forum meteorologie, starea vremii, climatologie

Partners

Portal meteorologie   Galerie meteo   Meteo chat   Model WRF-RoMetEx   RSS  
Acum este Joi Mar 28, 2024 11:26 am

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 351 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 24  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: starea vremii in Sahara.
MesajScris: Mar Apr 30, 2013 12:57 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada

Membru din: Mar Mar 26, 2013 8:42 pm
Mesaje: 4442
Andrei87 scrie:
Roberta 93 scrie:
Nu m-am mai uitat la prognoze, simt ca voi putea da lovitura cu Sahara mea. Daca reusesc un articol bun...am pus-o! Ii las cu gura cascata. Parca la noi (spun din memorie) abia cand se va apropia o portiune ce se va desprinde din Azoric.

Si care e site-ul pe care o sa postezi articolul?

E aici o postare importanta, e informatia ceruta.
Totusi Eugen nu a raspuns, imi va cere el vreodata un link, ceva...
Ii voi da doar ca ma simt datoare. Si nu tin dusmanie.http://forum.meteorologie.ro/raport-starea-vremii/oradea-t195-7650.html

Am gasit enorm de mult de citit...
http://www.nap.edu/openbook.php?record_id=5142&displayrelated=1
E adevarat ca studiez de placere si asimilez repede informatia, insa parca mi-e teama sa nu patesc ce am mai patit, intru in accelerarea procesarii de informatie si cad ca o musca beata dar dupa cateva luni, nu imediat.
Va trebui sa imi fac un program si sa fac sport.

Totusi am rasfoit repede cateva carti de pe aici...fantastic.
Si se vede ingrijorarea multora privind posibilele schimbari bruste de clima, totodata sunt uimita cand vad cu cata naivitate trateaza cheia sistemului climatic-Atlanticul de Nord.
Unii si-au dat seama totusi, dar parca merg impotriva curentului, desi au dreptate.
Se invart bani si orice ideie contrara intereselor e contracarata repede.

Dar in primul rand trebuie sa fiu atenta cu mine insami, sa imi fac un program.
Altfel...

Desigur foarte important si asta:
http://www.nrlmry.navy.mil/~chu/tropcycl.htm
Cum sa nu fie? Ciclonii tropicali...


Ultima oară modificat de Roberta 93 pe Mar Apr 30, 2013 2:55 pm, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: starea vremii in Sahara.
MesajScris: Mar Apr 30, 2013 2:49 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada

Membru din: Mar Mar 26, 2013 8:42 pm
Mesaje: 4442
Imagine
Sunt multi cirrusi stralucitori. Precum catelul care latra dar nu musca.
Azoricul a patruns adanc pe langa continente, a pus stapanire pe ocean.
E incercuit totusi, va avea "viata grea".


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: starea vremii in Sahara.
MesajScris: Mie Mai 01, 2013 1:26 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada

Membru din: Mar Mar 26, 2013 8:42 pm
Mesaje: 4442
Nu pot posta, dar am vazut imaginea ultima.
Aerul rece oceanic a patruns adanc prin dorsala Azoricului pe langa continente. Evident, forta Coriolis tinde sa-l devieze spre dreapta insa o parte tot e aspirata de depresiunea calda din desert.
Ca urmare, un sistem noros tot s-a dezvoltat in desert.
Interesant de vazut daca va reusi sa fure si din celula Hadley ceva, ca si randul trecut.
Totusi inca e superficial ceea ce stiu, din multe puncte de vedere.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Mai 01, 2013 5:22 pm 
Neconectat
EF-5
EF-5
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 26, 2008 1:00 pm
Mesaje: 25211
Localitate: Slatina OT
Nu mai vine odata canicula aia in Dubai, Abu Dhabi sau Riyadh. 30-32. Mi-a placut mult episodul lui Bear Grylls in Sahara, si cel cu Siberia, s-a dus vara in Sahara si iarna in Siberia. :twisted:

Cand mi-e sete rau, in timp ce beau apa ma gandesc ca mor de sete in Sahara, mama ce placere imi face. :lol:

_________________
A venit Ursula, zeita din UE, sa-si primeasca rima. UE se va scinda pana in 2040.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: starea vremii in Sahara.
MesajScris: Mie Mai 01, 2013 9:42 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada

Membru din: Mar Mar 26, 2013 8:42 pm
Mesaje: 4442
Imagine
Deci.. paradoxal, atat ciclonul cat si anticiclonul de pe ocean au fost capabili sa aduca totusi ceva umezeala in desert.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: starea vremii in Sahara.
MesajScris: Mie Mai 01, 2013 9:54 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada

Membru din: Mar Mar 26, 2013 8:42 pm
Mesaje: 4442
Libya.
Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: starea vremii in Sahara.
MesajScris: Mie Mai 01, 2013 11:17 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada

Membru din: Mar Mar 26, 2013 8:42 pm
Mesaje: 4442
Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: starea vremii in Sahara.
MesajScris: Joi Mai 02, 2013 4:46 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada

Membru din: Mar Mar 26, 2013 8:42 pm
Mesaje: 4442
Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Mai 02, 2013 4:52 pm 
Neconectat
EF-5
EF-5
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 26, 2008 1:00 pm
Mesaje: 25211
Localitate: Slatina OT
Gata cu boieria, revine setea sahariana. Arabii insa inca nu spun salamaleicon caniculei saptamana viitoare, 32-33. In Libia se va raci de la 39 la 25 de grade dar in Antalya nu, ramane 32-33.

_________________
A venit Ursula, zeita din UE, sa-si primeasca rima. UE se va scinda pana in 2040.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: starea vremii in Sahara.
MesajScris: Vin Mai 03, 2013 11:15 am 
Neconectat
Tornada
Tornada

Membru din: Mar Mar 26, 2013 8:42 pm
Mesaje: 4442
Imagine

Azoricul e "epuizat" de propria lacomie. E practic doar doua dorsale, dar se tine inca "batos" pe pozitia centrului.
Nu se inchid izobarele ciclonice in desert din cauza??? :?:
Ia sa vedem si vantul!
Imagine

Daca vantul e asa, probabil ca izobarele se inchid si de fapt e eroare de trasare. E parerea mea.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: starea vremii in Sahara.
MesajScris: Sâm Mai 04, 2013 7:52 am 
Neconectat
Tornada
Tornada

Membru din: Mar Mar 26, 2013 8:42 pm
Mesaje: 4442
Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: starea vremii in Sahara.
MesajScris: Dum Mai 05, 2013 11:42 am 
Neconectat
Tornada
Tornada

Membru din: Mar Mar 26, 2013 8:42 pm
Mesaje: 4442
Imagine
Acea masa noroasa de pe paralela de 30 grade, flancata mai bine la nord de Azoric (acum prost pozitionat) putea patrunde direct in desert...(vise)
Se vede si dorsala (aceluiasi) Azoric cum ne-a cuprins peste noapte.
Enorm acest Azorel.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: starea vremii in Sahara.
MesajScris: Dum Mai 05, 2013 11:46 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada

Membru din: Mar Mar 26, 2013 8:42 pm
Mesaje: 4442
Voi petrece o noapte alba. Am gasit aceasta arhiva extraordinara!
Exact ce ma facuse curioasa, referitor la explicatii...E chiar extraordinar, imagini la mare rezolutie full-disc, cu sahara in centru incepand din 17 ianuarie 2008 si pana AZI...Nici nu imi vine sa cred, chiar nu visez!! Asta inseamna ca, dupa studierea lor voi avea deja 5 ani de experienta! Nu imi vine sa cred. de obicei, cand mi se intampla asa un eveniment, ma duc si donez la un camin de batrani cat pot. Am ramas uimita, nu mai am cuvinte.
http://www.wetterzentrale.de/topkarten/fssatms1.html
Astfel de imagini, zilnice din 2008 si pana acum si nu numai cu Africa in prim plan...
Inca nu imi vine sa cred. E un castig imens, ca si cand as fi acum in 2008...Fantastic!
Probabil unii dintre voi stiti arhiva, eu insa acum am descoperit-o. Aceasta e din 4 mai, si inca
e micsorata imaginea in forum, de aceea nu se vede data. In arhiva e mult mai mare imaginea.
Sper sa adorm totusi, voi mai avea timp, altfel nu fac bine.
Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Mai 06, 2013 2:42 am 
Neconectat
EF-5
EF-5
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 26, 2008 1:00 pm
Mesaje: 25211
Localitate: Slatina OT
In august 2001 la Caciulata imi placea sa ma prostesc zicand deshert in loc de desert cand o intrebam pe chelnerita ce anume vom manca, inca era meniu prestabilit. Si zicea si ea "deshert avem cutare".

In toamna 2006 cu colegul telenovelist pe tramvaiul 41, eu coboram la capul de la Ghencea, el la Drumul Taberei pe care i-o poceam Tabara Drumului, dar cum tot zicea de Orshova cand urma eu ii spuneam Borshova mereu, :lol: ca sa zica el ca-mi va scoate borshul din cap. :lol:

On topic: de ce spui ca vom avea o clima mai buna daca se musonizeaza Sahara? Cum ar arata clima noastra intr-o astfel de ipoteza? Poate s-o fi iscat vreo discutie la Prognozuri, dar nu am ajuns inca acolo.

Dubaiul ar deveni si el musonic?

_________________
A venit Ursula, zeita din UE, sa-si primeasca rima. UE se va scinda pana in 2040.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: starea vremii in Sahara.
MesajScris: Lun Mai 06, 2013 11:12 am 
Neconectat
Tornada
Tornada

Membru din: Mar Mar 26, 2013 8:42 pm
Mesaje: 4442
Sa stii ca deja Sahara e prea uscata, din multe puncte de vedere nu prea se explica actuala uscaciune.
In intreaga perioada interglaciara actuala, acum e cea mai uscata perioada si nu prea se justifica atata uscaciune.
Clima ar fi mult mai buna, in general deserturile ar deveni mai umede, nu doar acesta. Si la noi ar fi mult mai bine, iar iernile ar ramane cel putin ca si acum, chiar daca clima globala s-ar incalzi cu inca 2-3 grade! (e enorm deja 2-3 grade)
Dar, nu ar fi motiv de ingrijorare, in ciuda alarmistilor, au fost astfel de perioade chiar in actualul interglaciar.
Am postat cum era in acea perioada vegetatia atat in Sahara cat si la noi si poti vedea cum era in Dubai sau unde te mai intereseaza.
Sunt harti postate, doar sa te uiti la Sahara, actuala si cea umeda.
Poate ca trebuia sa pun si cu celelalte continente, in aceleasi perioade, dar ieseam din cadrul topicului.
Poate se crede ca nu e vorba de clima daca ne uitam la o harta cu vegetatia, dar mi se pare evident ca nu putem avea padure tropicala la polul sud de exemplu...Vegetatia arata cel mai bine climatul si il influenteaza reciproc.
Chiar si un an foarte umed in Sahara, ar fi mult atenuat de marea de nisip...
Totusi, am vazut in documentare cat de adaptate sunt plantele pe acolo, are loc imediat o explozie vegetala, profita la maxim de timpul scurt plantele.

Un desert mai umed automat va fi mai rece, nici la noi nu ar mai veni valuri de caldura...Ar fi cu totul altceva.Paradoxal, desertul ca sa devina umed s-a dovedit ca trebuie sa fie mai cald (inca e..rece)
dar odata devenit mai umed, va fi...mai rece...Atat sunt de complicate lucrurile.
Cheia e in temperatura Oceanului Atlantic, doar putin mai rece daca va fi, si asta se poate intampla doar daca Polul Nord va fi mai...cald!!
Complicat? Poate ca da, nu insa si daca as explica in detaliu ce si cum...
Totusi, raman puncte-cheie pe care nu le-am elucidat si anume comportamentul real al atmosferei in diferite faze climatice din trecut.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 351 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 24  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Termeni şi condiţii
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
phpBB SEO