai calda noapte: 29.7 grade la Oravita (august)

Cea mai rece zi (statii sub 800m): -23.0 la Alexandria (ianuarie), Iasi si Botosani (februarie). In depresiuni, -22.5 la Toplita (ianuarie)

Sorin, acele maxime de -23 poti spune si in ce ani s-au inregistrat?

Sus

MesajScris: Mie Dec 12, 2018 8:15 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada

Cred ca pe 25 I 1942 la Alexandria. Pentru ca statia a raportat - cel.putin asa e in buletinul anual- in dimineata aia o temperatura de -34,8 C. La Botosani e foarte interesant. Toplita a avut o minima de -34,7 C in februarie 1935, dar acolo vad ca e ianuarie. La Iasi e cel mai probabil 1 februarie 1937, cu -36,3 C la Copou si -30,0 C la Internat. Ce e interesant e ca ANM are -35,0 C in baza electronica pentru statia actuala Iasi (deci cam ca in cazul Craiova) drept minima de februarie, deci nici una dintre cele doua.

Sus

MesajScris: Dum Dec 16, 2018 9:06 pm 
Neconectat
-40 °C
-40 °C

Andrei87 scrie:
sorifin scrie:
Daca intereseaza pe cineva, de cateva zile detin si recordurile absolute de cele mai coborate maxime ale fiecarei luni, precum si recordurile absolute de cele mai ridicate minime. Ieri au fost cateva recorduri lunare absolute de maxime coborate, iar azi vor mai fi. Daca sunt de interes, le pot posta si pe acelea.

Tot pt. Andrei, pentru ca imi aduc aminte ca era interesat de cateva aspecte, si chiar le-am discutat acum cativa ani, despre cele mai calde nopti si cele mai reci zile inregistrate in Romania.

Cea mai calda noapte: 29.7 grade la Oravita (august)

Cea mai rece zi (statii sub 800m): -23.0 la Alexandria (ianuarie), Iasi si Botosani (februarie). In depresiuni, -22.5 la Toplita (ianuarie)

Sorin, acele maxime de -23 poti spune si in ce ani s-au inregistrat?

Andrei, din pacate doar pentru vreo 30 de statii detin si ziua recordurilor. La Iasi cele -23.0 sunt din 10.02.1929. La fel si la Botosani. Asa cum spune si Daniel, minima la Iasi in baza electronica a anm este de -35.0 din 1 februarie 1937, deci de la o alta statie din aceeasi zi, nu de la cea din Copou si nici de la internat. Apoi de la Alexandria nu am data, dar e posibil sa fie acea zi din 1942. La Toplita e 18.01.1963. La fel ca si cele -20.4 de la Cluj din aceeasi zi. Sau de la Mures, sau -20.6 de la Ciuc, aceeasi zi. O zi fantastica.

Sus

MesajScris: Dum Dec 16, 2018 9:37 pm 
Neconectat
Furtuna
Furtuna

Am scris mai demult despre minima de la Iași, ultima oară când m-a întrebat Daniel de ce am trecut -35,0 în tabelele lunii februarie pe care le postez în topicul de Statistici Iași. Atât doar că între timp m-am convins că valoarea de -36,3°C e corectă. Stația la care s-a înregistrat aceasta era situată în apropierea unei zone mlăștinoase, cu potențial de răcire foarte bun.
Ianuarie 1937 a fost una dintre lunile cele mai bogate în zăpadă de când se fac observații. Oficial, s-au acumulat 111 cm la stația din oraș, adică într-o lună a nins aproape cât în tot sezonul 1962-1963 (115 cm) sau 2017-2018 (123 cm). La Iași-Copou la sfârșitul lunii stratul era de peste 70 cm și au fost cel puțin două nopți senine. Pe 31 ianuarie minima a fost de -25,8°C, iar ziua următoare s-a înregistrat recordul stației.

Ca o paranteză, și în 1963 s-a înregistrat -34,2°C la o stație experimentală a UAIC, aflată în lunca Bahluiului.

Maxima de -23,0 a fost, cum zice și Sorin, pe 10 februarie 1929. Ziua respectivă are și cea mai scăzută medie din șirul de la Iași (Internat+Aeroport): -25,5°C.

Ultima oară modificat de redeme pe Dum Dec 16, 2018 9:52 pm, modificat 1 dată în total.

Sus

MesajScris: Dum Dec 16, 2018 9:49 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada

O să încerc să văd ce fac cu Iași 1 februarie 1937. Mai ales că vine într-o lună și ceva „Caracterizarea Climatică a lunii Februarie”. :D Bine, nici n-a apărut ianuarie încă (probabil că așteaptă 30 sau 31 decembrie s-o urce pe sait), dar sigur o să întreb de Iași 1 februarie 1937. Interesant că a fost o maximă de -23,0 C pe 10.02.1929, cînd recordul lunar de minimă la Botoșani nu e din 1929, ci din 1911! :)

Sus

MesajScris: Dum Dec 16, 2018 9:55 pm 
Neconectat
Furtuna
Furtuna

Pe 10 februarie 1929 a fost foarte rece în toată Moldova. Dacă exista Darabani atunci, poate recordul era altul.

Sus

MesajScris: Lun Dec 17, 2018 1:50 am 
Neconectat
Tornada
Tornada

redeme scrie:
Pe 10 februarie 1929 a fost foarte rece în toată Moldova. Dacă exista Darabani atunci, poate recordul era altul.

Nu contest că nu a fost frig, dar stațiile din Moldova ce au un record de minimă din 1929 sînt:

Cotnari
Focșani
Galați
Piatra Neamț

plus defuncta Drăgușeni (undeva între Galați și Tecuci). Toate cu minime modeste. Practic, în Moldova, 1911, 1937, 1954 și 2012 au avut temperaturi sub 1929.

Sus

MesajScris: Lun Dec 17, 2018 3:14 am 
Neconectat
Furtuna
Furtuna

Mă refeream la recordul de maximă. În 1929 a fost și multă nebulozitate și nu toate stațiile funcționau, dar în zonele joase a scăzut la -30°C (inclusiv la Iași-Internat). Ucrainienii au avut mai mult noroc. Viniția a avut o minimă de -38,2°C, iar la Volodymyr-Volynskyi au fost chiar -38,9°C (spre comparație, Viniția a avut -33,6 pe 1.02.1937; N.b.: pe ECA și pogoda.ru nu apar decât valorile de după 1936).

Oricum, luna în ansamblu, a fost de departe cea mai rece lună de iarnă în Moldova (și Ucraina). Mediile de atunci au fost fenomenale: -14,5°C la Cotnari, cât un februarie normal pe insula Novaya Zemlya din Oceanul Arctic. :)

Sus

MesajScris: Lun Dec 17, 2018 3:26 am 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru

Eu am mai spus, potentialul de racire al acelei mase de aer din '29 a fost cel mai mare ever in Romania. Pe unde a fost senin sunt sigur ca minimele nu au avut probleme in a se duce spre -45. Ma gandesc la depresiunile Dornelor, Bilbor sau Poiana Stampei.
Din ce vad pe reanaliza, pozitionarea izobarelor e caz tipic pentru nebulozitate stratiforma in Moldova, mai putin in zonele montane unde sigur au existat si intervale cu cer senin. Potential de -45 ar fi fost cu siguranta si in dolinele din Apuseni. Probabil ca a fost si un pic de vant adus de acel nucleu rece, dar masa de aer a fost asa de crunta incat nu cred ca a influentat prea mult. Ma intreb ce wind chill s-ar fi simtit totusi pe Pietrosul Rodnei, de exemplu...

Sus

MesajScris: Sâm Dec 22, 2018 10:34 am 
Neconectat
-40 °C
-40 °C

Desi am de cateva zile aceste date, am lasat sa se bucure toata lumea de zapada si apoi sa vin cu mesajul. E drept, frustrant putin si pentru mine.

1. Recordul absolut de zapada al lunii decembrie la Cluj Napoca nu este de 29cm decat dupa 1961. Datele initiale erau dupa aceasta perioada. Datele all time, ne spun ca recordul dateaza din 30 si 31 decembrie 1927 si este de 36cm. Acum a fost a 2-a valoarea all time, si ramane trecuta in toate statisticile valorea de 33cm.

2. Nici pentru Tg.Mures din pacate nu e record valoarea de 29cm din 2012, decat dupa 1961, chiar dupa 1945. Recordul all time dateaza din 30 decembrie 1923 si este de 40cm.

Daca mai intereseaza pe cineva si alte recorduri all time, va stau la dispozitie :)

Sus

MesajScris: Sâm Dec 22, 2018 12:14 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada

Mulțumesc de date, Sorin. Era frustrarea lui Doodoo despre Cluj-Napoca, că n-apărea cu stratul maxim lunar în Clima României 2008 (date 1961-2000). Eu adaug că nu apare nici în Clima RSR 1966 (date 1926-1955). Ce e interesant e că Tg. Mureș are recordurile absolute în afara intervalelor de studiu din cele 2 cărți, și stratul de la Cluj-Napoca ar fi apărut în Clima RSR, dacă puneau acest oraș printre cele 36 de stații la care au dat recordurile (chiar decadice) de strat de zăpadă.

Sus

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 238 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 11, 12, 13, 14, 15, 16  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]