forum meteorologie, starea vremii, climatologie

Partners

Portal meteorologie   Galerie meteo   Meteo chat   Model WRF-RoMetEx   RSS  
Acum este Mar Mai 14, 2024 9:25 pm

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 283 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16 ... 19  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Cold air pools in Romania: masuratori, noi descoperiri e
MesajScris: Dum Mai 01, 2022 2:48 am 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36981
Localitate: Bistrita
Luna aprilie se termina cu urmatoarele medii in locatiile monitorizate cu senzori de temperatura si adapost de radiatie:

Lucina: 1,2 grade
Moldova-Sulita: 2,8 grade
Doda Pilii: 1,9 grade

O luna foarte rece chiar si pentru standardele acelor zone, chiar daca nu se compara cu abaterile din martie.
Poiana Stampei a avut o medie de 4,1 grade, Stana de Vale 2,8 grade, in timp ce la Cluj am avut o medie de 8,7 grade.
Extremele la nivel national sunt Vf Omu cu -4,7 grade si Calarasi/Calafat cu 12,8 grade, iar la ses cea mai scazuta medie e la Joseni, 6,0 grade. Luate de pe meteomanz, nu bag mana in foc pt ele, dar sigur abaterile sunt nesemnificative fata de calculul anm.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cold air pools in Romania: masuratori, noi descoperiri e
MesajScris: Joi Mai 05, 2022 11:15 am 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Vin Iun 20, 2008 1:00 pm
Mesaje: 15894
Localitate: cluj
Andrei87 scrie:
Doda Pilii: 1,9 grade

La senzorul de la pod : 3c :!:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cold air pools in Romania: masuratori, noi descoperiri e
MesajScris: Joi Mai 05, 2022 1:45 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36981
Localitate: Bistrita
Senzorul de la pod, manca-l-ar lichenii :)))


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cold air pools in Romania: masuratori, noi descoperiri e
MesajScris: Joi Mai 05, 2022 1:47 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36981
Localitate: Bistrita
In dolina Barisca, la o altitudine de doar 650 de metri, am avut o minima formidabila iarna asta de -35,1 grade. Pe 25 ianuarie evident, cu 10 grade mai rece decat statia foarte rece de la Targu Lapus care a avut -25 de grade, cea mai rece in acea zi. Minima la Dumbravita de Codru, nu departe de Barisca, a fost de -9 grade.
O sa ma ocup de tabele in curand, va fi interesant rau.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cold air pools in Romania: masuratori, noi descoperiri e
MesajScris: Vin Mai 06, 2022 12:11 am 
Te-ai specializat doar pe temperaturile cele mai reci, alea cele mai calde nu te pasionează, de genul Ion Sion sau Calafat ? Dacă tot e vorba de extreme . :)


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cold air pools in Romania: masuratori, noi descoperiri e
MesajScris: Vin Mai 06, 2022 12:16 am 
Andrei87 scrie:
Senzorul de la pod, manca-l-ar lichenii :)))

E chiar deasupra apei. Aşa au ales cei de la ape. I-am dat nişte târcoale când am fost acolo. Cel de la Borşa e lângă un podeţ dar nu e deasupra apei. Ar fi interesant de aflat care este criteriul de amplasare :)


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cold air pools in Romania: masuratori, noi descoperiri e
MesajScris: Vin Mai 06, 2022 12:21 am 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36981
Localitate: Bistrita
eugenraduoradea scrie:
Te-ai specializat doar pe temperaturile cele mai reci, alea cele mai calde nu te pasionează, de genul Ion Sion sau Calafat ? Dacă tot e vorba de extreme . :)

Am mai scris aici de ce nu ma pasioneaza temperaturile cele mai "calde". Sunt interesat, dar nu ma pasioneaza. Temperaturile cele mai ridicate in Romania, la nivel non-antropic, sunt cu 1-2 grade peste recorduri, in timp ce temperaturile cele mai scazute sunt cu 10-20 de grade sub recorduri. Intelegi acum?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cold air pools in Romania: masuratori, noi descoperiri e
MesajScris: Vin Mai 06, 2022 10:15 am 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Vin Iun 20, 2008 1:00 pm
Mesaje: 15894
Localitate: cluj
eugenraduoradea scrie:
Andrei87 scrie:
Senzorul de la pod, manca-l-ar lichenii :)))

E chiar deasupra apei. Aşa au ales cei de la ape. I-am dat nişte târcoale când am fost acolo. Cel de la Borşa e lângă un podeţ dar nu e deasupra apei. Ar fi interesant de aflat care este criteriul de amplasare :)

:mrgreen:

Borsa MM ? Cum naiba de ai dat de el ? 8O Acolo e pe o cabina pus :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cold air pools in Romania: masuratori, noi descoperiri e
MesajScris: Vin Mai 06, 2022 2:38 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Dec 24, 2008 1:00 pm
Mesaje: 10698
Localitate: Bucuresti
Andrei87 scrie:
eugenraduoradea scrie:
Te-ai specializat doar pe temperaturile cele mai reci, alea cele mai calde nu te pasionează, de genul Ion Sion sau Calafat ? Dacă tot e vorba de extreme . :)

Am mai scris aici de ce nu ma pasioneaza temperaturile cele mai "calde". Sunt interesat, dar nu ma pasioneaza. Temperaturile cele mai ridicate in Romania, la nivel non-antropic, sunt cu 1-2 grade peste recorduri, in timp ce temperaturile cele mai scazute sunt cu 10-20 de grade sub recorduri. Intelegi acum?


Sa fiu sincer, inainte sa vad temperaturile inregistrate de tine in "piscinele" selectate, nici nu credeam ca sunt posibile pentru zona noastra geografica.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cold air pools in Romania: masuratori, noi descoperiri e
MesajScris: Vin Mai 06, 2022 9:01 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36981
Localitate: Bistrita
Cei mai multi nici acum nu cred. :) Ma refer la toti cei care au vazut dovezile, nu la populatia generala.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cold air pools in Romania: masuratori, noi descoperiri e
MesajScris: Lun Mai 09, 2022 10:26 am 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Vin Iun 20, 2008 1:00 pm
Mesaje: 15894
Localitate: cluj
Si azi a dat inghetul la Doda Pilii (-1,3c) :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cold air pools in Romania: masuratori, noi descoperiri e
MesajScris: Dum Mai 29, 2022 9:05 pm 
Neconectat
Ploaie
Ploaie

Membru din: Lun Mai 23, 2022 10:39 am
Mesaje: 911
Andrei87 scrie:
Cei mai multi nici acum nu cred. :) Ma refer la toti cei care au vazut dovezile, nu la populatia generala.

Ai facut vreodata o comparatie intre valorile minime de temperatura inregistrate langa o statie meteorologica oficiala si cat inregistreaza senzorul tau in conditiile in care il utilizezi pentru masuratori, atunci cand sunt conditii bune de racire radiativa noctura?
Pentru ca avand in vedere ca nu utilizezi un adapost meteorologic diferentele intre un termometru lasat sub cerul liber si unul aflat in adapostul meteorologic sunt substantiale. Nu stiu ce senzori folosesti si cat de mult sunt influentati in mod negativ de radiatia nocturna, dar daca nu ai facut acest experiment, atunci ar trebui sa faci, asta ca sa stim daca si cat e cazul sa introduci corectii in temperaturile masurate.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cold air pools in Romania: masuratori, noi descoperiri e
MesajScris: Dum Mai 29, 2022 9:46 pm 
Neconectat
Mr. Green
Mr. Green
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 30, 2006 1:00 pm
Mesaje: 9972
Are și senzori in adăposturi. Vezi paginile anterioare.
Diferența este destul de mică, chiar și fără adăpost în cazul data loggerelor de la elitech. Loggerele au senzor intern.

În cazul răcirii radiative accentuate, când este senin, ger și zăpadă proaspătă pe sol, termometrele cu tijă metalică identifică cel mai bine această răcire și în acest caz probabil că diferențele față de un senzor amplasat în adăpost este mai mare.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cold air pools in Romania: masuratori, noi descoperiri e
MesajScris: Dum Mai 29, 2022 11:44 pm 
Neconectat
Ploaie
Ploaie

Membru din: Lun Mai 23, 2022 10:39 am
Mesaje: 911
Da, acum am vazut, senzorii aflati in adaposturile alea vor inregistra temperatura asa cum ar trebui. Deci de vazut cat se va inregistra acolo.
Eu as fi curios si de o inregistrare paralela intre un senzor din ala in adapost si unul in afara adapostului, sa vedem cat iese diferenta, pentru ca am vazut si senzori aflati in aer liber. Sau poate e pe undeva o postare, dar n-am vazut-o eu.
La pluviometrul meu hobby care e destul de masiv comparativ cu un logger am diferente de vreo 2-3 grade la senzorul lui intern fata de cat este in aer, deci destul de putin, dar e in gradina si nici nu e potentialul maxim de racire radiativa la mine in curte, in rest la un termometru normal lasat pe sol diferentele sunt mult mai mari.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cold air pools in Romania: masuratori, noi descoperiri e
MesajScris: Lun Mai 30, 2022 2:00 am 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36981
Localitate: Bistrita
Vincentiu_1981 scrie:
Andrei87 scrie:
Cei mai multi nici acum nu cred. :) Ma refer la toti cei care au vazut dovezile, nu la populatia generala.

Ai facut vreodata o comparatie intre valorile minime de temperatura inregistrate langa o statie meteorologica oficiala si cat inregistreaza senzorul tau in conditiile in care il utilizezi pentru masuratori, atunci cand sunt conditii bune de racire radiativa noctura?
Pentru ca avand in vedere ca nu utilizezi un adapost meteorologic diferentele intre un termometru lasat sub cerul liber si unul aflat in adapostul meteorologic sunt substantiale. Nu stiu ce senzori folosesti si cat de mult sunt influentati in mod negativ de radiatia nocturna, dar daca nu ai facut acest experiment, atunci ar trebui sa faci, asta ca sa stim daca si cat e cazul sa introduci corectii in temperaturile masurate.

Am facut astfel de teste. Diferentele sunt neglijabile, 0,2-0,3 grade mai reci senzorii interni lasati sub cerul liber si pana in 0,5 grade cei cu sonda. E in marja de eroare a majoritatii senzorilor oricum. Merci ca ai trecut pe aici.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 283 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16 ... 19  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Termeni şi condiţii
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
phpBB SEO