forum meteorologie, starea vremii, climatologie

Partners

Portal meteorologie   Galerie meteo   Meteo chat   Model WRF-RoMetEx   RSS  
Acum este Joi Apr 18, 2024 3:21 am

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 283 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 ... 19  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Cold air pools in Romania: masuratori, noi descoperiri e
MesajScris: Mar Sep 07, 2021 5:16 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36965
Localitate: Bistrita
Am fost in weekend sa recuperez loggerul din dolina Barisca lasat la finalul lunii martie. Datele sunt senzationale.

Raportul se poate accesa si viziona de aici: https://www.dropbox.com/s/4nbq9nyq5tb7u ... .xlsx?dl=0

Daca in vara trecuta am avut doar 4 zile cu inghet, vara asta am avut 24 de zile cu inghet. 8O Iunie 9 zile, iulie 3 zile si august 12 zile. Cu adevarat remarcabil, fiind totusi o dolina de joasa altitudine, la 650 de metri, basca si in vestul tarii.
Minima verii -6,0 grade pe 19 august, amplitudinea termica zilnica maxima 36,1 grade pe 8 august (record pentru doline, dupa 3 ani de masuratori), iar inversiunea maxima 24,4 grade pe 24 iunie.

In FIECARE luna din aprilie pana in august a batut recordurile oficiale de temperatura la sub 800 de metri. Cel mai impresionant pe 9 aprilie, cand a fost o minima de -20,8 grade. :!: Greu de spus daca a fost zapada pe sol in acea zi; la Dumbravita de Codru, aprox 60 de metri mai jos, s-a dat strat de zapada de sub 1 cm, dupa o zi cu ceva averse de lapovita si ninsoare in cursul dupa-amiezii si serii. Posibil sa fi fost 1-2 cm in dolina si 3-4 cm pe pantele din jur.

Intr-un interval de 75 de zile intre 29 martie si 11 iunie am avut 56 de zile cu inghet, doar 19 zile avand temperaturi pozitive. In aprilie 10 zile cu ger, in mai o zi cu ger (4 mai, -10,2) si una foarte aproape (9 mai, -9,8). In aprilie doar in 3 zile minimele au fost pozitive.

Cu ocazia asta mi-am facut record si de cea mai lunga tura cu bicicleta, 140 de km in total, intinsi pe 2 zile ce-i drept. Planul era sa ajung noaptea in dolina pentru a face si niste masuratori live, dar mi-am cam consumat bateriile dupa urcarea de la Bratca la Damis, asa ca am innoptat la sac undeva pe un camp la iesire din Beius, iar a doua zi am fost doar sa recuperez loggerul si sa-l inlocuiesc cu altul pentru la iarna. In acea dimineata, adica duminica, as fi prins o minima de -4,4 grade daca eram acolo.

Am mai pus un logger si pe un varf de deal la 700 de metri in linie dreapta de fundul dolinei si cu 100 de metri diferenta de nivel mai sus. Astfel voi putea calcula inversiunile chiar de langa dolina. Probabil vor fi mai mici fata de Dumbravita de Codru, dar stiintific e mai corect asa. Evident, presupunand ca nu se va intampla nimic pana la primavara: furt, incendiu, erori de functionare etc.

Coordonate logger fund dolina: 46.459727, 22.354252
Coordonate logger varf deal: 46.454694, 22.359800

Las aici un screenshot cu luna august din raport. Tare, tare, tare...si e totusi in vestul tarii, unde vara chiar a fost calduroasa.

Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cold air pools in Romania: masuratori, noi descoperiri e
MesajScris: Dum Sep 12, 2021 3:55 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36965
Localitate: Bistrita
Am fost in weekend-ul asta sa iau loggerul de test pus in depresiunea de la Dames, pe cursul superior al Somesului Rece (coordonatele unde am pus loggerul: 46.541499, 23.064687 ).
Se pare ca din nou am gasit o bijuterie de loc rece. :mrgreen: Am adaugat in comparatie Stana de Vale si dolina Barisca. Fata de Stana de Vale e cu pana la 7-8 grade mai rece, iar fata de Barisca e similar in noptile mai mult senine. Ok, Barisca e cu vreo 650 de metri mai jos, dar e totusi dolina si 100% uscata. La iarna cand ingheata mlastina aia din Dames ar trebui sa fie spectacol, si diferenta fata de Stana de Vale sa fie poate si de 10 grade.

E mult mai rece ca Lucina, in sezonul cald cel putin. As pune asta pe seama vegetatiei inalte, la Lucina se pasuneaza la greu vara si e iarba mica.

Imagine

As crede ca, in medie, cel mai rece loc din toata partea de nord-est a Apusenilor este aici: 46.506155,23.114803 (nu mult mai rece ca Dames, probabil cu vreun grad)
E destul de departe totusi, dar poate il vizitez si pe asta la anul, cand imi mai fac niste conditie fizica.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cold air pools in Romania: masuratori, noi descoperiri e
MesajScris: Lun Sep 13, 2021 9:52 am 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36965
Localitate: Bistrita
Am adaugat Doda Pilii in intervalul 3-12 septembrie, prin amabilitatea lui Doodoo (interval anticiclonal), cat si Lucina. Cu mentiunea ca la Lucina au tot fost nori pana in 3 sept, iar mai apoi probabil ceata joasa.
Dames e cea mai rece.

Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cold air pools in Romania: masuratori, noi descoperiri e
MesajScris: Lun Sep 13, 2021 10:22 am 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Joi Iun 18, 2015 12:00 am
Mesaje: 3117
Localitate: București, S2
Bravo, ar fi misto o comparatie de-asta la un antisiberian, daca mai prindem iarna asta.

_________________
Jucatorii de tenis se impart in doua categorii, PETE SAMPRAS si restul.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cold air pools in Romania: masuratori, noi descoperiri e
MesajScris: Lun Sep 13, 2021 10:41 am 
Neconectat
Furtuna
Furtuna
Avatar utilizator

Membru din: Joi Dec 27, 2018 12:27 pm
Mesaje: 1351
Felicitări pentru cercetarea efectuată și munca depusă. Spor în continuare.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cold air pools in Romania: masuratori, noi descoperiri e
MesajScris: Lun Sep 13, 2021 12:07 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36965
Localitate: Bistrita
Multumesc frumos.

Pe siberian adevarat ma gandesc ca totusi Lucina ar fi mai rece, dar nu sunt sigur. Am pus pe hold masuratorile de la Carpineni, e prea departe (nici nu m-am obosit sa iau loggerul pus acolo acum un an). Nici cel de la Ciuc nu l-am luat, dar acolo oricum probabil nu mai e acolo.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cold air pools in Romania: masuratori, noi descoperiri e
MesajScris: Mie Oct 20, 2021 10:56 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Joi Iun 18, 2015 12:00 am
Mesaje: 3117
Localitate: București, S2
Cît o fi fost la Lucina azi-dimineață? Iarăși spre -10, dacă n-au fost nori.

_________________
Jucatorii de tenis se impart in doua categorii, PETE SAMPRAS si restul.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cold air pools in Romania: masuratori, noi descoperiri e
MesajScris: Mie Oct 20, 2021 11:44 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36965
Localitate: Bistrita
-10,1 luni, -6,1 ieri si -7,0 azi. Azi a fost o dimineata radiativa bulversata, din ce vad pe grafic. Probabil vant combinat cu ceata (seiches)
Incepand de duminica ar trebui sa mai fie vreo 3 zile cu inversiuni si posibil minima toamnei de pana acum, luni.

Apropo, foehn masiv pe estul Orientalilor in seara asta. Modelele simuleaza pana la 19-20 de grade la 850 mb in Ucraina :!:
Pe Lucina sunt vreo 10 grade.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cold air pools in Romania: masuratori, noi descoperiri e
MesajScris: Joi Noi 18, 2021 8:21 am 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36965
Localitate: Bistrita
Graficul de la Lucina pe ultimele 48 de ore:

Imagine

Atat ieri cat si azi cerul a fost senin, vantul slab si din aproximativ aceeasi directie. Temperatura la 850 hPa a scazut ieri de la 7 grade la inceputul noptii la 5 grade la sfarsitul noptii. Astazi a scazut de la 5 grade la inceputul noptii la -1 grad la sfarsitul noptii. Deci ar fi trebuit sa fie mai frig azi decat ieri, nu? Pai nu. Parametrul care a influentat cel mai mult evolutia temperaturilor a fost umiditatea. Ieri la 850 hPa umiditatea a scazut de la 60% la inceputul noptii la 25% la sfarsitul noptii. Temperatura a continuat sa scada accelerat toata noaptea, desi cu unele hopuri. Azi la 850 hPa umiditatea a crescut de la 50% la inceputul noptii la 70% la sfarsitul noptii. Temperatura a scazut rapid in prima parte a noptii, cum era normal, dar mai apoi a ajuns pe un platou si a inceput sa creasca usor.
Deci, pentru inversiuni puternice nu e relevant cat de frig e la 850 hPa, ci cat de uscat e aerul. Un aer uscat cedeaza mult mai rapid caldura, iar in conditii de vant calm, temperatura tinde catre temperatura punctului de roua.

O situatie similara a fost si in 19 februarie, cand am inregistrat o minima de -32,6 grade. La inceputul noptii temp la 850 hPa a fost de -12 grade (dar cu cer noros, s-a inseninat doar dupa ora 23), iar la sfarsitul noptii temp la 850 hPa a fost de doar -4 grade. Totusi, umiditatea la 850 hPa a scazut de la 95% la inceputul noptii la 10% la sfarsitul noptii 8O si in consecinta temperatura a cazut efectiv ca un cataroi. Atunci a fost o foarte scurta patrundere siberiana, si doar pe NE. Asta face un siberian.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cold air pools in Romania: masuratori, noi descoperiri e
MesajScris: Joi Noi 18, 2021 12:52 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Joi Iun 18, 2015 12:00 am
Mesaje: 3117
Localitate: București, S2
Foarte tare. Deci zici ca Lucina are potential de batut recordul national. Ce trebuie: un viscol adevarat in nordul Moldovei care, totusi, sa nu ingroape in zapada senzorul, dar sa puna macar 50 de cm de zapada. Apoi o noapte senina cu aer care sa se usuce. Deci undeva sa prinda si Radautii un -25.

In februarie 2007 (!) au fost -27,2 C la Radauti, dupa un viscol si o siberiana ca la carte acolo in nordul Moldovei. Cred ca au fost lejer sub -35 la Lucina...

_________________
Jucatorii de tenis se impart in doua categorii, PETE SAMPRAS si restul.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cold air pools in Romania: masuratori, noi descoperiri e
MesajScris: Joi Noi 18, 2021 12:56 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Joi Iun 18, 2015 12:00 am
Mesaje: 3117
Localitate: București, S2
Daca nu ma insel, iarna 2006-2007 a fost cea mai recenta iarna in afara de 2020-2021 in care Intorsura Buzaului n-a coborit sub -20 de grade.

_________________
Jucatorii de tenis se impart in doua categorii, PETE SAMPRAS si restul.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cold air pools in Romania: masuratori, noi descoperiri e
MesajScris: Joi Noi 18, 2021 1:38 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36965
Localitate: Bistrita
dextercioby scrie:
Foarte tare. Deci zici ca Lucina are potential de batut recordul national. Ce trebuie: un viscol adevarat in nordul Moldovei care, totusi, sa nu ingroape in zapada senzorul, dar sa puna macar 50 de cm de zapada. Apoi o noapte senina cu aer care sa se usuce. Deci undeva sa prinda si Radautii un -25.

In februarie 2007 (!) au fost -27,2 C la Radauti, dupa un viscol si o siberiana ca la carte acolo in nordul Moldovei. Cred ca au fost lejer sub -35 la Lucina...

Exact. De preferat sa ninga linistit la Lucina si la temperaturi scazute, pt ca zapada viscolita are un potential mai scazut de racire decat un strat pufos din ninsori linistite.
In 28 februarie 2018 au fost probabil -36 sau -37 de grade la Lucina, tot pe un siberian scurt si fara o noapte senina full. Dar in ianuarie 2006 sunt aproape sigur ca s-a atins si poate chiar depasit recordul national acolo.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cold air pools in Romania: masuratori, noi descoperiri e
MesajScris: Lun Noi 22, 2021 12:04 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36965
Localitate: Bistrita
Un posibil loc foarte rece in jud Mehedinti, la numai 370m altitudine: 44.830070,22.554869
Depresiunea se termina intr-o pestera, deci e inchisa. La sud-est e una la 350 de metri si cu o adancime de 90 de metri aprox, printre cele mai adanci doline din tara (cu siguranta in top 3). Dar aici nu e asa frig din cauza sky view factor foarte prost.

Edit: dolina de la Topolnita cred ca e chiar pe locul 2 ca adancime in relief carstic, dupa uriasa dolina de la Cetatile Ponorului (adancime 160 m aprox). Si pe 3 daca includem si lacul Sf Ana, care are vreo 100 m adancime.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cold air pools in Romania: masuratori, noi descoperiri e
MesajScris: Dum Dec 12, 2021 1:59 am 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36965
Localitate: Bistrita
In Humpleu am avut -28,1 grade pe 4 decembrie. T850 era -4 atunci parca, iar la momentul respectiv stratul de zapada nu cred ca depasea 10 cm.

Zapada acum era mult mai mare decat m-am asteptat, am inaintat foarte greu. In saua dintre Humpleu si Vartop erau 45 cm (strat uniform, neviscolit - alt 1450m), iar in doline in jur de 35 cm (alt 1350m). Acum cateva zile zapada probabil era si mai mare.
Mult peste Stana de Vale, ceea ce e surprinzator, avand in vedere ca zona asta ar trebui sa inceapa sa fie in umbra de precipitatii. Dar aparent se intensifica orografic bine de tot si aici.

O sa postez mai multe date asap. Din pacate loggerul pus in sa pt a calcula inversiunile pare ca s-a stricat, a intrat apa in el si s-au corodat circuitele. Poate reusesc sa recuperez totusi datele, cumva.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cold air pools in Romania: masuratori, noi descoperiri e
MesajScris: Dum Dec 19, 2021 4:54 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36965
Localitate: Bistrita
Revin cu datele complete din doline din toamna. Valori impresionante, mai ales in octombrie.
Stratul de zapada era 45 cm cand am fost, acum probabil e vreo 60-70 cm si se va duce spre metru pana marti.
Pe grafic se remarca valorile din 4 decembrie!
Minima de -20 (rotunjit) din 25 noiembrie a fost realizata fara strat de zapada.
Foarte bune si temperaturile din 7 septembrie si 27 octombrie, pentru datele aferente din calendar.

Imagine
Imagine
Imagine

Imagine

Imagine

Imagine


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 283 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 ... 19  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Termeni şi condiţii
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
phpBB SEO